کاربرد گرانول چیست؟

در گذشته از گرانول کمتر استفاده می‌شد، اما امروزه پیشرفت زندگی بشری باعث شده است میزان استفاده از این ماده برای تهیه مواد اولیه مختلف در صنعت، افزایش پیدا کند. گرانول نوعی ماده پلیمری است که می‌تواند به شکل‌های مختلفی در صنعت تولید شود. برای تولید این ماده از تجهیزات و ماشین آلات متفاوتی استفاده می‌شود.

این مواد با توجه به شکل ظاهری و ابعاد و اندازه‌ای که دارند، می‌توانند برای موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. همچنین با توجه به نحوه تولید، قیمت‌های متفاوتی برای خرید دارند. در ادامه این مطلب قصد داریم بررسی کنیم گرانول چیست و در مورد کاربرد‌های آن صحبت کنیم. بنابراین تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کاربردهای گرانول

در ابتدای مقاله ذکر شد که گرانول ماده پلیمری است که به شکل‌های مختلفی تولید شده و برای موارد گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما کاربردهای این ماده بستگی به جنس آن دارد. این ماده می‌تواند از پلیمرهای متفاوتی مثل «پلی اتیلن» یا «پلی پروپیلن» تهیه شود. در ادامه با توجه به نوع ماده پلیمری، کاربرد‌های این ماده را برای شما بیان خواهیم کرد.

کاربرد گرانول پلی اتیلن

یکی از مهمترین پلیمرهای موجود در جهان که امروز با مقیاس بسیار زیادی در صنایع، مورد استفاده قرار می‌گیرد، «پلیمر پلی‌اتیلن» نام دارد. با توجه به کاربرد ویژه و گوناگون این پلیمر، می‌توان به شکل‌های مختلفی از آن استفاده کرد. یکی از اشکال رایج «پلیمر پلی اتیلن» به شکل گرانول است.

  • انواع گرانول پلی اتیلن

«پلی اتیلن» با توجه به وزن و جرم مولکولی خود می‌تواند به «پلی اتیلن سبک سنگین» و «پلی اتیلن سبک خطی» تقسیم بندی شود. به دلیل اینکه وزن و جرم مولکولی هر یک از انواع «پلی اتیلن» متفاوت است، گرانول‌های حاصل از آنها نیز ویژگی‌های ساختاری متفاوتی دارند که در نهایت باعث می‌شود صنایع استفاده کننده از آنها نیز متفاوت باشند.

  • کاربردهای پلی اتیلن سبک خطی

از پلی اتیلن سبک برای تولید لوله‌های پلی اتیلن در لوله کشی یا همچنین برای تولید کیسه‌های زباله استفاده می‌شود. از پلی اتیلن سبک می‌توان برای تولید ورق‌های پلیمری نازک یا ضخیم نیز استفاده کرد. بیشترین موارد استفاده از آنها برای تولید روکش‌ کابل‌های مخابراتی و برق می‌باشد.

  • کاربردهای پلی اتیلن سنگین
نوع دیگر گرانول، پلی اتیلن سنگین نام دارد که معمولاً برای صنایع بزرگتر مثل صنایع تولید خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید لباس‌های ضد آتش سوزی یا ضد گلوله نیز دیگر موارد استفاده‌ی گرانول پلی اتیلن سنگین هستند.

کاربرد گرانول پلی استایرن

  • پلی استایرن نیز یکی دیگر از انواع پلیمرهای پرکاربرد در جهان است که به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. ساده‌ترین نوع پلی استایرن به شکل گرانول تولید می‌شود و معمولاً از آن برای تولید لوازم ورزشی پلاستیکی یا تولید لوازم برقی استفاده می‌شود.
  • برخی از اسباب بازی‌های پلاستیکی نیز با کمک پلی استایرن معمولی تولید می‌شوند.
  • برای تولید وسایل خانگی مثل گاز، یخچال و همچنین تولید ظرف‌های پلاستیکی که به شکل یکبار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرند، از پلی استایرن مقاوم استفاده می‌شود.
  • یکی دیگر از گرانول‌های پلی استایرن انبساطی هستند که معمولا برای تولید محافظ در برابر حرارت و گرما از آن استفاده می‌شود.

در این مقاله به طور خلاصه درباره کاربردهای گرانول با توجه به نوع پلیمر صحبت شد امروزه تولید این ماده با توجه به فروش ویژه آن در سطح جهان، بسیار سودمند و مقرون به صرفه است.