نکته برای رفع حالت تهوع صبحگاهی

تهوع صبحگاهی اغلب یکی از اولین علائم بارداری است. این یک شکایت شایع است، اما اغلب 3 ماه از بارداری می گذرد. با این حال ، برای برخی از خانم ها ، حالت شدید صبحگاهی می تواند آزار دهنده باشد. تهوع صبحگاهی برای برخی از خانم ها می تواند کل روز طول بکشد. معمولاً از حدود هفته 6 بارداری شروع می شود و در حدود هفته 12 از بین می رود ، اما زنان مختلف تجربیات مختلفی را تجربه خواهند کرد. بیماری صبحگاهی نیاز به مراقبت پزشکی ندارد مگر اینکه شدید باشد و منجر به کم آبی و کاهش وزن شود. برخی از نکات و درمان های خانگی می تواند کمک کند.

نکته برای رفع حالت تهوع صبحگاهی


بیشتر خانم ها استفراغ بیش از حد را تجربه نخواهند کرد ، اما بسیاری از آنها به دلیل حالت تهوع برخی از ناراحتی ها را دارند. در اینجا چند نکته برای به حداقل رساندن علائم ناخوشایند حالت تهوع در دوران بارداری آورده شده است.

1- استراحت کافی داشته باشید:

مهم این است که یک خواب خوب داشته باشید. چرت زدن در طول روز نیز می تواند به شما کمک کند ، اما نه مستقیم بعد از غذا، زیرا این می تواند حالت تهوع را افزایش دهد. برای کسانی که شیفت شب کار می کنند ، ممکن است استفاده از ماسک خواب یا استفاده از پرده های خاموش برای جلوگیری از نور هرچه بیشتر کمک کند. زود بخوابید و زود بیدار شوید ، بنابراین می توانید برای بلند شدن از رختخواب وقت بگذارید.از قرص های خواب آور استفاده نکنید ، مگر اینکه پزشک آنها را تجویز کند.

2- با دقت بخورید:

غذاهای چرب و ادویه دار احتمال تحریک ترشح اسید معده را افزایش می دهد، به ویژه با پیشرفت بارداری و فشار آوردن جنین به دستگاه گوارش. غذاهای نرم ممکن است کمتر تشدید کننده باشند. داشتن معده خالی می تواند احساس حالت تهوع را بدتر کند. معده اسید تولید می کند ، اما آنها به جز پوشش داخلی معده ، چیزی برای کار ندارند. این به احساس حالت تهوع می افزاید.

هنگام صبحانه ، سس سیب سرد ، گلابی ، موز یا هر نوع مرکبات به شما کمک می کند زود احساس رضایت کنید. پتاسیم میوه ممکن است به جلوگیری از تهوع صبح کمک کند. کربوهیدرات ها می توانند کمک کنند. سیب زمینی پخته ، برنج و نان تست خشک اغلب گزینه های مناسبی هستند.در شب ، خوردن یک میان وعده با پروتئین بالا قبل از خواب به تنظیم سطح گلوکز خون در طول شب کمک می کند.غذا را سرد بخورید تا بوی بد هنگام غذا خوردن کاهش یابد.

3- از نظر جسمی و روحی فعال باشید:

مشخص شده است که تحرک جسمی علائم را در زنانی که حالت تهوع در دوران بارداری دارند بهبود می بخشد. مشغول بودن می تواند ذهن شما را از احساس حالت تهوع دور کند. خواندن یک کتاب ، انجام معما ، تماشای تلویزیون ، کارت بازی یا پیاده روی کوتاه در اطراف بلوک به شما درگیر مشغولیت شما می شود.

4- مصرف مایعات :

برای داشتن سلامتی ، به خصوص در دوران بارداری ، حفظ آب بدن مهم است. ممکن است مصرف هشت لیوان آب در روز هنگام حالت تهوع دشوار باشد، اما کمبود آب بدن می تواند احساس تهوع را تشدید کند.

5- دمنوش های زنجبیل و نعناع فلفلی:

مدت هاست که از زنجبیل برای کمک به هضم غذا و کاهش ناراحتی های شکمی استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که ممکن است به تسکین علائم حالت تهوع نیز کمک کند. گزینه های دیگر نوشیدن شربت زنجبیل سرد یا افزودن یک تکه زنجبیل خام به آب یا چای است. میان وعده هایی مانند نان زنجبیلی یا کوکی های زنجبیل نیز ممکن است کمک کنند.

6- لباس های گشاد و راحت بپوشید:

لباس محدود یا تنگ ممکن است علائم حالت تهوع را بدتر کند. زنانی که حالت تهوع در دوران بارداری دارند، هنگام پوشیدن لباسهای گشاد، علائم تهوع کمتری دارند.

