چربی شکم چیست و چگونه میتوان آن را آب کرد؟ | علت چاقی شکم؛ ۱۲ دلیلی

به چه علت چربی شکم به وجود می آید؟رژیم های کم پروتئین و کربوهیدرات نیز ممکن است بر وزن تأثیر بگذارد. پروتئین به فرد کمک می کند تا مدت زمان بیشتری احساس سیری کند و افرادی که پروتئین بدون چربی در رژیم غذایی خود ندارند در کل ممکن است غذای بیشتری مصرف کنند. غذاهای قندی مانند کیک و آب نبات و نوشیدنی ها مانند نوشابه و آب میوه می توانند:

  • باعث افزایش وزن می شود
  • متابولیسم فرد را کند می کند
  • توانایی فرد در چربی سوزی را کاهش دهد

چربی شکم چیست و چگونه میتوان آن را آب کرد؟


مصرف الکل:

مصرف بیش از حد الکل می تواند مشکلات مختلف سلامتی از جمله بیماری کبد و التهاب ایجاد کند. نوشیدن الکل بیش از حد باعث افزایش وزن مردان در اطراف شکم می شود اگرچه نتایج مطالعه در زنان متناقض است.

عدم ورزش:

اگر فردی بیش از سوزاندن خود کالری مصرف کند وزن اضافه می کند. سبک زندگی غیرفعال، خلاص شدن از شر چربی های اضافی، به ویژه در اطراف شکم را برای فرد دشوار می کند.

استرس:

هورمون استروئیدی معروف به کورتیزول به بدن کمک می کند تا استرس را کنترل کنید . هنگامی که فردی در موقعیت خطرناک یا فشار زیادی قرار دارد بدن وی کورتیزول آزاد می کند و این می تواند بر متابولیسم وی تأثیر بگذارد. افراد معمولاً وقتی احساس استرس می کنند به دنبال غذا می روند و کورتیزول باعث می شود کالری اضافی در اطراف شکم و سایر نواحی بدن باقی بماند تا بعداً استفاده شود.

ژنتیک:

برخی شواهد نشان می دهد که ژن های فرد می توانند در چاق شدن یا نبودن آنها نقش داشته باشند. دانشمندان فکر می کنند ژن ها می توانند بر رفتار، متابولیسم و خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی تأثیر بگذارند. به همین ترتیب عوامل و رفتارهای محیطی نیز در احتمال چاقی افراد نقش دارند.

کم خوابی:

کیفیت پایین و کوتاه مدت خواب می تواند در ایجاد چربی شکم نقش داشته باشد. خواب ناکافی ممکن است منجر به رفتارهای ناسالم در غذا خوردن، مانند خوردن احساسی شود.

سیگار کشیدن:

محققان می گویند ممکن است سیگار کشیدن را دلیل اصلی چربی شکم ندانند اما معتقدند که این یک عامل خطر است. چاقی بین افراد سیگاری و غیر سیگاری یکسان است اما چربی های شکمی و احشایی افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

چگونه چربی های شکم را آب کنیم؟

1- رژیم غذایی داشته باشید:

یک رژیم غذایی متعادل و سالم می تواند به فرد در کاهش وزن کمک کند و همچنین احتمالاً تأثیر مثبتی بر سلامت کلی وی خواهد داشت. افراد باید از شکر، غذاهای چرب و کربوهیدرات های تصفیه شده که محتوای غذایی کمی دارند خودداری کنند. در عوض آنها باید مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین های بدون چربی و کربوهیدرات های پیچیده بخورند.

2- مصرف الکل خود را کاهش دهید:

فردی که سعی در از دست دادن چربی اضافی شکم دارد باید میزان مصرف الکل را کنترل کند. نوشیدنی های الکلی اغلب حاوی قند اضافی هستند که می تواند در افزایش وزن نقش داشته باشد

3- ورزش خود را افزایش دهید:

سبک زندگی کم تحرک مشکلات جدی سلامتی از جمله افزایش وزن را به همراه دارد. افرادی که سعی در کاهش وزن دارند باید مقدار مناسبی ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهند.انجام هر دو ورزش هوازی و تمرینات قدرتی می تواند به افراد در مقابله با چربی های شکم کمک کند.

