امریه سربازی برای رشته حقوق

امروزه بسیاری از افراد می‌توانند دوره سربازی را به شکل امریه سپری کنند. رشته‌های تحصیلی مختلفی وجود دارند که امریه سربازی به آنها تعلق می‌گیرد. یکی از بهترین رشته‌ها برای دریافت امریه، رشته حقوق می‌باشد. این رشته به دلیل ارتباط با عوامل قضایی و قانونی، در بسیاری از اداره‌ها، قوه قضاییه، دادگستری و نهادهای داخلی کشور کاربرد دارد.

کمبود نیرو باعث می‌شود به فارغ التحصیلان رشته حقوق، امریه سربازی تعلق بگیرد تا بتوانند در این مراکز مشغول به کار شده و خدماتی را انجام دهند.

امریه سربازی برای رشته حقوق

افرادی که فارغ التحصیل رشته حقوق هستند یا در یکی از گرایش‌های مرتبط در کارشناسی ارشد رشته حقوق تحصیل کرده‌اند، پس از فارغ التحصیل شدن به راحتی می‌توانند برای دریافت امریه اقدام کنند که در ادامه شرایط آن را برای شما بازگو خواهیم کرد.

مراحل کسب امریه سربازی برای رشته حقوق

راه های بسیاری برای انجام ندادن خدمت سربازی وجود دارد و ساده ترین راه معافیت سربازی می تواند به افراد در این زمینه کمک کند ولی همه افراد شرایط لازم را برای معافیت ندارند. این افراد می توانند از روش های دیگری همچون امریه سربازی برای گذراندن دوره سربازی استفاده کنند.

افرادی که متقاضی استفاده از امریه سربازی هستند و در یکی از گرایش‌های رشته حقوق، فارغ التحصیل شده‌اند، باید مدارک و اطلاعات خود را برای سازمان‌ها و ارگان‌های قانونی کشور مثل دادگستری و قوه قضاییه ارسال کنند. همه مدارک تحت نظر مسئولین این ارگان‌ها مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که این افراد واجد شرایط باشند، می‌توانند با پذیرش امریه مشغول به کار شوند.

امریه سربازی برای رشته حقوق، از چند قانون کلی تشکیل شده است. فردی که قصد داشته باشد این دوره را دریافت کرده و در آن ثبت نام کند، باید یک ارگان یا اداره و نهاد را انتخاب کرده و تمامی اطلاعات و مدارک خود را برای یک مرکز ارسال کند.

شرایط خاص برای دریافت امریه سربازی رشته حقوق

شروط مهمی که برای دریافت این دوره وجود دارد شامل موارد زیر هستند:

 • تنها افرادی می‌توانند برای امریه سربازی ثبت ‌نام کنند که قبلاً دوره سربازی خود را سپری نکرده باشند.
 • افرادی که مدتی در دوران سربازی شرکت کرده و سپس غیبت کرده باشند، نمی‌توانند امریه سربازی رشته حقوق را دریافت کنند.
 • افرادی که به دلیل وجود مشکلات خاصی، دوره سربازی آنها برای مدتی متوقف شده باشد، قادر به ثبت نام برای امریه سربازی نیستند.
 • این دوره دقیقاً به اندازه ماه‌های خدمت سربازی بوده و هیچ اختلافی از نظر زمانی با آن نخواهد داشت.
 • افرادی که قصد دارند امریه سربازی رشته حقوق را دریافت کنند، مدارک مختلفی را باید برای ارگانهای مورد نظر صادر کنند که یکی از این مدارک، مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق می‌باشد.
 • داوطلبان امریه سربازی برای رشته حقوق، باید یکی از دین‌های الهی که در جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده است را دارا باشند.
 • افرادی که در تشکلات و گروه‌های مختلف که مخالف با جمهوری اسلامی و انقلاب هستند شرکت کردند، نمی‌توانند برای امریه رشته حقوق ثبت نام کنند.
 • افرادی که به استعمال دخانیات اعتیاد داشته باشند، نمی‌توانند وارد این دوره شوند.
 • اگر ارتباط نزدیک بین شخص و پرسنل نهاد یا ارگان مورد نظر وجود داشته باشد، امکان پذیرش دوره امریه وجود ندارد.
 • افرادی که ازدواج کرده و متأهل هستند یا فرزندی دارند، می‌توانند زودتر از سایر افراد پذیرش امریه دریافت کنند.
 • افرادی که در رشته‌های مختلف، سهمیه رزمندگان و ایثارگری داشته باشند یا عضو بسیج باشند، اولویت بالاتری برای پذیرش این دوره دارند.
 • متقاضیانی که معدل بالا داشته باشند یا امتیازاتی از طرف بنیاد ملی نخبگان دارا باشند، اولویت بیشتری دارند. همچنین ویژگی‌هایی مثل حافظ و قاری قرآن بودن نیز امتیازات جداگانه خواهد داشت.
 • افرادی که مدرک فوق لیسانس دارند، اولویت بالاتری برای پذیرش دارند.

در این مطلب به طور کامل درباره امریه دوره سربازی رشته حقوق و همچنین شرایط آن صحبت شد. اکثر گرایش‌ها در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق، شرایط دریافت پذیرش امریه دارند. شما پس از آماده کردن مدارک و انجام آزمایشات مربوطه، می‌توانید به سایت نظام وظیفه و سازمان و ارگان قضایی مورد نظر مراجعه کنید و با ارائه اطلاعات خود، منتظر نتیجه نهایی باشید.