مضرات مسواک زدن در شب؛ خطر پوسیدگی در کمین دندان هاست!

با حالتی خواب‌آلود و بعد از خوردن شام سنگین، مسواک زدن در شب را شروع می‌کنیم. به خیال خودمان با این کار سلامت دهان و دندان‌هایمان تضمین می‌شود و پلاک‌ها یا باکتری‌های موجود روی دندان ها را از بین می‌روند. اما راستش حقیقت چیز دیگری است. مسواک زدن علی رغم ساده بودنش، نیاز به آگاهی دارد. شما باید بهترین زمان مسواک زدن را بدانید تا بتوانید از دندان‌هایتان مراقبت کنید.

امروز بحث اصلی ما در مجله اسکارد، همین موضوع است، ما می خواهیم نکات مهمی را در رابطه با مضرات مسواک زدن در شب در اختیارتان بگذاریم، علاوه بر آن به مباحث جالب دیگری هم اشاره خواهیم کرد.


مسواک زدن از دیدگاه طب سنتی

در انوع طب های سنتی ازجمله آیورودا و طب سنتی چینی، تاکید فراوانی به حفظ بهداشت دهان و دندان می شود. به طوری که در آیورودا، مسواک زدن دندان ها یک مراسم روزانه محسوب می‌گردد، این علم معتقد است که مسواک زدن به تعادل انرژی‌های بدن و ارتقای سلامت کلی کمک می‌کند. طب سنتی چینی نیز معتقد است که مسواک زدن می‌تواند به پیشگیری از انواع مشکلات سلامتی از جمله مشکلات گوارشی و عفونت‌های تنفسی کمک کند.

قبل از خواب مسواک بزنیم یا نه؟

مسواک زدن یا نزدن دندان‌ها قبل از خواب یک تصمیم شخصی است. با این حال، برخی از معایب احتمالی در این رابطه وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

بعد از خوردن یا آشامیدن نباید بلافاصله دندان هایتان را مسواک بزنید، این کار میتواند به مینای دندان هایتان آسیب جدی را وارد کند. به عبارتی اسید موجود در این خوراکی منجر به نرم شدن مینای دندان می شود. به عبارتی دندان ها را در برابر مسواک زدن آسیب پذیرتر میسازد و منجر به سایش دندان ها در زمان مسواک زدن می شود.

وقتی که مسواک زدن را به زمان خوابتان موکول می‌کنید، ممکن است که چرخه خواب خود را دچار اختلال سازید. با مسواک زدن دهان تحریک شده و درنتیجه به خواب رفتن هم دشوار میشود. طعم نعنایی یا هر طعم دیگر در خمیردندان در دهان شما باقی مانده و به هوشیار شدن ذهن‌تان کمک می‌کند که نتیجه این موضوع بیدار نگه داشته شدن شما در زمانی است که باید بخوابید.


درست بعد از خوردن شام مسواک نزنید

حالا که دانستیم مسواک زدن در شب، منجر به آسیب زدن به مینای دندان می شود. ممکن است که از خودتان بپرسید که پس بهترین زمان برای مسواک زدن چه موقع است؟ به صورت کلی اگر برای مسواک زدن از محدودیت زمانی خاصی دارید و می خواهید این کار را به شب موکول کنید، بهتر است که حداقل 30 دقیقه بعد از خوردن و آشامیدن شام به دندان هایتان استراحت دهید و سپس سراغ مسواک زدن آنها بروید. با این کار کمک می کنید که بزاق دهان، اسید موجود در خوارکی ها را خنثی سازد که در نتیجه آن مینای دندان هایتان سالم خواهد ماند.

