چرا نوزادان زبانشان را بیرون می آورند؟ | 11 علت بیرون آوردن زبان نوزاد

چرا نوزادان زبانشان را بیرون می آورند؟نوزادان به دلایل زیادی زبان خود را دراز می کنند و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی این کار را میکنند. نوزادی که زبان خود را بیرون می کشد ممکن است گرسنه یا سیر باشد. نوزادان همچنین ممکن است زبان خود را بیرون بیاورند تا از والدین یا سرپرست خود تقلید کنند یا از آنها پاسخی دریافت کنند. دانستن عادت های کودک در یک سن خاص می تواند به تعیین دلیل زبان بیرون آوردن آنها کمک کند.این مقاله در SPY2 به بیان دلایلی می پردازد که نوزادان زبانشان را بیرون می کشند.

چرا نوزادان زبانشان را بیرون می آورند؟ | 11 علت بیرون آوردن زبان نوزادبیرون آوردن زبان در نوزادان زیر6ماه:

1- رفلکس رانش زبان

رفلکس رانش زبان هنگامی است که کودک در پاسخ به چیزی که لبها را لمس می کند ، به طور خودکار زبان خود را گسترش می دهد. این رفلکس هنگامی که یک بزرگسال شیر را از پستان یا بطری میمکد، غذا خوردن را برای نوزادان جوان آسان می کند. رفلکس رانش زبان معمولاً تا 4 تا 6 ماهگی کودک ادامه می یابد. تا زمانی که این بازتاب از بین نرود ، والدین کودک نباید غذاهای جامد به کودک ارائه دهد. با این حال بیشتر نوزادان تا 6 ماهگی به غذاهای جامد نیاز نخواهند داشت .

2- گرسنگی

نوزادان اغلب هنگام گرسنگی زبان خود را بیرون می کشند. برخی از نوزادان می آموزند که بیرون کشیدن زبان به آنها غذا می دهد. حتی اگر بتوانند از راه های دیگر گرسنگی را نشان دهند ، ممکن است این کار را ادامه دهند. والدین نیز ممکن است متوجه زبان زدن کودک برای غذا شوند. کودک ممکن است سر خود را به یک جهت برگرداند، دهان خود را باز کند و سپس در حالی که رو به جهت دیگر است، همین کار را انجام دهد.

3- تفاوتهای ژنتیکی

شرایط مادرزادی شرایطی است که از بدو تولد وجود دارد. برخی از بیماری های مادرزادی ممکن است باعث شود زبان بچه ها بزرگتر از حد معمول باشد. این ممکن است باعث شود زبان از دهان خارج شود.

بیرون آورن زبان در نوزادان بالای 6 ماه:

1- تقلید:

بیشتر نوزادان از حدود 8 ماهگی شروع به تقلید از رفتارهای ساده بزرگسالان می کنند. با این حال، نوزادان نارس و کسانی که دارای تاخیر رشد هستند ممکن است کمی دیرتر تقلید را شروع کنند. نوزاد ممکن است زبان خود را به منظور تقلید از کودک بزرگتر یا بزرگسالان یا رفتارهایی مانند گفتگو یا بوسیدن ، دراز کند.

2- گرفتن عکس العمل:

نوزادان هوس توجه می کنند. نوزاد ممکن است زبان خود را بیرون بکشد تا واکنشی را که از شخص خاصی دریافت می کند ، آزمایش کند. اگر یک بزرگسال در پاسخ به بیرون آمدن کودک از زبانش بخندد ، کودک ممکن است این کار را بیشتر انجام دهد. با این حال، ممکن است برخی از نوزادان زبان خود را ادامه دهند حتی اگر یک بزرگسال مخالف باشد زیرا آنها از رفتار بزرگسالان کنجکاو هستند.

به چه علت نوزادان بعد از تغذیه زبانشان را بیروون می آورند؟

احساس سیری:

کودک پس از سیر شدن ممکن است سر خود را از غذا برگرداند یا از پذیرش بیشتر غذا صرف نظر کند. برخی از نوزادان سعی می کنند با بیرون کشیدن زبان ، غذا را از دهان خود خارج کنند.

دوست نداشتن غذا:

بعضی از نوزادان وقتی از غذای جدیدی بدشان می آید زبانشان را دراز می کنند. والدین کودک هرگز نباید کودک را مجبور به خوردن غذا کند. بسیاری از نوزادان قبل از اینکه غذایی را دوست داشته باشند، باید چندین بار امتحان کنند.

چه زمانی نگران شویم؟

اگر کودک بدون اینکه دلیل مشخصی زبان خود را به طور مکرر بیرون بیاورد و سایر اختلافات رشدی را از خود نشان دهد باید به متخصص اطفال مراجعه کنید. به عنوان مثال : نوزادی که بلافاصله پس از پرستاری علائم گرسنگی را نشان می دهد ممکن است به اندازه کافی شیر مادر یا شیرخشک دریافت نکند. روش دیگر: کودک ممکن است در جذب تغذیه از غذای خود مشکل داشته باشد.