4- خواب منظم داشته باشید:

خواب برای سلامت کلی افراد حیاتی است و استراحت کم نیز می تواند تأثیر زیادی بر رفاه داشته باشد. هدف اصلی خواب این است که بدن بتواند استراحت کند و بهبود یابد. همچنین می تواند بر وزن فرد تأثیر بگذارد. خواب کافی و با کیفیت خوب هنگامی که فرد سعی در کاهش وزن از جمله چربی های شکم دارد ضروری است.

5- سیگار کشیدن را ترک کنید:

سیگار کشیدن یک عامل خطر برای افزایش چربی شکم و همچنین بسیاری از نگرانی های جدی دیگر برای سلامتی است. ترک آن می تواند به طور قابل توجهی خطر چربی های اضافی شکم را کاهش دهد و همچنین سلامت کلی را بهبود بخشد.

آب کردن چربی شکم برای بسیاری از ما مهم ترین کار برای رسیدن به تناسب اندام است. به جز چربی شکم، چربی های احشایی نیز با احاطه کردن اندام ها باعث پف کردن و جلو آمدن شکم می شوند که منجر به بروز بیماری های مختلفی می شوند. اگر رژیم غذایی و ورزش کمک زیادی به کاهش این چربی ها نکنند، ممکن است هورمون ها، سن و سال و دیگر دلایل ژنتیکی در این موضوع دخیل باشند. در این مقاله چند دلیل احتمالی که باعث می شود چربی شکم آب نشود و سر جای خود بماند، را بررسی می کنیم.

چه چیزی باعث سفتی چربی شکمی می شود؟

از علل سفت شدن شکم تجمع بالای چربی احشایی است که در میان فضای خالی اعضای داخلی قسمت شکم قرار دارند. این چربی ها آنقدر بهم پیوسته شده اند که دیگر جایی برای حرکت نیست، بنابراین شکم سفت می شود. با تجمع کردن این چربی ها در ناحیه شکمی دیواره شکم به طرف بیرون هل داده می شود. با اینکه چربی خود سفت نیست، بافتی که دیواره شکم از آن ساخته شده سفت است. به همین دلیل است که وقتی این ناحیه را لمس می کنید سفت است. چه چیزی باعث انباشته شدن چربی های احشایی می شود؟ خب دلایل زیادی وجود دارد. برخی از آنها مربوط به ژنتیک است. یک تحقیق در سال ۲۰۱۴ نشان داد سه ژن هستند که روی نسبت میان تنه به ران ها تاثیر دارند که مشخص می کند چه مقدار چربی احشایی دارید. نتایج دیگر تحقیقات نشان داد در حالی که خانم ها بیشتر در خطر مشکلات سلامتی مربوط به افزایش چربی شکمی هستند، مردها بیشتر مستعد افزایش چربی هستند و این را می شود در شکل بدنی آنها نیز دید ( خانم ها معمولا گلابی شکل و آقایان سیبی شکل هستند ). برنامه غذایی و سبک زندگی نیز نقش ایفا می کنند. سبک زندگی یکجا نشینی با داشتن چربی احشایی بیشتر در ارتباط است. برنامه غذایی سرشار از چربی های ناسالم نیز درصد خطر را افزایش می دهد.

تفاوت بین چربی شکمی سفت و چربی شکمی نرم چیست؟

دلیل بزرگی و سفت شدن شکم چربی های احشایی هستند اما شکمی که نرم است دلیلش چربی های زیرپوستی است که نزدیک به سطح پوست قرار دارند. اگر چربی زیر پوستی دارید شکمتان به سادگی تکان می خورد و وقتی لمس می کنید نرم است. بر خلاف چربی های احشایی چربی های زیر پوستی را می توان نیشگون گرفت. مانند چربی های احشایی، دلیل بوجود آمدن چربی های زیر پوستی نیز نداشتن ورزش و برنامه غذایی سرشار از چربی و غذاهای فرآوری شده است. خانم ها بیشتر مستعد ذخیره چربی ها به صورت زیر پوستی هستند تا احشایی. با این حال وقتی به دوران یائسگی می رسند چربی ها را بیشتر به صورت احشایی ذخیره می کنند.

