هک واتساپ چگونه و با چه روشی ممکن است؟ ( WhatsApp )

امروزه اکثر اشخاص در‌پی راهی میباشند تا بتوانند واتساپ افراد دیگر را از راه دور هک کرده و به داده ها داخل آن دسترسی داشته باشند، ولی این اشخاص همیشه با خود میگویند که هک کردن واتساپ چه‌طور و با چه روشی ممکن میباشد؟

هک کردن واتساپ چگونه و با چه روشی ممکن است ؟

همان طور که می‌دانید واتساپ یک برنامه پیام رسان میباشد، که علاوه بر قابلیت و امکان های فراوانی که در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد از سرعت خوبی نیز برخوردار‌است. همین عامل ها باعث محبوبیت این اپلیکیشن دربین افراد گوناگون شده‌است. نا گفته نماند که با دقت به فیلترینگ تلگرام در مرز و بوم ما نیز تعداد کاربران این پیام رسان رو به افزایش است.


ولی در حالتی‌که بخواهیم در رابطه امنیت این مسنجر دوست داستنی صحبت کنیم بایستی بگوییم که‌این اپلیکیشن هم مانند رقیب خود (تلگرام Telegram) بر این مدعی پایدار میباشد که هک این مسنجر به طور کامل ناپذیر میباشد.


البته آیا واقعا هک کردن واتس اپ امکان پذیر وجود ندارد؟


در حالتی که اینطور میباشد پس اخباری که هرروزه در رابطه هک کردن واتساپ می شنویم چه چیزی است؟ در شرایطی که می‌خواهید جواب این سوال و سوالهای مشابه را بگیرید، به دنبال این مقاله همراه ما باشید تا به صورت مفصل در رابطه امنیت و نحوه هک کردن واتساپ سخن کنیم.

آیا هک کردن واتساپ قابلیت و امکان پذیر میباشد ؟

هک واتساپ چگونه و با چه روشی ممکن است؟ ( WhatsApp )


نه – واتساپ به خاطر سرعت فوق العاده در پیام رسانی و همینطور امنیت بالا در محافظت حریم خصوصی کاربران به شدت در بین یوزرها محبوب شده میباشد و از این رو هیچ شخصی نمی تواند این مسنجر قدرتمد را هک نماید..


نحوه بسیار جدید هک واتساپ


در صورتیکه که بخواهید به تمام بخش های تلفن همراه گوشی فرزند خود دسترسی داشته باشید این فعالیت برای شما بسیار سخت خواهد شد… به این دلیل‌که برای دسترسی به هر قسمت به عنوان مثال پیامک ها، فایل ها، آلبوم، پیام های هرکدام از شبکه‌های‌اجتماعی باید یک روش یا این که اپلیکیشن را پیاده فرمایید. البته با دانلود برنامه هک موبایل و نظارت بر فرزندان (نظارت آزاد) قابلیت و امکان هک و در دست گرفتن تمام بخش های موبایل فرزند شما فقط با نصب یک برنامه در تلفن همراه فرزندتان موجود هست.


هک واتساپ به چه شکل و با چه روشی ممکن میباشد؟


یکی برنامه هایی که به شما قابلیت هک کل موبایل و دسترسی به تمام داده ها پیام رسان ها را می‌دهد برنامه (نظارت آزاد) است. این برنامه با انگیزه در اختیار گرفتن و بررسی بر فرزندان در فضای مجازی توسط سامانه کنترل فرزند Xspy ارائه می‌گردد که امکانات بسیار زیادی را در اختیار شما پدر و مادر گرامی قرار میدهد.


اپلیکیشن در دست گرفتن و ردیابی تلفن همراه نظارت آزاد در اختیار پدر و مادر عزیز قرار گرفته میباشد تا بتوانند با دقت به محیط نا مطمئن شبکه های مجازی و محیط بیرون از منزل بر فعالیت های فرزندان خود نظارت داشته باشند .این اپلیکیشن قابلیت و امکان نظارت بر پیامک ها، لیست تماس ها، تصاویر موجود در گالری و مشاهده فعالیت های فرزند در شبکه های مجازی مانند واتساپ، تلگرام و اینستاگرام را به شما می‌دهد.


