دوربین مداربسته مخفی و دوربین جاسوسی

جاهایی که ممکن است دوربین مخفی نصب شده باشد، چه مکان هایی هستند؟ امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، دوربین مخفی های مختلفی در ابعاد و اشکال مختلف و با ویژگی هایی متفاوت طراحی و ساخته شده اند. ممکن است تاکنون دوربین های مدار بسته ی بسیار زیادی را از نزدیک دیده باشید، اما چیزی که شما در ابعادی بزرگ مشاهده می کنید، در واقع بدنه ای ست که برای آن دوربین ساخته شده است ولی دور بین به کار برده شده در این بدنه، ابعاد بسیار کوچکی دارد، به طوری که در هر جای دیگری ممکن است نصب و قابل استفاده باشد. نسل جدیدی از این دوربین ها اخیرا در بازار موجود شده است که علاوه بر این که وایرلس و بدون استفاده از سیم نصب می شود دارای مموری و یا ذخیره ی پشتیبان بوده و در هر مکانی می تواند تمامی تصاویر و صداهای اطراف را ضبط و ثبت نماید.  دوربین مداربسته مخفی ...


احتمالا بسیاری از شما دوریبن های مخفی را در فیلم ها مشاهده کرده اید ولی در دنیای واقعی شرایط متفاوت است و نحوه ی استفاده از دوربین های مدار بسته از لحاظ قانونی، مشمول شرایط خاص و ویژه ای می باشد. 


در این مقاله می خواهیم در مورد انواع مختلفی از دوربین های مدار بسته که از گذشته تا کنون ساخته و طراحی شده اند و مورد استفاده قرار گرفته اند، صحبت کنیم. پس با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید. 


تاکنون نسل های مختلفی از دوربین های مخفی وجود داشته است که به مراتب نسل های جدید تر این دوربین ها معمولا پیشرفته تر و به روز تر  می باشند. 

اگر بخواهیم این دوربین ها در چندین دسته پخش کنیم. به این شکل می توانید آنها را تقسیم بندی کنیم:


یک: دوربین مخفی های اولیه که در سال های بسیار دور برای سرویس های جاسوسی مورد استفاده قرار می گرفته است.


دو: دوربین های مدار بسته ای که در صدا وسیما و فیلم های تخیلی و سینمایی مورد استفاده قرار می گرفته اند.


سه: این نسل از دوربین های مدار بسته، نسل جدید و به روزی از این دوربین ها هستند و دارای ویژگی های منحصر به فرد و خاص و ساختار بسیار پیچیده ای می باشند.  دوربین جاسوسی کنترل از راه دور


اولین و قدیمی ترین نسل دوربین های مدار بسته ی مخفی

دوربین مداربسته مخفی و دوربین جاسوسی


اولین و در واقع قدیمی ترین دوربین های مخفی توسط سازمانهای بسیار بزرگی( سیا، کا گ ب، نازی آلمان) جهت انجام امور جاسوسی، فیلم برداری نا محسوس و مخفیانه، طراحی و ساخته شده اند. 


این دوربین ها در زمان های گذشته به عنوان یک سلاح ویژه در عملیاتی خاص مورد استفاده ی سازمان های بزرگ جهانی قرار می گرفته است. اختراع این دوربین ها در ان زمان، اختراع بسیار بزرگ و نوینی بوده است، اختراع وسیله و در واقع دوربینی که بتوان در هر مکانی آن را نصب نمود نظر بسیاری از دانشمندان و مخترعان عصر خود را به سمت خود جذب کرد، گرچه ممکن است این روزها به دلیل پیشرفت شگرفی که در علم و تکنولوژی شاهد آن هستیم، این اختراع چندان پیشرفته و بزرگ به حساب نیاید ولی باید این نکته را هم به خاطر داشت که علم نوینی که ما امروزه برای ساخت ابزار های مختلف از آن استفاده می نماییم به هیچ عنوان در سال های 1970 به قبل یافت نمی شده است و ثبت اختراعات این چنینی قدم بسیار بزرگی در ساخت این ابزار ها بوده است. اگر یک ماشین زمان داشتید و می توانستید با آن به زمان گذشته سفر کنید شاید به علت داشتن گوشی موبایلی که در دست خود دارید به عنوان جاسوس دستگیر و بازجویی می شدید. 


