آموزش جیلبریک چیست یا JailBreak کردن آیفون و آیپدهای اپل

میلیون ها کاربر روزمره از آیفون هایشان استفاده می‌نمایند و تقریبا همه آنها از تجربه iOS خرسند می‌باشند. انصافا iOS قشنگ، کاربردی و از طرفی استفاده از آن نیز بسیار آسان میباشد. در کنار این ظاهر قشنگ و کاربردی، هزاران اپ و محتوای مختلف روی اپ استور وجود دارا‌هستند که با استفاده از هریک می توان تا اندازه زیادی زندگی روزانه را ساده تر کرد. جیلبریک ایفون ....

البته در کنار اشخاص علاقه مند به iOS، جیلبریکرها وجود دارا هستند که آنقدرها با سیستم عامل کمپانی اپل میانه خوبی ندارند. آن‌ها از محدودیت بیزارند و از سیاست های اپل بیزارتر. به همین منظور آن‌ها همیشه در‌پی شیوه هایی میباشند که بتوانند محدودیت های اپل را کنار بزنند و به ویژگی های بیشتری دست پیدا نمایند.

قدمت بازی موش و گربه در میان اپل و جیلبریکرها به سال ۲۰۰۷ و عرضه آیفون باز میشود و از آن زمان روزی وجود ندارد که‌این دو جبهه مخالف بلایی بر سر یک دیگر نیاورند. جیلبریکرها خواهان آزادی عمل بیشتری روی آیفون ها میباشند و در مقابل آن‌ها اپلی ایستاده که چندان علاقه ای به‌این کار ندارد و میخواهد کنترل همه چیز را در دستان خود داشته باشد.

آموزش جیلبریک چیست  یا JailBreak  کردن آیفون و آیپدهای اپل


البته حقیقتا این همه کشمکش بر سر چه چیزی است؟ آیا واقعا محدودیت های اپل به ضرر یوزرها تمام می گردد؟ جیلبریک کردن آیفون ها به نفع مان میباشد یا این که به ضررمان؟ این ها همگی سوال هایی هستند که شاید پاسخ آنان‌را ندانید. به همین منظور در‌این نوشته ی علمی سعی میکنیم تا حدودی به‌این سوال ها جواب دهیم و از معایب و مزایای جیلبریک آیفون ها برای تان بگوییم.

جیلبریک کردن چه معنی و مفهومی دارااست؟

به زبان ساده جیلبریک عملی میباشد که به واسطه آن می توان از سد محکم محدودیت های اپل گذشت و به ویژگی های بیشتری روی آیفون ها دست پیدا کرد. بزرگترین محدودیتی که همه یوزرها آیفون دارا هستند استفاده اجباری از اپ استور میباشد. همه ما فارغ از هیچ استثنایی موظفیم که برای نصب اپ ها رو آیفون های مان از اپ استور استفاده کنیم.

البته با جیلبریک کردن آیفون ها این شیوه کاملا عوض میشود و دیگر نیازی به اپ استور برای نصب نرم افزار های مختلف نداریم. تنها کافیست سری به دنیای اینترنت بزنید و با دریافت پوشه نرم افزار آیتم نظرتان، آن را روی آیفون خود نصب فرمائید.

جیلبریک و آنلاک کردن آیفون چه تفاوتی با هم دارا هستند؟

برخی از اشخاص جیلبریک کردن را با آنلاک نمودن آیفون اشتباه می‌گیرند. البته در واقع جیلبریک کردن و آنلاک نمودن دو مقوله جداازهم می‌باشند و فلسفه ای به طور کامل متفاوت دارا‌هستند. آیفون ها مانند بسیاری از تلفن همراه های دیگر تحت قرار داد با یک سری کمپانی مخابراتی می‌باشند.