بیرون آوردن زبان نوزاد به حالتی گفته می شود که کودک هنگام استراحت کردن یا قورت دادن غذا، زبانش را بین ردیف جلویی دندانش قرار می دهد یا به آن ها فشار وارد می کند.


این کار نوزادان یک حرکت زیبا و بامزه است که می تواند بازگو کننده نیازهایشان یا حتی نشانی از وجود آسیبی بنیادی باشد.


آیا شما هم نگران این هستید که کودک تان هر روز زبانش را بیرون می آورد؟ در این مقاله از سایت دکتر چک درباره تمام دلایل احتمالی این حرکت کودکان صحبت خواهیم کرد.


بیرون آوردن زبان نوزاد عادی است یا غیر عادی؟

معمولا نوزادان با کمک دهانشان دنیا و اطراف خود را کشف می کنند؛ از این رو بیرون آوردن زبان اغلب امری طبیعی محسوب می شود. رایج ترین دلیلی که برای این کار وجود دارد، واکنش نشان دادن های درونی نوزاد است که به آن «رفلکس بیرون انداختن زبان» گفته می شود.


در حقیقت کودکان با این رفلکس ها به دنیا می آیند. رفلکس به واکنش عضلانی گفته می شود که کاملا به طور اتوماتیک در نتیجه پاسخ به تحریک های بیرونی انجام می شود.


اگر بیرون آوردن زبان در نتیجه واکنش نشان دادن باشد، کاملا عادی است و بسیاری از نوزادان سالم آن را انجام می دهند.


البته دلایل دیگری هم برای این کار وجود دارد که در قسمت پایین به آن ها اشاره می کنیم.


به چه دلایلی کودک زبانش را بیرون می آورد؟

تقلید کردن

بیشتر بزرگسالان وقتی با کودک بازی می کنند، زبان شان را بیرون می آورند. بسیاری از مطالعات انجام شده در این زمینه نشان داده است که نوزادان برای تقلید کردن از بزرگ ترها زبان شان را بیرون می آورند.


اظهار نیازهایشان

ممکن است کودک برای اینکه به مادرش نشان دهد که گرسنه است، زبانش را بیرون بیاورد. گاهی اوقات اگر نوزاد سیر شده باشد، زبانش را بیرون می آورد تا به مادرش بگوید که شیردهی را متوقف کند.


واکنش طبیعی

بیرون انداختن زبان ممکن است به علت واکنش عادی نوزاد شیر خوار باشد.


واکنش شیرخوار و واکنش باز کردن دهان، از جمله مثال های واکنش در نوزادان است که باعث می شود آن ها زبان شان را بیرون بیندازند. زمانی نوزاد از خود واکنش شیرخواری نشان می دهد که بعد از لمس ناحیه اطراف دهانش، لب و زبانش را به انتظار شیر خوردن، تکان دهد.


چرا کودک زبانش را بیرون می آورد؟

همین طور نوزاد وقتی از خود واکنش دهان باز را نشان می دهد که عقب دهان یا گلو یک شیء جامد را احساس کند که مانع از باز کردن دهانش شده و در نهایت باعث شود تا نوزاد برای بیرون انداختن شیء خارجی احتمالی در دهان خود، زبانش را بیرون بیاورد.


نشان از اینکه هنوز برای خوردن غذاهای جامد آماده نیستند

یکی دیگر از زمان هایی که نوزاد زبانش را بیرون می آورد، وقتی است که هنوز آماده خوردن غذاهای نیمه جامد با قاشق نیست.


اگر نوزادتان این واکنش را از خود نشان داد به این معنی است که هنوز واکنش دهان باز در آن ها وجود دارد و آماده خوردن غذاهای نیمه جامد یا جامد نیستند.


وقتی که نوزاد بتواند سقف دهانش را لمس کند و غذا را قورت دهد، دیگر این واکنش را نشان نمی دهد.


نفس کشیدن از دهان

از راه دهان نفس کشیدن باعث می شود تا نوزاد زبانش را بیرون بیاورد. به دلایل متعددی از جمله: عطسه ساده، سرما خوردگی، مسدود شدن سینوس ها، آلرژی ها، ملتهب شدن لوزه ها یا آدنوئیدها، نوزاد از راه دهانش نفس می کشد.


باد معده

بعضی از نوزادان وقتی می خواهند که باد معده خود را خارج کنند، این واکنش را نشان می دهند که علت آن، احساس ناراحتی و درد به علت تجمع زیاد باد در معده شان است.


ماکروگلوسیا

به بزرگ شدن غیر عادی زبان، ماکروگلوسیا گفته می شود. همین طور، بعضی از نوزادان تحت شرایط خاصی، مثل: ابتلا به سندرم داون، کم کاری تیروئید یا سندرم بک ویت ویدمن، زبان شان بزرگ می شود.


گاهی اوقات، بزرگ شدن زبان نتیجه وجود تومور یا آسیب دیدن نوزاد می باشد که البته ممکن است ژنتیکی باشد.


وقتی که زبان نوزادان بسیار بزرگ باشد، نمی توانند آن را درون دهان شان نگه دارند و از همین رو، آن را بیرون می آورند.


