کاپ قاعدگی چیست؟ و چگونه استفاده میشود به همراه فیلم آموزشی

می‌دانید کاپ قاعدگی چیست؟ کاپ قاعدگی نوعی وسیله بهداشتی برای خانم‌هاست که می‌توانند در دوران عادت ماهیانه به‌جای تامپون یا نوار بهداشتی از آن استفاده کنند. این کاپ یا فنجان قاعدگی از سال‌ ۱۸۶۰ وجود داشته است، ولی استفاده از آن در دهه ۳۰ قرن بیستم با اوج تبلیغات بر روی این محصول، رواج یافت. اگر می‌خواهید از شر حساسیت‌ها و مشکلات نوار بهداشتی رها شوید و گزینه‌ای کم‌هزینه و ایمن برای دوران پریود انتخاب کنید، توصیه می‌کنیم این مقاله را بخوانید. با خواندن این مطلب، بیشتر با کاپ قاعدگی آشنا می‌شوید و می‌توانید با درنظرگرفتن مزایا و معایب آن راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کاپ قاعدگی چیست؟ و چگونه استفاده میشود به همراه فیلم آموزشی


کاپ قاعدگی چیست؟ | نحوه استفاده از کاپ قاعدگی | مزایای کاپ قاعدگی | معایب کاپ قاعدگی | عوامل خطر

حتما بخوانید:

دلایل قاعدگی نامنظم و روش‌های درمان آن

بایدها و نبایدهای انتخاب نوار بهداشتی؛ نکاتی که هر خانمی باید بداند

آیا شنا و رفتن به استخر در زمان پریود خطرناک است؟ پاسخ به ۸ سؤال مهم و رایج


کاپ قاعدگی چیست؟


کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی نوعی محصول بهداشتی چندبارمصرف برای خانم‌هاست. کاپ قاعدگی فنجانی کوچک، انعطاف‌پذیر و قیفی‌شکل است که از لاستیک یا سیلیکون تهیه می‌شود و به‌هدف جمع‌کردن خون قاعدگی، در درون واژن قرار می‌گیرد. فنجان‌ها بیشتر از روش‌های دیگر می‌توانند خون را در خود جمع ‌کنند و همین باعث شده است که خیلی از خانم‌ها آن را به تامپون یا نوار بهداشتی ترجیح دهند. بسته به شدت خونریزی، می‌توانید بین ۶ تا ۱۲ ساعت از فنجان استفاده کنید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی


اگر می‌خواهید از فنجان قاعدگی استفاده کنید، بهتر است قبل از هرچیز با متخصص زنان مشورت کنید. قبل از اینکه نوع و برند کاپ قاعدگی را انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید چه اندازه‌ای برایتان مناسب است. انواع کاپ‌ قاعدگی از نظر اندازه متفاوت‌اند و بیشترِ برندها فنجان‌هایی در اندازه‌های کوچک و بزرگ می‌فروشند.


برای یافتن اندازه فنجان مناسب، شما و پزشکتان باید موارد زیر را در نظر بگیرید:


سن؛

شدت خون‌ریزی؛

طول دهانه رحم؛

داشتن زایمان طبیعی؛

قدرت ماهیچه‌های دیافراگم لگنی.


معمولا فنجان‌های قاعدگیِ کوچک‌تر برای خانم‌های کمتر از ۳۰ سالی که زایمان طبیعی نداشته‌اند توصیه می‌شوند. اندازه‌های بزرگ‌تر معمولا برای خانم‌های بالای ۳۰ سالی که زایمان طبیعی داشته‌اند یا پریود شدیدتری دارند مناسب‌ترند.

قبل از گذاشتن کاپ قاعدگی


وقتی برای اولین بار از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید، ممکن است احساس ناراحتی کنید؛ اما نرم و روان کردن کاپ قرارگرفتن آن در واژن را راحت‌تر می‌کند. قبل از استفاده از کاپ، لبه آن را با آب یا با روان‌کنندۀ بر پایۀ آب نرم کنید. از کاپ قاعدگی خیس راحت‌تر می‌توان استفاده کرد.

نحوه قراردادن کاپ قاعدگی


نحوه قرار دادن کاپ قاعدگی


اگر می‌توانید تامپون را راحت در واژن قرار دهید، قراردادن کاپ قاعدگی هم برای شما آسان خواهد بود.