مقایسه خطرهای چربی های زیر پوستی و احشایی وجود مقداری چربی زیر پوستی خطری ندارد. اما بیشتر افرادی که مقدار زیادی چربی زیر پوستی دارند مقدار زیادی هم چربی احشایی خواهند داشت. این چربی ها خطرات متعددی را از جمله بیماری های قلبی و عروقی و دیابت نوع ۲ برایشان در پی دارد. دلیلش این است که چربی های احشایی مقدار زیادی مولکول ترشح می کنند که با التهاب و مقاومت به انسولین در ارتباط هستند. خطرات سلامتی مرتبط با چربی شکمی حتی اگر اضافه وزن هم نداشته باشید همچنان وجود دارند. در یک تحقیق که روی تعداد زیادی زن و مرد انجام شد محققان به نتیجه رسیدند که حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید اما درصد چربی شکمی تان بالا باشد همچنان در خطر بیماری های قلبی- عروقی و دیگر مشکلات هستید.

بیشتر خانم هایی که خود را آماده کاهش وزن می کنند در واقع به دنبال صاف کردن شکمشان هستند. اما اگر برای آب کردن شکم نقشه ای نداشته باشید و بی برنامه پیش بروید، ممکن است رژیم گرفتن و ورزش کردن آنچنان کمکی نکنند.


قبل از اینکه بخواهید وارد ماموریت آب کردن شکم شوید، چند نکته بسیار مهم وجود دارد که باید بدانید:

آب کردن چربی شکم فقط به ظاهر کمک نمی کند!


تحقیقات دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان داده افرادی که چربی شکمی زیادی دارند بیشتر در خطر بیماری های مزمن مانند ناراحتی های قلبی و دیابت نوع ۲ هستند.


دلیلش این است که این چربی ها بر خلاف چربی های زیر جلدی که درست زیر پوست قرار دارند، ارگان های حیاتی شما را احاطه کرده اند. این خطر حتی برای کسانی که وزنی سالم دارند نیز وجود دارد.


بهتر است قبل از هر کاری دور شکم خود را اندازه بگیرید. برای خانم ها دور شکم ۸۹ سانت یا بیشتر به معنای خطر بالای ابتلا به بیماری های مزمن است.

عوامل موثر بر چربی شکم

۱- ژنتیک


اگر این قسمت را می خوانید به این معناست که درباره ژنتیک شانس یارتان نبوده، حداقل درباره چربی شکمی اینطور نبوده است. یک تحقیق در سال ۲۰۱۳ نشان داد حداقل پنج ژن هستند که در ذخیره سازی چربی اطراف شکم نقش ایفا می کنند. قبل از اینکه خیلی ناامید شوید این را بدانید که ژنتیک فقط می تواند استعدادتان در بزرگی میان تنه را بالا ببرد و در نهایت، این سبک زندگی شما است که نمایش اصلی را هدایت می کند.


وقتی به سراغ آب کردن چربی میان تنه می روید همچنان مهم است که واقع بین بمانید. اگر تغذیه سالم، ورزش و کنترل استرس ( درباره هر سه در ادامه توضیح می دهیم ) نتوانستند باعث شوند عضلات شکمتان مثل عکس های فوتوشاپ شده شود اشکالی ندارد، به خودتان سخت نگیرید.

۲- عضله سازی


در سوزاندن چربی شکمی، عضله نیز بسیار با اهمیت است چون نرخ سوخت و سازتان را بالا نگه می دارد و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد تا از انباشته شدن چربی در میان تنه جلوگیری کند. محققان دانشکده پزشکی هاروارد در یک تحقیق به این نتیجه رسیدند که تمرینات قدرتی بهتر از ورزش های هوازی می توانند با چربی های شکم مقابله کنند. سعی کنید هفته ای سه تا چهار مرتبه ورزش های قدرتی انجام دهید.


