نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال

تا زمانی که اطلاعات درستی از بازار ارزهای دیجیتال نداشته باشید، حتی راه ورود به آن را نیز نمی‌دانید. به عنوان مثال همه ما قبل از اینکه با بازار ارزهای دیجیتال آشنا شویم، نام آن را از افراد مختلف شنیده بودیم یا در وبسایت‌های مختلف با اسم آنها برخورد کرده بودیم، اما هیچ چیز در رابطه با این فضا نمی‌دانستیم.

در واقع دنیای ارز دیجیتال از بیرون بسیار وحشتناک و سخت به نظر می‌رسد. به گونه‌ای که افراد مبتدی حتی در رابطه با نحوه ورود به این فضا نگرانی دارند و نمی‌دانند که باید از کجا شروع کنند. اما زمانی که وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، همه چیز برای شما روشن خواهد شد. خیلی زود کار با ابزارهای تحلیل تکنیکال را یاد خواهید گرفت یا قدرت تحلیل نمودار قیمتی را خواهید داشت.

البته برای اینکه به این مرحله برسید، باید آموزش ببینید و تمرین و تکرار داشته باشید. همچنین می توانید از راه هایی همچون استفاده از یک کانال سیگنال ارز دیجیتال معتبر، برای انجام این کار استفاده کنید. در ادامه قصد داریم در رابطه با ورود به بازار ارز دیجیتال و مفاهیم مربوط به آن صحبت کنیم.

مفهوم ارز دیجیتال، بیت کوین و کیف پول ارز دیجیتال

قبل از هر اقدامی بهتر است با مفهوم ارزهای دیجیتال، بیت کوین و کیف پول ارز دیجیتال آشنا شوید. دانستن این مفاهیم به شما کمک می‌کند تا در رابطه با بازار ارزهای دیجیتال اطلاعات بیشتری داشته باشید و ترس و نگرانی شما برای ورود به این فضا کاهش یابد. در بازار ارزهای دیجیتال، تمامی خرید و فروش و تراکنش‌ها با ارز دیجیتال صورت می‌گیرد.

1. ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال نوعی پول دیجیتالی هستند که کاملا رمزنگاری شده در اختیار کاربران مختلف قرار می‌گیرند. به همین دلیل به انواع ارزهای دیجیتال، رمز ارز نیز گفته می‌شود. رمزنگاری این ارزهای دیجیتال باعث شده امنیت بازار مالی افزایش پیدا کند. یکی از مهمترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن است.

همانطور که می‌دانید، پول‌های واقعی در بانک نگهداری می‌شوند. یعنی عده‌ای هستند که از پول‌های موجود در بانک نگهداری می‌کنند یا قابلیت کنترل و جابجایی آن را دارند. اما ارزهای دیجیتال به هیچ وجه تحت کنترل نیستند و به صورت غیرمتمرکز جابجا می‌شوند. یعنی هیچ سازمانی روی آنها تسلط ندارد.

2. کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارزهای دیجیتال، محلی برای نگهداری رمز ارزهاست. همچنین با استفاده از کیف پول می‌توان فرآیند دریافت یا پرداخت را انجام داد. هر کیف پول آدرس و دامنه مربوط به خود را دارد. زمانی که شخصی بخواهد برای شما یک رمز ارز ارسال کند، کافی است شما آدرس کیف پول خود را برای او بفرستید تا ارز دیجیتال به حساب شما واریز شود. همچنین شما برای انتقال دارایی و سرمایه خود، می‌توانید از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنید.

معمولاً کیف پول ارزهای دیجیتال را به کیف پول‌های واقعی تشبیه می‌کنند، اما ما کیف پول ارزهای دیجیتال را به یک کارت بانکی تشبیه می‌کنیم که با کمک آن می‌توان فرآیندهای مختلفی را انجام داد. انتخاب کیف پول ارزهای دیجیتال اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از کیف پول‌های نامعتبر باعث شدند تعدادی از کاربران فضای ارزهای دیجیتال، سرمایه خود را از دست بدهند.

3. بیت کوین

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۰۹ به وجود آمد. شخصی به نام «ساتوشی ناکاموتو» در رابطه با نحوه خرید و فروش و استخراج ارز دیجیتال بیت کوین، اطلاعاتی را بیان کرد. این ارز دیجیتال یکی از معروف‌ترین رمز ارزها طی چند سال گذشته بوده است. در ابتدا قیمت این ارز دیجیتال بسیار پایین بود و توجه چندانی به استخراج آن نمی‌شد.

با گذشت زمان کاربران بسیار زیادی با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شدند و شروع به استخراج بیت کوین کردند. همین موضوع باعث شد که قیمت این ارز دیجیتال به یک باره افزایش پیدا کند و امروزه بیشترین قیمت را در دنیای ارزهای دیجیتال دارا باشد. کارمزد انتقال رمز ارز بیت کوین بسیار پایین است. این ارز دیجیتال به صورت غیرمتمرکز جابه جا می‌شود. هیچ دولت خاصی این ارز دیجیتال را پشتیبانی نمی‌کند و به صورت قانونی حمایت نمی‌شود.

