مروری بر هک وای فای گوشی آندروید

اینترنت ارتباط بین افراد را گسترش داده و تقریبا در تمام نقاط شهر از آن استفاده می شود اما در کنار سرعت بالا امنیت آن نیز باید تضمین شود.در این مقاله به هک وای فای اندروید می پردازیم با ما همراه باشید.

وای فای چیست؟

وای فای در واقع تکنولوژی پیشرفته ای است که از راه امواج رادیویی به شبکه سراسری متصل می شود. متصل شدن وای فای با استفاده از یک سیگنال رادیویی است که اینترنت را بین دستگاه های مختلف از جمله گوشی موبایل،  تبلت، کامپیوتر و. .. انتقال می دهد. یکی از مزیت های شاخص استفاده از وای فای این است که تقریبا با همه سیستم‌های عامل از جمله دستگاه های بازی، پرینتر، سیستم های پیشرفته می ‌توان به آن متصل شد. به کمک وای فای شبکه های بی سیم راه اندازی می شوند.

شاید تا به حال واژه اسپات را شنیده باشید.در واقع اسپات به ناحیه ای گفته می شود که دارای شبکه ی اینترنتی است، این ناحیه می تواند اداری و عمومی باشد و یا مسکونی.

مروری بر هک وای فای گوشی آندروید


یکی از راه های برقراری اتصال به وای فای از طریق مودم است. مودم در حقیقت دستگاهی است که اینترنت را از طرف شرکتهای عرضه کننده اینترنت دریافت و تبدیل به داده هایی می کند که ما می توانیم به عنوان دیتای گوشی و سایر دستگاه ها از آن استفاده کنیم. به عبارتی می‌توان گفت مودم دستگاهی است که وظیفه دریافت و تغییر و انتقال داده ها به روشهای مختلف ارتباطی است. مودم ها دو نوع کلی داخلی و خارجی دارند و دو نوع اتصال.

اتصال با سیم و اتصال بدون سیم.

مودم و ایمکس

مودم LTE 3G/4G

LAN

ADSL

سیم کارتی و....

دلایل هک وای فای

زمانی که شبکه وای فای بدون رمز است به راحتی می توان به آن متصل شد.

اعمال رمزگذاری توسط WPA2 و ایجاد یک رمز قوی در صورتی که WPS  فعال باشد هک وای فای آسان شده. در واقع پروتکل WPS امنیتی آسیب پذیری زیادی نسبت به نفوذ گران دارد.

استفاده از رمز های ساده و قابل حدس

انتخاب رمز برای وای فای

قابل حدس نبودن رمز انتخابی: هیچ وقت از عبارت و یا کلماتی که به لحاظ موضوعی به شما ربط دارد. و یا برای شما معنی و مفهوم خاصی را تداعی می کند را به عنوان رمز وای فای استفاده نکنید.کلماتی مثل نام فرزندان و یا نام همسرتان، شماره شناسنامه، شماره حساب، تاریخ تولد و غیره. انتخاب همچین کلماتی مناسب نیست و توسط هکران در اینترنت با تلاش کم قابل پیدا کردن است.

پیچیده و طولانی بودن رمز: استفاده از کاراکترهای بیشتر باعث افزایش امنیت پسورد شما و در نتیجه کاهش احتمال هک وای فای تان می شود. متخصصین امنیت ، امروزه حداقل طول لازم برای کلمات عبور را 8 کاراکتر می دانند.

رمزهای سخت: اضافه کردن کاراکترهای خاص و تعداد زیاد، پسورد شما را متفاوت می کند. در کنار اسم خود می توانید از اعداد و کاراکتر های خاصی برای افزایش امنیت پسورد تان استفاده کنید. لطفا از نقل قول نیز استفاده نکنید.

از به کار بردن اعداد پرهیز کنید مگر اینکه ترکیبی با حروف باشد.

