بک لینک چیست ؟ راهنمایی نهایی بک لینک 2020 ! (Backlinks)

بک لینک چیست ؟ راهنمایی نهایی بک لینک 2020 ! (Backlinks)


بک لینک چیست ؟ (Backlinks) راهنمایی نهایی 2020 بک لینک در واقع یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی در سئو به شمار می‌آید و درصورتی که نیاز دارید تا ترافیک ورودی وب‌سایت شما از طرف موتور جستجوی گوگل افزایش یابد، باید به آن توجه‌ی ویژه داشته باشید. در حقیقت، در سال ۲۰۱۶ شرکت گوگل تایید کرد که علاوه بر محتوا، بک لینک یکی از عوامل و سیگنال‌های بسیار مهم برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها به شمار می‌آید.


اما اگر شما در حوزه‌ی سئو تازه ‌وارد هستید و یا قصد دارید ترافیک وب‌سایت مربوط به کسب و کار خودتان را افزایش دهید، احتمالاً باید با بک لینک‌ها آشنایی داشته و از اهمیت بسیار بالای آن‌ها آگاهی یابید. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی موارد ذیل پرداخته شده است:


درک درست نسبت به بک لینک‌ها و نقش آن‌ها در استراتژی کسب و کار شما

انواع بک لینک

چرا بک لینک‌ها مهم هستند

چطور بک لینک‌های وب‌سایت خودتان را بررسی کنید

چطور در وب‌سایت خودتان بک لینک ایجاد کنید

پاسخ به پرسش‌ها و رفع اشکالات رایج مرتبط با بک لینک‌ها

درک درست نسبت به بک لینک‌ها و نقش آن‌ها در استراتژی کسب و کار شما


بک لینک‌ها که با نام‌های دیگری همچون لینک داخلی (Inbound Links) یا لینک خارجی (External Links) هم شناخته می‌شوند، در واقع لینک و پیوند از صفحه‌ی یک وب‌سایت به صفحه‌ای از یک وب‌سایت دیگر است. برخلاف لینک‌های داخلی که دو صفحه‌ از وب‌سایت شما را به یکدیگر مرتبط می‌کنند، بک لینک‌ها یک پیوند از منبع شخص ثالث هستند که از یک وب‌سایت دیگر به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند.


اعتماد


اگر قصد دارید در سئوی وب سایتتان موفق باشید، باید به پیوندها و لینک‌ها توجه‌ی ویژه داشته باشید زیرا گوگل و سایر موتورهای جستجو از لینک‌ها به عنوان «راهی برای درک اعتبار یک صفحه» استفاده می‌کنند. شما می‌توانید لینک‌ها را به عنوان میزان اعتبار آنلاین یک وب‌سایت توصیف کنید، به این شکل که یک لینک از وب‌سایت A به وب‌سایت B به عنوان یک رای اعتماد از طرف یک منبع قابل اعتماد تلقی می‌شود.


اگر پنج نفر که یکدیگر را نمی‌شناسند یک رستوران خاص را به عنوان بهترین رستوران شهر شما انتخاب کنند، به احتمال زیاد شما می‌توانید به آن‌ها اعتماد کرده و در آن رستوران یک وعده غذای لذیذ میل کنید، زیرا افراد مختلف که ارتباطی با یکدیگر ندارند آن را تایید کرده‌اند.


محبوبیت


بدین ترتیب موتور جستجوی گوگل بک لینک ها را به عنوان رای اعتماد و محبوبیت یک وب‌سایت در نظر می گیرد.از این رو یک همبستگی و رابطه‌ی مستقیم بین بک لینک‌ها و اعتبار وجود دارد، یعنی هرچه تعداد لینک‌هایی که به یک وب‌سایت یا صفحه اشاره کرده‌اند بیشتر باشد، رتبه‌بندی آن وب‌سایت یا صفحه بالاتر خواهد بود.


به عنوان مثال به تصویر زیر که یک بازبینی در رابطه با محصول GoPro Hero 8 Black توسط پلت‌فرم Wired است، نگاهی بیاندازید. همانطور که مشاهده می‌کنید، در این صفحه یک لینک وجود دارد.