برای مثال در شرایطی که آیفونی از O2 خریداری کرده باشید، محدود به استفاده از سیم کارت های این مجموعه مخابراتی می‌باشید. با این حالا پیش می‌آید که بخواهید سیم کارت خود را عوض فرمائید و از مزایای یک اپراتور دیگر بهره ببرید. ولی از آنجایی که تنها محدود به استفاده از سیم کارت کمپانی O2 می باشید، بایستی به سراغ آنلاک کردن گوشی خود بروید و محدودیت های موجود را کنار بزنید.

اصولا آنبلاک کردن به روشی گفته میشود که بتوان به واسطه آن از سیم کارت اپراتورهای دیگر، روی یک آیفون تحت قرار داد استفاده کرد که در‌این ارتباط سیستم عامل هیچ تغییر خاصی به خود نمی بیند.

چرا باید آیفون خود را جیلبریک کنیم؟

۱) شما بابت آیفون تان پول پرداخت نموده اید و حق دارید هر کاری که می‌خواهید با آن انجام دهید.

۲) جیلبریک کردن آیفون این امکان را در اختیار شما قرار میدهد تا از هر جایی که می‌خواهید، نرم افزار نصب نمایید. خصوصا نرم افزار ها و بازی های پولی را می اقتدار بعد از جیلبریک به طور رایگان روی آیفون دانلود و نصب کرد.

۳) با از در میان رفتن محدودیت ها این قابلیت و امکان در اختیارتان قرار میگیرد تا نرم افزار های پیش فرض را نیمکت نشین فرمایید و اپ های کاربردی تری را جایگزین آن‌ها فرمایید.

۴) می‌توانید آنطور که میخواهید محیط کاربری آیفون خود را فردی سازی نمایید و ظاهر آن را به صورت کلی تغییر دهید.

۵) با جیلبریک کردن بالاخره می‌توانید بلوتوث آیفون خود را روشن نمائید و از آن برای انتقال پوشه استفاده کند.

چرا نباید آیفون خود را جیلبریک کنیم؟

۱) به محض جیلبریک کردن، آیفون تان از گارانتی اپل خارج می گردد. پس در صورتیکه سلامتی تلفن همراه تان برای شما اهمیتی زیادی دارااست، بهتر میباشد به سراغ جیلبریک نروید.

۲) با جیلبریک کردن آیفون خود، تا اندازه زیادی قید امنیت را هم بزنید. جیلبریک کردن آیفون در نوع خود خطرناک وجود ندارد. البته با بر هم زدن مقررات اپل، اهالی کوپرتینو دیگر از تلفن همراه شما مراقبت نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود تا امنیت داده ها شما با خطر مواجه شود.

۳) آیفون ها در وضعیت عادی فوق العاده فعالیت می نمایند. در صورتیکه مشکلی با سیاست های اپل ندارید، دلیلی هم نیست که آیفون خود را جیلبریک فرمایید.

۴) از طرفی با انتشار ورژن های تازه iOS، جیلبریک آیفون تان از دربین می رود و می بایست مدت ها صبر فرمایید تا هکرها مجدد راهی برای نفوذ به حفره های امنیتی اپل پیدا نمایند.

۵) با جیلبریک کردن آیفون تان باید انتظار هر چیزی را داشته باشید. به هر حالا گوشی شما از حالت عادی خود خارج گردیده و سیستم عامل پایدار و کاربردی iOS را با ورژن ای پر‌از مشکل عوض نموده اید.

۶) از همه مهمتر مصرف باتری آیفون نیز با جیلبریک شدن دو برابر میشود. پس در شرایطی‌که قصد جیلبریک کردن آیفون خود را دارید، بهتر میباشد به فکر خرید یک پاور بانک نیز باشید.

آموزش جیلبریک iOS 10.3 و iOS 13.4.1 با ابزار Checkra1n

آیا واقعا نیازی به جیلبریک کردن آیفون می‌باشد؟

مسلما خود اپل از جیلبریک شدن تلفن های هوشمندش خوشحال نمی‌شود. ولی نکته جالب آن میباشد که با تمامی مخالفت های اهالی کوپرتینو، جیلبریک کردن آیفون ها در بخش اعظمی از کشورها قانونی میباشد و هیچ مانعی در مقابل هکرها نیست.