امروزه یکی از امن ترین روش های رمزگذاری  WPA2 PSK است.  این کار از نفوذ به برنامه‌های رایانه‌ای و موبایل ها و هک وای فای جلوگیری می‌کند.

غیرفعال کردن WPS: ممکن است فرایند اعمال رمزگذاری توسط افراد انجام نشود .با فعال بودن WPS  روش ساده ای برای ارتباط بین دستگاه های بی سیم برقرار می شود. به شما توصیه می شود در اسرع وقت نسبت به غیرفعال کردن آن از طریق پنل تنظیمات و پیکربندی مودم اقدام کنید.

در واقع  در سالهای اخیر هکر ها توانستند امنیت WPA را از بین ببرند و رمز آن را هک کنند.

دلیل نا امن بودن WPS

WPS مورد حملات بروت فورس قرار می گیرد و با توجه به ساده بودن  رمز انتخابی برای مودم، تعداد حملات برای به دست آوردن رمز به حداقل می رسد و در کمترین زمان ممکن طی حملات بروت فورس رمز مودم شما بازگشایی می شود.

حمله بروت فورس:  حدس زدن رمز با امتحان کردن همه رمزهای احتمالی با کاراکترهای مختلف.

یکی از دلایل نا امن بودن WPS این است که از رمز عبور پیش فرض استفاده می شود که تقریبا از یک الگوی ثابت ساخته شده است و رمز اعمال شده همراه با بسته ارسالی مودم  فرستاده می شود تا به دست کاربر برسد، که امکان انتشار رمز پیش فرض بالا می رود. در حالی که بسیاری از کاربران یا فراموش می‌کنند و یا با سهل انگاری رمز های پیشفرض را تغییر نمی دهند که باعث هک وای فای آن ها می شود.

با توجه به اینکه در بعضی مواقع رمز پیش فرض برای جلوگیری از فراموشی کاربر روی مودم درج می شود. با قرارگیری مودم در فضایی که دسترسی همگان به آن آسان است، احتمال هک وای فای را افزایش داده ایم.بنابراین جای مناسب را برای دستگاهتان انتخاب کنید.

ممانعت از هک وای فای

اگر احیانا احساس کردید که کسی به وای فای شما دسترسی پیدا کرده است یا خیر. برای اطمینان حاصل کردن می توانید با نصب برنامه هایی به این موضوع پی ببرید و اما در ادامه به روش های دیگری می پردازیم.

زمانیکه کار شما با وای فای به اتمام می رسد و قصد خروج از خانه و یا محلی که در آنجا به شبکه متصل بودید را داشتید.حتما در نظر داشته باشید که به محض خروج وای فای و همچنین بلوتوث خود را خاموش کنید تا از شر هک وای فای در امان باشید. البته اینکار نه تنها حریم شما را محافظت می کند بلکه در روند مصرف باتری گوشی تان نیز صرفه جویی می شود.

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که امنیت وای فای تان مهم است پس به دنبال یک رمز تخصصی باشید، با استفاده از مطالب بالا برای رمزگذاری مناسب، یک رمز مناسب انتخاب کرده و اعمال کنید.

به خاطر داشته باشید که رمز اختصاصی جدیدتان را یادداشت کرده تا بعداً آن را فراموش نکنید.

و از دیگر اقدامات سودمند در جهت جلوگیری از هک شدن وای فای، تعویض نام پیش فرض و انتخاب یک اسم به دلخواه خودتان اما ناشناس،تا  حمله ی هکران را کمی با سختی مواجه کند.

نام وای فای  معمولا به صورت پیشفرض است و یا نام برند و شرکت سازنده آنها است.

برنامه های هک وای فای اندروید

AndroDumpper:  یکی از برترین برنامه های هک وای فای است و در گوگل پلی موجود می باشد. برای گوشیهای همراه با اندروید کمتر از ۵نیاز به روت است.

برنامه wifi warden: از دیگر برنامه های قوی برای هک وای فای می باشد. اطلاعات مهمی از جمله رمزگذاری،میزان امنیت و شماره کانال را به دست می آورد.