پلت فرم Wired


این لینک در واقع یک بک لینک مرتبط با محصول GoPro می‌باشد؛ که از یک مقاله‌ی بازبینی پلت‌فرم Wired به صفحه‌ی مربوط به این محصول در وب‌سایت GoPro اشاره می‌کند.


و لینک‌ «خرید» این محصول از فروشگاه‌های آمازون، وال‌مارت و غیره هر کدام یک بک لینک محسوب می‌شوند.


بک لینک خرید


هر لینکی که از طرف یک وب‌سایت دیگر به وب‌سایت شما اشاره کند (از یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر) بک لینک شناخته می‌شود. البته در ادامه متوجه می‌شوید که همه‌ی لینک‌ها ارزش برابر ندارند. همانطور که شما توصیه‌های یک دوست را به توصیه‌های یک فرد ناشناس ترجیح می‌دهید، گوگل هم بک لینک‌های مربوط به یک منبع و وب‌سایت قابل اعتماد و معتبر را به سایر موارد ناشناخته یا مواردی که قابل اعتماد نیستند، ترجیح می‌دهد.


این اعتماد بصورت PageRank نشان داده می شود. PageRank یکی از الگوریتم‌های گوگل است که کیفیت و کمیت بک لینک‌ها به یک صفحه‌ی خاص را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا در نهایت براساس اهمیت و اعتبار صفحه‌ی مورد نظر یک امتیاز و رتبه‌ی کلی برای آن تعیین کند.


انواع بک لینک


قبلا به این نکته اشاره کرده ایم که بک لینک ها دارای ارزش یکسانی نیستند؛ در ادامه انواع مختلف بک لینک مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت.


لینک‌های نوفالو (Nofollow Links)


همانطور که گفته شد، پیوندها و لینک های یک صفحه رای اعتمادی به منبع آن هستند، اما اگر بخواهید بدون تایید و رای اعتماد به یک منبع یا وب‌سایت لینک بدهید، چه باید کرد؟ در این حالت از لینک‌های نوفالو استفاده می‌شود. لینک‌های نوفالو از ویژگی ”rel=”nofollow استفاده می‌کنند. این ویژگی به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌فهماند که نباید از این لینک به عنوان یک رای عتماد به پلت‌فرم مورد نظر استفاده کنند. یک بک لینک نوفالو به این شکل است:


<a href=”https://www.domain.com/” rel=”nofollow”>this is a nofollowed link</a>


از آنجا که لینک‌های نوفالو هیچ تاثیری بر PageRank نخواهند داشت، بنابراین برای رسیدن به رتبه‌بندی بالاتر در SERPها نیز به شما کمکی نخواهند کرد. با این حال، گوگل در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ اعلام کرد که توسعه‌دهندگان در حال ایجاد تغییراتی در ویژگی nofollow هستند. در بیانیه‌ی گوگل آمده است «زمانی که ویژگی نوفالو معرفی شد، هیچ کدام از لینک‌های معرفی شده به همراه این ویژگی توسط موتور گوگل به عنوان یک سیگنال برای الگوریتم جستجو استفاده نمی‌شد.


حال این مورد دستخوش تغییراتی شده است. تمام ویژگی‌های مربوط به لینک‌ها اکنون به عنوان یک راهنما مورد استفاده قرار گرفته و تعیین می‌کنند که کدام لینک‌ها باید در جستجو قرار گرفته و کدام لینک‌ها حذف شوند».


برخی بر این باورند که توصیف این تغییرات به عنوان راهنما، بدان معناست که گوگل در برخی موارد لینک‌های نوفالو را هم به عنوان یک رای اعتماد در نظر می‌گیرد، مانند وقتی که یک پلت‌فرم خبری معتبر ویژگی nofollow را به تمام بخش‌های سایت خود (Sitewide) اضافه می‌کند.


