جلوگیری از هک شدن گوشی اندروید و آیفون

همان گونه که در مباحث گذشته به اشاره کردیم، دریافتیم که عمل هک برای اشخاص ماهر یک اقدام بسیار ساده بوده و فقط در عرض چند دقیقه قادر به انجام آن می‌باشند. همینطور هک کردن گوشی برای اشخاص مبتدی و تازه کار نیز کار چندان سختی وجود ندارد و فقط با گذراندن مقدار کمی وقت و سرچ مطالب مرتبط با هک می توان یک برنامه هک ساخت یا این که از یک برنامه هک گوشی که تا قبل از این تاسیس شده است استفاده نمود. با دانش به همه این ها، سوالی که ممکن میباشد برای ما به وجود بیاید این میباشد که چطور می توان فهمید که هک شده ایم یا این که نه؟ در‌حالتی که گوشی ما هک شده باشد، چه کاری می بایست انجام دهیم؟ از کجا بدانیم چه کسی مارا هک نموده است؟ برای جلوگیری از هک گوشی چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟ برای جواب به همه این سوال ها می بایست کمی صبور بوده و در پی با ما همراه باشید تا شیوه هایی را برای جلوگیری از هک گوشی و همچنین اطمینان از اینکه موبایل ما هک شده‌است یا این که نه، ارائه دهیم. جلوگیری از هک شدن گوشی اندروید و آیفون .....

نرم افزار ردیابی گوشی موبایل بهترین برنامه ردیاب رایگان

جلوگیری از هک شدن گوشی اندروید و آیفون


علائم هک شدن موبایل چیست و از کجا بفهمیم هک شده ایم؟

بخش اعظمی از یوزرها گوشی های موبایل که مشکوک به هک شدن موبایل خود می باشند، همیشه این سوال را از کارشناسان ما میپرسند که از کجا بفهمیم که هک شده ایم؟ در جواب به‌این سوال باید اعلام کرد که هر وسیله ای که توسط اشخاص بیگانه و یا این که هکرها هک شده باشد، یک سری علائم را از خود بروز می‌دهد که نشان دهنده این میباشد که آن دستگاه احتمالا توسط اشخاص دیگری در درحال حاضر رصد شدن میباشد. گوشی موبایل نیز از این قاعده مستثنی نیست و درصورتی که هک گردیده باشد، یکسری علائمی را دارد که با توجه و بررسی آنها می توان دریافت که گوشی مربوطه هک شده‌است. درپی تعدادی از این علائم با یکدیگر بررسی خوا هیم نمود تا مطمئن شویم که آیا تلفن همراه ما هک شده‌است یا این که نه؟

نرم افزار اپلیکیشن ردیاب خانواده ردیابی و مکان یابی افراد گوشی

علائم هک شدن چیست؟

در شرایطی که جدیدا برنامه ای را نصب نموده اید که احساس میکنید سرعت موبایل شمارا کندتر نموده است و یا این که تلفن همراه خود را در اختیار کسی گذاشته و سپس متوجه کم شدن سرعت آن گردیده اید، بایستی به قابلیت و امکان هک شدن آن توسط دیگر افراد شک فرمائید.

در حالتی‌که به تازگی کسانی از عزیزان و آشنایان شما اظهار میکنند که از جانب شما برای آن‌ها پیام هایی ارسال میشود که شما آن پیام ها را هیچ گاه ننوشته اید باید به هک شدن تلفن همراه خود شک و تردید فرمایید.

در لیست برنامه های نصب گردیده روی تلفن همراهتان، برنامه ای موجود هست که شما تا به امروز آن را ندیده و خود اقدام به نصب آن ننموده اید.

باتری گوشی شما نسبت به قبل زودتر تخلیه می‌گردد و مجبورید دفعات بیشتری آن را به شارژر متصل نمایید.

گوشی شما بدون دلیل خاصی داغ می‌گردد و حتی هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید خود به خویش داغ می‌گردد.

در هنگام استفاده از مرورگر خود شما به وب سایت هایی متصل میشوید که اشتباهند. بعنوان نمونه شما وب سایت گوگل را برای وارد شدن انتخاب میکنید، ولی وب سایت دیگری برای شما به نمایش در میاید.

