وب سایت همگام | hamgam.medu.ir | همگام

با توجه به این که امروزه اکثر فعالیت های تحصیلی رو به هوشمند شدن می روند، اداره آموزش و پرورش نیز با ایجاد “سامانه همگام” قدم بزرگی در زمینه فراهم سازی امکان ارتباط آسان و استفاده از امکانات تحصیلی به صورت آنلاین برداشته است. این سامانه برای تمامی دانش آموزان، مدیران، معلمان و اکثر کادر اداری مدارس، قابل استفاده می باشد اما سوال اینجاست که کاربرد سامانه همگام دقیقا چیست؟

در پاسخ باید بگوییم تمامی اطلاعیه ها و فعالیت های آموزشی، پرورشی و اداری مرتبط با دانش آموزان و مسئولین مدارس از طریق این سامانه اعلام می شود به طور مثال برنامه هفتگی یک دانش آموز، کارنامه، تشویقی ها، غیبت های او و بسیاری از موارد دیگر در این سامانه قابل مشاهده است. به عبارتی باید گفت، هدف سامانه همگام، سهولت برقراری ارتباط بین والدین، دانش آموزان و معلمان است.

وب سایت همگام | hamgam.medu.ir | همگام


لینک مستقیم ورود به سامانه همگام

سامانه همگام به نشانی hamgam.medu .ir جهت هوشمند سازی تمام فعالیت های اداری، آموزشی و پرورشی مدارس، ایجاد شده است.

آشنایی با سامانه همگام

گفتیم که وزارت آموزش و پرورش، با ایجاد سایت همگام به نشانی hamgam.medu.ir، تقریبا انجام تمامی فرآیندهای مدارس را به شیوه الکترونیکی تغییر داده است، به طوری که دانش آموزان جهت انجام یک سری از فعالیت ها می بایست به این سامانه مراجعه نمایند.


یکی از مهمترین موارد انجام آزمون های مشاوره ای و هدایت تحصیلی دانش آموزان نهم به منظور تعیین رشته تحصیلی آینده می باشد. افراد می بایست در زمان مقرر مطابق با مراحلی که در ادامه ذکر شده است، به این سامانه مراجعه نمایند و نقاط ضعف و قوت، استعداد و سلامت روانی خود را به صورت اینترنتی مورد سنجش قرار دهند تا مشاوران رشته تحصیلی مناسبی را برای دانش اموز پیشنهاد دهند.

همچنین بخش هایی از سامانه همگام به ورود مدیر، سایر اعضای کادر مدارس و والدین به منظور انجام برخی امور اختصاص یافته است. زمانی که شما وارد صفحه اصلی سایت می شوید، لازم است اطلاعات مربوط به عضویت خود را در کادرهای مشخص شده درج نمایید.


نام کاربری و رمز عبور جهت ورود به سامانه همگام چیست؟

اطلاعات ورود به پورتال همگام شامل نام کاربری و رمز عبور می باشد که لازم است پس از وارد نمودن آن ها بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید تا به فضای سامانه هدایت شوید. لازم است بدانید که کد ملی افراد به عنوان نام کاربری آن ها تعیین شده است اما رمز ورود متفاوت است.

دانش آموزان می بایست رمز ورود به پنل شخصی خود را از مدیر مدرسه دریافت نمایند. همچنین چنانچه افرادی از کادر مدرسه قصد ورود به سامانه را دارند، باید به مدیر مدرسه مراجعه نمایند تا علاوه بر دریافت رمز ورود از مدیر، برای آن ها دسترسی متناسب با نقش ایجاد شود.

درصورتی که برای ورود یکی از پرسنل آموزش و پرورش به سامانه همگام، باید مراجعه به کارشناس فناوری منطقه یا کارشناس فناوری استان خود صورت بگیرد و به منظور دسترسی به نقش مرتبط با جایگاه سازمانی اش، رمز عبور را دریافت کند.

لازم به ذکر است، افرادی که توسط سامانه فیش حقوقی آموزش و پرورش به نشانی fish.medu.ir قادر به مشاهده اطلاعات فیش حقوقی خود باشند، نیاز به دریافت رمز ورود مجزا نداشته و می توانند از همان رمز سامانه مذکور، استفاده کنند.


