آیا واتساپ قابل ردیابی Tracker است؟ پیگیری پیام واتس آپ

آیا واتساپ قابل ردیابی است؟ آیا می‌توان متن پیام های واتسپ را پیگیری کرد؟ در مورد پیام های حذف شده چطور؟ در نوشته دیگری تحت عنوان ردیابی واتساپ به نکات مهمی در مورد الگوریتم رمزنگاری واتساپ اشاره شد. در مورد امکان ردیابی واتساپ و موقعیت مکانی افراد در واتسپ صحبت شد. همچنین ردیابی پیام های واتساپ هم مورد بررسی قرار گرفت.


آمار و اطلاعات

واتساپ تا ابتدای سال ۲۰۲۱ در کل دنیا دارای ۱.۵ میلیارد کاربر فعال از ۱۸۰ کشور است

در این نوشته در مورد امکان ردیابی پیام ها در واتساپ بیشتر صحبت خواهیم کرد.


معرفی محصول

اگر در مورد ردیابی افراد در واتساپ سوالی دارید یا مشکلی در این زمینه براتون پیش اومده و نیازمند مشاوره و راهنمایی هستید، ما آماده کمک به شما هستیم. به این منظور می‌تونید از ۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی استفاده کنید.

مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی در مورد امکان ردیابی افراد در واتساپ

ستفاده گسترده افراد از واتساپ سبب شده تا نگرانی هایی در مورد امکان ردیابی افراد از طریق این شبکه اجتماعی ایجاد بشه. به منظور طرح سوال در مورد ردیابی و شرایط انجام یا امکان و عدم امکان اون با ما از طریق خرید ۱۰ دقیقه مشاوره تلفنی در تماس باشید و پاسخ ابهامات تون رو دریافت کنید.

آیا واتساپ امن است


یکی از شرکای مهم واتس آپ شرکت Open Whisper Systems است که یک تامین کننده زیرساخت‌های امنیتی است. به این منظور واتس آپ از یک نسخه توزیع شده و سفارشی از Off-the-Record Messaging یا OTR که یک پروتکل رمزنگاری است، استفاده کرده است.


پیام‌های واتسپ پیش از ارسال به صورت دو طرفه و بین دو مخاطب رمزنگاری می‌شوند. واتساپ به این منظور از الگوریتم بر پایه Curve25519 استفاده می‌کند.


برای دسترسی به مکان زنده افراد در واتساپ لازم است تا مخاطب موقعیت مکانی زنده خود را با شما به اشتراک بگذارد. در صورتی که بتوان الگوریتم Double Ratchet Algorithm را به شیوه‌ای دور زد که آدرس مخاطب قابل شبیه‌سازی باشد می‌تواند بدون اطلاع مخاطب به موقعیت مکانی آن دسترسی پیدا کرد.


نکته

واتسپ تا اندازه زیادی امن است ولی این امنیت ۱۰۰٪ نیست و امکان نفوذ به پیام ها تحت شرایطی وجود دارد.

آیا واتساپ قابل ردیابی و نا امن است


شما میتونید در واتساپ پیام های ناپدید شونده ارسال کنید. در صورتی که این قابلیت رو فعال کنید فقط به پیام های جدید و بعدی اعمال میشه و تاثیری روی پیام های قبلی نمیذاره. بازه زمانی دسترسی به این پیام ها ۷ روزه و پس از این مدت پیام خود به خود ناپدید میشه. لاگ حذف برای مخاطب بر خلاف پیام های عادی نمی‌مونه. امکان ردیابی پیام های ناپدید شونده وجود نداره چون این پیام ها از دیتابیس واتساپ حذف میشن. در صورت فعال بودن تنظیمات اعلان یا Notification روی گوشی مخاطب ممکنه پس از حذف کامل پیام همچنان قابل خوندن باشه.


این موضوع در مورد پیام‌ های عادی متفاوته. پیام های عادی در صورت حذف روی گوشی مخاطب می‌تونن قابل مشاهده باشن و این بستگی به تنظیمات اعلان گوشی مخاطب داره. این تنظیم ممکنه سبب بشه تا پیام های ارسالی حذف شده قابل مشاهده باشن.