در ادامه ی این مقاله قصد داریم داریم شما را با 12 نوع از دوربین های مخفی متفاوت و ویژگی آنها آشنا کنیم. 


یک: دوربی مخفی جنبش حماس 


این دوربین اولین بار در سال 2010 در سیستم اطلاعاتی اسرائیل ساخته شد. این دوربین توسط این سازمان در یک جعبه ی دستمال کاغذی مخفی شده بود و از آن به برای ضبط صدا های اطراف استفاده می شده است. 


دوربین مداربسته مخفی و دوربین جاسوسی

دوربین مخفی جاسوسی کا گ ب


این دوربین اولین بایر توسط سازمان جاسوسی کا گ ب در سال 1960 میلادی برای انجام عملیات جاسوسی طاحی و ساخته شد. این دوربین ها در واقع در پاشنه های کفش ها جاسازی و مخف می شدند. 


دوربین های مخفی حساس به دود 


این دوربین ها همانطور که از اسمشان پیداست نسبت به دود حساس بوده و در بسیاری از ساختمان ها به عنوان زنگ هشدار برای اعلام آتش سوزی در سقف جاساز می شود. البته این دوربین ها برای انجام عملیات جاسوسی هم مورد استفاده قرار گرفته اند. 


دوربین مخفی جاسوسی تفنگی 


این دوربین در سال 1882 ساخته شد و سازنده ی آن شناخته شده نمی باشد. این دوربین های در تفنگ ها جاساز می شده و هم زمان با نشانه رفتن یک اسلحه به سمت کسی از او عکس هم می گرفته است. 


دوربین مخفی جاسوسی کبوتری


به نظر شما قبل از ساخت هواپیما ها و پهباد ها، سازمان های بزرگی مثل سیا، تصاویر هوایی خود را چگونه تهیه می کردند. خیلی جالب است چرا که تا قبل از ساخت هواپیما ها و پهباد ها دوربین ها ی مخفی را در زیر شکم کبوتر ها جاساز و مخفی می کرده اند و از آنها برای عکس برداری هوایی استفاده می کرده اند.


دوربین های مخفی جاسوسی ساعت مچی


در ساله های بسیار دور ( دهه ی 1940 و 1950) دوربین های مخفی را درون ساعت های مچی مخفی می کرده اند و برای انجام عملیات جاسوسی مورد استفاده قرار می گرفته اند. البته امروزه، با پیشرفت علم وتکنولوژی بسیار از ساعت های پیشرفته با برندهایی معتبر دارای دوربین می باشند و برای سرگرمی استفاده می شوند و در گذشته در حقیقت از این دوربین ها در سازمان هایی بزرگ برای انجام عملیات هایی خاص و فوق سری و محرمانه استفاده می شده است. 


دوربین مخفی جاسوسی کیفی


این دوربین برای اولین بار توسط یک دانشمند آلمانی طراحی و ساخته شده ااست. به این صورت که شخص حین استفاده از کیف جیبی خود می تواند از دوربین جاساز شده در آن برای ضبط و ثبت تصاویر و کلیه صداهای اطراف استفاده نماید. 


دوربین مخفی جاسوسی سنگی 


این یک ایده ی بسیار جالب است که دوربین مخفی را در یک سنگ جاساز و مخفی کنید. در واقع این دوربین ها به منظو رهایی پلیس ها از کشیک کشیدن درب منزل مجرمان ساخته و طراحی شده اند. به طوری که پلیس ها به جای اینکه حضورا درب منزل مجرمان کشیک دهند این دوربین ها در درون یک سنگ جاساز کرده و همه چیز را تحت نظر داشته اند. 


دوربین مخفی جاسوسی دکمه ای


این نسل از دوربین ها توسط کشور چین طراحی و ساخته شده است و همانطور که از اسم آن پیداست در دکمه ی کت و یا هر لباس دیگری جاساز می شود. تنها مشکل این نسل از دوربین های مخفی این است که بی سیم نیستند. وجود سیم به همراه دوربین ممکن است حین عملیات مخفیانه شما را لو دهد. 


دوربین مخفی جاسوسی سنجاق سینه ای


بسیاری از مادر بزرگ های ما در زمان گذشته از سنجاق سینه استفاده  می کرده اند. یک ایده برای جاساز دوربین های مخفی استفاده و مخفی کردن آن ها در همین سنجاق سینه هایی ست که در گذشته بسیار استفاده می کرده اند.


