ردیابی واتساپ WhatsApp و پیدا کردن مکان دیگران

ردیابی واتساپ دیگران شامل پیدا کردن موقعیت جغرافیایی و محل افراد که در واتس آپ از طریق چت در ارتباط بوده اید امر ساده ای نیست. از آنجا که واتساپ از الگوریتم رمزنگاری پیشرفته با حالت AES استفاده می‌کند حملات MIM به راحتی پاسخگو نخواهد بود.

معرفی محصول اگر در مورد ردیابی افراد در واتساپ سوالی دارید یا مشکلی در این زمینه براتون پیش اومده و نیازمند مشاوره و راهنمایی هستید، ما آماده کمک به شما هستیم. به این منظور می‌تونید از ۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی استفاده کنید.


مشاوره تلفنی در مورد امکان ردیابی افراد در واتساپ

استفاده گسترده افراد از واتساپ سبب شده تا نگرانی هایی در مورد امکان ردیابی افراد از طریق این شبکه اجتماعی ایجاد بشه. به منظور طرح سوال در مورد ردیابی و شرایط انجام یا امکان و عدم امکان اون با ما از طریق خرید ۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی در تماس باشید و پاسخ ابهامات تون رو دریافت کنید.

سوالات زیادی در مورد امکان ردیابی واتساپ وجود دارد و همه می‌پرسند که آیا پیدا کردن مکان دیگران از طریق واتساپ ممکن است یا نه؟ آیا واتسپ قابل ردیابی است؟ در این نوشته در مورد امکان ردیابی واتساپ دیگران و پیدا کردن افراد در واتساپ صحبت خواهیم کرد.


آیا واتساپ قابل ردیابی است؟

پاسخ این سوال هم مثبت است و هم منفی. با توجه به الگوریتم پیشرفته رمزنگاری واتساپ، ردیابی دیگران از طریق پیام های ارسالی یا شماره تلفن کار ساده ای نیست. ولی این موضوع به معنای عدم امکان انجام آن هم نیست. در صورت دستیابی به کلید رمز موقت که به منظور رمزنگاری پیام‌ها استفاده می‌شود، امکان ردیابی وجود دارد.


ردیابی واتساپ دیگران

خود واتسپ از طریق گزینه Share Location امکان ردیابی دیگران را ایجاد کرده است. البته به این منظور باید شخصی که مایل است اطلاعات مکانی خود را با شما به اشتراک بگذارد، یک لینک معتبر برای شما ارسال کند. از طریق این لینک می‌توانید موقعیت مکانی شخص را در وب مشاهده کنید. همچنین می‌توانید داخل خود برنامه واتسپ موقعیت مکانی فرد را به صورت زنده و متحرک مشاهده کنید.


ردیابی پیامهای واتساپ

پیام‌های واتسپ پیش از ارسال به صورت دو طرفه و بین دو مخاطب رمزنگاری می‌شوند. واتساپ به این منظور از الگوریتم بر پایه Curve25519 استفاده می‌کند. پیش از آن الگوریتم‌های رمزنگاری در پیام رسان‌هایی مثل تلگرام و لاین و وایبر از استاندارد P-256 NIST استفاده می‌کردند. استاندارد قبلی حفره‌هایی داشت که با استفاده از کامپیوترهای نسبتا قوی طی مدت ۲۴ ساعت امکان حذف رمزنگاری از روی پیام‌ها وجود داشت. ردیابی واتساپ از طریق مشاهده متن پیام‌ها مستلزم معکوس سازی فرآیند طی شده در استاندارد P-256 NIST است.