قابلیت قفل اثر انگشت در واتساپ FingerPrint Lock


قابلیت قفل اثر انگشت در واتساپ که به Fingerprint lock هم معروفه به شما کمک میکنه که برنامه رو فقط با اثر انگشت از حالت قفل خارج کنید. این امکان به شما اجازه می‌ده تا قفل خودکار برنامه در صورت عدم استفاده بعد از مدت مشخص رو اعمال کنید. این مدت می‌تونه بلافاصله باشه یا بعد از فواصل زمانی ۱ دقیقه یا ۳۰ دقیقه. در این حالت می‌تونید برنامه رو تنظیم کنید تا در صورت قفل پیام ها رو در اعلان نشون بده یا مخفی کنه.


اگر این سوال رو بپرسیم که آیا واتساپ قابل ردیابی از طریق پیام های ناپدید شونده هست پاسخ مثبته. راه هایی وجود داره که حتی پیام های حذف شده بیشتری رو بشه پس از پاک شدن پیگیری و مشاهده کرد.


پیشنهاد برای مطالعه

آیا اینستاگرام قابل ردیابی traceable است؟

ردیابی توسط آدرس IP


در دنیای اینترنت که اکثر قریب به اتفاق پایانه‌ها از پشته پروتکل TCP-IP استفاده می‌کنند، هر پایانه برای برقراری ارتباط با دیگر دستگاه‌ها یک آدرس منحصر به فرد لحظه ای به نام آدرس IP دارد. این آدرسها از طرف سرویس دهنده های اینترنت به کلاینت ها تخصیص داده می‌شوند. این تخصیص بعضا تا پایان نشست جاری حفظ می‌شود. در صورت خاموش شدن دستگاه یا قطع ارتباط به مدت بیش از ۱ دقیقه آدرس به یک درخواست دهنده دیگر تخصیص داده خواهد شد.


طبق قانون سرویس‌ دهنده ها موظف هستند تا تاریخچه ترافیک کاربران اینترنت خود را تا مدتی حفظ کنند. در نتیجه حتی در صورت قطع و وصل مودم تاریخچه و سابقه اتصال اینترنتی کاربران قابل ردیابی است. ردیابی واتساپ به عنوان یک پیش نیاز در اغلب اوقات نیازمند دسترسی به آدرس IP و شناسه کاربری است.


آمار و اطلاعات

سرویس دهنده های اینترنت تا یک بازه ۳ ماهه موظف به حفظ تاریخچه دسترسی به همراه اطلاعات اتصال هستند. در موراد خاص و با دستور مقام قضایی امکان استفاده از این اطلاعات وجود دارد.

حذف کامل پیامهای واتساپ


پیام‌های واتساپ را پس از ارسال تا مدت ۱ ساعت می‌توان حذف کرد. در صورت حذف در این بازه زمانی، مخاطب امکان مشاهده پیام را نخواهد داشت. البته در صورتی که اعلان‌های تلفن همراه او روشن باشد، می‌تواند بخشی از متن پیام را که در اعلان آمده است، همچنان مشاهده کند.


پاسخ به اینکه آیا واتساپ قابل ردیابی است یا نه بستگی به استفاده از پیام های ناپدید شونده دارد. در صورتی که قابلیت پیام‌های ناپدید شونده Disappearing Messages را فعال کرده باشید، هر پیام پس از گذشت ۷ روز به صورت خودکار حذف می‌شود.


آیا واتساپ قابل ردیابی پس از حذف پیام است


در صورت گذشت بیش از ۱ ساعت از ارسال پیام عادی، اگر اقدام به حذف پیام کنید، واتساپ به شما اعلان نحوه حذف می‌دهد که آیا پیام را برای همه حذف کرده است یا فقط برای شخص شما. در صورت حذف پیام فقط برای شما، امکان حذف مجدد پیام برای مخاطب را از دست خواهید داد.


در مورد پیام های حاوی تصویر و ویدیو در گوشی آیفون حتی در صورت حذف پیام ممکن است فایل تصویر یا ویدیو روی گوشی باقی بماند و حذف نشود. در گوشی اندروید با حذف پیام های تصویری و ویدیویی فایل نیز حذف خواهد شد.


هشدار

در آیفون حتی در صورت حذف پیام امکان ردیابی آن وجود دارد.