ولی باید چند مورد مهم را در زمینه ی جیلبریک کردن آیفون ها در نظر گرفت. بایستی به‌این موضوع توجه داشت که بعد از جیلبریک شدن آیفون، دیگر تمامی عواقبش به گردن شما می افتد و در صورت بروز هر مشکلی، اپل هیچ مسئولیتی را در قبال تلفن هوشمندتان بر عهده نمی گیرد.

از طرفی با جیلبریک شدن آیفون تان، بایستی با مفهوم امنیت نیز خداحافظی نمائید و ممکن میباشد در هر لحظه ویروس یا این که بد افزاری به سیستم تلفن همراه شما نفوذ نماید و مشکلاتی را برای تان به همراه آورد.

مطلقا جیلبریک کردن آیفون ها آن قدرها که فکرش را میکنید به نفع تان وجود ندارد. در ازای فراهم نمودن ویژگی های بیش تر، خیلی از مزایای خوب iOS را از دست می دهید. پس درصورتی که آنچنان با iOS معمولی مشکلی ندارید، بهتر میباشد از نه جیلبریک کردن آیفون تان بگذرید و از سیستم عامل روان و جذاب اپل همانگونه که است لذت ببرید.

سیستم عامل iOS 13.5 به زودی جیلبریک می‌شود

جیلبریک iOS 13.5 | در سال گذشته یوزرها دیوایس های اپل بعد از معرفی یک حفره ی امنیتی به اسم checkm8 به شدت سورپرایز شدند. این حفره ی امنیتی به تراشه هایی که اپل طراحی کرده بود مربوط می‌شد و قابلیت و امکان جیلبریک کردن دیوایس های اپل را با هر ورژن ای از iOS فراهم می کرد. اکنون خبر رسیده میباشد که دیوایس های بیشتری جیلبریک خواهند شد چرا‌که به تازگی مجموعه unc0ver اعلام نموده است که با استفاده از یک شیوه نو می‌تواند هر دیوایس اپل را با هر ورژنی از iOS جیلبریک نماید.

این یعنی حتی موبایل های سری آیفون ۱۱، آیفون SE و آیپد پرو ۲۰۲۰ هم میتوانند جیلبریک شوند (حتی در صورتیکه به جدیدترین نسخه iOS یعنی ورژن ی ۱۳.۵ مجهز باشند). حفره ی امنیتی جدید کرنل در سیستم عامل iOS به وسیله یک هکر و توسعه دهنده ی مشهور به اسم Pwn20wnd پیدا شده‌است و unc0ver 5.0 هم بر مبنای همین حفره ی امنیتی پیشرفته میباشد.

چنانچه در خصوص جیلبریک اطلاعاتی ندارید به صورت خلاصه می توانیم بگوییم که با جیلبریک می توانید محدودیت های اپلیکیشن iOS را کنار بزنید و نرم افزار های خارج از Apple Store را بر روی دیوایس خود نصب نمائید. به صورت کلی با جیلبریک می‌توانید کنترل کل سیستم موبایل را به دست بگیرید. در دیوایس های اندروید هم چنین چیزی موجود است که با اسم روت شناخته می شود.

جیلبریک iOS 13.5

مجموعه unc0ver اعلام نکرد که unc0ver 5.0 چه وقتی برای عموم یوزرها عرضه خواهد شد، ولی در وب سایت رسمی این گروه نوشته شده میباشد که به زودی این اتفاق خواهد افتاد. اکنون با استفاده از Checkra1n میتوانید تمام آیفون های مجهز به تراشه ی A11 Bionic (مانند آیفون ۸ و آیفون X) و مدل های قدیمی تر را جیلبریک نمایید. شایان ذکر میباشد که‌این ابزار از همان حفره ی امنیتی checkm8 استفاده می‌نماید.

