نوزادان چه زمانی شروع به حرف زدن می کنند؟ | جدول زمانی حرف زدن کودک

نوزادان چه زمانی شروع به حرف زدن می کنند؟ جدول زمانی حرف زدن کودک مهارت‌های زبانی کودک، از آن اولین غان و غون تا تعریف‌ها و توضیحاتش در مورد چیزهایی که می‌بیند و می‌شنود معمولاً به ترتیب مشخصی شکل می‌گیرد و پیشرفت می‌کند. در این مطلب با مراحل یادگیری زبان و زمان آنها آشنا می‌شوید و لازم است یادتان باشد که کاملاً طبیعی و نرمال است اگر یک کودک کمی زودتر یا دیرتر به این نقاط عطف برسد.

نوزادان چه زمانی شروع به حرف زدن می کنند؟


تولد تا سه ماهگی

در این سن‌ها کودک هر وقت شاد و راضی است به آرامی غان و غون می‌کند و صداهایی را از خود درمی‌آورد. این شکل صداها معمولاً تک‌مصوتی یعنی حروفی صدادار و تک‌صدایی و چیزی مثل «آه‌ه» است.

دو تا سه ماهگی

بین دو تا سه ماهگی، کودک در موقعیت‌های مختلف و به شکل‌های متفاوتی گریه می‌کند. این گریه کردن در واقع نوعی حرف زدن با شماست. هرچه کودکتان را بهتر و بیشتر می‌شناسید ممکن است بتوانید برای مثال گریهٔ ناشی از گرسنگی او را از گریهٔ ناشی از خستگی‌اش تشخیص دهید.

سه تا چهار ماهگی

در این سن کودک بیشتر حروف صدادار را به زبان می‌آورد، اما غان و غون او کمی پیچیده‌تر شده است و صداهای متنوع‌تری ایجاد می‌کند. او شروع به قات و قوت کرده و صداهایی مثل «ممَ» یا «ببَ» ایجاد می‌کند.

پنج تا شش ماهگی

کودک با بالا و پایین بردن صدایش، روی تن صدا کار می‌کند و اغلب این کار را در پاسخ به حالات صورت شما یا کودکانه صحبت کردنتان انجام می‌دهد. اگر کودکتان تا شش ماهگی آواهای گفتاری ایجاد نمی‌کند، بهتر است با پزشک او صحبت کنید.

هفت تا ۱۲ ماهگی

در این سن کودک شروع به حرف‌های نامفهوم با تنوعی بیشتر و گوناگون‌تر با آواهای ترکیبی جدید و زیر و بم کردن صدایش می‌کند. او سعی خواهد کرد حرف زدن شما را با اصطلاحاتی شبیه «بَ با بَ» یا «دی دی دا» تقلید کند. او وانمود به حرف زدن و مکالمهٔ نوبتی با شما می‌کند. اگر کودکتان تا هفت ماهگی آواهای گفتاری ایجاد نمی‌کند، بد نیست با پزشکش در این رابطه صحبت کنید.

۱۲ ماهگی یا یک سالگی

در این سن که در حدود همان یک سالگی کودک است، کودکتان ممکن است بالاخره اولین کلمه‌اش را به زبان ‌آورد. او احتمالاً یک یا چند واژهٔ دیگر را هم آن‌قدر خوب می‌داند که بتواند از آنها استفاده کند.

۱۴ ماهگی

کودک در این سن از آهنگ صدا یعنی زیر و بم کردن صدایش استفاده می‌کند مثلاً در پایان یک پرسش صدایش را بالاتر می‌برد و از حرکات دست برای تکمیل صحبت‌هایش استفاده می‌کند. اگر کودک شما تا ۱۵ ماهگی هیچ کلمه‌ای را به زبان نیاورد، بهتر است با پزشک کودکتان در این مورد صحبت کنید.

۱۶ ماهگی

کودکتان در این سن بیشتر اوقات با کسی صحبت می‌کند، اما نه اینکه بدون مخاطب خاصی حرف بزند. او شما را «مامان» صدا می‌زند تا توجهتان را جلب می‌کند و برای گفتن بله و خیر سرش را به بالا و پایین تکان می‌دهد. بسیاری از حروف بی‌صدا مثل «ت، دال، نون، واو و ه» را نیز به زبان می‌آورد.

۱۸ ماهگی

کودک حالا واژه‌نامه‌ای متشکل از ۱۰ تا ۲۰ لغت دارد که شامل اسم‌ها مثل «مامان»، فعل‌ها مثل «خوردن» و صفت‌ها مثل «سرد» است. همچنین امکان دارد کودکتان از عبارات و جمله‌‌هایی معمولی برای درخواست کردن آب یا غذا استفاده کند.