7- ویتامین ها و مکمل ها:

مکمل ها فقط باید تحت نظر پزشک استفاده شوند. اگر ویتامین می خورید ، بهتر است آنها را قبل از خواب و با میان وعده مصرف کنید.ویتامین B6 ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند. مکمل های آهن که در دوران بارداری تجویز می شوند، گاهی منجر به حالت تهوع می شوند. برای افزایش جذب ، مکمل های آهن را با آب پرتقال یا یک نوشیدنی دیگر با ویتامین C مصرف کنید.

8- از سوسو زدن مانیتور کامپیوتر خودداری کنید:

یک مانیتور کامپیوتر به سرعت و تقریباً غیر قابل مشاهده می لرزد. این ممکن است به حالت تهوع صبحگاهی کمک کند.

اغلب یکی از اولین علائم بارداری است. برای برخی از خانم ها ، حالت تهوع صبحگاهی می تواند آزار دهنده باشد. بیش از نیمی از زنان باردار حالت تهوع دارند.

تهوع صبحگاهی برای برخی از خانم ها می تواند کل روز طول بکشد. معمولاً از حدود هفته 6 بارداری شروع می شود و در حدود هفته 12 از بین می رود ، اما زنان مختلف تجربیات مختلفی از این موضوع دارند.

این بیماری صبحگاهی نیاز به مراقبت پزشکی ندارد مگر اینکه شدید باشد و منجر به کم آبی و کاهش وزن شود. برخی از نکات و درمان های خانگی می تواند کمک کند.

تهوع صبحگاهی در بیش از 50 درصد زنانی که باردار می شوند رخ می دهد. می توان آن را به روش های مختلفی کنترل کرد ، از جمله کارهای همچون رژیم غذایی و استراحت و … . درمان پزشکی فقط در موارد استفراغ بیش از حد لازم است. استفاده از دارو در دوران بارداری بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

نکات حالت تهوع صبگاهی

نکات

بیشتر خانم ها استفراغ بیش از حد را تجربه نخواهند کرد ، اما بعضی از آنها به دلیل حالت تهوع برخی از ناراحتی ها را دارند. در اینجا چند نکته برای به حداقل رساندن علائم ناخوشایند حالت تهوع در دوران بارداری آورده شده است.


1) استراحت کافی داشته باشید

داشتن یک خواب خوب بسیار مهم است. چرت زدن در طول روز نیز می تواند به شما کمک کند ، اما نه مستقیم بعد از غذا ، زیرا این کار می تواند حالت تهوع را افزایش دهد. با گذشت زمان و تغییر شکل بدن ، یک بالش بدن مخصوص بارداری ممکن است به کمر و شکم شما کمک کند. زود بخوابید و زود بیدار شوید. از قرص های خواب آور استفاده نکنید ، مگر اینکه پزشک آنها را تجویز کند.


2) با احتیاط غذا بخورید

غذاهای چرب و ادویه دار و کافئین ، احتمال ترشح اسید معده را افزایش می دهند ، به ویژه با پیشرفت بارداری و فشار آوردن جنین به دستگاه گوارش. وعده های غذایی کوچک می تواند به کاهش استفراغ کمک کند .داشتن معده خالی می تواند احساس حالت تهوع را بدتر کند. معده اسید تولید می کند ، اما آنها به جز پوشش داخلی معده ، چیزی برای هضم ندارند. این موضوع به احساس حالت تهوع می افزاید.


هنگام صبحانه سیب ، گلابی ، موز یا هر نوع مرکبات به فرد کمک می کند. پتاسیم میوه ها ممکن است به جلوگیری از تهوع صبح کمک کند. کربوهیدرات ها می توانند کمک کننده باشند. سیب زمینی پخته ، برنج و نان تست اغلب گزینه های مناسبی هستند. در شب ، خوردن یک میان وعده با پروتئین بالا قبل از خواب به تنظیم سطح گلوکز خون در طول شب کمک می کند. غذا را سرد بخورید تا بوی بد هنگام غذا خوردن کاهش یابد.


3) از نظر جسمی و روحی فعال باشید

تحرک جسمی علائم را در زنانی که حالت تهوع در دوران بارداری دارند بهبود می بخشد. مشغول بودن می تواند ذهن شما را از احساس حالت تهوع دور کند. خواندن یک کتاب ، انجام معما ، تماشای تلویزیون ، بازی یا پیاده روی کوتاه کمک خوبی می کند.


4) از مصرف مایعات اطمینان حاصل کنید

برای داشتن سلامتی ، به خصوص در دوران بارداری ، حفظ آب بدن مهم است. ممکن است مصرف هشت لیوان آب در روز هنگام حالت تهوع دشوار باشد ، اما کمبود آب بدن می تواند احساس تهوع را تشدید کند. افزودن سرکه سیب و عسل به آب باعث خوش طعم شدن آن می شود. مکیدن مکعب های یخ ساخته شده از آب یا آب میوه نیز یک روش موثر است.