دوربین مخفی جاسوسی انگشتری


بسیار اتفاق افتاده است که در فیلم ها دیده ایم دوربین های مخفی را در عملیات جاسوسی در ساختار یک انگشتر جا ساز و مخفی می کنند. در واقع بدون اینکه شخص مورد نظر متوجه چیزی شود با استفاده از این انگشتر و دوربین جاساز شده در آن، از او عکس و فیلم می گرفته اند. 


تا کنون فقط در مورد نسل اولیه ی دوربین ها صحبت کردیم اگر به خاطر بیاورید، درابتدای این مقاله تمامی دوربین های مدار بسته را به سه دسته تقسیم کردیم که تاکنون به معرفی 12 دوربین مدار بسته نسل های اولیه و قدیم پرداخته ایم. در ادامه به بررسی نسل های بعدی این دوربین ها نیز خواهیم پرداخت. 


چگونه دوربین مداربسته مخفی را پیدا کنیم ؟

دو: دوربین های مدار بسته ی سینمایی


شاید بسیاری از ما در سینماها دیده باشیم که چگونه دوربین های مخفی به کمک افراد می آیند و دست مجرمان را رو می کنند و قطعا از تماشای این فیلم ها نیز لذت برده ایم اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که در دنیای واقعی این چیز ها کاملا متفاوت با دنیای سینمایی و تخیلی ست. در نیای واقعی استفاده از این دوربین ها منطقی ست در حالی که در دنیای سنمایی و تخیلی معمولا غیر منطقی ست. برای مثال دوربین هایی که در داخل کراوات یک آقای خوش تیپ نصب شده است و یا دوربینی که در داخل یک بالشتک پنهان سازی و جاساز شده است، چندان منطقی به نظر نمی آید!!


نصب و جاسازی یک دوربین مخفی در کیف که بغل زیپ مانتو باشد ایده ی جالبی ست چرا که خطوط زیپ مانع از دیدن دوربین می شود. بهتر است بدانید این دوربین ها توانایی نگهداری شارژ در مدت زمان طولانی را دارند. 


دوربین مخفی هم می تواند در داخل یک کتاب جاساز شود. البته خرید و فروش این کتاب ها در  ایران طبق قوانین جمهوری اسلامی ممنوع و غیر قانونی می باشد. دوربین های مخفی ممکن است در ساعت های دیواری و رومیزی، کمربند ها، آدامس ها و یا حتی صدها مکان دیگر قابل نصب باشند. که البته تمامی این ایده ها منطقی به نظر نمی رسند و بیشتر حالت تخیلی و غیر منطقی دارند. 


سه: نسل جدید دوربین های مخفی به روز و پیشرفته در دنیای واقعی


در دنیای کنونی، با پیشرفت علم و تکنولوژی، کمپانی ها و شرکت های بزرگی در صدد به روز ترین، جدید ترین و پیشرفته ترین دوربین های مخفی هستند و تاکنون نهایت سعی و تلاش خود را در طراحی این دوربین ها و عملکرد مخفیانه ی انها به کار گرفته اند. 


دور بین های مخفی مدل جاسوییچی


این نسل از دوربین های مخفی معمولا در جاسوییچی ها مخفی و جاساز می شوند. البته باتری به کار رفته در این دوربین های مخفی معمولا نمی تواند مدت زمان زیادی ( حد اکثر 30 دقیقه) روشن بماند و نکته ی قابل توجه دیگر اینکه عملکرد این دوربین ها از راه دور به صورت ریموتی می باشد. این نسل از دوربین های مخفی در اشکال و ابعاد مختلف و متنوع وجود دارد و هم اکنون قیمت آنها چیزی بین 55 تا 100  دلار می باشد. 