۱۸ تا ۲۴ ماهگی

بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی یا همان دو سالگی، کودکان ممکن است برای اهداف جدیدتر عبارات و جمله‌های دو کلمه‌ای مثل «بابا بیرون» یا «شیر دوست» می‌سازند.

۲۴ ماهگی یا دو سالگی

کودکتان در این سن، بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه را می‌داند. همچنین از جملات دو یا سه کلمه‌ای و ضمایر شخصی مثل «من افتاد» یا «من رفت مدرسه» نیز استفاده می‌کند.

دو تا سه سالگی

در این سن‌ها کودک می‌تواند دربارهٔ چیزی در محیط یعنی چیزی که تازه اتفاق افتاده است گفت‌وگوی ساده‌ای انجام دهد و اغلب سؤالات ساده‌ای می‌پرسد. از عبارات سه کلمه‌ای به جملات شش کلمه‌ای می‌رسد و واژه‌نامهٔ او به ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه خواهد رسید که شامل فعل‌های زیادی است. او از فعل‌های گذشته استفاده می‌کند و کلمات را جمع می‌بندد، همچنین ضمایر را درست استفاده می‌کند.

به یاد داشته باشید اگر کودک دو یا سه سالهٔ شما به جای پاسخ به سؤالاتتان گاهی سؤالات شما را به عنوان بخشی از جواب تکرار می‌کند جای نگرانی نیست، اما اگر همیشه سؤال شما را تکرار می‌کند، بهتر است با پزشکش مشورت کنید، زیرا این موضوع می‌تواند نشانهٔ اولیهٔ‌ تأخیر در رشد اجتماعی یا زبانی باشد.

سه تا چهار سالگی

‌در سن سه تا چهار سالگی اغلب کلمات مورد علاقهٔ کودک شامل «چرا»، «چی» و «کی» است. او حالا می‌تواند زمان را درک کند و اگر شما خارج از اتاق باشید، می‌تواند به شما بگوید در نبود شما درون اتاق چه اتفاقاتی افتاده است.

یک نکتهٔ مهم این است که شاید فرزند شما هنگام صحبت کردن، کلماتش را بسیار هیجان‌زده بیان کند و به نظر برسد که لکنت زبان دارد که این اتفاقی کاملاً طبیعی است، اما اگر این حالت بیشتر از شش ماه ادامه پیدا کند یا اگر او درحالی‌که سعی می‌کند کلمات را ادا کند، به سختی یا با تغییر شکل فکش را حرکت می‌دهد، از پزشک کودکتان بخواهید تا شما را به یک گفتاردرمان معرفی کند.

چهار تا پنج سالگی

در این سن کودک به راحتی ارتباط برقرار می‌کند و با نگاه کردن به تصاویر می‌تواند یک داستان ساده بگوید، می‌تواند از چهار تا پنج جمله برای توصیف یک عکس استفاده کند و اکثر نکات دستور زبان را به درستی رعایت کند. همچنین او می‌تواند از کلمات دستوری در جمله‌هایش استفاده کند و بیشتر کلمات را صحیح تلفظ می‌کند، اما ممکن است هنوز هم با تلفظ بعضی از حروف مانند «سین، شین، ر، ز، ت و چ» مشکل داشته باشد.

شش تا هفت سالگی

کودک در این سن می‌تواند توضیح دهد که چگونه دو وسیله یکسان یا با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین می‌تواند بدون استفاده از تصاویر، یک داستان یا یک اتفاق را توضیح دهد و مکالمات و رویدادهای گذشته را نیز تعریف کند و از اسم‌های جمع نیز استفاده کند.

هشت سالگی

کودک در سن هشت سالگی به تمامی آواهای گفتاری و همچنین تنظیمات زیر و بم کردن و حجم صدا تسلط دارد. همچنین تمامی قواعد جملات پیچیده و ترکیبی را به درستی استفاده می‌کند و قادر به گفت‌وگو با یک بزرگسال است.

برای مشاهده و خرید شربت‌های خوراکی مخصوص کودکان اینجا کلیک کنید. همچنین قبل از مصرف هر نوع مکمل برای کودکتان، با پزشک خود فرزندتان مشورت کنید.

نوزادان معمولاً اولین کلمات خود را بین 7 تا 12 ماهگی می گویند. اما همه نوزادان با سرعت های مختلف رشد می کنند. بسیاری دیرتر از حد متوسط شروع به صحبت می کنند و این به ندرت باعث نگرانی می شود. هنگامی که نوزادان شروع به صحبت می کنند نحوه یادگیری یک زبان و مواردی که باعث تأخیر می شود را در این مقاله نی نی سایت بررسی خواهیم کرد.

