شاهکارهای ادبیات فارسی که هر ایرانی باید بخواند

شعر و ادبیات، همیشه جزء بخش های مهم در فرهنگ ایرانی بوده است. ادبیات فارسی همیشه فرم ادبی فوق العاده و غنی دارد. آثار بسیاری همچون شاهنامه فردوسی، دیوان حافظ، بوستان و گلستان سعدی و بسیاری دیگر از آثار مشابه، این فرم زیبای ادبی را نشان می دهند.

ویژگی هایی که ادبیات فارسی، به خصوص ادبیات کلاسیک دارد، موجب می شود تا بسیاری از افراد و حتی غیر فارسی زبانان، به آن جذب شوند. در این مطلب قصد داریم چند نمونه از آثار بهترین کتاب های ادبیات کلاسیک ایران و ویژگی های آنها را بررسی کنیم.

کلیات سعدی

شاعر و نثر نویس ادبیات فارسی، سعدی، یکی از مفاخر ادب پارسی است. از آثار او می‌توان به بوستان و گلستان، رباعیات و قطعات کوتاه اشاره کرد. سعدی به خاطر جملات قصارش معروف است، به شکلی که بسیاری از مردم از اشعار او به عنوان ضرب المثل استفاده می کنند.

دیوان حافظ شیرازی

حافظ را یکی از بزرگترین شاعران زبان فارسی می دانند. او تقریباً تمام عمر خود را در شیراز گذراند و در محافل حاکمان مختلف حضور داشت. اشعار او در دیوانش که نزدیک به 500 غزل و چند بیت دیگر دارد؛ گردآوری شده است. به دلیل ویژگی های خاصی که شعر حافظ دارد، طرفداران و مخاطبان بسیاری دارد. شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص دیوان حافظ، به اینجا مراجعه کنید.

مثنوی معنوی

مولانا یکی از بهترین و معروف ترین شاعران فارسی زبان است. دیدار او با عارفی چون شمس تبریزی، نقطه عطفی در زندگی مولانا شد. شمس، مولانا را به چالش کشید و او را به سمتی کشید که از معلم و فقيهی توانا به یک زاهد تبديل شد. یکی از آثار مهم مولانا هم کتاب مثنوی معنوی است.

مولانا به عنوان محبوب ترین شاعر به خصوص در خارجی ها توصیف شده است. حتی ترجمه های بسیاری از آثار وی به زبان های مختلف صورت گرفته است که این محبوبیت را چندین برابر کرده است. مثنوی معنوی یکی از بهترین کتاب هایی است که می توانید برای آشنایی بیشتر با ادبیات فارسی، مطالعه کنید.

دیوان عطار نیشابوری

شاهکارهای ادبیات فارسی

منبع عکس: https://aaww.org/100-essential-books-by-iranian-writers-classics-in-translation/

آثار عطار، شاعر پارسی زبان، تأثیر ماندگاری بر شعر فارسی داشته است. منطق الطیر، دیوان عطار و تذکرات الاولیاء و ... از جمله برجسته ترین آثار او هستند. دیوان عطار نیشابوری، شامل غرلیات، قصاید و ترجیعاتی است که فرم فوق العاده و زیبایی دارد. عطار یکی از شاعران فارسی زبانی است که بر شعرای پس از خود، تاثیر بسیاری گذاشته است.

آثار نظامی گنجوی

نظامی که بزرگترین شاعر حماسی عاشقانه در ادبیات فارسی به شمار می رود، سبک محاوره ای و واقع گرایانه را در ادبیات فارسی ایجاد کرده است. او آثار معروف بسیاری همچون مخزن الاسرار، خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، اسکندرنامه، هفت پیکر و دیوان قصاید و غزلیات از نظامی وجود دارند که با خواندن آنها می توانید نسبت به آنها شناخت بیشتری کسب کنید.

رباعیات عمر خیام

عمر خیام، ریاضیدان، منجم، فیلسوف و شاعر ایرانی بود که در نیشابور در شمال شرقی ایران به دنیا آمد. دیوان شعری از خیام به صورت رباعیاتی وجود دارد که از شاهکارهای ادبیات فارسی محسوب می شود.

خیام و عطار از رباعی سرایان ایرانی هستند که اشعار بسیاری را در این قالب شعری سروده اند. رباعیات خیام در سال 1859 توسط ادوارد فیتزجرالد به زبان انگلیسی ترجمه شد و به همین دلیل در غرب بسیار مشهور شده است.

در این مطلب، شاهکارهای ادبیات فارسی را که هر ایرانی باید بخواند، به شما معرفی کردیم. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و ادبیات پارسی، حتما این آثار را مطالعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.