برخی نرم افزار ها و برنامه هایی که تا قبل از این به صحت کار می کردند، اکنون یا این که درست کار نمی‌کنند یا این که سرعتشان کم شده‌است. در‌صورتی‌که با چنین مواردی به خصوص در نرم افزار های پیام رسان نظیر تلگرام مواجه شدید، می بایست به هک شدن تلگرام نصب گردیده روی تلفن همراهتان شک وتردید فرمایید.

زمانی که موبایل شما هک می‌گردد، مبادرت به ارسال و دریافت داده و حتی اس ام اس می‌نماید. در حالتی که شما متوجه این گردید که تلفن همراه شما بدون اینکه بخواهید مبادرت به ارسال پیام و یا این که دریافت و ارسال داده میکند، باید به هک شدن آن مشکوک گردید.

در پاره ای از مورد ها، هکرها اقدام به نصب برنامه هایی در تلفن همراه های قربانی می‌نمایند که برای آنها هزینه های بسیاری را از روش تماس با کشورهای خارجی و ارسال پیام به شماره های بین المللی ایجاد مینماید. در شرایطی‌که با چنین هزینه های هنگفتی مواجه شدید، بدانید که به احتمال خیلی زیاد تلفن همراه شما هک شده‌است.

در‌حالتی که پست الکرونیکی های فرستاده گردیده از طرف شما اکنون در جعبه اسپم گیرنده قرار میگیرد، میتواند نشانه ای از هک شدن پست الکرونیکی های شما باشد. در واقع هکر با قرار گرفتن در وسط شیوه و انجام حمله MITM دسترسی غیر مجاز به پست الکرونیکی های شما دارااست و به همین علت تنظیمات پست الکرونیکی تغییر کرده و به جعبه اسپم های گیرنده منتقل میشود.

در شرایطی که شما بعداز مدتی متوجه این شدید که هنگام تماس با مخاطبین از روش تلفن همراه، نویزها زیاد هست و همینطور معمولا سیگنال ضعیف می‌باشد، بایستی به هک شدن تماس هایتان مشکوک گردید. در برخی موردها که شماره تلفن یک شخص هک میگردد، ممکن میباشد در زمان یک مکالمه، صدا نویز دار شود و یا این که تکرار صدای خود را دریافت کنیم.

جلوگیری از هک شدن گوشی ایفون

حمله مرد میانی یا این که MITM

همان طور که اشاره شد، دیدیم که علائم مختلفی برای هک شدن یک تلفن همراه موجود هست. درحال حاضر درصورتی که یک یا این که یکسری آیتم از این علائم را در تلفن همراه خود احساس کردیم، بایستی چه کنیم؟ آیا می شود بدون اینکه مجبور به حذف داده ها یا این که تغییر دادن سیم کارت باشیم، دست هکرها را از تلفن همراه خود کوتاه کنیم و اقدامی برای جلوگیری از هک گوشی کنیم؟ به دنبال ضمن بررسی این مورد ها شیوه هایی را برای جلوگیری از هک موبایل نیز بیان خوا‌هیم نمود.

تلفن همراه اینجانب هک شده‌است، چه کاری میتوانم انجام دهم؟

همان طور که اشاره شد، مورد ها بسیاری برای مشکوک شدن به هک شدن اطلاعاتمان موجود هست. یکی‌از علائمی که موجب می گردد شکمان به هک شدن تلفن همراه بیش تر از قبل شود، این میباشد که شخصی که به وی مشکوک هستیم، از اطلاعاتی خبر داشته باشد که قاعدتا نباید از آن آگاه می بود. اکنون در صورتی این وقوع افتاد و یا این که یک یا این که چند آیتم از علائم بالا را شاهد بودیم، چه کاری بایستی انجام دهیم؟ راه هایی برای مقابله با هکرها درپی نقل شده میباشد که با یکدیگر به بررسی آنها خوا‌هیم پرداخت.

راه های مقابله با هک شدن گوشی

اولی شیوه مقابله با هک شدن موبایل، این میباشد که به طور کلی نگذاریم این اتفاق بیفتد. یعنی شیوه های جلوگیری از هک گوشی را به کار ببندیم تا از خطر هک شدن، در امان بمانیم. شیوه های جلوگیری از هک تلفن همراه در قسمت های بعدی به طور مفصل گفته شده میباشد.