لینک‌های دنبال‌کننده یا دوفالو (DoFollow)


به طور خلاصه می‌توان گفت که لینک‌های دنبال‌کننده یا دوفالو به لینک‌هایی گفته می‌شود که بر روی میزان اعتماد و رتبه‌بندی صفحه (PageRank) تاثیرگذار هستند، از این رو در لینک‌های دوفالو ویژگی nofollow اضافه نمی‌شود.


نکته: چیزی به نام ویژگی «Follow» وجود ندارد و بک لینک‌های «dofollow» تعریف نشده‌اند، به عبارتی بدون اضافه کردن ویژگی Nofollow آن لینک به لینک دنبال کننده تبدیل می‌شود.


یک بک لینک از نوع دنبال‌کننده به این شکل است:


<a href=”https://www.domain.com/”>this is a followed link</a>


لینک‌های حمایتی یا پرداخت شده (Sponsored or Paid)


گاهی اوقات ممکن است برای تبلیغ بخشی از مطالب یا یکی از محصولات خودتان به یک وبلاگ‌نویس و یا شخص تاثیرگذار پول پرداخت کنید. درصورتی که برای یک لینک به محصول یا مطلب خودتان پولی پرداخت کرده باشید، آن لینک باید ویژگی “rel=”sponsored را به همراه داشته باشد؛ به این شکل گوگل متوجه می‌شود که لینک مذکور یک لینک حمایتی و یا پرداخت شده می‌باشد.


در نظر داشته باشید که پرداخت پول برای بدست آوردن لینک‌های دنبال‌کننده از طرف وب‌سایت‌های دیگر نقض کننده‌ی «دستورالعمل وب‌مستر گوگل» به شمار آمده و می‌تواند تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی سایت شما در نتایج جستجو باشد.


ویژگی “rel=”sponsored باعث می‌شود که لینک‌های پرداخت شده و حمایتی بر روی رتبه‌بندی وب‌سایت شما تاثیر منفی نداشته باشند.


نمونه‌ای از بک لینک‌های حمایتی در ادامه‌ی مطلب عنوان شده است:


<a href=”https://www.domain.com/” rel=”sponsored”>this is a sponsored link</a>


لینک‌های مرتبط با محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC


یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، لینک‌های شخصی یا لینک‌های UGC (محتوای تولید شده توسط کاربر) است. این ویژگی به گوگل می‌فهماند که لینک مورد نظر توسط کاربران یک پلت‌فرم ایجاد شده است و نه وب‌مستر آن.


یک بک لینک UGC به این شکل است:


<a href=”https://www.domain.com/” rel=”ugc”>this is a UGC link</a>


لینک‌های بسیار معتبر (High Authority Links)


همانطور که گفته شد، لینک‌های مختلف در الگوریتم گوگل دارای اعتبار و ارزش یکسان نیستند، بنابراین ممکن است بخواهید برای افزایش رتبه‌بندی در موتورهای جستجو، از بک لینک‌های معتبرتر و با ارزش‌تر استفاده کنید.


در این حالت باید به لینک‌های بسیار معتبر یا High Authority Links پناه ببرید. این لینک‌ها نسبت به سایر موارد موجود از ارزش بالاتری نزد گوگل برخوردار بوده و تنها توسط منابع قابل اعتماد و شناخته شده ایجاد می‌شوند. به عنوان مثال پلت‌فرم‌هایی همچون روزنامه‌ی نیویورک تایمز (اینکه گوگل به یک رسانه‌ی خبری بزرگ اعتماد داشته باشد کاملاً منطقی است) و یا یک وب‌سایت بزرگ که توانسته اعتماد کاربران را به خود جلب کند.