در حالی که بلند کردن وزنه و در کل تمرینات قدرتی برای چربی های شکم مانند بمب است. می توانید این تمرینات را با رژیمی سرشار از پروتئین ترکیب کنید تا بیشترین بهره را ببرید. در یک تحقیق که توسط دانشگاه مک مستر انجام شد، محققان دریافتند خانم هایی که ۳۰ درصد از کالری دریافتی شان در روز را از پروتئین دریافت می کنند دو برابر زنانی که برنامه غذایی کم پروتئین دارند چربی شکمی آب می کنند. با این ذهنیت سعی کنید در روز با هر وعده حداقل ۲۵ تا ۳۰ گرم پروتئین استفاده کنید.

۳- کیفیت کالری دریافتی اهمیت دارد


حتی اگر مقدار درستی از درشت مغذی ها را دریافت کنید ( مانند پروتئین و کربوهیدرات ) ممکن است این که کالری ها را باید از منبعی با کیفیت دریافت کنید فراموش کرده باشید، منظور غذاهای کامل است. بسیاری از غذاهای فرآوری شده فیبر بسیار کمی دارند و سرشار هستند از مواد شیمیایی که می توانند تعادل هورمون ها را بهم بریزند و روی چگونگی ذخیره چربی توسط بدن تاثیر بگذارند. غذاهای با کیفیت مانند میوه، سبزیجات، غلات کامل و گوشت دام های تغذیه شده با علف به بدن ویتامین، مواد معدنی و آنتی اکسیدان می رساند که اینها می توانند در مقابله با چربی شکمی کمک کنند.

۴- باید سطح استرس خود را کنترل کنید


بالا بودن پیوسته سطح هورمون استرس کورتیزول نه تنها احتباس چربی را تشدید می کند بلکه آنها را مستقیم به شکمتان می فرستد. استرس زاهای شایعی که میان شما و هدفتان برای سوزاندن چربی شکمی ایستاده اند عبارتند از ورزش بیش از حد ( اگر پیشرفتتان در ورزش متوقف شده شاید بهتر باشد چند روزی استراحت کنید )، حجم کار بسیار بالا و کمبود خواب. در واقع تحقیقات دانشگاه ویک فورست نشان داده ۵ ساعت یا کمتر خوابیدن هنگام شب ارتباط تنگاتنگی با چربی شکمی دارد. سعی کنید در طول شب ۸ تا ۹ ساعت بخوابید و همچنین در بین کارهای روزانه نفس عمیق بکشید و از تکنیک های کاهش دهنده استرس استفاده کنید.

۵- ادویه


در یک مطالعه، یک گروه از داوطلبان که به چاقی مفرط مبتلا بودند روزی یک تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و گروه دیگر دارونما مصرف کردند. در گروهی که سرکه سیب مصرف کردند چربی شکم بیشتری سوزانده شد. این درحالی بود که رژیم غذایی و میزان ورزش دو گروه کاملا مشابه بود. اگر قصد دارید از این روش برای سوزاندن چربی بدن استفاده کنید، قبل از مصرف حتما سرکه سیب را در آب حل کنید.

۶- نشستن طولانی مدت


ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن ملایم، دوچرخه سواری هفته ای ۳ساعت برای سوزاندن چربی مفید است.

۷- وعده های غذایی


افرادی که روزی ۶ وعده غذای کوچک می خورند نسبت به دیگران کمر کوچک تری دارند. برای از بین بردن چربی دور شکم، شکر و چربی های اشباع شده را از برنامه غذایی تان حذف کنید. غلات سبوس دار، پروتئین های کم چرب و فیبر را جایگزین کنید. با انجام فعالیت های ورزشی، استرس خود را کاهش دهید.

۸- هورمون و سطح استرس


سطح بالای تستوسترون ذخیره سازی چربی در ناحیه شکم را افزایش می دهد. به طور کلی، استروژن ذخیره سازی چربی در پایین تنه را افزایش می دهد. به همین دلیل است که خانم ها پس از یائسگی محل ذخیره چربی شان تغییر می کند. خانم ها در این مقطع متوجه می شوند نسبت به قبل چربی بیشتری را در ناحیه شکم خود ذخیره می کنند.


نحوه تنظیم عملکرد بدن توسط هورمون پیچیده است. تنها مقداری تغییر در سطح کورتیزول، تیروئید، انسولین یا هورمون های آدرنال می تواند روی سوخت و ساز بدن و نحوه ذخیره چربی تاثیر بگذارد.