در‌حالتی که به هک شدن موبایل خویش مشکوک گردیده اید، ساده ترین راه برای مقابله با این امر این میباشد که ابتدا از داده ها حیاتی خود، نظیر مخاطبین و همچنین عکس ها و پیام هایتان یک پشتیبان یا این که بکاپ تهیه کرده و سپس اقدام به فلش زدن تلفن همراه فرمایید.

در‌صورتی‌که به هک شدن تماس ها و پیام هایتان مشکوک می باشید بهتر میباشد که سیم کارت خود را نیز عوض فرمایید.

ولی در‌صورتی‌که مایل نیستید از طریق های هزینه بر بالا استفاده نمائید، با کمی دقت میتوانید برنامه ای که اقدام به هک تلفن همراه شما می‌کند را یافته و آن را لغو نصب یا این که Uninstall فرمایید. برای این منظور لازم میباشد بخش بعدی را مطالعه فرمائید.

برنامه اندرورید، برنامه ای برای هک اندروید + شیوه پیدا کردن برنامه های جاسوس روی موبایل

جلوگیری از هک شدن گوشی موبایل

برای جلوگیری از هک گوشی و یافتن برنامه های جاسوس، نخست می بایست بدانید که معمولا این برنامه ها خود را در قالب برنامه های ظاهرا اثر گذار جا زده و یا این که بطور کلی، بعداز نصب نهفته میشوند و در لیست برنامه های منوی موبایل شما دیده نمیشوند. در حالتی که به هک شدن تلفن همراه خود مشکوک گردیده اید، بهتر میباشد آخرین برنامه هایی که نصب نموده اید را بررسی کرده و حدالامکان آن‌ها‌را پاک فرمایید. در شرایطی‌که با انجام این عمل همچنان به هک شدن تلفن همراه خود توسط برنامه ای مشکوک می‌باشید، بهتر میباشد به لیست برنامه های نصب گردیده تلفن همراه واقع در صفحه پیکربندی آن بروید. در‌این صفحه به بخش برنامه های دانلود گردیده رفته و درپی برنامه هایی بگردید که در صفحه اصلی برنامه ها موجود نیستند. یعنی برنامه ای را پیدا نمایید که روی موبایل شما نصب گردیده اما در لیست برنامه های منوی اصلی نیستند.

برخی از این برنامه ها ممکن میباشد سیستمی بوده باشه و پاک شدن آن‌ها موجب خسارت به داده ها تلفن همراه شما شود. اما نگران نباشید، یک برنامه هک که خود را پنهان نموده است، به هیچ عنوان یک برنامه سیستمی وجود ندارد و تنها کاری که انجام داده میباشد این میباشد که توانسته استتار نماید و از چشم شما مخفی شود.

برای کشف کردن این برنامه همانطور که اشاره شد به قسمت لیست برنامه های دانلود گردیده در پیکربندی رفته و تک تک برنامه ها را بررسی نمائید. آنهایی که هیچ آیکونی در صفحه اصلی ندارند را جدا فرمایید. به احتمال زیاد یک یا این که تعدادی برنامه را خواهید یافت که در‌این لیست موجود میباشند البته در صفحه اصلی برنامه ها نیستند. حالا هرمورد از این برنامه های پنهان گردیده را بررسی فرمائید و میزان ارسال و دریافت داده اینترنتی آن‌ها را بررسی نمائید. در صورتی‌که موردی را یافتید که علاوه بر پنهان بودن، دائما در درحال حاضر دریافت و ارسال داده بوده، شک نکنید و آن برنامه را بلافاصله کنسل نصب نمائید.

شیوه های جلوگیری از هک موبایل

همانگونه که پیش تر ذکر شد، شایسته ترین راه برای مقابله با هک شدن موبایل این میباشد که بطور کلی اقداماتی را در موضوع جلوگیری از هک موبایل انجام دهیم. در‌این بخش شیوه هایی را برای جلوگیری از هک تلفن همراه ذکر خوا هیم نمود.

حدالاامکان موبایل خود را در اختیار افراد دیگر قرار ندهید. حتی آیتم اعتماد ترین افراد هم ممکن با حس کنجکاوی اقدام به جاسوسی داده ها ما بنمایند.