میکروگناتیا

بعضی از نوزادان به طور کاملا ارثی، فک و چانه هایی کوچک دارند و نمی توانند زبانشان را داخل دهان کوچک خود نگه دارند که به این عارضه، میکروگناتیا می گویند.


در بعضی از نوزادان، در بین ماه های پنجم تا هفتم، بعد از بزرگ شدن اندازه دهان و رشد ماهیچه ها، این عارضه به خودی خود برطرف می شود.


یکی دیگر از دلایل ابتلا به این بیماری، ترک خوردن سقف دهان، ابتلا به سندرم هایی مثل پیرروبین، بیماری مارفان، تریزومی 13، تریزومی 18 و .. است.


در بیماری میکروگناتیا سایز زبان عادی است؛ اما چانه کوچک تر از حد معمول می باشد.


هیپوتونی

به کاهش تونوس یا کشیدگی طبیعی عضلانی هیپوتونی گفته می شود که بر ماهیچه های زیادی از جمله : زبان، اثر می گذارد.


در چنین مواقعی نوزاد زبان خود را بیرون می آورد. هیپوتونی دلایل زیادی دارد که از جمله آن ها می توان ابتلا به سندرم داون، پرادرویلی، سندرم رت و دیگر بیماری ها اشاره کرد.


وجود جرم درون دهان یا رشد غیر عادی بافت ها

هر گونه رشد غیرعادی بافت های درون حفره دهانی یا زبان، فضا درون دهان را اشغال می کند و منجر به بیرون آمدن زبان می شود.


برخی از عواملی باعث ایجاد چنین وضعیتی می شوند، وجود تومور یا ابتلا به عفونت های غده بزاق یا وجود کیست هایی مثل کیست مجرای تیروگلوسال است.


اختلال عملکردی عضلانی دهان (OMD)

اختلالات عملکردی عضلانی در حقیقت گروهی از اختلالات مربوط به صورت و حفره دهانی هستند که معمول ترین نوع این اختلال، بیرون آوردن زبان در نوزاد است.


اختلال عملکردی عضلانی دهان

بیشترین علت این اختلال، وضعیت غیرعادی زبان در هنگام استراحت کردن است. دلایل بسیاری باعث بروز این اختلال می شوند که از جمله آن ها می توان به مشکلات ارثی، سابقه خانوادگی و حتی مک زدن طولانی مدت انگشت شست اشاره کرد.


همان طور که می دانید دلایل بسیاری وجود دارند، از واکنش های طبیعی گرفته تا علائمی که نشان از بیماری هستند، باعث می شوند تا کودک زبانش را بیرون بیاورد. در قسمت بعد، به چند مورد از متداول ترین سئوالات در این زمینه پاسخ داده ایم.


سئوالات رایج

آیا بیرون آوردن زبان کودک نشانه دندان در آوردن اوست؟

امکان دارد که نوزاد موقع دندان درآوردن، زبانش را بیرون بیاورد؛ البته این نکته را به یاد داشته باشید که بیرون آوردن زبان تنها نشانه دندان درآوردن نیست!


اغلب وقتی که فضای درون دهان، باعث آزار او شوند، این کار را انجام می دهد. باید علامت های دیگر دندان درآوردن کودکتان را هم زیر نظر داشته باشید: مثل التهاب لثه ها، قرمز شدن لثه ها، خارج شدن آب زیاد از دهانش، قرار دادن اشیاء در دهان و احساس ناراحتی و اذیت شدن.


آیا کودکان مبتلا به سندرم داون زبان شان را بیرون می آوردند؟

بله، کودکانی که به سندرم داون مبتلا می شوند، فک بسیار کوچکی دارند و کشیدگی عضلانی در آن ها کم است که در نتیجه این عوامل، نوزاد زبانش را بیرون می آورد. البته باید به این نکته توجه کنید که بیرون آوردن زبان تنها نشانه ابتلا به سندرم داون نیست. اگر هرگونه سئوالی در این زمینه ذهن تان را مشغول کرده، با پزشک مشورت کنید.


آیا بیرون آوردن زبان کودک نشان از ابتلا به اوتیسم است؟

بیرون آوردن زبان نوزاد ، تنها نشانه ابتلا به اختلالات بینایی اوتیسم نیست؛ بلکه باید با نشانه های دیگری هم همراه باشد. اگر شک دارید که کودک تان اوتیسم دارد و نگران این هستید که زبانش را بیرون می آورد، حتما با پزشک مشورت کنید.


مطلب آخر

یکی از جالب ترین کارهایی که نوزاد انجام می دهد، این است که زبانش را بیرون می آورد که این عادت می تواند کاملا عادی بوده یا این که نشانه ابتلا به بیماری باشد. البته بیشتر والدین نگران هستند که این عادت به علت ابتلا به بیماری باشد که در این صورت بهترین راه، توجه به علامت های همراه آن است.


تعداد دفعات و زمانی که نوزادتان زبانش را بیرون می آورد، یادداشت کنید و با پزشک درمیان بگذارید تا دلایل این عادت او را متوجه شوید. بیشتر مواقع، کودکان در انجام این عادت زیاده روی می کنند.