ردیابی توسط آدرس IP

در دنیای اینترنت که اکثر قریب به اتفاق پایانه‌ها از پشته پروتکل TCP-IP استفاده می‌کنند، هر پایانه برای برقراری ارتباط با دیگر دستگاه‌ها یک آدرس منحصر به فرد لحظه ای به نام آدرس IP دارد. این آدرسها از طرف سرویس‌دهنده های اینترنت به کلاینت ها تخصیص داده می‌شوند. این تخصیص بعضا تا پایان نشست جاری حفظ می‌شود. در صورت خاموش شدن دستگاه یا قطع ارتباط به مدت بیش از ۱ دقیقه آدرس به یک درخواست دهنده دیگر تخصیص داده خواهد شد.


طبق قانون سرویس‌دهنده ها موظف هستند تا تاریخچه ترافیک کاربران اینترنت خود را تا مدتی حفظ کنند. در نتیجه حتی در صورت قطع و وصل مودم تاریخچه و سابقه اتصال اینترنتی کاربران قابل ردیابی است. ردیابی واتساپ به عنوان یک پیش نیاز در اغلب اوقات نیازمند دسترسی به آدرس IP و شناسه کاربری است.


پیدا کردن افراد در واتساپ با اسم

در صورتی که مشخصات کاربر هدف را در گوشی تلفن همراه ذخیره کرده‌اید، ساده ترین کار استفاده از جستجوی واتساپ است. در صورتی که فقط به نام مخاطب دسترسی دارید و شماره تماس او را در اختیار ندارید، تماس از طریق واتسپ ممکن نیست. به این منظور ابتدا از طریق تلگرام نسبت به جستجوی نام اواقدام کرده و شناسه کاربری تلگرام را دریافت کنید. سپس از طریق ارسال پیام در تلگرام به وی دسترسی پیدا کنید.

ردیابی واتساپ توسط پلیس فتا

پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران یا پلیس سایبری ایران که با نام پلیس فتا شناخته می‌شود، یکی از واحدهای تخصصی در نیروی انتظامی است.


در صورتی که از طریق مراجع قضایی اقدام به طرح شکایت کرده‌اید و نیازمند ردیابی اشخاص و افراد توسط پلیس فتا هستید، می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم به پلیس مراجعه و نسبت به کسب مجوزهای لازم جهت ردیابی افراد اقدام کنید.


پلیس فتا با بررسی شواهد و مدارک در صورت لزوم نسبت به صدور مجوزهای لازم جهت پیگیری های فنی و ردیابی افراد اقدام خواهد کرد.


ردیابی واتساپ توسط اطلاعات

اگر اطلاعات کافی در مورد حساب کاربری مقصد دارید و قصد ردیابی واتساپ توسط اطلاعات ورودی را دارید، این کار تنها تحت شرایطی قابل انجام است.


از آنجا که واتساپ از کلید پیام Message Key برای رمز نگاری استفاده می‌کند، از طریق اطلاعات مثل نام کاربری یا آدرس IP امکان رمزگشایی از پیام‌های کاربران وجود ندارد. واتساپ به این منظور از از HMAC-SHA256 استفاده می‌کند. کلید پیام یا Message Key توسط الگوریتم AES256 به صورت نقطه به نقطه محافظت می‌شود.


ردیابی واتساپ از طریق رمزگشایی پیام‌های ارسالی به کاربران هم به وسیله همین کلید قابل انجام است. در حالت فرضی در صورت دستیابی به کلید پیام، می‌توان پیام‌ها را رمزگشایی کرده و محتوای آن را مشاهده کرد. به منظور تامین امنیت کلیدها، از AES256 در حالت CBC رمزنگاری خود کلیدها استفاده می‌شود. پس در واتساپ هم پیام و هم کلید به صورت مجزا رمزنگاری می‌شوند. ردیابی واتساپ و پیام های دیگران نیازمند دسترسی به کلید است. در صورت مساعد بودن کلیه پارامترها، با برنامه‌های کشف رمز ممکن است بتوان با صرف وقت کافی به کلید دسترسی پیدا کرد.