برای استفاده از کاپ مراحل زیر را دنبال کنید:


دستانتان را خوب بشویید؛

لبه کاپ را با آب یا روان‌کننده خیس کنید؛

کاپ قاعدگی را کاملا از وسط تا کنید و آن را در حالتی که لبۀ آن به‌سمت بالا باشد در دست بگیرید؛

کاپ را در حالتی که لبۀ آن بالاست مانند زمانی که از تامپون استفاده می‌کنید در واژن قرار دهید (کاپ باید چند سانتی‌متر پایین‌تر از گردن رحمتان قرار بگیرد)؛

وقتی کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید. به این شکل باز خواهد شد و محفظه‌ای غیرقابل‌نفوذ در مقابل هوا ایجاد می‌کند که جلوی خون‌ریزی را می‌گیرد.


اگر کاپ را درست در واژن قرار دهید، نباید آن را احساس کنید. باید بتوانید بدون اینکه فنجان بیفتد به‌راحتی راه بروید، حرکت کنید، بپرید، بنشینید و دیگر فعالیت‌های روزمره را انجام دهید. اگر برای گذاشتن کاپ با مشکل مواجه شدید، با پزشکتان مشورت کنید.

نحوه خارج‌کردن کاپ قاعدگی


شما می‌توانید کاپ قاعدگی را بین ۶ تا ۱۲ ساعت در بدنتان نگه دارید. این یعنی در طول شب هم می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما نباید بیشتر از ۱۲ ساعت آن را در بدنتان نگه دارید و اگر زودتر پر شد، باید زودتر آن را بیرون آورید.


برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی مراحل زیر را انجام دهید:


دستانتان را خوب بشویید؛

انگشت اشاره‌ و شست‌تان را وارد واژن کنید. دنبالۀ کاپ را به‌آرامی بکشید تا به بدنۀ اصلی آن برسید؛

بدنه را به‌آرامی فشار دهید تا لبۀ آن از دهانه رحم آزاد شود. سپس آن را پایین بکشید تا کاپ بیرون بیاید؛

وقتی کاپ بیرون آمد، آن را در دستشویی خالی کنید.


مراقبت‌های بعد از بیرون‌آوردن


اگر می‌خواهید یک بار دیگر از کاپ قاعدگی استفاده کنید، باید آن را خوب بشویید. حداقل باید روزی دو بار کاپ را خالی کنید. کاپ‌های قاعدگیِ چندبارمصرف مقاوم‌اند و از ۶ ماه تا ۱۰ سال قابل‌استفاده‌اند. کاپ‌های یک‌بارمصرف را بعد از یک بار استفاده دور بیندازید.

حتما بخوانید: بهداشت واژن و ۱۲ نکته مهم درباره آن که هر زنی باید بداند

مزایای کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی


مزایای کاپ قاعدگی چیست؟

دوستدار محیط‌زیست و مقرون‌به‌صرفه است


کاپ قاعدگیِ چندبار‌مصرف را می‌توانید تا ۱۰ سال استفاده کنید. این یعنی تولید زباله و هزینۀ کمتر. البته این درمورد کاپ‌های قاعدگی یک‌بارمصرف صدق نمی‌کند.

می‌توانید آن را تا ۱۲ ساعت نگه دارید


تامپون را باید پس از ۴ تا ۸ ساعت تعویض کنید، اما کاپ‌ها می‌توانند مدت بیشتری در بدن شما بمانند. به همین دلیل، برای استفاده در طول شب مناسب‌اند. وقتی آن را به‌درستی در واژن جاگذاری کردید، دیگر به استفاده از نوار بهداشتی یا پد روزانه نیازی ندارید.

گنجایش زیادی دارد


هر کاپ قاعدگی می‌تواند حدود ۳۰ میلی‌لیتر مایع را در خود نگه دارد که تقریبا دو برابر مقداری است که تامپون یا نوار بهداشتیِ فوق‌جذاب می‌تواند جذب کند. این برای روزهایی که خون‌ریزی شدید دارید به شما اطمینان خاطر می‌دهد.