1- گفتن اولین کلمات نوزادان


نوزادان با نرخ های مختلف به نقاط عطف زبان می رسند و این کاملا طبیعی است. به طور متوسط آنها اولین کلمات خود را بین 7 تا 12 ماهگی می گویند و در حال ساخت جملات منسجم از 2 تا 3 سالگی هستند. زبان در کنار سایر مهارت ها مانند مهارت های مربوط به حرکت رشد می کند. در نتیجه بسیاری از نوزادان اولین کلمات خود را تقریباً هنگام شروع راه به رفتن می گویند.

2- مراحل یادگیری زبان نوزادان


ماهگی 0–3 :


نوزادان صدای والدین را تشخیص می دهند و صداهایی تولید می کنند که احساسات آنها را بیان می کند.


4-6 ماهگی :


آنها به تغییرات لحن پاسخ می دهند ، صداها را با چشم دنبال می کنند.


7-1 سالگی:


آنها کلمات اساسی را می فهمند، به درخواست های ساده پاسخ می دهند و از دست خود برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. در اواخر این دوره ، آنها ممکن است از چند کلمه استفاده کنند.


1-2 سالگی:


داستان ها را دنبال می کنند و مرتباً کلمات جدیدی را انتخاب می کنند. آنها همچنین ممکن است شروع به جمع آوری کلمات برای پرسیدن سوال یا بیان نیازها کنند.

2-3 سالگی:


کودکان نوپا شروع به رشته بندی عبارات با هم می کنند و منسجم صحبت می کنند. آنها معمولاً می توانند به بیشتر چیزهای اطرافشان رجوع کنند.


3-4 سالگی:


آنها می توانند فعالیت ها را توصیف کنند، از جملات پیچیده تری استفاده کنند و روانتر صحبت کنند.


4-5 سالگی:


آنها از جملات مفصل استفاده می کنند، داستان می گویند و می توانند به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند.

چه طور به فرزندمان کمک کنیم تا صحبت کردن را شروع کند؟

اگر نوزادی با سرعت بیشتری به این نقاط عطف برسد. ممکن است از حمایت اضافی والدین و سایر مراقبان یا یک متخصص گفتار بهره مند شود. روشهای زیر را برای کمک به نوزادان و کودکان نوپا در مراحل مختلف توصیه میشود:


از تولد تا 2 سالگی


وقتی کودک می خندد و چهره یا صدا ایجاد می کند به او پاسخ دهید. با آنها صحبت کنید. جهان پیرامون خود را روایت کنید مانند شمردن یا توصیف رنگ اشیا. برای کودک بخوانید. از اشاره هااستفاده کنید.


از 2 سالگی تا 4 سالگی


آنچه را که آنها به آنها می گویند تکرار کنید. کلمات آنها را به جملات بسط دهید. از آنها بخواهید از بین چند گزینه، مثلاً با پرسیدن آنچه برای شام می خواهند ، انتخاب کنند. آواز و قافیه مهد کودک بخوانید.


از 4 سالگی تا 6 سالگی


سخنرانی آنها را ستایش کنید. اشیا را توصیف کنید و از کودک بخواهید آنها را شناسایی کند. دسته هایی مانند حیوانات حیاط انبار را توصیف کنید و از کودک مثال بخواهید. از آنها بخواهید راهنمایی کنند یا مکان را توصیف کنند.آنها را در کارهای روزمره همراهی کنید و در مورد اینها بحث کنید. درباره مراحل یا داستانهای یک بازی، کتاب یا نمایش تلویزیونی بحث کنید.

چه عواملی می تواند باعث تأخیر در صحبت کودک شود؟

عوامل مختلفی می توانند در پیشرفت زبان تأثیر بگذارند. در بسیاری از موارد انجام حوصله و برداشتن گام های اضافی برای حمایت از رشد گفتار تمام مواردی است که لازم است. در برخی کودکان تأخیر در زبان بیانگر اختلالات گفتاری است. با این حال اینها نسبتاً غیر معمول هستند.


چه موقع با یک پزشک تماس بگیرید؟

همه نوزادان به طرز متفاوتی رشد می کنند. برخی از نوزادان زود صحبت را شروع می کنند اما استفاده از جملات منسجم بیش از آنچه انتظار می رود طول می کشد. در بیشتر موارد، تأخیر در رشد زبان نشان دهنده وجود اختلال نیست. اما برخی از نوزادان و کودکان خردسال نیاز به حمایت و فعالیتهای اضافی دارند که گفتار را تشویق می کند. گاهی اوقات ، اختلال گفتاری، زبانی یا شنوایی درگیر است و علائم ممکن است از سنین پایین وجود داشته باشد. ارائه این موارد با یک متخصص بسیار مهم است. همچنین مهم است که در تمام قرارهای توصیه شده متخصص اطفال شرکت کنید و پزشک باید در مورد رشد کودک در هر مورد بحث کند. از فرصت برای طرح سال و طرح هر گونه نگرانی استفاده کنید.