البته همانطور که در بخش‌های ابتدایی مقاله گفته شده است، گوگل از طریق الگوریتم PageRank به بررسی و ارزیابی اعتبار یک وب‌سایت یا یک صفحه‌ی خاص می‌پردازد، اما از آنجا که این الگوریتم دیگر بروزرسانی نشده و پس از حدف نوار ابزار آن در سال ۲۰۱۶ تقریباً بازنشسته محسوب می‌شود، دیگر نمی‌توان آن را به عنوان یک معیار عمومی جهت ارزیابی توصیف کرد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با الگوریتم PageRank و نحوه‌ی تاثیرگذاری آن بر اعتبار می‌توانید از این لینک استفاده کنید، با این حال اگر به دنبال ارزیابی کیفیت یک لینک هستید باید عوامل و فاکتورهایی همچون قابلیت اعتماد و یا کیفیت محتوای ارائه شده به کاربران توسط پلت‌فرم مورد نظر را بررسی کنید.


گرچه پلت‌فرم‌های نرم‌افزاری از معیارهای مختلفی استفاده می‌کنند، اما این معیارها تنها نشان دهنده‌ی اعتبار دامنه بوده و توسط گوگل استفاده نمی‌شوند. به عنوان یکی از معیارهای اعتبارسنجی باید از خودتان سوال کنید که آیا رای اعتماد و تایید یک وب‌سایت یا نشریه‌ی خبری برایتان اهمیت دارد یا خیر.


لینک‌های تاکسیک یا سمی (لینک‌های غیرطبیعی)


پیوند‌ها و لینک‌های اشتباه می‌توانند به توانایی وب‌سایت شما در کسب رتبه از گوگل آسیب رسانده و حتی بر روی رتبه‌ی فعلی وب‌سایت شما تاثیر منفی بگذارند. لینک‌های «بد» معمولاً با نام لینک سمی یا لینک غیرطبیعی توصیف می‌شوند.


بک لینک‌های سمی به مواردی گفته می‌شود که معمولاً از طرف وب‌سایت‌های مشکوک، بی‌کیفیت و یا پلت‌فرم‌هایی که به صورت مستقیم دستورالعمل وب‌مستر گوگل را نقض کرده‌ و به دنبال دستکاری رتبه‌بندی موتورهای جستجو هستند، ارائه می‌شوند. این نوع بک لینک می‌تواند شامل موارد ذیل هم باشد: لینک‌های پرداخت شده‌ای باشد که ویژگی نوفالو یا sponsored به آن‌ها اضافه نشده، لینک‌هایی که از طرف فهرست‌ بی‌کیفیت و یا سایت‌های بوک‌مارک ارائه شده، لینک‌های پاورقی که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، و یا تعداد زیادی لینک که همگی از یک متن anchor مشابه استفاده می‌کنند.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با نحوه‌ی ارزیابی بک لینک‌ها و تشخیص لینک‌های سمی می‌توانید به این لینک مراجعه کرده و یا از ابزار «Backlink Audit tool» برای ساده‌سازی این روند استفاده کنید.


این ابزار می‌تواند در تجزیه و تحلیل لینک‌های مختلف و همچنین خلاص شدن از دست لینک‌های سمی که به دامنه‌ی شما اشاره کرده و باعث افت رتبه‌بندی وب‌سایت شما شده‌اند، کمک شایانی کنند. در صورتی که پیش از بررسی تک‌تک بک لینک‌های موجود، این ابزار را به حساب کنسول جستجوی گوگل متصل کنید، قادر خواهید بود یک دید کلی نسبت به وضعیت و سلامت بک لینک‌های خود بدست آورید.


(تصویری از ابزار Backlink Audit tool که پس از بررسی کامل وب‌سایت یک نتیجه‌ی کلی نسبت به وضعیت بک لینک‌ها ارائه کرده است)


ابزار Backlink Audit tool


پس از پایان مراحل تجزیه و تحلیل سایت توسط این ابزار، می‌توانید اقدامات مختلفی در رابطه با نتایج بدست آمده اتخاذ کنید، از جمله ایجاد یک لیست «رد کردن» و ارسال آن به ابزار Google Disavow، و یا به طور مستقیم با وب سایتها تماس برقرار کرده و از آنها بخواهید لینک ها را حذف کنند. شما حتی می‌توانید در صورت اعتماد به یک منبع یا لینک، آن را در لیست سفید (whitelist) قرار دهید.