بو را کمتر می‌کند


خون قاعدگی وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرد بوی بدی تولید می‌کند؛ اما این کاپ‌ها در مقابل هوا نفوذناپذیرند و در نتیجه بوی بد تولید نمی‌کنند.

ایمن‌تر است


استفاده از تامپون ممکن است باعث نوعی عفونت به‌نام سندروم شوک سمی بشود؛ اما چون کاپ قاعدگی خون را جمع می‌کند و آن را جذب نمی‌کند، احتمال این نوع عفونت وجود ندارد.

سالم‌تر است


در کاپ‌های قاعدگی از مواد شیمیایی که در تامپون و نوار بهداشتی استفاده می‌شود (مانند سفید‌کننده و دیوکسین) استفاده نمی‌شود. طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، بعضی از دیوکسین‌ها ممکن است سرطان‌زا باشند؛ پس استفاده از فنجان قاعدگی سالم‌تر از تامپون و نوار بهداشتی است. همچنین چون کاپ قاعدگی واژن را خشک نمی‌کند، از بسیاری از عفونت‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

حتما بخوانید: درد قاعدگی، دلایل ایجاد، درمان‌های طبیعی و پزشکی آن

معایب کاپ قاعدگی چیست؟


معایب کاپ قاعدگی چیست؟

گاهی یافتن اندازه مناسب سخت است


کاپ‌ها اندازه‌های مختلفی دارند. یافتن اندازه مناسب گاهی چالش‌برانگیز است؛ به‌خصوص اگر خمیدگی رحم داشته باشید یا دهانه رحمتان پایین باشد. شاید نیاز باشد چند اندازه مختلف را امتحان کنید و همین ممکن است باعث شود خون‌ریزی‌تان گاهی به بیرون نشت کند.


خرید کاپ قاعدگی و همه نکاتی که باید بدانید

ممکن است بیرون‌آوردن آن سخت باشد


حتی اگر واردکردن کاپ به داخل واژن برایتان آسان باشد، بیرون‌آوردن آن کمی سخت است. باید در حالت نشسته قرار بگیرید و برای خارج‌کردن آن باید با استفاده از ماهیچه‌های دیافراگم لگنتان کاپ را به پایین فشار دهید تا دستتان به دنبالۀ آن برسد. اگر این کار را در مکانی عمومی انجام می‌دهید، باید کاپ را در دستشویی عمومی بشویید که ممکن است خیلی تمیز نباشد. در چنین مواقعی می‌توانید بطری آبی از خانه با خود ببرید و آن را روی کاپ بریزید و بعد با دستمال‌توالت خشک کنید.

ممکن است با آی. یو. دی تداخل پیدا کند


بعضی از تولید‌کنندگان کاپ‌های قاعدگی توصیه می‌کنند که در صورت داشتن آی. یو. دی از کاپ قاعدگی استفاده نکنید، زیرا این احتمال وجود دارد که نخِ آن را بکشد یا آن را جابه‌جا کند. البته پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، این موضوع را تأیید نکرد. با ‌این حال، بهتر است شما احتیاط کنید و از کاپ قاعدگی به‌همراه آی. یو.‌ دی استفاده نکنید یا اینکه حتما در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.


قبل از خرید نوار بهداشتی حتما این نکات را بدانید

ممکن است به مواد آن حساسیت داشته باشید


بیشتر کاپ‌های قاعدگی از مواد بدون‌ لاتکس ساخته می‌شوند و این یعنی خیلی از افرادی که به لاتکس حساسیت دارند می‌توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند؛ اما شاید بعضی از افراد به لاستیک یا سیلیکون که کاپ‌ها از آنها ساخته می‌شوند حساسیت داشته باشند.

ممکن است باعث خارش واژن شود


کاپ قاعدگی ممکن است واژن شما را تحریک کند و باعث خارش واژن شود، به‌خصوص اگر خوب آن را تمیز نکنید. در ضمن، اگر آن را به‌درستی جا نیندازید، ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و درد شود.

ممکن است باعث عفونت شود


با اینکه در قسمت مزایا به این نکته اشاره کردیم که کاپ قاعدگی در مقایسه با تامپون احتمال عفونت واژن را کاهش می‌دهد، ولی اگر خوب شسته و تمیز نشود، ممکن است باعث آلودگی و عفونت شود.


