چگونه هکر شویم؟ شناخت ویژگی های هکر و پیش نیاز های هکر شدن

چطور به یک هکر خوب تبدیل شویم؟ چگونه هکر شویم: کلمه هک یکی از کلماتی است که در زندگی امروزه زیاد آن را می شنویم و بسیاری از افراد نیز از آن وحشت دارند. اما هک آن مفهوم ترسناکی که شما فکر می کنید نیست. هک به زبان ساده یعنی ورود یا نفوذ به یک سیستم از راه های مخفی و در های بسته. هکر ها نیز در واقع کسانی هستند که از طریق راه های مختلف؛ به سیستم های مختلف نفوذ می کنند.

چگونه هکر شویم؟ شناخت ویژگی های هکر و پیش نیاز های هکر شدن


اما هک به چندین روش مختلف انجام می شود. بسیاری از هکر ها، هکر های کلاه سفید هستند. هکر هایی که با استفاده از مهارت های خود، اشکالات و ایراد های یک سیستم، شبکه اجتماعی یا وب سایت را پیدا کرده و به صاحبان آنها اطلاع می دهند. اما روش دوم هک این است که با اهداف مخرب و بد قصد و افدام به هک کردن دیگران کنید. مثلا اکانت شخصی در شبکه های اجتماعی را هک کنید تا از او پول بگیرید.


بسیاری از افراد در دنیای امروزه دوست دارند تا هک کردن را یاد بگیریند و به یک هکر تبدیل شوند. اینکه توانایی نفوذ به هر سیستمی را داشته باشند و با نفوذ به سیستم های مختلف، کار هایی که دارند را انجام دهند یا با گرفتن و پیدا کردن مشکلات امنیتی در شرکت های بزرگ، به ثروت و شهرت برسند. در ادامه این مقاله در وب سایت ایران سوشیال، قصد داریم تا شما را با برخی از مهم ترین بخش های راه هکر شدن آشنا کنیم تا این راه سخت را بشناسید و اگر دوست دارید هکر شوید، روش اینکه چگونه هکر شویم را یاد بگیرید.

هکر کیست و چند نوع هکر داریم؟

در ابتدای مطلب به این موضوع اشاره شد که کلمه هک و هک کردن به این معناست که شما به هدف خاصی و از راهی غیر معمول مثل در پشتی یا حفره های امنیتی یک سایت، سیستم یا سرور، وارد آن شوید و هکر کسی است که این کار را انجام می دهد. در واقع شما باید در مسیر هکر شدن، اول معنای کلمه هک را بشناسید و در وهله دو نیز نیاز به شناخت انواع هکر ها را دارید. اما به نظر شما، چند نوع هکر داریم؟


انواع بسیار مختلف و متنوعی از هکر ها وجود دارند که می توانید در مقاله «هک چیست و هکر کیست؟» با تمامی انواع هکر ها به طور کامل آشنا شوید. انواع بسیار مختلفی از هکر ها وجود دارد ولی معمولا هکر ها را به سه دسته اصلی تبدیل می شوند:


هکر های کلاه سفید، دسته اول هکر ها هستند که با هدفی مثبت و برای کمک به سرور به آن حمله می کنند. در واقع حمله نمی کنند و فقط راهی برای نفوذ به سیستم های مختلف پیدا می کنند و مشکلاتی که پیدا می کنند را به شرکت اطلاع می دهند تا بتوانند سیستم خود را از نظر امنیتی قوی تر کنند. هکر های کلاه سفید معمولا توسط خود شرکت استخدام می شوند.

هکر های کلاه سیاه، هکر هایی هستند که به قصد تخریب و با اهداف بد به سیستم های مختلف حمله می کنند. وقتی هکر کلاه سیاه به سرور یا سیستم حمله می کند یا اطلاعات را به نفع خود برمیدارد و برای سرقت آمده و یا سیستم را به هم می ریزد و به شما آسیب می زند. هکر های کلاه سیاه در واقع همان هکر هایی هستند که بیشتر در فیلم ها می بینیم و از آنها وحشت داریم.

هکر کلاه خاکستری هکر هایی هستند که ممکن است کار آنها را تا حدی تشخیص دهیم. هکر های کلاه خاکستری، هکر هایی هستند که هم کار های هکر های کلاه سفید را انجام می دهند و هم کار هکر های کلاه سیاه. در واقع هکر های کلاه خاکستری، هر گاه نفع کاری در روش خاص خودش بیشتر باشد، آن را انتخاب می کنند. برای مثال، اگر شرکت پول خوبی برای پیدا کردن مشکل های امنیتی خود به هکر بدهد، این کار را انجام می دهند یا اگر شرکت های رقیب، پول بیشتری برای راز های شرکت اول بدهند، هکر می تواند بین این دو روش مسیر خود را انتخاب کند.