از نصب برنامه هایی که نمی شناسید پرهیز کنید. ممکن میباشد افرادی که به ظاهر دوست ما هم میباشند، از ما بخواهند که برنامه ای را روی تلفن همراه خود نصب کنیم و ما‌را تشویق به نصب آن کنند. تا آنجا که میتوانید از نصب چنین برنامه هایی پرهیز کرده و فقط برنامه هایی را نصب نمایید که از مورد تایید گوگل پلی و یا این که آی تیونز باشد.

روی پیوند هایی که افراد از روش شبکه‌های‌اجتماعی برایتان می فرستند کلیک نکنید. با کلیک کردن روی این لینک و پیوند ها در واقع درب ورود به موبایل خود را برای هکرها باز می‌کنید و آن‌ها میتوانند به راحتی اقدام به نفوذ به گوشی شما نمایند.

نشست های فعال یا این که active session های مرتبط با شبکه‌های‌عمومی نظیر تلگرام و اینستاگرام را همیشه بررسی فرمایید و آن هایی را که بنظر از موبایل یا این که لپ تاپ شما نیستند را غیر فعال کنید.

به هیچ عنوان اطلاعات ورود به شبکه های عمومی تان نظیر یوزرنیم و پسوردتان را در اختیار دیگر افراد قرار ندهید.

در تمام شبکه‌های‌اجتماعی، تایید دو مرحله ای نام نویسی را فعال نمائید تا قابلیت و امکان هک کردن آن را به حداقل برسانید.

همیشه یک آنتی ویروس قدرتمند و بروز رسانی گردیده را در موبایل خود نصب داشته باشید تا از ورود تروجان ها به تلفن همراه خود جلوگیری فرمائید.

همیشه لیست برنامه های نصب گردیده خود را بررسی کرده و آن هایی را که نمی شناسید و یا این که بصورت پنهانی مبادرت به مصرف اینترنت می‌کنند را حذف فرمائید.

ما می‌دانیم که تلفن های هوشمند مان توانایی هر کاری را دارند که امروز کامپیوترها انجام می‌دهند ولی اغلب تلفن های هوشمند را نزدیک کامپیوتر نگه می‌داریم هکرها می‌توانند به تلفن همراه های هوشمند وارد شوند و ظرف حدود یک ساعت تمام داده ها را بیرون بیاورند پس برای جلوگیری از هک شدن و به سرقت رفتن اطلاعاتتان یکسری نکات مهم را بدانید.


جلوگیری از هک شدن گوشی در تلگرام

راه ندادن به هکرهای برای کسب اطلاعات


چطور از هک شدن تلفن همراه گوشی جلوگیری کنیم

1.تلفن را ایمن نگه دارید: شما ممکن میباشد فکر کنید هکر یک آماتور میباشد که به برنامه های شما ورود پیدا میکند البته این مطرح ترین خطر برای تلفن نیست مطرح ترین خطر دزدی میباشد که موبایل شما‌را می قاپد و فرار میکنند و رمز عبور را باز مینمایند و چیزی که داخلش است را پیدا می نمایند.

2.تلفن را برای هر چیزی استفاده نکنید:یک کدام از مطرح ترین علت هایی که گوشی هک میکنند پیدا کردن داده ها بانکی میباشد در‌حالتی که چنین اطلاعاتی در تلفن همراه خود ندارید در واقع چیزی برای هک کردن ندارید.


هک موبایل توسط هکرها


آپ دیت کردن تلفن: هک کردن جنگی میباشد بین هکر ها و شرکت اپلیکیشن ها ، هکرها حفره های امنیتی دیده بانی پیدا می‌نمایند و شرکت نرم افزارها این حفره ها را تعمیر میکنند .


جلوگیری از هک شدن گوشی هوشمند

در امان ماندن از هکرها


رمز دارکردن: بسیاری از مردم که می‌پندارند رمزدار کردن موبایل با پسورد یک کدام از میباشد ولی اشتباه مینمایند هکرها فقط میتوانند با پسورد گوشی را هک نمایند.

مراقب استفاده از وای فای های عمومی و بلوتوث ها باشید:وای فای های عمومی و بلوتوث ها راهی بسیار آسان برای هکرها میباشند که میتوانند به گوشی متصل شوند و از حسابها برداشت نمایند.