حذف لینک‌های سمی


(پس از پایان بررسی می‌توانید اقدامات مختلفی در رابطه با نتایج بدست آمده اتخاذ کنید، از جمله ایجاد یک لیست از بک لینک‌های سمی و یا ایجاد فهرست «رد کردن» و ارسال آن به گوگل)


اگر به دنبال حذف لینک‌های سمی از وب‌سایت خود هستید، می‌توانید این کار را به صورت مستقیم از طریق ابزار Backlink Audit tool انجام دهید.


لینک‌های ویراستاری (Editorially Placed Links)


گوگل در ازای لینک‌های ویراستاری و رای اعتماد مالک وب‌سایت‌های دیگر به شما پاداش می‌دهد. لینک‌های ویراستاری یا editorially placed به بک لینک‌هایی گفته می‌شود که از طرف یک روزنامه‌نگار یا وب‌مستر به وب‌سایت دیگر اشاره می‌کند. اینگونه لینک‌ها معمولاً به دلیل محتوای با کیفیت ساخته می شوند، که سبب افزایش ترافیک و اعتبار آن وب‌سایت می گردد. دلیل اصلی استفاده از این نوع لینک افزایش و بهبود تجربه‌ی کاربری است، نه دستکاری الگوریتم‌های موتور جستجو.


چرا بک لینک‌ها مهم هستند؟


همانطور که مشاهده کردید، بک لینک‌ها یک مبحث طولانی هستند و در صورتی که به بهبود وضعیت وب‌سایت خود اهمیت می‌دهید، باید توجه‌ ویژه‌ای به آن‌ها داشته باشید. اما چرا؟


به شما کمک می‌کنند تا به رتبه‌بندی بالاتری برسید


احتمالاً با خواندن بخش‌های ابتدایی این مقاله متوجه شده‌اید که استفاده‌ی درست از بک لینک‌ها باعث افزایش رتبه‌بندی در گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌شود. در صورتی که هیچ بک لینکی به وب‌سایت شما اشاره نکرده باشد، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی و بهبود جایگاه در نتایج موتورهای جستجو را از دست داده‌اید؛ یکی از فاکتورهای اصلی که نشان می‌دهد شما یک پلت‌فرم یا موسسه‌ی قابل اعتماد در صنعت هستید و به همین دلیل شایستگی رسیدن به رتبه ی بالاتر در نتایج جستجوی گوگل را دارید.


در حقیقت، مطالعاتی که اخیراً توسط پلت‌فرم Backlinko صورت گرفته، حاکی از آن است که افزایش تعداد بک لینک‌ها با رتبه‌بندی بالاتر در گوگل همبستگی و رابطه‌ ای مستقیم دارد.


بک لینک های خروجی


برای اینکه بتوانید با استفاده از بک لینک‌ها رتبه‌بندی خود را بهبود ببخشید، باید از کیفیت آن‌ها اطمینان حاصل کنید. باید از لینک‌هایی که دستورالعمل وب‌مستر گوگل را نقض می‌کنند اجتناب کنید، مواردی همچون لینک‌هایی که تحت طبقه‌بندی «طرح لینک یا link scheme» قرار گرفته و با هدف دستکاری نتایج جستجو ایجاد شده‌اند.


برای بدست آوردن لینک‌های مناسب و با کیفیت، از روش‌هایی که در ادامه‌ی مطلب گفته شده، استفاده کرده و دیگر نگران هیچ چیزی نباشید.


یک راه برای شناسایی صفحات جدید توسط گوگل وجود دارد


عنکبوت‌های گوگل (ربات گوگل) از لینک‌های مختلف برای پیدا کردن صفحات جدید استفاده می‌کنند؛ این روش یکی از اصلی‌ترین راه‌های کشف (discovered)، کراول و ایندکس شدن محتوا توسط گوگل است. به این ترتیب می‌توان گفت که لینک‌ها به نوعی مسیر هدایت گوگل در وب هستند. یک لینک از طرف یک منبع قابل اعتماد به محتوای شما کمک می‌کند که سریع‌تر توسط گوگل ایندکس شود؛ این بدان معناست که محتوای شما سریع‌تر رتبه‌بندی می‌شود.