ویژگی های هکر ها

یک هکر چه ویژگی هایی دارد؟

یک هکر خوب و حرفه ای، باید برخی از ویژگی های مهم را داشته باشد تا بتواند به کار خود به عنوان یک هکر ادامه دهد. در ادامه قصد داریم تا با برخی از مهم ترین ویژگی های هکر ها آشنا شویم.

1: عادت به استفاده از سنجش ها و متریک های مختلف

هکر ها همیشه، همه چیز را می سنجند. سنجش همه چیز و همه راه ها با متر و معیار های مختلف برای پیدا کردن راه های مختلف، یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک هکر باید داشته باشد تا بتواند به یک هکر خوب تبدیل شود.

2: تمرکز بر روی رشد

تمرکز روی رشد و پیشرفت نیز یکی از مهم ترین ویژگی های هکر هاست. در دنیای کامپیوتر، پیشرفت به صورت لحظه ای و با سرعت بسیار بالایی رخ می دهد و شما همیشه باید برای در بالاترین سطح ماندن، آپدیت باشید و به طور روزانه رشد کنید. هکر ها نیز از آنجایی که امنیت همه سیستم ها به صورت روزانه زیاد می شود، رشد هکر یکی از مهم ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشد.

3: قدم های کوچک

هکر ها هیچ وقت یک راست از 0 به 100 نمی رسند. برای مثال، وقتی یک هکر قصد دارد تا زبان برنامه نویسی خاصی را یاد بگیرد تا بتواند هک کردن را شروع کند، زبان برنامه نویسی مورد نظر خودش را یک هفته ای یاد نمی گیرد. بلکه روی آن زمان می گذارند و در طول زمان، با پشتکار و قدم های کوچک، زبان برنامه نویسی را به خوبی یاد می گیرند.

4: قابلیت اجرایی بالا

یکی از نکات مهم درباره هکر ها این است که هکر ها حرف تو خالی نیستند. هکر ها عمل می کنند و با عملشان است که خود را به شما ثابت می کنند. البته جوجه هکر ها یا هکر های اسکریپتی نیز هستند که فقط حرف میزنند و اصلا هک کردن بلد نیستند.

5: ذهن باز و خلاق

هکر ها معمولا افرادی هستند که خلاقیت بسیار زیادی دارند و از تمامی ایده ها با ذهن باز استقبال می کنند. ذهن های بازی دارند و همه ایده های ممکن را در ذهن خود جمع می کنند و بهترین راه را انتخاب می کنند.

6: مدیریت زمان

هکر ها معمولا افرادی هستند که زمان خود را به خوبی مدیریت می کنند و از زمان خود بهترین استفاده را می برند و برای زمان خود اهمیت زیادی قائلند. اگر هکری را در نزدیکان خود بشناسید، می دانید که وقتی را هدر نمی دهد و کار های خود را معمولا عقب نمی اندازد.

7: تکرار موفقیت ها

یکی از کار هایی که هکر ها معمولا انجام می دهند، تکرار موفقیت هاست. تصور کنید، رونالدو با تمرین زیاد به روشی از شوت زدن دست پیدا کرده است که به روش آن می تواند به تمی های مختلف، گل بزند. هکر ها نیز دقیقا به همین روش کار می کنند و وقتی روششان موفقیت آمیز باشد، تا زمانی که روش قدیمی شود و دستشان رو شود، از آن روش استفاده می کنند.

8: همیشه در حال تغییر ذهنیت

این افراد به شدت ذهن باز و Open Minded هستند و با اتفاقات مختلفی که برایشان رخ می دهد، به سرعت سازگار می شوند و حتی اگر نیاز باشد، ذهنیت های خود را به سرعت عوض می کنند.

9: انجام کار با نظم و دقت بالا

هکر ها، اکثرا افراد بسیار منظم و با دقتی هستند و بر عکس تصاویری که در فیلم ها می بینیم این افراد به هیچ وجه شلخته نیستند و به نظم اهمیت بسیار زیادی می دهند. هکر ها معمولا افراد بسیار منظمی هستند و اجازه نمی دهند تا شلختگی مانع کارشان شود.

10: ماهر در برقراری ارتباط

برعکس چیز هایی که در فیلم های هالیوودی می بینیم، هکر ها افراد منزوی نیستند. برعکس هکر ها معمولا افرادی هستند که به شدت راحت ارتباط برقرار می کنند و حتی برای هک کردن نیز به آن نیاز دارند. همانطور که در بسیاری از مقاله های این سایت خوانده اید، مهندسی اجتماعی یکی از خطرناک ترین روش هایی است که هکر ها در بسیاری از روش های هک باید آن را بلد باشند.

