آیا نوزاد تازه متولد شده ام بیش از حد میخوابد؟

زیاد خوابیدن نوزاد، ممکن است موجب نگرانی والدین شود و آن‌ها را وادارد که علت آن را بیابند. در این مقاله درباره خواب زیاد نوزادان صحبت می‌کنیم.

کارهای روزمره خواب ممکن است برای والدین جدید گیج کننده باشد. هرچه کودک شما در خارج از رحم به زندگی عادت می کند ، ممکن است در تنظیم روزمره دچار مشکل شود.

شاید تعجب کنید که آیا آنها خواب بیش از حد دارند ، یا خیلی کم. در اینجا نگاهی به این نکته می گذاریم که در چند هفته اول زندگی از الگوهای خواب نوزادتان چه انتظاری دارید.

خواب+کودک نوزاد شما چقدر به خواب نیاز دارد؟

آیا نوزاد تازه متولد شده ام بیش از حد میخوابد؟


در آسایش رحم ، کودک شما زمان زیادی را صرف خوابیدن کرد. آنها با گرما احاطه شده بودند و صدای شما را لرزاندند.

پس از تولد ، کودک شما ممکن است بیشتر روز بخوابد.

نوزادان روزانه 14-17 ساعت خواب داشته باشند. با این حال، این زمان بندی به طور گسترده ای متفاوت است و بعضی از نوزادان تنها 11 ساعت می توانند بخوابند در حالی برخی دیگر از نوزادان تا 19 ساعت می توانند بخوابند. اگر نوزادان بیمار باشند یا اختلال در برنامه روزانه شان داشته باشند، ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول بخوابند. این امری طبیعی است که نوزاد در چند هفته اول تولدش، برای شیر خوردن بیدار شود و سپس دوباره به خواب برود. همانطور که یک نوزاد تازه به دنیا آمده بسوی کودکی جلو می رود، یک برنامه شروع می شود. آنها نهایتا در شب به خواب می روند، هر چند ممکن است چند بار برای شیر خوردن بیدار شوند. اکثر نوزادان تا حدود 6 ماهگی برنامه خواب منظمی ندارند. نوزادان به طور معمول بیش از 3 ساعت در یک زمان بیدار نمی شوند.

رشد نوزاد: چه انتظاری باید داشت

بعد از افت وزن اولیه بعد از تولد ، انتظار داشته باشید که نوزادتان در یک برنامه غذایی معمول قرار بگیرد. آنها وزن بیشتری به دست می آورند ، و بیشتر نوزادان از آن به بعد به طور مداوم رشد می کنند.


شما می توانید با ردیابی مواد غذایی و پوشک های کثیف ، رشد کودک خود را کنترل کنید. متخصص اطفال شما نیز در هر معاینه وزن آنها را خواهد گرفت.


طی 24 ساعت ، بیشتر نوزادان تقریباً 25 اونس شیر نیاز دارند. این حجم برای شش ماه اول زندگی بطور کامل ثابت خواهد ماند ، مگر در دوره های رشد. باید دید وزن کودک شما افزایش می یابد ، در حالی که تعداد خوراک در روز کاهش می یابد. آنها قوی تر می شوند ، و شکم آنها بزرگتر می شود.

نوزادان با فرمول نسبت به نوزادانی که تغذیه می شوند از تغذیه کمتری برخوردار هستند. آنها مدت زمان بیشتری پر می شوند ، بنابراین کمتر تغذیه می شوند.

خواب+زیاد+نوزاد آیا کودک من زیاد خوابیده است؟

برخی از نوزادان بهتر از سایرین خواب هستند.مراقب پوشک کودک خود باشید. ادرار آنها نباید خیلی زرد باشد (زرد تیره نشانگر این است که کودک به اندازه کافی نمی نوشید) ، و باید تعداد کافی از مدفوع از رنگ مناسب وجود داشته باشد. رنگ خردل و بافت دانه ای طبیعی است.


نوزادی که به اندازه کافی نمیخوابد ، چسبناک و سفید است. یا ، ممکن است نرمش بیش از حد و سخت باشد. یک کودک خواب آلود این مسائل را ندارد ، اما می تواند والدین را با خوابیدن بیش از حد مضراب کند.