1- هر وقت میخواهید وارد سرویس ایمیل یا سایت بانکی خود شوید، آدرس را با پیشوند HTTPS وارد کنید (مثلا https://gmail.com). به این ترتیب به شیوه ای امن به سایت مورد نظر وصل میشوید و امکان سرقت اطلاعات بسیار کم خواهد شد. تقریبا تمام سایت های بانکی و سرویس های ایمیل از پروتکل امن SSL پشتیبانی میکنند.


2- اگر ایمیل ناشناس (و مخصوصا ایمیل حاوی لینک) دریافت کردید، روی لینکهای موجود در ایمیل کلیک نکنید. زیرا هکرها با ارسال یک لینک حاوی کد مخرب میتوانند موبایل یا تبلت شما را تحت کنترل در بیاورند. البته ایمیلهایی که از سایتهای معتبر دریافت می‌کنید همیشه امن هستند. (مخصوص سایت هایی که خودتان در آنها ثبت نام کرده اید)


3- اگر به بازی و یا اپلیکیشن احتیاج دارید، سعی کنید آن ها را از منابع معتبر دریافت کنید. زیرا برخی از همین App ها و بازی‌ها می توانند آلوده به کدهای مخربی باشند که باعث بروز مشکلاتی امنیتی برای موبایل شما می‌شود. با وجود عدم پشتیبانی برخی از اپ استورها از کاربران ایران، سایت‌های فارسی معتبری هم برای دانلود نرم افزار موبایل وجود دارند.


4- اگر علاقمند به عکاسی با موبایل خود هستید و نمی خواهید که اطلاعات موقعیتی و برخی دیگر اطلاعات شخصی شما توسط عکس منتشر شود، کافیست گزینه های مربوط به GPS Camera و Geo Tag را غیر فعال کنید.


موبایل های جدید این امکان را دارند که وقتی عکسی با موبایل خود میگیرید، اطلاعات موقعیتی شما را توسط GPS دریافت کرده و ضمیمه تصویر کنند. گفتنی است این اطلاعات زمانی مشخص می شود که عکس گرفته شده را توسط موبایل خود بر روی شبکه های اجتماعی منتشر کنید.


اما اگر شما تصاویری را از قبل گرفته‌اید و هنوز آن‌ها را در هیچ شبکه‌ای به اشتراک نگذاشته اید، کافیست با نرم افزار Microsoft Photo Tools تمامی مشخصات شخصی خود را از روی تصویر گرفته شده حذف نمایید و سپس اقدام به اشتراک گذاری کنید.


5- بلوتوث و  WiFi  موبایل خود را در مراکز شلوغ خاموش نگه دارید (البته اگر به آنها نیازی ندارید).


6- همیشه آپدیت های منظمی برای سیستم عامل‌های آندروید، ویندوز فون، و iOS منتشر می‌شود. برخی از هکرها از این موضوع سوء استفاده کرده و فایل های آلوده خود را به عنوان آپدیت موبایل در اینترنت منتشر می‌کنند. مراقب این موضوع باشید و همیشه آپدیت سیستم عامل را توسط برنامه Update Manager خود گوشی انجام دهید.


7- یکی از مهمترین نکاتی که باید رعایت کنید این است که هیچ گاه حساب‌های بانکی خود را توسط نرم افزار های ناشناس باز نکنید. بلکه از نرم افزار بانکی مخصوص بانک خود کمک بگیرید.


نکات گفته شده در این مقاله بسیار ساده بودند. اما جالب است بدانید که بیش از 90 درصد کاربران موبایل به این نکات توجه نمی‌کنند. و همین باعث بروز مشکلاتی مثل هک شدن اطلاعات شخصی میشود.


چگونه از هک شدن گوشی خود جلوگیری کنیم


بر روی برنامه هایتان قفل بگذارید


گاهی اوقات استفاده از یک کلمه عبور کافی نیست. برای اطمینان بیشتر باید برنامه های شخصی خود مانند: کیف پول تلفن همراه و... که حاوی اطلاعات محرمانه هستند را رمزگذاری کنید. برای این کار می توانید از اپلیکیشن های رمزگذاری کمک بگیرید.


برنامه هایتان را از منابع اصلی و قابل اعتماد دانلود کنید


شما می توانید برای اطمینان بیشتر از سالم و امن بودن برنامه های مورد نیازتان، آنها را از سایتها و یا فروشگاه های معتبر دانلود کنید. 