هک واتس اپ سایرافراد و دیدن پیام‌ های وابسته به دیگر افراد در برنامه پیام رسان واتس اپ (WhatsApp) قبل از ظهور پیام‌ رسان تلگرام به یک کدام از دوست داستنی‌ ترین جستجو های کاربران به‌ خصوص اهل ایران در سراسر جهان تبدیل‌ گردیده بود. البته سوال این میباشد که آیا واتس اپ هک می‌ شود یا این که فعالیت اخلاقی و اجتماعی صحیحی به‌ اکانت می‌ آید یا این که نه، آیا به ابزار های نظارتی اذن خواندن پیام‌ های واتس اپ دیگران داده می‌ شود یا این که خیر؟


معمولی ترین نحوه هک واتس اپ از راه به دور


نرم‌ افزار بومی و اهل ایران سامانه کنترل و مراقبت از خانواده(Xspy)، این قابلیت و امکان را دارد تا در حوزه در دست گرفتن پدر و مادر، سرویس ها کنترل و مانیتورینگ پیام‌ های رد و بدل گردیده در پیام‌ رسان واتس اپ را در اختیارتان قرار دهد. هم اکنون درباره با نحوه استفاده از نرم‌ افزار Xspy برای هک واتس اپ در راستای محافظت و مراقبت از خانواده و فرزندان بعداز بررسی اجمالی امنیت نرم‌ افزار واتس اپ خوا هیم پرداخت.


برنامه نظارت بر فرزندان Xspy به شما قابلیت و امکان نظارت بر حساب پیام رسان واتس اپ را میدهد. با استعمال از برنامه Xspy می توان از قابلیت های زیر برخوردار شد.


مشاهده پیام های ارسال و اخذ گردیده سوای نیاز به روت کردن موبایل

مشاهده جزئیات پیام ها از پاراگراف مورخ و ساعت ارسال یا این که اخذ

اخذ مخاطبین فرزند شما در پیام رسان واتس اپ

مشاهده پیام های حذف گردیده بوسیله فرزند شما

بررسی به طور کامل پنهانی و از منش بدور

دانلود برنامه نظارتی Xspy


درپی این نوشته قصد داریم تا با بررسی شواهد و دلایل به نتیجه‌گیری درستی درین ارتباط برسیم که آیا هک شدن این شبکه اجتماعی دوستداشتنی بعداز فیس بوک در سراسر جهان، آن‌ هم بدون نرم‌ افزار امکان‌پذیر میباشد یا این که نه؟


چطور بفهمیم واتساپ ما هک شده است؟ یا نه


سامانه مراقبت از خانواده(Xspy) به‌عنوان یک نرم‌افزار کنترل پدر و مادر، برای او‌لین بار در جمهوری اسلامی ایران این قابلیت را در اختیار کاربران خود قرار داده میباشد تا با استفاده از آن به نظارت بر پیام‌های ردو بدل گردیده در پیام‌رسان‌های محبوب ازجمله واتس اپ در تلفن‌های همراه فرزندانشان بپردازند. دقت بفرمایید که نرم‌افزار Xspy عمل هک واتس اپ(WhatsApp) را به‌این‌گونه که از راه دور بتوانید واتس اپ دیگران را هک فرمائید در اختیار شما قرار نمی‌ دهد. نرم‌افزارهای کنترل پدر و مادر به شکل همگانی به‌این صورت کار می‌کنند که بر روی دستگاه مورداستفاده فرزند و اعضای خانواده نصب‌گردیده و سپس به اعمال نظارت و فیلترینگ فعالیت‌های استفاده کننده دستگاه می پردازند.