حداقل شش ماه طول می کشد تا کودک بتواند ریتم شبانه روزی خود را برقرار کند. اما اگر به نظر می رسد مال شما نسبت به هرگونه اختلاف بین شب و روز فراموشی نیست ، کمی کمک ممکن است فقط چیزی باشد که برای تغذیه در فواصل منظم و شکوفایی آنها لازم است.

اگر کودک شما بیش از حد بخوابد چه کاری انجام دهید

اگر با یک کودک بیش از حد خواب آلوده سر و کار دارید ، ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که هیچ مشکلی وجود ندارد که باعث شود آنها همیشه بخوابند.

زردی ، عفونت ها و هر روش پزشکی ، مانند ختنه ، می توانند کودک شما را از خواب معمول بخوابند.

متخصص اطفال شما بررسی می کند که آیا کودک شما به اندازه کافی وزن پیدا می کند یا خیر. اگر اینطور نیست ، ممکن است بسته به توصیه پزشک ، لازم باشد که آنها را برای خوردن هر سه ساعت (یا بیشتر) از خواب بیدار کنید.


برنامه های منظم خواب

در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید برای ارتقا برنامه های منظم خواب (و تغذیه) استفاده کنید:

کودک خود را در طول روز برای پیاده روی بیرون ببرید تا در معرض نور طبیعی قرار گیرد.

یک روال شام آرامش بخش ایجاد کنید که شامل حمام ، ماساژ و پرستاری باشد.

سعی کنید بعضی از لایه های لباس را از بین ببرید تا گرمای کمتری داشته باشد و هنگام زمان تغذیه از خواب بیدار شوید.

سعی کنید صورت خود را با دستمال مرطوب لمس کنید ، یا قبل از انتقال آنها به سینه دیگر ، آنها را بلند کنید تا منبر بریزد.

تحریک بیش از حد در طول روز می تواند کودک شما را دچار سبقت کند. آنها ممکن است علیرغم گرسنگی ، بخوابند.

همچنین می توانید مراحل خواب سریع چشم (REM) آنها را رصد کنید. این مرحله خواب سبک است.

در طول REM ، شما باید بتوانید کودک خود را راحت تر از زمانی که به مرحله خواب عمیق می روند بیدار کنید. اما بخاطر داشته باشید که مراحل خواب سبک و عمیق بیشتر در نوزادان نسبت به بزرگسالان متناوب است.

چه زمانی شما باید نگران باشید؟

اگر متوجه شدید که کودک در تمام طول روز خواب است و حتی برای غذا خوردن هم بیدار نمی‌شود، باید او را بیدار کنید. همچنین اگر به طور ناگهانی میزان خواب کودک افزایش یافت، باید سلامتی کودک را بررسی کرده و برای این کار او را نزد پزشک اطفال ببرید.

این موضوع را همیشه مد نظر داشته باشید که با رشد نوزادان، خواب آن‌ها کمتر می‌شود. در واقع نوزاد بعد از دو ماهگی، مدت زمان بیشتری در روز بیدار است و شب هم ممکن است کمی طول بکشد تا بخوابد. این خوابیدن کمتر، باعث می شود کودک مهارت‌های زیادی مانند خزیدن و نشستن و به دنبال آن مهارت‌های پیچیده‌تر، مانند راه رفتن و حرف زدن را یاد بگیرد. بنابراین اگر کودک شما سه ماهه است و زیاد می‌خوابد و از طرفی به سختی هم بیدار می‌شود، او را نزد یک پزشک متخصص ببرید.

بیشتر نوزادان تازه متولد شده زمان بیشتری را نسبت به بیداری می گذرانند. هرچند که خواب ممکن است در تکه های کوچک یا در یک برنامه نامنظم رخ دهد. مدیریت خواب نوزاد تازه متولد شده یکی از چالش برانگیزترین وظایف مراقبت از نوزاد است. نوزادان تازه متولد شده به برنامه ها یا ریتم های یک روز معمولی عادت ندارند به همین دلیل ممکن است در زمان های مناسب نخوابند. بعضی از افراد ممکن است نگران این باشند که کودک کم یا زیاد بخوابد.