عواملی که باید در نظر بگیرید


کاپ‌های قاعدگی برای همه مناسب نیستند. به همین دلیل، قبل از هرچیز باید حتما با پزشکتان صحبت کنید، به‌خصوص اگر بیرون‌زدگی رحم دارید.


بیرون‌زدگی رحم وضعیتی است که در آن، رحم به‌دلیل ضعیف‌شدن ماهیچه‌های نگه‌دارنده آن، روی واژن می‌افتد.


همچنین، در صورت داشتن یکی از شرایط زیر، قبل از استفاده از کاپ قاعدگی با پزشکتان مشورت کنید:


عفونت واژنی دارید؛

به لاستیک یا لاتکس حساسیت دارید؛

به‌تازگی جراحی زنان، زایمان یا سقط جنین داشته‌اید؛

قبلا دچار عفونت ناشی از سندرم شوک سمی شده‌اید؛

از دستگاه‌ ضدبارداری (مانند آی. یو. دی) استفاده می‌کنید؛

قبلا رابطه جنسی نداشته‌اید و محافظت از هایمن (پرده بکارت) برایتان مهم است.


حتما بخوانید: چه عواملی در چرخه قاعدگی تغییر ایجاد می‌کنند؟ از کرونا تا هورمون

در آخر


کاپ قاعدگی محصولی بهداشتی برای بانوان است که می‌تواند به‌جای نوار بهداشتی یا تامپون استفاده شود. برای تصمیم‌گیری درمورد استفاده از کاپ، بهتر است با پزشک متخصص زنان مشورت کنید؛ به‌خصوص اگر بیماری ها و عفونت‌های زنانه دارید. اگر به نوار بهداشتی حساسیت دارید (دلایل حساسیت به نوار بهداشتی) یا خون‌ریزی‌تان شدید است، شاید کاپ قاعدگی بهترین انتخاب برای شما باشد. زنانِ بسیاری استفاده از کاپ قاعدگی را تمیزتر و راحت‌تر و تأثیر آن را غیرقابل‌مقایسه با نوار بهداشتی و تامپون می‌دانند.


نظر شما چیست؟ شما از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید؟ از تجربه‌تان برای ما بگویید.


هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر


کتاب الکترونیکی


قیمت نسخه انگلیسی در سایت آمازون


۱۱ دلار

قالب فایل

PDF

تعداد صفحه


۲۴۷

سال انتشار


۱۳۹۸

ناشر


TarcherPerigee

تعداد فایل


۱ فایل PDF


کتاب الکترونیکی دلبستگی

اگر می‌خواهید دلیل بسیاری از رفتارهای شریک عاطفی، یا حتی خودتان را در رابطه متوجه شوید، حتما این کتاب را بخوانید.

کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی و یا به اصطلاع کمتر رایج کاپ پریودی، نسل جدید محصولات بهداشت قاعدگی در جهان و جایگزین نوار بهداشتی و تامپون است. در آماده سازی این مطلب سعی شده تا تمام موارد مهم پوشش داده شود.


تست آنلاین تعیین شدت قاعدگی


اکثر زنان شناخت دقیقی از شدت خون ریزی و سلامت قاعدگی خود ندارند. با زدن این تست آنلاین متوجه خواهید شد که آیا نیاز به مراقبت های خاص و همچنین ویزیت پزشک دارید یا خیر.


کلیک کنید

كاپ قاعدگی چيست؟

کاپ قاعدگی وسیله ای کوچک و انعطاف پذیر است که مانند تامپون درون واژن قرار می­ گیرد ولی به جای جذب مایع قاعدگی، آن را جمع آوری می­ کند و هر 8 ساعت تخلیه می شود. كاپ قاعدگی عموما به شکل زیر طراحی شده اند.


کاپ قاعدگی چیست و روش استفاده از آن

اگر هیج تجربه ای و شناختی در مورد کاپ قاعدگی ندارید، ویدیو زیر منبع بسیار مناسبی برای شماست که توضیحات کاملی را به زبان ساده بیان کرده است.