آیا هک واتس اپ بدون کد تایید واقعیت دارد؟ ماجرا چه چیزی است؟!


در کنار برنامه های نظارتی مخصوص پدر و مادر مانند برنامه Xspy یک سری تبلیغات نیز در رابطه هک واتس اپ بدون داشتن کد یا این که بدون روت عنوان میگردد که درین تبلیغات سعی میشود تا با عناوین جالب، کاربرانی که قصد دارند به هر قیمتی شده حساب واتس اپ شخص مقابل خود را هک کنند، به سمت خود بکشند.


از جمله همه گیرترین این نوع تبلیغات هک واتس اپ دیگران تنها با ورود شماره گوشی طرف مقابل میباشد. از طرفی با قیمت های بسیار پایینی که در‌این نوع تبلیغات برای این کار گفته میشود استفاده کننده با خود می پندارد که اگر عملی هم نشود چیز زیادی از دست نداده ام!


هک واتساپ چگونه و با چه روشی ممکن است؟ ( WhatsApp )


ولی روایت واقعی پشت این تبلیغات چیست؟


ماجرا این میباشد که به طور ساده هک خیر فقط واتس اپ بلکه دیگر پیام رسان های دیگر مانند تلگرام، فقط با ارائه شماره شخص مقابل به یک اپلیکیشن امکان پذیر وجود ندارد؛ توجیه ساده آن این میباشد که اگر این کار شدنی بود، واتس اپ باید به جهت امنیت پایینی که داشت در ظرف چند روز ورشکست میشد!


با همین توجیه می‌توانیم بگوییم که هک تلگرام نیز شیوه اثبات و مشخصی ندارد. اما که ما قابلیت و امکان هک شدن این پیام رسان ها را انکار نکردیم!


این برنامه های به اصطلاح هکر واتس اپ فقط انگیزه تبلیغات دارند که با قیمت های پایین سعی میکنند بیشترین فروش را داشته باشند و اما که در بدترین حالت ممکن میباشد از اطلاعاتی که شما به آن برنامه می دهید، سو استفاده شود.


البته اگر بخواهیم کمی این بحث را تخصصی تر پیش ببریم می توان گفت روش های دیگری نیز برای هک واتس اپ موجود است که ولی هر کسی از پس آن بر نمی آید.


قبلا که به ادامه بحث بپردازیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد نظارت بر پیام های رد و بدل شده در پیام رسان واتس اپ فرزندان خود دارید، خود را به دردسر نیاندازید و از ساده ترین برنامه رسمی که درین ارتباط موجود هست، یعنی برنامه Xspy کمک بگیرید.


چه روش های حقیقی دیگری برای هک کردن واتس اپ موجود است؟


استفاده از باگ SS7


همان‌ طور که در اولِ نوشته ی علمی حضورتان عرض کردیم نظرات و جستجو های بسیاری را با عنوان “چگونه واتس اپ را هک کنیم؟” به ما می‌ برسد و بر آن شدیم تا توضیحاتی را حضور شما کاربران گرامی در زمینه ضریب امنیتی واتس اپ ارائه نماییم.


برنامه پیام رسان WhatsApp در همه جای جهان (به‌ غیر از جمهوری اسلامی ایران البته) محبوب‌ ترین نرم افزار مالتی پلتفرم (Multi Platform) مورد استفاده در زمینه پیام‌ رسانی و تماس تلفنی اینترنتی بر اساس پروتکل (VoIP) هست. این نرم‌ افزار را می‌ توان در یک نگاه و به عقیده خیلی از متخصصین، به دلیل استفاده از رمز گذاری 256 بیتی اش از امنیتی بالایی برخوردار‌است.


باگ نرم افزاری


در شرایط عادی برای رمزگشایی (Decode) یک جمله یا یک پیام کامل شاید روز ها و ماه‌ها زمان لازم باشد! همینطور خدمت امن دیگری به اسم تلگرام (Telegram) نیز به همین مراتب دارنده کدگذاری شاید پیشرفته‌ تری نیز میباشد.