برای بهبود قابلیت اعتماد و اعتبار شما


لینک‌هایی که از طرف یک منبع معتبر و قابل اعتماد به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند، نه تنها از لحاظ سئو به شما کمک می‌کنند تا به رتبه‌بندی بالاتری دست یابید، بلکه می‌توانند منجر به افزایش سطح اعتماد و اعتبار کسب و کار شما شوند. فکر کنید که شما یک استارت‌آپ حوزه‌ی فناوری راه‌اندازی کرده‌اید؛ این احتمال وجود دارد که فعالیت‌های شما در بین مردم شناخته شده نباشند (هنوز).


در این حالت اگر بتوانید یک پوشش خبری مناسب ایجاد کرده و یک لینک از طرف پلت‌فرم شناخته شده‌ی TechCrunch بدست آورید، قطعاً اعتبار و همچنین آگاهی پیرامون کسب و کار شما تا حدی زیاد افزایش خواهد یافت. در مرحله‌ی بعد اگر بتوانید از طرف پلت‌فرم‌های خبری معتبری همچون بی‌بی‌سی، TechRadar و Wired هم لینک دریافت کنید، این بدان معناست که برخی نهاد‌ها و سازمان‌های مهم صنعت فناوری نیز به شما اشاره کرده و حجم بالایی از ترافیک را به سمت وب‌سایت شما روانه ساخته اند.


حتی در صورتی که ارزش سئوی بک لینک‌ها را هم نادیده بگیریم، اینکه خبرنگاران و سردبیران پلت‌فرم‌های مطبوعاتی بزرگ، در مقالات خود به کسب و کار شما اشاره کنند، خودش یک کلید طلایی به سمت موفقیت محسوب شده و باعث افزایش چشم‌گیر سطح اعتماد و اعتبار شما خواهد شد.


آن‌ها ترافیک مرجع را به سمت صفحه‌ی شما هدایت می‌کنند


زمانی که وب برای اولین بار راه‌اندازی شد، هدف از استفاده از لینک‌ها تنها اشاره به پلت‌فرم‌های دیگر و ساده‌سازی دسترسی کاربران به آن‌ها بود. ساده‌ترین هدف استفاده از لینک‌ها این است که مرورگر وب از صفحه‌ی A به صفحه‌ی B منتقل شود (نه تنها صفحات یک وب‌سایت، بلکه‌ ممکن است صفحه‌ی یک وب‌سایت دیگر به عنوان مقصد تعیین شود).


گرچه در حال حاضر لینک‌ها به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما هدف اصلی هرگز تغییر نکرده و این لینک‌های گران‌بها می‌توانند ترافیک بسیار ارزشمندی را به سمت صفحه‌ی شما هدایت کنند.


اگر یک قدم به عقب بازگشته و مثال قبل را دوباره مرور کنیم، متوجه می‌شوید که پوشش مطبوعاتی فوق‌الذکر باعث خواهد شد تا خوانندگان مطلب به سمت وب‌سایت شما مجذوب شوند. این مسئله به نوبه‌ی خود باعث خواهد شد تا برند و کسب و کار شما به مخاطبان بیشتر و در نهایت به مشتریان بیشتری معرفی شود. شما در مرحله‌ی بعدی قادر خواهید بود که این ترافیک ورودی را به فهرست بازاریابی خود اضافه کنید، تا از طریق کانال‌های رسانه‌ای پولی، باعث ایجاد درآمدزایی از طریق ترافیک ارجاع شوید.


ترافیک مرجع


هرگز پتانسیل نهفته‌ی بک لینک‌ها برای ایجاد و افزایش ترافیک یک وب‌سایت را دست کم نگیرید. یکی از بهترین راه‌های موجود برای بررسی صلاحیت و اعتبار بک لینک‌ها این است که آیا لینک مورد نظر توانایی جذب ترافیک از طرف مخاطبان هدف را دارد یا خیر.