5) دمنوش های زنجبیل و نعناع فلفلی

مدت هاست که از زنجبیل برای کمک به هضم غذا و کاهش ناراحتی های شکمی استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که ممکن است به بهبود علائم حالت تهوع نیز کمک کند. گزینه های دیگر نوشیدن شربت زنجبیل سرد یا افزودن یک تکه زنجبیل خام به آب یا چای است.

میان وعده هایی مانند نان زنجبیلی یا کوکی های زنجبیل نیز ممکن است کمک کنند. چای نعناع فلفلی نیز ممکن است به معده کمک کند.


رفع حالت تهوع صبحگاهی

6) لباسهای گشاد و راحت بپوشید

لباس محدود یا تنگ ممکن است علائم حالت تهوع را بدتر کند. زنانی که حالت تهوع در دوران بارداری دارند ، هنگام پوشیدن لباسهای گشاد ، علائم تهوع کمتری دارند.


7) ویتامین ها و مکمل ها

مکمل ها فقط باید تحت نظر پزشک استفاده شوند. اگر ویتامین می خورید ، بهتر است آنها را قبل از خواب و با میان وعده مصرف کنید. ویتامین B6 ممکن است به کاهش حالت تهوع کمک کند.

مکمل های آهن که در دوران بارداری تجویز می شوند ، گاهی منجر به حالت تهوع می شوند. پزشک ممکن است دوز کمتری را توصیه کند. برای افزایش جذب ، مکمل های آهن را با آب پرتقال یا یک نوشیدنی دیگر با ویتامین C مصرف کنید.


8) از استفاده از مانیتور کامپیوتر خودداری کنید

مانیتور کامپیوتر به سرعت و تقریباً غیر قابل مشاهده می لرزد که ممکن است حالت تهوع صبحگاهی بدتر کند. اگر جلوگیری از استفاده از مانیتور رایانه امکان پذیر نباشد ، ممکن است با پررنگ و بزرگتر کردن قلم ها و تغییر پس زمینه به رنگ صورتی ملایم ، به تنظیم صفحه کمک کنید. این کار به کاهش خستگی چشم کمک می کند.


9) از عوامل محرک اجتناب کنید

تهوع صبحگاهی با افزایش حساسیت به بو بوجود می آید. برخی از بوهای شدید می توانند علائم را بدتر کنند ، اما رایحه هایی مانند عصاره لیمو و رزماری می توانند به شما کمک کنند.


10) ریفلاکس اسید

گاهی اوقات ، حالت تهوع و استفراغ ممکن است به دلیل ریفلاکس اسید باشد.یک پزشک میتواند داروهای ضد اسید را برای کاهش سطح اسید معده و استفراغ صبحگاهی قبل از خواب توصیه کند. همیشه قبل از مصرف هر گونه دارو در دوران بارداری با پزشک مشورت کنید.


بیماری صبحگاهی چیست؟

احساس حالت تهوع فقط در صبح اتفاق نمی افتد. اکثر زنان با گذشت روز احساس راحتی می کنند اما برای برخی از زنان ممکن است تمام روز ادامه داشته باشند. حالت تهوع در دوران بارداری به طور معمول با افزایش سطح استروژن ، قند خون پایین و حساسیت بیشتر به برخی بوها همراه است. دلیل دقیق آن ناشناخته است ، اما عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشند:


افزایش هورمونها ، به ویژه استروژن ، پروژسترون ، گنادوتروفین جفتی انسانی (HCG) و کوله سیستوکینین ، منجر به تغییر در فعالیت هضم می شود

افت قند خون ، ناشی از نیاز جفت به انرژی

نظریه دیگری در مورد آنچه در حالت تهوع در اوایل بارداری کمک می کند مربوط به حس بویایی است. حس بویایی زن در بارداری حساس تر است و این می تواند احساس حالت تهوع را افزایش دهد.

تحقیقات نشان داده است که حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری نشانه خوبی است و با خطر کمتری از دست دادن بارداری همراه است.


استفراغ بیش از حد

استفراغ بیش از حد در دوران بارداری به عنوان hyperemesis gravidarum شناخته می شود که می تواند منجر به کم آبی ، سو تغذیه و کاهش وزن شود. این عارضه از هر 300 زن در طول بارداری حدود 1 نفر را درگیر می کند ، معمولاً فقط در 20 هفته اول بارداری است. باید به پزشک مراجعه کنید اگر:


کاهش وزن ناگهانی دارید

در استفراغ شما خون مشاهده می شود

در یک روز بیش از چهار بار استفراغ می کنید

قادر به نگه داشتن مایعات بیش از یک روز نیستید

پزشک ممکن است تغییرات رژیم غذایی ، استراحت کافی و استفاده از آنتی اسیدها را توصیه کند. در موارد شدید ، ممکن است بیمار نیاز به دریافت مایعات و تغذیه از راه وریدی داشته باشد.