در حالتی که چه که تلگرام به‌ اندازه واتس اپ محبوب نیست ولی خیلی‌ ها به خاطر شفاف بودن فرآیند رمز گذاری تلگرام به دلیل متن‌ باز بودن آن، تلگرام را انتخاب می‌نمایند که حتی کوچک‌ترین هزینه‌ ای نیز از کاربرانش دریافت نمی‌نماید. در حالت معمولی برای رمزگشایی (Decode) یک جمله و یا این که یک پیام کامل شاید روز ها و ماه‌ها زمان لازم باشد!


در صورتیکه چه که هر دوی این نرم افزار ها از رمز گذاری end-to-end استفاده می کنند البته هر دوی این نرم‌ افزار های پیام‌ رسان در برابر آسیب‌ پذیری‌ های سخت‌ افزاری یا سیستم‌عامل ایمن نیستند و می‌ توانند در قبال اکسپلویت ها آسیب‌ پذیر بوده و هک شوند و پیام‌ های واتس اپ و تلگرام به سرقت فرآیند. در شرایطی که چه که هر دوی این نرم افزار ها از کد گذاری end-to-end استفاده می‌ نمایند ولی هر دوی این نرم‌ افزارهای پیام‌ رسان در برابر آسیب‌ پذیری‌ های سخت‌ افزاری یا این که سیستم‌ عامل ایمن نیستند و می‌ توانند در برابر اکسپلویت ها آسیب‌ پذیر بوده و هک شوند و پیام‌ های واتس اپ و تلگرام به سرقت فرآیند.


آسیب‌ پذیری نهفته در Signaling System 7 یا این که همان SS7 که تکنولوژی مورداستفاده اپراتورهای ارتباطی برای نیز می‌ باشد باعث هک شدن پیام‌ رسان‌ ها خواهد شد. SS7 توسط اپراتورهای شبکه تلفن برای امن کردن سیستم پیام‌ رسانی و تماس‌های تلفنی استفاده میگردد.


می‌ دانیم که بحث تخصصی فوق برای خوا‌نندگان محترمی که در موضوع فناوری داده ها و ارتباطات تخصص و دانشی ندارند ممکن میباشد غیرقابل‌ هضم باشد اما کلیت ماجرا به این‌ صورت میباشد که شبکه‌های تلفن در برابر حملات آسیب‌ پذیری‌های شناخته‌شده‌ای دارند و اپراتورها و هکرها می‌ توانند به‌صورت احتمالی پیام‌ها، تماس‌ها، موقعیت و… را از جانب شما در اختیار داشته باشند.


هک واتس اپ و تلگرام که بدون نرم‌ افزار انجام می‌گردد از این روش قابل انجام میباشد، ولی انجام این کار دانش و تخصص و ابزارهای خاصی را می‌طلبد.


ویدیویی آموزشی در این ارتباط


برای این‌که بدانید چطور از روش آسیب‌پذیری SS7 واتس اپ هک می‌گردد ویدئوی پایین را مشاهده بفرمایید:


هک‌هایی که مشاهده کردید جراحت‌پذیری SS7 را هدف قرار داده‌اند و در شبکه گوشی طوری وانمود می کنند که تلفن موردنظر همان تلفن شخص هک شونده میباشد. به‌محض این‌که یک‌بار این حمله انجام شد، هر فردی می تواند بر روی واتس اپ یا این که تلگرام شما جاسوسی نماید. بدین‌ترتیب که با شماره شما درخواست ورود به‌حساب کاربری صادرشده و پیامک تأییدیه آن به‌جای این‌که به تلفن همراه شما بیاید به موبایل هکر رفته و با موفقیت قادر است آن کد را تائید کرده و وارد اکانت شما شود بدون این‌که شما نیز روحتان از هک شدن واتس آپ خبر داشته باشد.