دوربین های مخفی جاسوسی خودکار اتوماتیک 


معمولا خودکار ابزاری است که در بسیاری از مکان ها یافت شده و مورد استفاده قرار می گیر از این رو مخفی کردن یک دوربین مخفی در این ابزار را در بسیاری از عملیات های جاسوسی می توانند مثمر ثمر و بسیار کاربردی باشد. این دوربین ها معمولا نسل پیشرفته تر و جدید تری از دوربین های مخفی هستند و قابلیت ضبط صدا و فیلمبرداری محیط اطراف را به صورت هم زمان دارا می باشند. البته کیفیت تصویر وصدا ها در این خودکار ها معمولا با هم متفاوت است. لازم به ذکر است که باتری به کار رفته در این دوربین ها مدت زمان زیادی روشن نمی ماند ( جیزی بین 30 الی 40 دقیقه). در حال حاضر قیمت این دوربین ها چیزی بین 45 تا 110 دلار می باشد. 


آیا می شود از دوربین لامپی به جای دوربین مخفی استفاده کرد؟


دوربین لامپی چیست؟ ممکن است بسیاری از شما عزیزان تا کنون اصلا اسم دوربین لامپی را نشنیده باشید. 


در حقیقت دوربین لامپی بر خلاف سایر دوربین هایی که از آنها نام برده شد، یک دوربین مدار بسته ی مخفی جاسوسی نیست بلکه یک دوربین مدار بسته ی بی سیم است که بدون نیاز به سیم کشی و بدون ایجاد کوچکترین مشکلی، کاربر می تواند آن را بر روی سرپیچ لامپ نصب کرده و از آن استفاده نماید.


قابلیت این دوربین این است که تمامی تصاویر و صدا های اطراف را ضبط و ثبت می نماید. هم چنین ویژگی منحصر به فرد این دوربین این است که این دوربین دارای وای فای نیز می باشد. لنز این دوربین ها 360 درجه بوده و تصاویر با کیفیتی را از طریق اینترنت به شما ارسال می نماید هم چنین حافظه ی به کار رفته در ساختار این دوربین ها Micro SD می باشد. قیمت این دوربین ها نسبت به دوربین های قبلی ارزان تر بوده و هم اکنون با قیمتی برابر با 30 الی 9 دلار به فروش می رسد. 


آیا تا به حال چیزی در مورد عینک دوربین دار جاسوسی چیزی شنیده اید؟


ممکن است بسیاری از شما عزیزان حین مشاهده ی فیلم های اکشن عینک هایی را دیده باشید که شخص مورد نظر حین استفاده از آنها هم زمان از محیط اطراف فیلم برداری کرده و تمامی صداهای اطراف را ضبط می نماید. در واقع دوربین خاصی که در طراحی این عینک ها به کار رفته تمامی این عملیات را امکان پذیر می سازد. در واقع دوربین هایی در این عینک ها جاساز شده اند یکی از مخفی ترین دوربین های مخفی و سلاح های جاسوسی می باشند که تاکنون استفاده شده است. جالب است بدانید که ذخیره ی پشتیبان و باتری این دوربین ها دردسته ی عینک طراحی شده و قرار گرفته است. باید بدانید که این عینک ها ی دوربین دار بسته به کیفیت لنز دوربین به کار رفته در آن حین فیلمبرداری و ارائه ی فیلم ها و عکس هایی با کیفیت با یکدیگر متفاوت بوده و از این رو قیمت های متفاوتی هم دارند. تا کنون قیمت این عینک های دوربین دار چیزی برابر با 60 الی 120 دلار برآورد شده است.


دوربین های مخفی جاسوسی بند انگشتی


این دوربین ها همانطور که از اسم آنها پیداست دارای ابعاد بسیار کوچکی بوده از این رو در هر جایی قابل مخفی شدن است. این دوربین ها معمولا دارای حافظه ی پشتیبان و اینترنت وای فای می باشند. معمولا استفاده از این دوربین ها به عنوان دوربین های مخفی به علت کوچک بودن سایز آنها، بسیار متداول است. معمولا این دوربین را با نام دوربین فلتی به انگلیسی FLAT CAMERA می شناسندو تا کنون قیمت این دوربین در بازار جهانی چیزی بین 65 تا 130 دلار ارزیابی شده است. 


آیا دوربین های مخفی در کلاه هم می توانند جاساز شوند؟


جاساز کردن دوربین های مخفی در کلاه معمولا کار مشکلی ست از این رو این دوربین  ها را بری استفاده آسان بر روی مارک کلاه ها جاساز می کنند و از این طریق با تغییر دادن زاویه ی دوربین از محیط اطراف فیلم برداری کرده و یا تمامی صدا های اطراف را به طور نا محسوس  و مخفیانه ضبط می نمایند. 