چگونه هکر شویم؟

در وهله اول شما باید تلاش کنید تا خصوصیات بالا را در خود ایجاد کنید و به واسطه آنها، آمادگی لازم برای هکر شدن را داشته باشید. پس از آن، شما باید با برخی از مفاهیم آشنا باشید تا بتوانید به یک هکر خوب تبدیل شوید. این مفاهیم و در واقع مراحل هکر شدن عبارتند از:

آشنایی با برخی مفاهیم اولیه هک

شناخت سیستم عامل های مختلف و کار با آنها مانند ویندوز،لینوکس،اوبونتو،اندروید و سیستم عامل های دیگر

آشنایی با زبان های برنامه نویسی مختلف مانند پایتون، پاورشل، زبان C و C++، روبی، جاوا اسکریپت، ویژوال بیسیک (VB)، زبان اسمبلی یا به اصطلاح زبان ماشین و زبان های COM و DCOM

آشنایی با مفاهیم رمزنگاری و رمزگشایی و انواع مختلف رمز نگاری در اینترنت

آشنایی با آسیب پذیری های تحت وب، جمع آوری اطلاعات از اینترنت و ساختار فایروال های نرم افزاری و سخت افزاری

شناخت مفهوم مهندسی معکوسی و برنامه های تکنیک های آن که در هک از اهمیت بسیاری برخوردار است

اکسپلویت نویسی بر روی ویندوز و سیستم های گوشی و یادگیری نحوه ساخت بکدور (Backdoor)، روت کیت یا بوت کیت ها

و در انتها به روز نگه داشتن خود و آپدیت بودن و اضافه کردن چاشنی خلاقیت به کار

البته این خلاصه ای از کار هایی است که شما باید برای هکر شدن انجام دهید وگرنه اگر هکر شدن انقدر راحت بود، همه می توانستد هکر باشند.

آشنایی با گواهی نامه ها برای هکر شدن

گواهی نامه های بین المللی برای هکر های کلاه سفید

همانطور که گفتیم، هکر های کلاه سفید باید برای شرکت های مختلف کار کنند و نیاز به رزومه ای دارند تا بتوانند این شرکت ها را مجاب کنند تا آنها را استخدام کند. هکر های سفید می توانند برای اینگه به اعتبار خود بیفزایند و برای خود یک رزومه بی نقص درست کنند، می توانند در آزمون های خاصی شرکت کرده و با کسب مدارک معتبر و گواهی نامه های هک، خود را به طور محسوسی بالا بکشند و مطرح کنند. به این گواهی نامه ها نیز گواهی نامه هک اخلاقی و به هکر، هکر اخلاقی گقته می شود که لقب خیلی مهمی می باشد.

البته قبول شدن در این تست ها و آزمون ها و کسب این گواهی نامه ها کار هر کسی نیست و بسیار سخت و طاقت فرسا است ولی وقتی شما این گواهی نامه ها را داشته باشید، مردم در همه جای جهان، می توانند درباره مسائل امنیتی مختلف به شما تکیه و اعتماد کنند.

برخی از این گواهی نامه های هکر های اخلاقی عبارتند از:

  • گواهی نامه CEH (Certified Ethical Hacker)
  • گواهی نامه های SANS GIAC
  • گواهی ارزیابی آسیب پذیری ها (Certified Vulnerability Assessor)
  • هکر اخلاقی حرفه ای (Certified Professional Hacker)
  • مهندسی تست نفوذ (Certified Penetration Testing Engineer)
  • و دیگر گواهی نامه های هک

در این مقاله در مجله امنیت شبکه های اجتماعی، تلاش داشتیم تا شما را با ویژگی های هکر ها آشنا کنیم و برخی موارد اولیه مختلف مورد نیاز برای هکر شدن را برای شما توضیح دهیم.

«اطلاعیه ی مهم»

با درود و احترام بدینوسیله به اطلاع می رساند: فعالیت تیم کارشناسان و متخصصین، صرفاً در جهت آموزش و اطلاع رسانی در خصوص اقدامات پیشگیرانه به منظور افزایش سطح آگاهی و امنیت کاربران شبکه های اجتماعی و جلوگیری از دستیابی غیر مجاز به داده های شما در سیستم های رایانه ای ( هک شدن ) می باشد و این مجموعه هیچ گونه خدماتی در راستای درخواست هک، مسوولیت و پیامدهای ناشی از آن را تحت هیچ عنوان و به هیچ شرطی نمی پذیرد. امیدواریم مطالعه ی مستمر موضوعات آموزشی ما و دنبال کردن آنها ضمن سودمند بودن، راهی مطمئن و قابل اعتماد برای ارتقای امنیت و افزایش درصد ضریب جلوگیری و نفوذ به حوزه های شخصی و خصوصی شما باشد.

آسودگی خاطر شما در استفاده از رسانه های اجتماعی و کمک به محافظت از داده هایی که در فضای مجازی به اشتراک می گذارید هدف و آرمان ماست.

با تجدید احترام