آیا میتوان واتساپ را کنترل کرد


آیا میتوان واتساپ را کنترل کرد و آیا واتساپ قابل ردیابی از طریق کنترل کردن متن پیام ها هست؟


یک نکته مهم در مورد پاک کردن پیغام در واتساپ که پاسخ این سوال است که آیا واتسپ قابل ردیابی است ، ذکر این نکته است که واتساپ شما را از موفقیت آمیز بودن حذف پیام برای طرف مقابل مطلع نمی‌کند. به عبارت بهتر اگر پیامی را برای یک مخاطب ارسال کنید و پس از مدتی آن را برای هر دو طرف حذف کنید، ممکن است این حذف با موفقیت صورت نپذیرد. موفقیت آمیز بودن حذف پیام بستگی به اتصال لحظه‌ای گوشی تلفن همراه مخاطب و وضعیت اجرای برنامه واتساپ در پس زمینه بر روی گوشی وی دارد.


در مورد امکان کنترل واتساپ چند مورد مهم قابل بررسی است:


فعال بودن قابلیت کنترل روی گوشی تلفن همراه

فعال بودن قابلیت کنترل توسط والدین

دسترسی به گوشی برای پشتیبانی از راه دور

تنظیمات حریم خصوصی گوشی تلفن

تنظیمات حریم خصوصی برنامه واتساپ

پس در یک نگاه کلی می‌توان گفت که امکان کنترل واتساپ پس از حذف پیام ها وجود دارد. ولی این موضوع بستگی به پارامترهای مختلف دارد.


مقایسه امنیت واتساپ و تلگرام و سیگنال


اگر یک مقایسه کلی در مورد امنیت پیام رسان های رایج واتساپ و تلگرام و سیگنال انجام دهیم پی خواهیم برد که امن ترین پیام رسان در حال حاضر سیگنال است.


مقایسه امنیت واتساپ و تلگرام و سیگنال شامل موارد زیر است:


رمزنگاری نقطه به نقطه

نسخه پشتیبان از متن پیام ها

امنیت صفحه

امنیت چت گروهی

پیام های خود به خود محو شونده

زیرساخت اشتراک امن فایل و تماس

حاصل مقایسه امنیت این پیام رسان ها در تصویر زیر قابل مشاهده است.


مقایسه امنیت واتساپ و تلگرام و سیگنال


پرینت مکالمات واتس اپ


امکان مکالمه تلفنی در اوایل سال ۱۳۹۴ شمسی به پیام رسان واتساپ افزوده شد. این زمان یک سال پس از خریداری واتساپ توسط فیس بوک بود.


مکالمات در واتساپ از طریق شبکه اینترنت و توسط یک تونل رمزگذاری شده نقطه به نقطه تحت IP انجام می‌شود. ویژگی اصلی تماس ها در واتساپ این است که این تماس ها ضبط نمی‌شوند. البته در برخی از مواقع، تمایل ما به این است که تماس ها ضبط شوند و قابل پیگرد باشند، اگر سوال اصلی ما این نباشد که آیا واتساپ قابل ردیابی است یا خیر. مشکل بزرگ تماس صوتی واتساپ این است که برای تماس با شماره های اضطراری مثل پلیس و اورژانس قابل استفاده نیست.


تماس تصویری واتساپ مشابه تماس های صوتی به صورت نقطه به نقطه رمزگذاری می‌شود. در صورت دسترسی شخص ثالث به کلید موقت، برای بازه زمانی محدود با شانس نسبی امکان دسترسی به ترافیک مکالمه وجود دارد. به منظور دستیابی به محتویات یا اصطلاحا پرینت مکالمات واتس اپ این ترافیک باید پس از ذخیره سازی توسط الگوریتم‌های معکوس سازی AES کشف رمز شود.


آیا واتساپ قابل ردیابی برای پرینت مکالمه است


اطلاعاتی که در یک مبادله پیام در واتساپ به راحتی قابل دستیابی است عبارت است از تاریخ و ساعت و دقیقه و ثانیه پیام و شماره ارسال کننده و دریافت کننده و نوع پیام. این موارد بدون نیاز به دسترسی به کلید موقت قابل دریافت هستند.