آنچه در مورد قفل هوشمند باید بدانید

اگر شما نیز به مانند من به فکر آرامش و امنیت هرچه بیشتر خود و اطرافیانتان هستید، باید کم کم غزل خداحافظی را با قفل های مکانیکی سنتی بخوانید و مانند بسیاری از خانواده ها به اسفاده از قفل های هوشمند روی آورید. اینکه قفل هوشمند چیست و چرا باید از آن استفاده نمایید، موضوع این مقاله بوده و در صورتی که میخواهید به طور کامل با قفل هوشمند آشنا شوید، پیشنهاد می کنم این مقاله را به هیچ وجه از دست ندهید.

قفل هوشمند چیست؟

قفل هوشمند یک قفل درب است که می‌توان آن را از راه دور توسط یک اپلیکیشن روی تلفن همراه کنترل کرد. با زدن یک دکمه، می توانید در خانه، محل کار یا در حتی زمانی که در سفر هستید، آن را قفل یا باز کنید. با استفاده از این قفل ها دیگر هرگز نگران این نخواهید بود که درب خانه را باز گذاشته اید. البته قفل های هوشمند تنها از قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه برخوردار نیستند و با توجه به نوع قفل هوشمند، بازگشایی ها تغییر پیدا می کند. این قفل انواع مختلفی دارد که در ادامه بیشتر با آنها آشنا می شویم.

انواع قفل هوشمند کدامند؟

قفل های هوشمند به چند نوع اصلی تقسیم بندی می شود که عبارتند از: قفل هوشمند رمزی، قفل کارتی، قفل اثر انگشتی، قفل تشخیص چهره، قفل با بازگشایی از طریق تلفن همراه و قفل هوشمند ترکیبی.

تقریبا نامگذاری قفل های به گونه ای است که می توان حدس زد این قفل ها چگونه هستند. قفل هوشمند رمزی، قفلی است که با وارد کردن یک رمز عبور، باز می شود. این قفل جزء اولین نسل های قفل هوشمند محسوب می شود. جدیدا این قفل به روز شده است و به شما این قابلیت را می دهد که بتوانید از طریق کدهای دیجیتال، به دیگران دسترسی بدهید.

قفل کارتی، دیگر انواع قفل هوشمند است که در هتل ها با آن برخورد داشته اید. این نوع قفل با استفاده از سیستم RFID کار می کند که با نزدیک کردن کارت به صفحه قفل، سیستم امنیتی قفل اطلاعات را از طریق فرکانس های رادیویی دریافت می کند و پس از تطابق با داده های از پیش تعیین شده، قفل باز می شود.

نوع دیگری که انقلابی در صنعت قفل هوشمند با آمدن آن به وجود آمد، قفل اثر انگشتی بود. این قفل به کمک اثر انگشت افراد یک مشخصه منحصربفرد برای هر انسان است، باز می شود و به طور کامل می تواند امنیت منزل و محل کار شما را تامین نماید. این قفل در حال حاضر محبوب ترین نوع قفل هوشمند به حساب می آید.

نوع دیگری از قفل هوشمند که باید به آن اشاره شود، قفل های هوشمند با قابلیت تشخیص چهره است. تولید کنندگان قفل هوشمند با الهام گرفتن از سیستم های امنیتی ضابطین قضایی، به فکر تولید قفل هایی افتادند که با تشخیص چهره افرادف باز می شود. این نوع قفل بیومتریکی نیز از امنیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

یکی از بهترین انواع قفل هوشمند، قفل هوشمند با قابلیت بازگشایی از طریق تلفن همراه است. این نوع قفل هوشمند از طریق اپلیکیشن خاص خود، به شما این امکان را می دهد که باز و بسته کردن قفل و حتی کنترل رفت و آمد افراد به خانه خود را به دست بگیرید و به طور کامل بر خانه تسلط داشته باشید.

قفل هوشمند اخری که به ان پرداخته می شود، قفل هوشمند ترکیبی یا چندکاره است. این نوع قفل که ترکیبی از قفل های هوشمنند دیگر است، به شما این قابلیت را می دهد که بتوانید از امکانات چند قفل هوشمند به طور یکجا در یک قفل استفاده نمایید.

قفل هوشمند چگونه کار می کند؟

قفل های هوشمند جایگزین قفل درب خانه شما می شوند یا به قفل موجود در درب شما متصل می شوند و معمولا نصب آنها آسان است. مواردی مانند قفل August، از قفل هایی است که به قفل موجود شما متصل می گردد و قفل برند تنسر لاک به طور کامل جایگزین قفل پیشین می شود. نصب قفل حدود 10 دقیقه برای قفل های هوشمند اضافی و حدود 20 تا 30 دقیقه برای انواع قفل های هوشمند جایگزین قفل های قدیمی طول می کشد.

هر قفل هوشمند معمولاً همراه با دستورالعمل های نصب گام به گام در برنامه و ویدیوهای مفید برای آسانتر کردن فرآیند نصب ارائه میشود. همانطور که گفته شد، نصب بسیار آسان است و فقط به پیچ گوشتی نیاز دارد. البته شاید برای نصب قفل هوشمند موردنظر شما نیاز به سوراخ های بیشتری بر روی درب باشد که در این مواقع نیاز است از یک متخصص برای نصب قفل کمک بگیرید.

قفل هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟

چند سال پیش، قفل های هوشمند ویژگی های محدودی داشتند. اکنون این قفل های کوچک مملو از امکانات مفید هستند.

اگر قصد خرید قفل هوشمند دارید، به دنبال قفلی باشید که راه های متعددی برای باز کردن قفل درب ارائه می دهد. علاوه بر اپلیکیشن، برخی این کار را با کدهای چهار رقمی (رمز عبور)، اسکن اثر انگشت و کدهای دیجیتال و حتی کارت هوشمند انجام می دهند. برخی از قفل های هوشمند را می توان حتی با کلیدهای مکانیکی سنتی باز کرد.

ویژگی های قفلی که انتخاب می کنید، کاملا به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر یک پرستار برای فرزند خود یا فرد سالمند در خانه استخدام می کنید، ممکن است یک قفل هوشمند با کلیدهای دیجیتال را که برای فرد پرستار از طریق ایمیل ارسال شود، ترجیح دهید. سپس هنگامی که او از کد کلید استفاده کرد، می توانید آن را غیرفعال کنید تا پرستار تا قرار بعدی نتواند به خانه شما دسترسی داشته باشد.

سایر ویژگی ها عبارتند از:

  • اگر قفل هوشمند شما مجهز به چشمی دیجیتال باشد، شما می توانید مشاهده نمایید که چه فردی درب منزل شماست.
  • قفل هوشمند با توجه به روش های بازگشایی خود، امنیت محیط های مسکونی و اداری را به طور کامل تامین می کند.
  • قابلیت ضد سرقت و ضد شوک الکتریکی که از دستکاری قفل توسط سارقین جلوگیری می کند.
  • قابلیت برخورداری از کلید مکانیکی برای باز کردن قفل در مواقع اضطراری
  • اعلام هشدار به کاربر در زمانی که شارژ باتری قفل رو به اتمام است

قیمت قفل هوشمند

قیمت قفل های هوشمند به عوامل بسیاری بستگی دارد که از مهمترین آنها می توان به جنس بدنه، کشور سازنده، روش های بازگشایی و امکانات قفل اشاره نماییم. برای آشنایی با قیمت محصولات برندهای مختلف تولید کننده قفل هوشمند، حتما به مقاله قیمت قفل هوشمند منتشر شده در وب سایت تنسر لاک مراجعه نمایید.