وقتی‌که یک‌ بار این حمله انجام شد، هکر قادر است همه اکانت کاربری را کنترل کند، پیام بفرستد و دریافت کند. یکی از ترسناک‌ترین اتفاقاتی که میتواند بیفتد این میباشد که یک هکر واتس اپ، از سوی شما اقدام به ارسال پیام بکند و پیام‌های مهم شما‌را بخواند بدون این‌که حتی ذره‌ای به خودش برای رمزگشایی توسعه یافته پیام‌های واتس اپ فشار بیاورد. فقط کاری که نموده است این میباشد که خودش را جای شما جا زده میباشد و همگی‌چیز دارد قانونی و طبق روال عادی پیش می‌رود. آیا شما پیام‌هایتان را خودتان رمزگشایی می کنید؟ نه! پس هکر = شما = رمزگشایی رسمی توسط واتس اپ.


واتساپ چگونه هک میشود؟!


WhatsApp یک اپلیکیشن پیام رسان میباشد که تحت عنوان جایگزینی برای تماس تلفنی و پیام کوتاه در تلفن های هوشمند به کارگیری میشود. این برنامه کاملا رایگان بوده و وابسته به شرکت فیس بوک میباشد. واتساپ به دلیل ویژگی های مختلفی مانند تماس در بین المللی رایگان مبتنی بر اینترنت و رمزگذاری قوی از محبوبیت زیادی در میان کاربران برخوردار است به طوری که بیش تر از 1.5 میلیارد استفاده کننده دارد و روزانه 60 میلیارد پیام در آن رد و بدل می‌گردد. اکنون این محبوبیت پیامدهایی را هم به دنبال دارد که یکی مهمترین این پیامد ها، بحث امنیت است. درین نوشته‌علمی به بررسی چگونگی هک واتساپ میپردازیم.


روش های رایج که برای هک واتساپ به کار میرود عبارتند از:


طریق مهندسی اجتماعی

به کار گیری مخفیانه از WhatsApp Web

استفاده از بدافزار ها و لینک های آلوده

استفاده از آسیب پذیری ها

و …


استفاده از روش مهندسی اجتماعی


یکی از مهم‌ترین روش ها که هیچوقت برطرف (patch) نخواهد شد، روش مهندسی اجتماعی می‌باشد که همیشه مورد استفاده نفوذگران قرار گرفته میباشد. در صورتی بخواهیم مهندسی اجتماعی را در یک جمله بیان کنیم، عبارت میباشد از هنر فریب دادن افراد .


برای نفوذ به واتساپ نیاز به یک کد چندین رقمی میباشد که از روش پیامک به شماره گوشی ارسال می‌گردد. اکنون اگر نفوذگری بتواند این کد را به دست آورد، به راحتی میتواند وارد اکانت واتساپ شود. برای فراهم کردن این کد قادر است به گول زدن انگیزه خود بپردازد و قابلیت و امکان این موجود هست که به دلیل عدم برخورداری افراد از سواد فناوری اطلاعات به راحتی در تور نفوذگر قرار گیرد.


استفاده مخفیانه از WhatsApp Web


همان گونه که می‌دانید واتساپ قابلیت جالبی به نام WhatsApp Web دارد که می توان با اسکن QR-Code موجود در صفحه وب، به راحتی واتساپ موجود در تلفن همراه را به مرورگر انتقال داد. هم اکنون این امکان موجود هست که نفوذگر با دسترسی فیزیکی به تلفن همراه شما اقدام به انجام این کار نماید.


هک واتساپ


بهتر میباشد بدانید که هنگام استفاده از این قابلیت، در نوتیفیکیشن های طرف مقابل به طور اعلانی از وجود نفوذگر به وی نشان داده میشود که در صورت ناآگاه بودن او، نفوذگر قادر است دسترسی خویش را حفظ نماید.