مصرف کدام غذاها در شب برای دندان ها مضر است؟

برخی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند در شب به ویژه برای دندان های شما مضر باشند. اینها شامل موارد زیر هستند:

  • غذاها و آشامیدنی هایی که شیرین و حاوی گلوکز: شکر عامل اصلی خرابی دندان هاست. گلوکز به باکتری های موجود در دهان این فرصت را می دهد تا حفره ای ایجاد کنند و زمینه پوسیدگی دندان را فراهم سازند.
  • غذاهای و نوشیدنی های اسیدی: اسید عامل دیگری است که میتواند به مینای دندان آسیب برساند و به مرور زمان منجر به پوسیدگی آن شود.
  • غذاهای حاوی نشاسته: این خوراکی ها در دهان تبدیل به گلوکز می شوند، همانطور که گفتیم گلوکز میتواند به باکتری های مولد حفره در دندان، غذا دهد و به زنده ماندن آنها کمک کند.

توصیه های جدی برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان

علاوه بر اجتناب از مسواک زدن بلافاصله بعد از خوردن یا نوشیدن و اجتناب از غذاهای شیرین، اسیدی و نشاسته ای در شب، کارهای دیگری نیز می‌توانید برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان انجام دهید:

  • روزانه دوبار به مدت 2 دقیقه دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
  • روزی یک بار نخ دندان بکشید.
  • از دهانشویه استفاده کنید.
  • برای انجام معاینات و حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان به صورت منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

نحوه استفاده از مسواک و نکات مهم در زمان استفاده

مسواک زدن صحیح برای از بین بردن پلاک و باکتری ضروری است. مسواک را با زاویه 45 درجه به خط لثه نگه دارید و به آرامی با حرکات دایره‌ای مسواک زدن را شروع کنید. فراموش نکنید که باید زبان خودتان را هم مسواک بزنید، این کار شما را از شر بوی بد دهان خلاص می کند، این کار پوشش باکتریایی به نام بیوفیلم را از بین می برد و به قوی تر شدن حس چشایی تان هم کمک می‌کند.

نکته مهم دیگر این است که میزان نرمی و سختی برس مسواک را متناسب با تحمل لثه هایتان انتخاب کنید. معمولا برای لثه‌های حساس، پیشنهاد می‌کنیم که از برس های نرم با قدرت پاکنندگی نرمال استفاده شود. در پایان بعد از مسواک زدن هم دهان خودتان را به صورت کامل شستشو دهید.


جمع بندی

ما امروز درباره اینکه مسواک زدن در شب چه ضررهایی دارد، صحبت کردیم. دانستیم که این کار میتواند به مینای دندان آسیب برساند و منجر به سایش دندان‌ها شود. همچنین مسواک زدن قبل خواب، امکان دارد چرخه خواب شما را مختل سازد. در نهایت پیشنهاد ما این است که دندان هایتان را دو بار در روز مسواک بزنید و شب‌ها نیز به کمک نخ دندان باکتری‌های مولد حفره را بیرون بکشید.

در این مسیر اسکارد همراه شماست. این مجموعه با ارائه انواع مسواک با برس های نرم، مدیوم و هارد به نیازهای شما به صورت کامل پاسخ داده است. شما میتوانید سبد بهداشت دهان و دندان خود را با خمیردندان، نخ دندان و مسواک های باکیفیت اسکارد پر کنید.

سوالات متداول

1. علائم پوسیدگی دندان چیست؟

علائم پوسیدگی دندان شامل دندان درد، حساسیت به گرما یا سرما و حفره های قابل مشاهده است.

2. آیا مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن در شب مضر است؟

مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا خوردن در شب می تواند مینای دندان را ضعیف کند. اسیدهای موجود در غذا می توانند مینای دندان را نرم کنند و مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا می تواند این اثر را بدتر کند.

3. بهترین زمان برای مسواک زدن در شب چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مسواک زدن در شب، نیم ساعت بعد از خوردن شام است. این به شما کمک می کند تا پلاک و باکتری هایی که در طول روز روی دندان ها جمع شده اند را از بین ببرید و از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کنید.

4. اگر شب ها دندان قروچه می کنیم چه کار کنیم؟

اگر شب ها دندان قروچه می کنید، از یک محافظ دهان استفاده کنید. دندان قروچه می تواند مینای دندان را ساییده و به دندان ها آسیب برساند.