راهنمای ورود به سامانه همگام

در بخش قبل گفتیم که هر یک از کاربران با درج اطلاعات مربوط به نقش خود می توانند به این سامانه وارد شوند. رمز عبور همگام توسط مدیران مدارس برای دانش آموزان تعیین می گردد و دانش آموزان موظف اند جهت دریافت این رمز، حضورا به مدرسه محل تحصیل خود مراجعه کنند. برای ورود به صفحه کاربری شخصی خود در سامانه همگام می توانید مطابق مراحل تصویری زیر عمل نمایید.

ابتدا به سایت اصلی همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه نمایید و بعد از درج کد ملی و رمز ورود در کادرهای مربوطه، عبارت “ورود” را بفشارید.

مرحله اول ورود به سامانه همگام

در صفحه باز شده، می بایست نقش خود (دانش آموز) و نام سازمان (نام مدرسه) را در قسمت های مشخص ثبت کرده و سپس بر روی دکمه “تایید” کلیک کنید.

مرحله دوم ورود به سامانه همگام

پس از ورود به پنل کاربری می توانید امکانات و بخش های مختلف تحصیلی را مانند تصویر ذیل در داشبورد اصلی مشاهده نمایید.

مرحله سوم ورود به سامانه همگام

در صورتی که بر روی “هدایت تحصیلی” کلیک کنید، با صفحه ذیل مواجه می شوید که می توانید با انتخاب “تکمیل فرم الویت” فایل اینترنتی مربوط به تعیین توانایی ها، مهارت و علایق جهت انتخاب رشته تحصیلی خود را تکمیل نمایید چرا که این قسمت جهت کمک به انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم، تعبیه شده است. همچنین در صورت انتخاب “نتایج فردی دانش آموز” نتیجه تکمیل فرم الویت برایتان نمایان خواهد شد.

مرحله چهارم ورود به سامانه همگام

قسمت مهم دیگر مربوط به آزمون های مشاوره ای است که با انتخاب آن، به صفحه زیر هدایت می شوید. در صورتی که تمایل به شرکت در آزمون سلامت روان همگام را دارید، می توانید با کلیک بر روی “شرکت در آزمون خودارزیابی” نسبت به حضور مجازی و انجام آن اقدام کنید.

مرحله پنجم ورود به سامانه همگام

یکی دیگر از موارد پرکابرد نیز مربوط به بخش کارنامه است. در صورتی که مایل به مشاهده کارنامه نهایی، ماهانه یا هفتگی می باشید، می توانید از این قسمت به نتایج خود دسترسی یابید.

مرحله ششم ورود به سامانه همگام

آشنایی با سایر ماژول های سامانه همگام

به جز موارد فوق، هر کدام از ماژول های دیگر نیز دارای عملکرد مخصوص به خود می باشند به عنوان مثال شما می توانید مواردی مانند “المپیاد دانش آموزی”، “تکالیف”، “بیمه دانش آموزی”، “جشنواره ها و مسابقات” و سایر موارد را مطابق با تصویر ذیل مشاهده نمایید که با کلیک روی هر کدام، امکانات مربوطه در اختیارتان قرار می گیرد. همچنین در ادامه به شرح برخی از این ماژول ها پرداخته ایم.


آشنایی با سایر ماژول های سامانه همگام


قسمت “المپیاد دانش آموزی” جهت ثبت نام المپیاد دانش آموزی و فرآیندهای مربوط به آن ها در نظر گرفته شده است که دانش آموزان می توانند در بازه زمانی مقرر، نسبت به ثبت نام یا مشاهده نتایج خود از این قسمت استفاده کنند.

گزینه “ثبت نام اوقات فراغت” مرتبط با فعالیت های مربوط به اوقات فراغت دانش آموزان است که می تواند در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی و… باشد.

قسمت “استعدادهای درخشان”، برای دانش آموزانی که قصد ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان را دارند، در نظر گرفته شده است.