استفاده از بدافزار ها و لینک های آلوده


استفاده از بدافزار ها تقریبا یکی‌از رایج ترین روش ها میباشد که بیشتر با روش مهندسی اجتماعی مرتبط میباشد. نفوذگر می‌تواند با شناسایی شخصیت و علایق انگیزه خود اقدام به ایجاد بدافزاری نماید که با ارسال آن به هدف، بلافاصله تحت تاثیر قرار گرفته و مبادرت به نصب آن نماید. با نصب بدافزار، نفوذگر به پیامک های تلفن همراه دسترسی پیدا می‌کند که درپی به راحتی می‌تواند کد احراز هویت واتساپ را به دست بیارود.


استفاده از آسیب پذیری ها

حتما در برخی از منابع خبری شنیده اید که به عنوان مثال یک برنامه دارنده آسیب پذیری میباشد که موجب افشای داده ها کاربران یا این که برخی دسترسی های دیگر از آنان میگردد. اینگونه آسیب پذیری ها که با نام (vulnerability) شناخته می گردند، نوعی باگ به اکانت می‌آیند که نفوذگران میتوانند با اکسپلویت (Exploit) کردن آن‌ها به منظور های خود برسند.


این آسیب پذیری ها می‌توانند حیاتی باشند، یعنی دسترسی بسیار مهمی را به یک هکر بدهند تحت عنوان مثال می شود به باگ اخیر کشف گردیده اشاره نمود که قادر است به مهاجمان، امکان نفوذ و اجرای کد از راه به دور (RCE) دهد. درین آسیب پذیری تهاجمی می تواند فقط با ارسال یک GIF ویژه، از این نقص بهره‌برداری نماید و کنترل موبایل را در دست بگیرد. و یا می‌توانند دسترسی هایی جزئی و ساده ای داشته باشند که ممکن میباشد بعضی از آن‌ها تهدید به شمار نیاید.


سخن نویسنده:


در صورتیکه ذهن منطق‌پذیری داشته باشید حتی اگر دانشی هم در حوزه فناوری اطلاعات ندارید لازم وجود ندارد زیاد تصور کنید که واتس اپ هک می شود. نه خیر واتس اپ و نه تلگرام تاکنون به شکل علنی هک نشده‌اند بلکه، زیرساخت، سیستم‌عامل، پروتکل‌ها(مانند SS7) و سخت‌افزارها می باشند که آسیب‌پذیر می باشند. تکنولوژی زاده‌ی ضعف بشر میباشد(اگر ضعفی نبود به خاطرش پیشرفتی نبود) و با پیچیده‌تر شدن مسائل، نقاط پیش‌بینی‌نشده‌ای نمایان گردیده و به شکل آسیب‌پذیری درمی‌آیند.


حتی‌الامکان پیشنهاد ما این میباشد که سعی نمایید ارتباطات حساس خود را از محیط آنلاین خارج و یا این که با درجه امنیت بیشتر که شامل رمز گذاری end-to-end میگردد انجام دهید تا از خطراتی زیرا حملات SS7 در امان بمانید.


هک واتس اپ با استفاده از نصب تروجان


داستان قدیمی اسب تروآ(Trojan) را شنیده‌اید؟ یک مجسمه اسب چوبی که در داخلش سربازهایی مخفی‌شده بودند و بعداز ورود به قلمرو دشمن از آن بیرون آمدند؟ در مباحث امنیتی در حوزه فناوری داده ها به برنامه‌هایی که به سیستم انگیزه به‌صورت پنهانی وارد میگردد و به جاسوسی میپردازد تروجان گفته می‌گردد. این نرم‌افزارها با شکل‌های مختلف و در لایه‌های مختلفی عمل مینمایند. بخشی از این برنامه‌ها به توده‌آوری داده ها از دستگاه انگیزه پرداخته و بخشی دیگر مسئول انتقال آن اطلاعات به شخص و یا این که دستگاه اتوماتیک نفوذگر میباشد. اغلب تروجان ها جدای از سرقت اطلاعات فردی و فایل‌ها مانند فیلم‌ها و تصاویر دارنده بخش ثبت‌کننده کلیدهای فشرده‌گردیده توسط کیبورد دستگاه نیز می باشند که می توانند به شخص حمله‌کننده اعلام نمایند که فرد قربانی در کدام برنامه چه کلیدهایی را فشار داده میباشد.