برتری unc0ver نسبت به Checkra1n این میباشد که بر روی پلتفرم های ویندوز، لینوکس و macOS اجرا می‌گردد و این در حالی میباشد که Checkra1n تنها بر روی پلتفرم macOS اجرا می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به تارنما رسمی unc0ver رجوع نمایید.

آموزش جیلبریک iOS 12.4

گروه pwn20wnd@ از آپدیت جدیدی برای Unc0ver 3.5.0 خبر داده که از جیلبریک iOS 12.4 یعنی آخرین ورژن سیستم عامل اپل پشتیبانی می نماید.

طی سال‌های گذشته این او‌لین بار میباشد که جیلبریک نهایی ورژن در دسترس iOS قابلیت و امکان‌پذیر می شود و چنین خبری می‌تواند برای کسانی که سال ها پیش موفق به جیلبریک آیفون یا این که آیپد خود شدند بسیار خوشنود کننده باشد.

با اینکه Unc0ver یک ابزار نیمه متصل میباشد اما جیلبریک iOS 12.4 به سادگی و بدون نیاز به دسترسی به کامپیوتر انجام می گردد. Unc0ver 3.5.0 با مدل‌های آیفون و آیپد که در‌پی ذکر می شوند و از iOS 12، iOS 12.2 یا این که 12.4 استفاده می نمایند سازگار میباشد.

آیفون 5s

آیفون 6

آیفون 6 پلاس

آیفون 6s

آیفون 6s پلاس

آیفون 7

آیفون 7 پلاس

آیفون SE

آیفون 8

آیفون 8 پلاس

آیفون X

آیپد ایر

آیپد نسل 6

توجه داشته باشید که با وجود قابلیت و امکان جیلبریک iOS 12.4 با استفاده از Unc0ver، این قابلیت و امکان برای iOS 12.3 فراهم وجود ندارد براین اساس در صورتی‌که آیفون یا این که آیپد شما با این ورژن از iOS کار میکند حتما قبل از جیلبریک آن را به ورژن 12.4 آپدیت فرمایید.

پیش نیازها:

با رفتن به مسیر Settings -> Storage هرگونه فایل آپدیت OTA مربوط به iOS 12 را از روی دیوایس پاک کرده و دستگاه را ریبوت نمایید.

Unc0ver از Cydia و Substrate به طور کامل پشتیبانی مینماید.

پیش از جیلبریک اطمینان حاصل فرمائید که از تمام داده‌های مهم خود پشتیبان گرفته‌اید.

راهنمای جیلبریک iOS 12.4 با استفاده از Unc0ver و نصب Cydia

آخرین ورژن بتای Unc0ver را دانلود نمایید

با آیفون یا این که آیپدی که iOS 12.4 روی آن نصب میباشد به ignition.fun بروید و با استفاده از نوار جستجو Unc0ver را پیدا فرمائید. مراحل دانلود و نصب آن را آغاز فرمائید و مدتی منتظر بمانید تا برنامه نصب شود.

جیلبریک iOS 12

مجوزها

به مسیر Settings-> General -> Device Management بروید. اسم توسعه دهنده را لمس فرمایید و مجوز لازم را برای آن فعال نمایید. بدون فعال شدن این مجوز، Unc0ver روی دستگاه شما اجرا نخواهد شد.

جیلبریک iOS 12.4 با استفاده از unc0ver

Unc0ver را اجرا فرمایید، آیتم جیلبریک را لمس کرده و صبر نمائید تا برنامه کارش را انجام دهد. در طول انجام این مراحل آیفون یا این که آیپد شما ریستارت می گردد و آن‌گاه آیکون Cydia روی صفحه خانه شما قابل مشاهده خواهد بود.

درصورتی که نرم افزار با مشکل فریز مواجه شد چند دقیقه صبر نمائید. در‌حالتی که که همچنان کار نکرد دستگاهتان را ریبوت نمایید و قدم‌های بالا را مجددا تکرار نمائید.