***(منتشر شده در صفحه اینستاگرام خانم دکتر بهاره دلیلی)

فیلم نحوه استفاده از کاپ قاعدگی


مراحل استفاده از کاپ قاعدگی به صورت خلاصه در تصویر زیر آمده است. همچنین فیلم آموزشی در ادامه مشاهده می کنید.انواع فنجان قاعدگی و روش انتخاب مدل مناسب

فنجان قاعدگی در مدل ها و سایزهای مختلف عرضه می شود. نکات که در انتخاب سایز کاپ قاعدگی موثر است عبارتند از:


شدت قاعدگی ماهیانه

سن فرد

سبک زندگی و ورزش

تجربه بارداری و زایمان

طول کانال واژن و موقعیت سرویکس

اندازه های مختلف فنجان قاعدگی

سایز کاپ قاعدگی مناسب شما کدام است؟ تست آنلاین


یافتن سایز مناسب برای هر فرد کاری دشوار باشد ولی نگران نباشید، با پاسخ به چند سوال ساده تست انتخاب سایز می توانید سایز مناسب خود را بیابید.


تست انتخاب سایز

آیا کاپ قاعدگی برای باکره ها مناسب است؟

کاپ قاعدگی برای مجردها

کاپ قاعدگی کاملا درون واژن قرار می گیرد و به پرده بکارت یا هایمن (Hymen) آسیب می رساند، بنابراین اگر این موضوع برای شما حایز اهمیت است، استفاده از کاپ توصیه نمی­ شود، اما جدا از بحث فرهنگی، اگر بخواهیم این موضوع رو از منظر پزشکی بررسی کنیم باید بدانیم که کاپ قاعدگی برای هر خانمی که قاعدگی را تجربه می­ کند فارغ از سن و وضعیت تاهل قابل استفاده است، چنان که برخی دختران نوجوان در کشورهای غربی در اولین تجربه های قاعدگی خود از کاپ استفاده می­ کنند. به همین منظور بسیاری از تولید کنندگان مدل 0 یا مینی (mini) را برای نوجوانان طراحی و عرضه کرده اند.


آیا ممکن است خون به داخل رحم بازگردد؟

کاپ قاعدگی چیست

در مورد بازگشت خون از داخل كاپ قاعدگي به رحم در هنگام دراز کشیدن هم باید به آناتومی بدن خانم ها نگاهی بیاندازیم. به صورت خلاصه باید در نظر داشته باشید که زاویه واژن و رحم به صورتی است که حتی هنگام خوابیدن امکان سر ریز شدن مایع قاعدگی به رحم وجود ندارد، همچنین دهانه رحم یا سرویکس که پل ارتباطی بین رحم و کانال واژن است، دارای سوراخ بسیار ریزی است ( در حد چند میلی متر) که امکان مکش خون به داخل رحم را نخواهد داشت و به صورت یکطرفه آن را خارج می کند.


فرق تامپون با کاپ چیست؟

مقایسه تامپون و کاپ قاعدگی

روش استفاده از کاپ قاعدگی لیوا

تامپون ها همانند نوار بهداشتی از پنبه، پودر جاذب و مواد شیمیایی دیگر ساخته شده اند و درون واژن (به وسیله اپلیکاتور یا دست) قرار می گیرند و مایع قاعدگی را جذب می کنند. انتهای آن نخ بلندی وجود دارد که از واژن بیرون می­ماند و به کمک آن خارج می­شود. توصیه می شود هر 4 تا 6 ساعت و همین طور هنگام ادرار و مدفوع خارج گردد.


بیشتر بخوانید: مقایسه تامپون قاعدگی، کاپ قاعدگی و نوار بهداشتی


کاپ قاعدگی از جنس سیلیکون پزشکی است و در تولید آنها ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمیگیرد. همانند تامپون درون واژن قرار می گیرند ولی بر خلاف تامپون و نوار بهداشتی، خون قاعدگی را جذب نمی کند، بلکه آن را جمع اوری می کند.


ایا كاپ قاعدگي باعث عفونت و حساسیت می شود؟

جنس كاپ قاعدگي از سیلیکون پزشکی است که هیچ تاثیری روی محیط واژن نمی گذارد، بد نیست بدانید قبل از مجوز عرضه به بازار هر کمپانی سازنده نیاز است چندین تست بر روی کاپ انجام دهد، در این تست ها میزان حساسیت زایی و به همراه آن التهاب و سمیت کاپ قاعدگي سنجیده می شود، همچنین میزان بار میکروبی نیز آزمایش می شود و در صورت وجود هرگونه مغایرت با استانداردهای جهانی به هیچ عنوان مجوز ورود به بازار نخواهند داشت.