نکته: بهتر است قبل از دانلود یک نرم افزار، آن را از نظر کیفیت و رتبه بندی بررسی کنید.


همچنین بررسی نرم افزار از نظر سیاست حفظ حریم خصوصی نیز از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه کنید.


مجوزهای دسترسی نرم افزار را قبل از دانلود مطالعه کنید


انجام این کار نیز گام مهم دیگری برای حفظ امنیت اطلاعات شماست. در زمان دانلود نرم افزار از فروشگاه های معتبر از میزان دسترسی آن به داده های تلفن همراهتان مطمئن شوید. به طور مثال دانلود یک برنامه پولی که نیازمند دسترسی به دوربین تلفن همراه شماست ضروری نیست.


از نرم افزارهای مدیریت دستگاه اندرویدی کمک بگیرید


مدیریت دستگاه Android یکی از برنامه های مفید محسوب می شود که یکی از طراحان آن کمپانی گوگل است. اگر به هر دلیلی تلفن همراهتان را گم کردید این برنامه به شما کمک می کند تا تلفن همراه اندرویدی‌تان را ردیابی و به راحتی پیدا کنید؛ همچنین می توانید برای محافظت از اطلاعاتتان از طریق کنترل از راه دور آن را به تنظیمات کارخانه برگردانید. 


از Google Authenticator کمک بگیرید


با استفاده از قابلیت Google Authenticator می توانید یک لایه امنیتی جدید را به حساب کاربری خود اضافه کنید. این نرم افزار یکی از بهترین راهکارها برای اهراز هویت اکانت گوگل محسوب می شود که در صورت فعال سازی در کوتاهترین زمان می توانید آن را از طریق شماره تلفن همراهتان دریافت کرده و با اطمینان خاطر بیشتری وارد حساب کاربری خود شوید.


نکته: این برنامه برای برخی خدمات غیر از گوگل نیز قابل استفاده است.


یک آنتی ویروس خوب دانلود کنید


استفاده از یک آنتی ویروس قدرتمند و مفید در عین ضرورت یک گام مهم و اساسی در حفظ اطلاعات محسوب می شود؛ پس هرچه سریعتر برای نصب یک آنتی ویروس قوی اقدام کنید.


از وای فای های عمومی استفاده نکنید 


بهتر است تا جایی که می توانید از استفاده از وای فای عمومی اجتناب کنید. شماهیچ گاه نمی توانید مطمئن شوید که این شبکه رایگان 100 درصد امن است. همچنین اطمینان حاصل کنید که تلفن همراه شما به صورت خودکار به شبکه های وای فای رایگان متصل نمی‌شود.


نکته: بهتر است در صورت نیاز نداشتن به وای فای آن را خاموش نگه دارید.


پیشگیری از هک شدن گوشی


تنظیمات بلوتوث تلفن همراهتان را به درستی پیکربندی کنید


برای این کار به تنظیمات بلوتوث رفته در آنجا عبارت "Non-discoverable" یا غیر قابل کشف را انتخاب کنید. دلیل این کار این است که اگر بلوتوث در همه جا قابل رویت باشد افراد بیشتری برای دستیابی به اطلاعات و اتصال به تلفن همراه شما تمایل پیدا می کنند. در این باره نیز مانند وای فای اگر نیازی به استفاده از بلوتوث ندارید بهتر است ان را خاموش نگه دارید.


هرگز گوشی خود را روت نکنید


شاید با روت کردن تلفن همراه دسترسی های بیشتری برای شما باز شود اما اگر عاقلانه فکر کنید این کار به نفع شما نیست. با انجام این کار تلفن همراهتان را آسیب پذیر کرده و راه ورود هکر ها به آن را باز می‌کنید.


جمع‌بندی


همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به معرفی 8 نکته پرداختیم که می‌توانند در جلوگیری از هک شدن گوشی موبایل موثر باشند. با در نظر گرفتن این نکات ریسک هک شدن گوشی خود را به حداقل می‌رسانید و قادر خواهید بود که با اطمینان خاطر بیشتری از گوشی استفاده کنید هیچوقت مسائل امنیتی همچون احتمال هک گوشی را نادیده نگیرید چون بروز این مشکلات می‌تواند پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.