مزایای ورود به بازار ارز دیجیتال

• شما بعد از ورود به دنیای ارزهای دیجیتال، به راحتی می‌توانید معاملات خود را انجام دهید. انجام معاملات در این فضا بسیار آسان است و مثل معاملاتی که در دنیای واقعی انجام می‌گیرد نیست. در دنیای واقعی برای کوچکترین انتقال یا جابجایی دارایی؛ امضا، قرارداد و مواردی مثل این، وجود دارد که باعث می‌شود انجام معاملات بسیار سخت باشد.

• دنیای ارزهای دیجیتال به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. یعنی شما قادر هستید در کسری از ثانیه معاملات خود را انجام دهید.

• همچنین هیچ گونه محدودیتی برای معاملات شما وجود ندارد. یعنی حجم معاملاتی که طی ۲۴ ساعت انجام می‌شود را خود معامله‌گر تعیین می‌کند. البته غیرمتمرکز بودن این فضاها گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات خاصی شده است. به عنوان مثال در صورتی که شما ارز دیجیتال را به یک حساب اشتباه واریز کنید، امکان پیدا کردن آن وجود نخواهد داشت.

• معاملات در بازار ارز دیجیتال با سرعت بسیار بالا انجام می‌شوند.

• کارمزد انتقال و جابجایی دارایی بسیار پایین است و تنوع بسیار زیادی در انتخاب سرمایه یا ارزهای دیجیتال وجود دارد.

• این بازار نیازی به مجوزهای دولتی ندارد و به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند.

• همچنین قیمت ارزهای دیجیتال به صورت تصاعدی رو به رشد است و فعالیت شما در این فضا هیچ وقت متوقف نخواهد شد.

مبتدیان چگونه می توانند به بازار ارز دیجیتال ورود کنند؟

افرادی که تاکنون معامله در بازار ارزهای دیجیتال انجام نداده‌اند، همیشه فکر می‌کنند که ورود به این فضا بسیار سخت و دشوار است؛ اما در واقع اینطور نیست. شما برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال فقط به یک آموزش کوچک نیاز دارید. امروزه مراکز و وبسایت‌های مختلفی فعالیت دارند که در رابطه با ورود به بازار ارزهای دیجیتال و نحوه معامله با رمز ارزها به شما آموزش می‌دهند.

قبل از ورود به این فضا سعی کنید به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

1. آموزش لازم

اگر هیچ اطلاعاتی در رابطه با دنیای ارزهای مالی ندارید، از ویدئو‌هایی که در یوتیوب یا سایر صفحه‌های مجازی وجود دارد استفاده کنید. با آموزش‌هایی که در وب سایت‌ها وجود دارد در نهایت به تحلیل سیگنال ارز دیجیتال بپردازید و با تمرین و تکرار مهارت‌های انجام معامله در بازارهای مالی را یاد بگیرید.

2. انتخاب ارز دیجیتال

اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب ارز دیجیتال است. ارزی را انتخاب کنید که پرطرفدار بوده و حجم گردش معاملاتی آن بالا باشد.

3. انتخاب بهترین صرافی

در مرحله دوم باید بهترین صرافی ارز دیجیتال را انتخاب کنید. انتخاب صرافی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا شما برداشت و واریز یا معاملات خود را به کمک صرافی انجام می‌دهید. صرافی‌های معتبری در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند که می‌توانید هر یک از آنها را انتخاب کنید.

4. انتخاب کیف پول معتبر

در مرحله سوم شما باید یک کیف پول معتبر انتخاب کنید. معمولاً کیف پول شما باید از ارز دیجیتال پشتیبانی کند. به همین دلیل دقت داشته باشید کیف پول این ویژگی را دارا باشد.

چگونه از کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال جلوگیری کنیم؟

درست است که شما یک معامله‌گر مبتدی هستید و بدون هیچ مهارت یا نیت بدی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، اما این به این معنا نیست که معامله‌گران سودجو از شرایط شما سوء استفاده نخواهند کرد. اگر دقت نداشته باشید، معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال ممکن است در کسری از ثانیه سرمایه شما را از بین ببرند. بنابراین حتماً به کلاهبرداری‌هایی که در این فضا انجام می‌شود توجه داشته باشید.

معمولاً در مواقع خاصی می‌توان متوجه شد که کلاهبرداران به سرمایه شما دستبرد زده‌اند. به عنوان مثال اگر حساب شما پس از مدتی مسدود شده است و قادر به ورود به حساب خود نیستید یا وب سایت کارگزار شما، برای مدت زمان خاصی باز نمی‌شود، ممکن است همه چیز زیر سر کلاهبرداران باشد. همچنین در این گونه مواقع پول از حساب شما خارج می‌شود یا پشتیبانی به شما جواب نمی‌دهد.

بررسی کلی

اگر هنوز به بازار ارزهای دیجیتال وارد نشده‌اید، سعی کنید آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید. اعتماد به نفس شما تاثیر بسیار زیادی بر انجام معاملات خواهد داشت. فراموش نکنید که همه روزی مثل شما مبتدی بوده‌اند و درباره معاملات بازار ارزهای دیجیتال اطلاعاتی نداشتند. سعی کنید پله به پله و به آهستگی، فرآیند آموزش را طی کنید و یک شبه وارد بازار ارزهای دیجیتال نشوید. همچنین بلافاصله بعد از ورود به انجام معاملات نپردازید.