شاید فکر کنید در زمینه ورزش و برنامه غذایی همه چیز را به درستی انجام می دهید، اما اگر سطح هورمونی تان از تعادل خارج شده باشد می تواند روی چگونگی و سرعت کاهش وزنتان تاثیر گذار باشد.

۹- تغییر نوع ورزش


قبل از هر چیز، ورزش کردن برای سلامت کل بدن مفید است اما می تواند روی سوزاندن چربی در ناحیه شکم نیز تاثیر بگذارد. بسیاری از تحقیقات تاثیر ورزش روی کاهش اضافه وزن اطراف معده را تایید کرده اند.


ورزش در کنار برنامه غذایی نه تنها باعث می شود کاهش وزنی مناسب داشته باشید بلکه از بافت های عضلانی بدن نیز محافظت می کند.


گاهی حتی با وجود اینکه ورزش دارید و درست هم غذا می خورید، کاهش وزن کند و یا به طور کلی متوقف می شود. وقتی چنین اتفاقی می افتد شاید بهتر است که نوع ورزش خود را تغییر دهید. ورزش هوازی بسیار کالری سوز است و می تواند روی سلامت قلب تاثیر داشته باشد. با این حال اگر فقط ورزش هوازی انجام دهید، مانند پیاده روی و آرام دویدن، شاید بهترین روش را برای هدف قرار دادن چربی های شکمی در پیش نگرفته باشید.


تحقیقات نشان داده وقتی خانم ها سه روز در هفته را ورزش هوازی و سه روز را ورزش قدرتی انجام می دهند مقدار چربی بیشتری در ناحیه شکم آب می کنند. این نتایج در مقایسه با گروهی بود که هر ۶ روز را ورزش هوازی انجام می دادند.


این تحقیقات توصیه می کند که اگر تنها ورزش هوازی انجام می دهید، بهتر است مقداری ورزش قدرتی نیز به روتین خود اضافه کنید تا از مزایای آن برای کاهش چربی های شکمی برخوردار شوید.


یکی دیگر از راه های هدف قرار دادن چربی های شکمی این است که شدت ورزش های خود را تغییر دهید. تحقیقات نشان داده ورزش با شدت بالا نسبت به ورزش با شدت پایین تاثیر بیشتری در کاهش چربی های شکمی دارد.


یکی از دلایل اینکه چرا ورزش با شدت بالا تاثیر بیشتری روی کاهش چربی اطراف شکم دارد ترشح هورمون لیپولیتیک است که می تواند سوخت و ساز را بعد از ورزش نیز فعال نگه دارد.

۱۰- خواب


یکی دیگر از دلایلی که چربی های شکمتان آب نمی شود به اندازی کافی نخوابیدن است. متاسفانه بیشتر مردم درگیر این مشکل هستند و به اندازه کافی نمی خوابند.


تحقیقات رابطه ای معکوس بین خواب و چاقی پیدا کرده اند، به این معنا که هرچه کمتر بخوابید خطر ابتلا به چاقی تان بالا تر می رود.


مقدار خواب می تواند به شکل ویژه ای روی چربی های اطراف شکمتان تاثیر داشته باشد. در تحقیقی که روی افراد کمتر از ۴۰ سال انجام شد، نشان داد خواب کمتر از ۵ ساعت باعث افزایش چربی و ذخیره آن اطراف شکم می شود.


الگو و نیاز هر فرد به خواب با دیگری متفاوت است، اما اگر خودتان حس می کنید که به اندازه کافی نمی خوابید و استرس دارید، مطمئنا در کاهش چربی های شکمی به مشکل بر خواهید خورد.

۱۱- کربوهیدرات های فرآوری شده


حتی اگر ورزش کنید، به اندازه کافی بخوابید و وضعیت هورمونی تان نیز در سطحی سالم قرار داشته باشد، برنامه غذایی تان می تواند روی چربی دور شکمتان تاثیر بگذارد. استفاده از برنامه غذایی سرشار از کربوهیدرات های ساده مانند نان سفید، کوکی ها، شیرینی ها، کراکر ها و نوشیدنی های شیرین می تواند ترشح انسولین را افزایش دهد.