مقالات علمی در مورد کاپ قاعدگی و مزایا و معایب


کلیک کنید

فنجان قاعدگی و محیط زیست؟

اگر از طرفداران محیط زیست هستید و دغدغه حفظ و نگهداری آن را دارید استفاده از فنجان قاعدگی یک گزینه جذاب برای شماست. هر زن با جایگزینی نوار بهداشتی و تامپون و استفاده از کاپ می تواند از ورود تقریباً 16000 عدد تامپون، نوار بهداشتی و زباله های مربوط به آنها به محیط زیست جلوگیری کند که این زباله ها بین 500 تا 800 سال طول می کشد تا به طور کامل تجزیه شوند. بیشتر نوارهای بهداشتی از درصد بالایی پلاستیک ساخته می شوند و در فرایند تولید این محصولات از سفید کننده ها و مواد شیمیایی سمی استفاده می شود، در حالی که سیلیکون ماده ای بسیار سبزتر است که بعد از دور ریز کم کم به حالت اولیه خود یعنی سیلیس برمی گردد.


بهترین مارک کاپ قاعدگی و نکات مهمی که هنگام خرید باید رعایت کنید

خرید لیوا پلاس کاپ قاعدگی لیوا

کاپ قاعدگی به انگلیسی Menstrual Cup درون واژن قرار می گیرد و یادتان باشد شما محصولی را خریداری می کنید که قرار است سالها از آن استفاده کنید. پس در انتخاب و خرید فنجان قاعدگی مناسب به چند نکته زیر حتما توجه کنید در غیر این صورت باید در انتظار عواقب آن بر روی سلامتی خود باشید.


کمپانی سازنده: این محصول حتما باید توسط شرکت های معتبر تولید شده باشد و از خرید محصولات از واسط های بدون پروفایل معتبر یا محصولات چینی به شدت خودداری نمایید.

ایزو 13485: وجود این استاندارد برای تمام ملزومات پزشکی الزامی است و دارا بودن آن توسط یک شرکت به معنای عبور از بازرسی های سخت گیرانه و نظارت های شدید است.

مجوز: تمام محصولات تولیدی و وارداتی اصل و ایمن باید دارای مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی باشند و این موضوع به راحتی در سایت این اداره قابل استعلام است.

بنابراین قبل از انتخاب کاپ قاعدگی و خرید آن حتما در مورد مجوز، استاندارد ها و اصالت آن تحقیق نمایید.


مشاهده نظرات خریداران و کاربران کاپ قاعدگی در دیجی کالا


کلیک کنید

عوارض استفاده از کاپ قاعدگی

سندروم شوک سمی یک بیماری نادر باکتریایی ولی خطرناک است که توسط باکتری استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می شود. این بیماری چندین سال گذشته در آمریکا مشاهده می شد که علت آن استفاده از تامپون های با قدرت جذب بسیار زیاد بود. بعد از شناسایی علت آن، تولید تامپون های سوپرجاذب محدود شد و بر لزوم تعویض هر 5 الی 6 ساعت تامپون ها تاکید شد.


در مورد فنجان قاعدگی احتمال بروز این بیماری بسیار کم و نادر است. در واقع در صورتی که موارد بهداشتی را رعایت کنید و هر 8 ساعت فنجان قاعدگي را تخلیه کنید، نباید نگران این بیماری باشید. تاکنون یک مورد TSS مربوط به استفاده از این محصول گزارش شده است که بیمار مزبور اولین بار و بدون رعایت ساده ترین اصول، استفاده نمود و همینطور سابقه بیماری تیروئیدی هاشیموتو (یک بیماری خودایمنی جدی) را نیز داشته است. این مقاله اشاره ای به استفاده قبلی از تامپون نکرده است بنابراین داده های مهم برای نتیجه گیری مناسب در خصوص این فرد وجود ندارد که آیا علت اصلی ابتلا به TSS ابن فرد، استفاده از فنجان قاعدگی بوده است یا اینکه عوامل گفته شده دخیل بوده اند.