دوربین های جاساز شده در ساعت های رومیزی


معمولا ساعت های رومیزی وسایلی هستند که به صورت دکوری و یا برای استفاده ی روزمره ، در هر جایی مورد استفاده قرار می گیرند. دوربین های که در این ساعت هابه کار می روند معمولا دارای ابعاد کوچکی بوده و قابل دیدن نمی باشند چرا که جایی در پشت ساعت ممکن است بر روی موتور ساعت مخفی و پنهان سازی شوند. این دوربین ها قادر هستند از تمامی تصاویر اطراف فیلم رداری کرده و تمامی صداهای اطراف ا ضبط نمایند. البته فیلمبرداری این دوربین ها با توجه به این که از چه لنزی ر ساختار آنها استفاده شده، متفاوت می باشند. 


دوربین های مخفی و پنهان شده در ساعت دیواری 


ممکن است دوربین های مخفی در ساعت های دیواری نیز جاساز شوند به طوری که قطعا یک فرد با نگاه کردن به ساعت دیواری و مشاهده ی زمان متوجه نصب این دوربین ها در ساختار آن ها نخواهد شد. این دوربین ها نیز با استفاده از باتری، حافظه ی داخلی و لنزی که در انها به کار رفته است از تمامی تصاویر اطراف فیلم برداری کرده و تمامی صدا های اطراف را نیز ضبط و ثبت می نمایند. 


دوربین های مخفی استفاده شده در گوشی موبایل


 گوشی موبایل از جمله  وسایل شخصی است که همراه هر کسی در هر مکان و زمانی یافت می شود. کافی این دوربین های مخفی د گوشی های موبایل جاساز و مخفی می شوند به طوری که شما با نگاه کردن به گوشی موبایلی که دوربین در ان نصب شده متوجه وجود دوربین نخواهید شد. این دوربین ها معمولا جایی در کنار باتری موبایل و جایگاه مخصوص سیم کارت و یا جاهای قابل نصب دیگر در گوشی موبایل ممکن است، جاساز و یا مخفی شوند. 


دوربین های مخفی شده در دزدگیر ماشین 


ممکن است در دزدگیر ماشین شما دوربین مخفی کار گذاشته شده باشد. از جهاتی خوب است چرا اگر اتومبیل شما به سرقت رود با استفاده از این دوربین ها و ضبط تصویر و صداهای اطراف، به راحتی می توانید شخص سارق را دستگیر کرده و ماشین خود را پیدا کنید. 


نکته ی بسیار مهمی که در خصوص دوربین های مخفی که در پرو لباس فروش ی ممکن است به کار رفته باشند این است که:


معمولا این دوربین های مخفی در پشت آینه های به کار رفته در اتاق پرو لباس ها به کار برده و مخفی می شوند. از این رو آینه های اتاق پرو جایگاه بسیار مناسبی برای به کار بردن این دوربین ها می باشند. اما در این خصوص راهکاری وجود دارد که شما با استفاده از ان می توانید متوجه شوید که آیا در آینه ی اتاق پرو دوربین مخفی نصب شده است یا خیر؟ به این صورت که شما انگشت خود را بر روی آینه قرار می دهید، اگر تصوی انگشت شما با انگشت فاصله داشت که همه چیز عادی و نرمال است و هیچ دوربینی در آینه به کار نرفته است اما اگربا چسباندن انگشت به آینه، فاصله ای بین تصوی انگشت و انگشت وجود نداشت، بدون شک در آینه ی اتاق پرو یک دوربین مخفی جاسوسی به کار رفته است و شخصی ممکن است شما در اتاق پرو زیر نظر داشته باشد. 


قیمت خرید دوربین های مخفی


دوربین های مخفی بسته به کیفیت لنز به کار رفته در انها حین فیلم برداری از قیمت های متفاوتی برخوردار است. قطعا دوربین های که تصاویر با کیفیت تری را ارائه می دهند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و بالعکس. 


باتری دوربین های مخفی چقدر شارژ نگه می دارند؟


در مورد باتری دوبین های مخفی باید گفت که با توجه به مدل این دوربین ها معمولا باتری های به کار رفته در انها بین 30 الی 60 دقیقه شارژ را نگه می دارند و به 2 الی 8 ساعت برای شارژ کامل به زمان نیاز دارند.