چطور بک لینک‌های وب‌سایت خودتان را بررسی کنید


در صورتی که به دنبال ایجاد کمپین ساخت لینک هستید، یا می‌خواهید از روش‌های مختلف برای رسیدن به لینک‌های با کیفیت در وب‌سایت خود بهره ببرید، و یا می‌خواهید ببنید که پلت‌فرم‌های رقیب چه رویکردی نسبت به بک لینک‌ها دارند و یا تنها به دنبال بررسی رتبه و جایگاهتان در مقابل سایر رقبا هستید؛ باید نسبت به چگونگی بررسی بک لینک‌ها و کسب یک بینش کلی در رابطه با آن‌ها، آگاهی کامل داشته باشید.


ابزارهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید برای رسیدن به یک تصویر کلی نسبت به رویکرد پلت‌فرم‌های رقیب و یا دیدکلی در رابطه با وضعیت لینک‌های خودتان، از آن‌ها بهره ببرید. در همین راستا می‌توان به ابزارهای شناخته شده‌ای همچون کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) و یا سم‌راش (SEMrush) اشاره کرد.


استفاده از کنسول جستجوی گوگل برای درک وضعیت لینک‌ها


کنسول جستجوی گوگل به شما کمک میکند وضعیت لینک‌های سایتتان را بررسی کنید، اما به یاد داشته باشید که این ابزار قابلیت ارائه‌ی اطلاعات در رابطه با پلت‌فرم‌های رقیب را ندارد. Google Search Console یک ابزار رایگان است که می‌تواند لینک‌هایی را که گوگل می بیند به شما نشان دهد. البته اطلاعات ارائه شده توسط این ابزار در مقایسه با سایر ابزارها کمی محدود است.


برای استفاده از کنسول جستجوی گوگل ابتدا به سایت آن مراجعه کرده و وارد حساب خود شوید. با استفاده از منوی سمت چپ به زیرمجموعه‌ی «Legacy tools and reports» وارد شده و بر روی گزینه‌ی «Links» کلیک کنید.


در این مرحله شما قادر خواهید بود نمایی کلی از بک لینک های وب سایت خود را تحت عنوان لینک‌های خارجی (External links) مشاهده نمایید.


بک لینک های سایت


(تصویری از ابزار Google Search Console که می‌توانید با استفاده از آن وضعیت کلی بک لینک‌های وب‌سایت خودتان را مشاهده کنید)


شما می‌توانید در بخش‌های مختلف اطلاعات متفاوتی بدست آورید


لینک‌های خارجی (External links): نشان می دهد که چند لینک خارجی به وب‌سایت شما اشاره می‌کند.

صفحه‌هایی که بیشترین تعداد لینک را دارند (Top linked pages): نشان می‌دهد که کدام صفحات وب‌سایت شما بیشترین تعداد بک لینک را دارند.

بیشترین تعداد لینک از طرف وب‌سایت‌ها (Top linking sites): این بخش نشان می‌دهد که کدام وب‌سایت بیشترین بک لینک به وب‌سایت یا صفحه‌ ای از سایت شما را داده است.

متن بیشترین تعداد لینک‌ها (Top linking text): متداول‌ترین متنی (anchor) که برای لینک‌های خارجی استفاده شده است.

شما همچنین می‌توانید با استفاده از گزینه‌ی بالا سمت راست از لینک‌های خارجی وب‌سایت خود یک فایل CSV تهیه کنید.


استفاده از ابزار SEMrush برای بررسی پروفایل بک لینک خودتان و پلت‌فرم‌های رقیب


گرچه ابزار کنسول جستجوی گوگل برای درک وضعیت و برخی عناصر مربوط به پروفایل بک لینک شما بسیار کاربردی و مفید است، اما یک ابزار محدود بوده که نمی‌تواند در رابطه با پلت‌فرم‌های رقیب اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهد. در صورتی که قصد دارید از این اطلاعات برای بهبود وضعیت لینک‌ها استفاده کرده و یا روش‌های مورد استفاده توسط پلت‌فرم‌های رقیب را ارزیابی و شناسایی کنید، قطعاً باید از یک ابزار تخصصی در این زمینه بهره برده که قابلیت‌های بیشتری نسبت به ابزار گوگل دارد. ابزار SEMrush می‌تواند در راستای ایجاد یک دید کلی نسبت به وضعیت پروفایل لینک‌های شما و همچنین پلت‌فرم‌های رقیب، یاریتان کند.