الگوریتم هلمن موسوم به ECDH یک الگوریتم ریاضی است که به دو موجودیت یا دستگاه کمک می‌کند تا بر سر یک رمز موقت توافق کنند. این توافق بدون ارسال کلیدها اتفاق می‌افتد. به همین دلیل با حمله‌های رایج مثل MIM یا مرد میانی امکان گسستن آن وجود ندارد یا بسیار ضعیف است.


جی پی اس واتساپ

امکان و ویژگی Live Location در واتساپ به شما امکان اشتراک گذاری و همرسانی موقعیت جعرافیایی لحظه‌ای تان را می‌دهد. مدت زمان این همرسانی محدود است و نمیتوانید به مدت نامحدود آن را روشن بگذارید. همچنین می‌توانید لینک را با یک گروه از دوستان به اشتراک بگذارید. این همرسانی به صورت همزمان و بدون تاخیر خواهد بود.


در هر لحظه از زمان که مایل باشید می‌توانید این همرسانی را متوقف کنید. این باعث میشود افرادی که در حال مشاهده موقعیت مکانی لحظه‌ای شما بودند، تنها یک تصویر را مشاهده کنند که با کلیک روی آن آخرین موقعیت جعرافیایی شما به صورت ایستا نمایش داده خواهد شد.


در مورد ردیابی واتساپ از طریق موقعیت مکانی زنده، موضوع اصلی رمزنگاری نقطه به نقطه بین پایانه‌هاست. به عبارت به دلیل رمزنگاری ترافیک، بهتر شخص دیگری امکان مشاهده موقعیت مکانی را ندارد.


مکان زنده در واتس اپ

یکی از شرکای مهم واتس آپ شرکت Open Whisper Systems است که یک تامین کننده زیرساخت‌های امنیتی است. به این منظور واتس آپ از یک نسخه توزیع شده و سفارشی از Off-the-Record Messaging یا OTR که یک پروتکل رمزنگاری است، استفاده کرده است. برای دسترسی به مکان زنده افراد در واتساپ لازم است تا مخاطب موقعیت مکانی زنده خود را با شما به اشتراک بگذارد. در صورتی که بتوان الگوریتم Double Ratchet Algorithm را به شیوه‌ای دور زد که آدرس مخاطب قابل شبیه‌سازی باشد می‌تواند بدون اطلاع مخاطب به موقعیت مکانی آن دسترسی پیدا کرد.


در این الگوریتم ابتدا یک تبادل کلید اولیه اتفاق می‌افتد و سپس کلیدهای نشست پی در پی در بازه‌های زمانی عموما ۶ تا ۱۰ دقیقه بازتولید و ارسال می‌شوند. لذا تنها طی ۶ تا ۱۰ دقیقه باید نسبت به کشف یا بازسازی کلید اقدام شود.


نسخه‌های جدیدتر. الگوریتم DRA از یک مکانیزم ترمیم و بازسازی برخوردار است که حتی پس از کشف کلید طی یک حمله از ارسال پیام‌های متنی به صورت غیر رمزگذاری شده خودداری می‌کند. در این شرایط تنها دسترسی به تصاویر ارسالی و ویدیوها و وویس‌های کاربر ممکن است.


موقعیت مکانی که از طریق ارسال دو عدد طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی قابل ردیابی است، در صورت ارسال به صورت غیر رمزنگاری شده قابل دستیابی است و این یعنی ردیابی واتساپ در زمینه موقعیت مکانی تحت شرایطی ممکن است.


پیدا کردن افراد در واتس آپ با آیدی

برای پیدا کردن افراد در واتس آپ با آیدی ابتدا از طریق تلگرام به آیدی یک پیام خالی ارسال کنید. در صورتی که کاربر در تلگرام حضور داشته باشد امکان مشاهده تصویر پروفایل و تایید هویت را خواهید داشت. سپس در ادامه از طریق ارسال تصویر می‌توانید نسبت به ردیابی واتساپ شخص مورد نظر اقدام کنید.