یکی از کارهای انسولین بهبود ذخیره چربی است. با کاهش مقدار قندی که مصرف می کنید، می توانید به خود کمک بزرگی در کاهش چربی های اطراف شکم بکنید.

کاهش منطقه ای: خرافه یا واقعیت؟


یکی از تصورات غلط شایع درباره کاهش وزن این است که افراد فکر می کنند می توانند نقطه ای وزن کم کنند.

متاسفانه، تنها به این دلیل که برای قوی کردن هسته بدنتان یا دست ها ورزش می کنید به این معنا نیست که بیشترین وزن را هم از این نقاط کم خواهید کرد.

در یک تحقیق که سال ۲۰۰۷ انجام گرفت، محققان تاثیرات ورزش های قدرتی روی کاهش منطقه ای چربی ها را مورد بررسی قرار دادند.

حدود ۱۰۰ مرد و زن به مدت ۱۲ هفته تحت نظارت، تنها ورزش هایی را انجام دادند که روی بازوی غیرغالبشان متمرکز بود. سطح چربی ها تنها قبل و بعد از دوره ورزش اندازه گیری می شد.

محققان متوجه شدند در مردان پس از ۱۲ هفته ورزش، سطح چربی بین دو بازو متفاوت است. با این حال تفاوت بین چربی بازوها در خانم ها آنچنان زیاد نبود. با وجود اینکه آقایان در بازویی که روی آن کار می کردند تاثیر بیشتری دیدند اما کاهش وزن در هر دو گروه کلی بود.

محققان با توجه به این تحقیق نتیجه گرفتند که کاهش وزن منطقه ای مخصوصا در خانم ها زیاد جواب نمی دهد.

چه ورزشی به سوزاندن چربی شکم کمک می کند؟

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۲ بهترین ترکیب کاهش وزن شکمی را ورزش های هوازی و قدرتی تشکیل می دهند.

ورزش های قدرتی از هسته بدن و دیگر عضلات اصلی استفاده می کند که می تواند باعث افزایش حجم عضله و همچنین حساسیت به انسولین شود.

ورزش های هوازی شامل فعالیت هایی با کالری سوزی بالا می شود که می تواند روند استفاده بدن از چربی ها به عنوان سوخت را افزایش دهد.

در بررسی که سال ۲۰۱۱ انجام شد، اطلاعات ۳۵ تحقیق مختلف درباره ورزش و کاهش چربی بیرون کشیده شد. محققان به این نتیجه رسیدند که ورزش های هوازی برای کاهش وزن از منطقه شکمی مهم هستند.

یک بررسی که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت نیز به نتیجه ای مشابه دست پیدا کرد: تمرین های هوازی، چه متوسط چه شدید، می توانند برای کاهش چربی شکم در خانم ها و آقایان دارای اضافه وزن، مفید باشد.

انجام ورزش های شکمی برای افزایش قدرت هسته بدن و حجم عضلات مفید است. با این حال اضافه کردن ورزش های هوازی برای سوزاندن چربی شکمی بسیار مهم است.

اهمیت برنامه غذایی


افزایش ورزش تضمین نمی کند که به صورت خودکار وزن کم کنید. یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم کاهش وزن این است که مواظب آنچه می خورید باشید.

حذف قندهای اضافی از برنامه غذایی می تواند راه ساده ای برای کاهش چربی های شکمی باشد. چه ورزش شکمی بکنید چه خیر، آنچه می خورید روی قسمت میان تنه تان تاثیر می گذارد.

در تحقیقی که سال ۲۰۰۲ انجام شد محققان روی سه دسته از خانم ها آزمایشی انجام دادند. به مدت ۱۶ هفته یک گروه از آنها فقط رژیم گرفت، گروه دیگر ورزش هوازی بعلاوه رژیم و گروه آخر ورزش قدرتی بعلاوه رژیم داشت. محققان به این نتیجه رسیدند که هر سه گروه پس از این مدت مقدار زیادی وزن کم کردند.

این نشان می دهد کاهش وزن و سوزاندن چربی شکمی مخرجی مشترک دارند: برنامه غذایی.


ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب لاغری شکم به شما توصیه می کند.