یک کدام از دلایلی که در درگاه‌های بانکی، یک کیبورد مجازی را می بینید همین است که از سرقت کلیدهای فشرده‌گردیده توسط شما که دربردارنده سر دوم و اطلاعات حیاتی دیگر مانند تاریخ انقضاء و CVV2 درج شده بر روی کارتتان میباشد جلوگیری شود. که متأسفانه شاید شما هم از آن مدل اشخاصی باشید که رغبتی به استفاده از این کیبورد امن ندارید. کاربرد Keylogger ها به‌این‌صورت بود که حضورتان عرض کردیم.


ویروس تروجان


چنین کارهایی بر روی پلتفرم‌های تلفن‌های همپا هوشمند نیز قابل انجام میباشد که با استفاده از نرم افزار تروجان، به جاسوسی کلیدواژه‌های تایپ‌گردیده توسط شما بر روی برنامه‌های خاص(مانند واتس اپ) بپردازد و اطلاعات شما‌را به سرقت برنده شود.


پس‌ازاین گزینه نیز آگاه باشید که برنامه‌هایی را که از منابع غیر رسمی و نامعتبر منتشر می شوند را دانلود و نصب نکنید، هر نرم‌افزار رایگانی ارزش دانلود و نصب را ندارد چراکه ممکن میباشد بهای رایگان بودن آن هک شدن واتس اپ و تلگرامتان باشد.


سخن نویسنده:


این روش هم به رمز گذاری پیام‌رسان واتس اپ حمله نکرده و تنها بر روی فریب کاربر تمرکز نموده است. چیزی که امنیت کاربران را در فضای مجازی گزینه تهدید جدی قرار می دهد ناآگاهی میباشد. در عصری که اطلاعات(نتایج پردازش داده) به دانش تبدیل می شوند و تجارت بر روی این محور می‌چرخد. ناآگاه بودن و عدم کسب اطلاعات و آگاهی در چنین مواردی شما را با مشکلات جدی روبه‌رو می‌نماید.


مشکل از فناوری و پیشرفت تکنولوژی وجود ندارد، مشکل از عدم فرهنگ‌سازی، کسب دانش و آگاهی درباره با استفاده از فناوری میباشد. چاقویی که کاربران خودشان دستشان را با آن می برند و تقصیر را به گردن موجودیت چاقو می‌اندازند.


تا وقتی‌که رسانه‌های رسمی و دولتی ایران ازجمله تلویزیون، مجلات و وب‌وبسایت‌ها به حوادث و حواشی منفی فضای مجازی دامن میزنند و یک واهمه کلی از فناوری به وجود می‌آورند نمی‌توان چنین خطراتی را کاهش داد چراکه تنها به آن‌ها پرداخته میگردد. در‌حالتی که به‌جای ترساندن، رهاندن، فیلتر کردن و چشم بستن بر روی فناوری به آموزش، کسب درآمد و فرهنگ‌سازی استفاده مفید و مؤثر به همراه آگاهی در حوزه فناوری داده ها بپردازیم میتوانیم بگوییم که در امنیت هستیم!


به مردم سلاحی از جنس آگاهی بدهید تا بتوانند از خودشان مراقبت کنند و این موضوع وقتی در جامعه بزرگ‌تر موردبررسی قرار بگیرد شاهد امنیت اطلاعاتی و روانی گسترده‌ای در سراسر جامعه خواهیم بود.


امتیاز شما به این نوشته چقدر است ؟