برنامه WPS Connect: این برنامه نیازمند به روت است و در فروشگاه گوگل پلی به طور رایگان عرضه می شود.

تشخیص هک وای فای

هر از گاهی تنظیمات وای فای را بررسی کنید و یا اگر در مکان اداری هستید و به تنظیمات شبکه دسترسی دارید به پنل تنظیمات رفته و دستگاه های متصل را بررسی کنید،در صورت مشاهده دستگاه ناشناس متصل به شبکه خانگی و یا اداری احتمال می رود هک شده باشید.

زمانی که هکر به شبکه شما دسترسی پیدا می کند ،تمایل دارد تا تغییراتی در تنظیمات شبکه ایجاد کند با این هدف که  دسترسی های خود را راحت تر و یا بیشتر کند. بنابراین با مشاهده تغییر رمز، تغییر فرکانس موجود در وای فای، می ‌توان به وجود هکر در شبکه اتصال مشکوک شد.

از ابتدایی ترین نشانه های هک وای فای، افت سرعت وای فای است. چرا که افراد هکر به منظور دانلود و استفاده زیاد از اینترنت شما دست به چنین کاری زده اند و قطعا پس از دستیابی به هدف خود بیکار نمی نشینند در نتیجه سرعت اینترنت شما رو به کندی است و کاهش سرعت بارگذاری خواهید داشت که در این صورت هکری به وای فای شما راه پیدا کرده است.

در بعضی مواقع هکرها  به منظور پیش بردن اهداف خود و یا راحتی بیشتر اخطارها و یا پیام های عجیبی ارسال می کنند،که در قالب درخواست برای اجرا و نصب برنامه ها و یا تغییراتی در تنظیمات است . اگر شما شاهد پیام هایی عجیب و ناشناخته در صفحه نمایش خود باشید قبل از هر اقدامی با متخصصین مشورت کنید.تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

اقدامات بعد از هک وای فای

بررسی کنید که اپلیکیشن یا برنامه های جدید و نا آشنایی در سیستم شما وجود دارد یا خیر. چرا که در بعضی مواقع هکرها برای دسترسی بیشتر، نرم افزارها و یا بد افزارهایی را بر روی سیستم شما نصب می کنند. که می توانند اطلاعات و یا حریم شخصی شما را به خطر بیندازد. یا حتی در موارد شدیدتر با رمز گذاری فایل های شما باعث ایجاد مشکلات جدی شوند.

با توجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم اگر متوجه هک وای فای شدید ابتدا اتصال گوشی اندروید و یا وسیله مورد هجوم را قطع کنید، در ادامه مودم را خاموش کرده، قبل از اینکه اتصال مجدد انجام دهید. اقدامات مربوط به امنیت را از یک متخصص جویا شوید سپس اتصال مجدد داشته باشید.

 عواقب هک کردن وای فای

بر اساس ماده قانون ۱۲ جرایم رایانه‌ای اگر فردی بدون اطلاع دادن و یا با هک کردن، به شبکه شخص دیگری دسترسی پیدا کرده باشد، باید مجازات قانونی شود. که شامل جزای نقدی و حبس می باشد، جزای نقدی  بین ۵۰۰ هزار تومان تا حداکثر ۲ میلیون تومان است و همینطور حبس آن بین ۹۰ روز تا حداکثر یک سال است. در واقع موضوع فقط استفاده بدون اطلاع اینترنت نیست بلکه هکر می تواند کامپیوتر شما را کم کم به دست گرفته و به فایل های شخصی، فیلم ها و عکس ها ی شما دسترسی پیدا کند و سوء استفاده کند. قطعا ما از اهداف دیگران باخبر نیستیم چرا که بعضی اهداف شومی در سر دارند بهتر است ما پیشگیری های لازم را انجام دهیم.

منبع سایت: 01SPY