بخش “آزمون آنلاین” جهت شرکت در آزمون های آنلاینی که در برخی از مدارس برگزار می شود، در نظر گرفته شده است.

قسمتی با عنوان “انضباطی و تشویقی” نیز وجود دارد که توسط آن، دانش آموز می تواند جزئیات مربوط به حضور و غیاب خود را مشاهده کند. به علاوه می تواند از موارد انضباطی و تشویقی اش در طول سال تحصیلی نیز، مطلع شود.

همچنین دانش آموزانی که قصد دارند در جشنواره خوارزمی شرکت کنند، می توانند از قسمت “جشنواره جوان خوارزمی” نسبت به ثبت اطلاعات خود و یا ویرایش آن ها اقدام کنند.

راهنمای شرکت در آزمون های مشاوره ای همگام

یکی از عمده ترین کارایی های سایت همگام، آزمون های مشاوره ای طراحی شده در آن می باشد که دانش آموزان جهت هدایت تحصیلی پایه نهم مستلزم به شرکت در این آزمون ها می باشند. آزمون های مشاوره ای با هدف سنجش توانایی و رغبت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم در نظر گرفته شده و به صورت آنلاین برگزار می شوند.


دانش آموزان جهت پی بردن به مشکلات رفتاری و نقاط ضعف و همچنین قوت خود می توانند در آزمون های مشاوره ای که دارای 6 مرحله می باشد، شرکت نمایند و در نهایت، با بررسی و سنجش نتایج آزمون های مشاوره و هدایت تحصیلی، رشته پیشنهادی که بیشترین تطابق را با روحیات و استعداد فرد دارد، اعلام می گردد.


برای شرکت در آزمون نام برده، دانش آموزان می بایست مطابق با مراحل ذیل عمل کنند:


به پورتال همگام به نشانی hamgam.medu.ir مراجعه کنید و کد ملی و رمز عبور را درج نمایید و سپس کلمه “ورود” را بفشارید.

نقش خود را مشخص کرده و بعد از درج نام مدرسه، بر روی عبارت “تایید” کلیک کنید.

از پنل کاربری خود بر روی گزینه “آزمون های مشاوره ای” کلیک نمایید.

از این بخش عبارت “شرکت در آزمون خود ارزیابی” را انتخاب کنند.

سپس از قسمت مدیریت، گزینه “دفترچه ها” را برگزینند تا سوالات برای آن ها نمایش داده شوند.

برای پاسخ به سوالات این آزمون می بایست یکی از موارد “کاملا موافقم، موافقم، نظری ندارم، مخالفم و کاملا مخالفم” را انتخاب کنید.

آزمون سلامت روان همگام از سری آزمون های مشاوره ای بوده و با هدف کاهش آسیب های اجتماعی که می تواند دانش آموزان را درگیر نماید، اجرا می گردد. این آزمون تاثیر مستقیمی در امر هدایت تحصیلی داشته و همین موضوع، لزوم به کار بردن نهایت دقت در پاسخگویی به پرسش های مطرح شده در آن را مشخص می کند. سامانه هدایت تحصیلی دانش آموزان نیز به منظور ارائه فرم ها و راهنمایی های لازم برای دانش آموزانی که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند، راه اندازی شده است که برای آشنایی بیشتر با سامانه مذکور می توانید بر روی لینک فوق کلیک فرمایید.سوالات متداول

1- سامانه همگام چیست؟

سامانه همگام از سوی وزارت آموزش و پرورش و به منظور سهولت انجام امور مختلف مدارس طراحی شده است.


2- کاربران سامانه همگام چه کسانی هستند؟

دانش آموزان و مسئولین مدارس می توانند با درج نام کاربری و رمز عبور مختص به خود وارد این سامانه شوند.


3- بخش هدایت تحصیلی سامانه همگام برای چه اموری مورد استفاده قرار می گیرد؟

این بخش برای انتخاب رشته دانش آموزان پایه نهم تعبیه شده است که می توانند با تکمیل فرم مربوطه فرآیند انتخاب رشته را تکمیل کنند.