نوزادان به طور معمول چه مدت می خوابند؟

بیشتر نوزادان تازه متولد شده حدود 8 تا 9 ساعت در روز و 8 ساعت در شب می خوابند. بیشتر آنها نیز حداقل هر 3 ساعت برای تغذیه از خواب بیدار می شوند. با این حال، این مقیاس زمانی بسیار متفاوت است و برخی از نوزادان ممکن است فقط 11 ساعت بخوابند در حالی که برخی دیگر تا 7 ساعت در روز خواهند خوابید. نوزادان تازه متولد شده ممکن است در هنگام بیماری یا اختلال در برنامه منظم خود بیشتر یا کمتر از حد معمول بخوابند. همانطور که یک نوزاد تازه متولد شده به یک نوزاد تبدیل می شود، شروع به ایجاد یک برنامه می کند. آنها سرانجام شب ها شروع به خوابیدن می کنند. اگرچه ممکن است چندین بار برای تغذیه از خواب بیدار شوند. اکثر نوزادان تا حدود 6 ماهگی برنامه منظمی برای خواب ندارند. حتی در آن زمان ، تنوع قابل توجهی از نوزاد به نوزاد وجود دارد.

چگونه می توان تشخیص داد که نوزاد تازه متولد شده بیش از حد خوابیده است؟


نوزادی که گه گاه بیشتر از حد معمول می خوابد جای نگرانی نیست مگر اینکه علائم دیگری وجود داشته باشد. برخی از رایج ترین دلایل اینکه کودک سالم بیش از حد معمول می خوابد عبارتند از:

جهش رشد

یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی

برخی از نوزادان بیش از حد می خوابند زیرا زردی دارند یا غذای کافی دریافت نمی کنند. نوزاد تازه متولد شده ای که مبتلا به زردی است ، رنگ پوست زرد و سفیدی چشم وی زرد است.

علائم دیگر زردی شدیدتر عبارتند از:

بی حال بودن

خوردن غذا مشکل دارد خسته کننده یا تحریک پذیر بودن

نوزادانی که به اندازه کافی غذا نمی خورند می توانند دچار کم آبی بدن شوند بیش از حد وزن کم کرده و حتی از عدم رشد خود رنج می برند. برخی از افراد ممکن است در تلاشند تا بدانند که آیا کودک به اندازه کافی برای غذا خوردن کافی است ، به خصوص اگر آنها از شیر مادر تغذیه می کنند.

چه موقع کودک را برای تغذیه بیدار کنیم؟

نوزادان تازه متولد شده اغلب به صورت خوشه ای تغذیه می شوند. بیشتر نوزادان باید هر 2-3 ساعت (یا 8-12 بار در هر 24 ساعت) غذا بخورند یا اگر متخصص اطفال چنین توصیه کند یا کودک به اندازه کافی وزن اضافه نمی کند باید بیشتر بخورند. نوزادان کمتر از 4 هفته نباید بیش از 4 تا 5 ساعت بدون غذا بمانند. بیشتر نوزادان از نوازش پاها بدشان می آید بنابراین اگر نوازش گونه ناموفق بود سعی کنید انگشتان پا را به آرامی تکان دهید یا پایین پاهای او را به آرامی نوازش کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت شک به پزشک مراجعه کنید. فقط پزشک می تواند دلیل خواب زیاد نوزاد را به طور قطعی تشخیص دهد. در بسیاری از موارد، یک متخصص اطفال ممکن است بتواند مشکل را از طریق تلفن ارزیابی کند. خواب بیش از حد در نوزاد تازه متولد شده معمولاً یک وضعیت اضطراری نیست مگر اینکه کودک علائمی از مشکلات تنفسی را نشان دهد. با پزشک تماس بگیرید یا اگر به موارد زیر مراجعه کنید:

  • کودک در حال نفس کشیدن در هوا یا خس خس است
  • کودک نفس می کشد اما بسیار بلند است
  • هنگام نفس کشیدن سوراخ های بینی کودک شعله ور می شوند
  • پوست اطراف دنده های کودک هنگام نفس کشیدن فرو می رود
  • کودک تب دارد