تجزیه و تحلیل بک لینک (Backlink Analytics)


با استفاده از ابزار Backlink Analytics نه تنها می‌توانید در رابطه با بک لینک های سایت خودتان اطلاعات و داده‌های قابل توجهی بدست آورید، بلکه در رابطه با وضعیت و رویکرد پلت‌فرم‌های رقیب نیز اطلاعات چشم‌گیری بدست می‌آورید، که می تواند در راستای بهبود معیارها و ایجاد یک استراتژی بهتر به شما کمک ‌کند. زمانی که یک دامنه به این ابزار کاربردی معرفی می‌کنید، قطعاً آماده‌ی دریافت یک بینش و دید تخصصی نسبت به وضعیت لینک آن سایت خواهید بود.


ابزار Backlink Analytics


(نمایی از ابزار Backlink Analytics)


اما این ابزار چه اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده و شما چگونه می‌توانید از آن‌ها برای تغییر و بهبود استراتژی خود استفاده کنید؟


دسته‌بندی دامنه‌های ارجاع (Categories of referring domains): در این قسمت می‌توانید ببینید که چطور دامنه‌های دارای لینک به یک وب‌سایت براساس موضوع طبقه‌بندی می‌شوند. این بخش به شما کمک می‌کند تا درک درستی نسبت به طبقه‌بندی پروفایل لینک یک دامنه براساس موضوع، پیدا کنید. این کار در راستای بررسی بخش‌ها و فرصت‌های مختلف برای بهبود وضعیت بک لینک صورت می‌گیرد.


برترین لنگرها (Top anchors): با شناخت متداول‌ترین متن‌های anchor که برای ساخت بک لینک یک دامنه مورد استفاده قرار گرفته، می توانید خطر اقدامات منفی در رابطه با روش های ساخت لینک سمی (toxic link) را به حداقل برسانید و از استراتژی متن لینک های طبیعی (natural link text) استفاده کنید.


ارجاع به دامنه‌ها با استفاده از امتیاز اعتبار (Referring domains by Authority Score): با استفاده از ابزار «امتیاز اعتبار» SEMrush و کسب اطلاعات تخصصی می‌توانید نسبت به کیفیت بک لینک های دامنه، درک درستی پیدا کنید. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند تا در رابطه با عملکرد وب‌سایتتان یک دید کلی داشته باشید، بلکه برای مقابله و بهبود وضعیت در برابر پلت‌فرم‌های رقیب نیز به شما کمک خواهد کرد.


دامنه‌های ارجاع شده (Referring domains): تعداد دامنه‌های ارجاع داده شده به یک سایت، رابطه ا‌ی مستقیم با رتبه‌بندی بالای سایت دارد. درصورتی که از این بخش به عنوان یک معیار رقابتی استفاده کنید، به شما کمک خواهد کرد که شکاف واقعی و مشکلات مربوط به لینک‌های وب‌سایت را شناسایی کنید.


ویژگی پیوند‌ها (Link attributes): پس از اینکه تفاوت میان لینک‌های فالو، لینک‌های نوفالو، لینک‌های حمایتی و لینک‌های UGC را به درستی درک کردید، می توانید از استراتژی مناسبی که رقبا در آن موفق شده اند استفاده کنید.


بک لینک‌ها (Backlinks): تجزیه و تحلیل بک لینک پلت‌فرم‌های رقیب می‌تواند به شما کمک کند که فرصت ها را شناسایی کنید و لینک های مناسب برای دامنه خود پیدا کنید. علاوه بر آن می توانید به دامنه های که به شما لینک کرده اند و همچنین نحوه لینک کردن آنها، نظارت داشته باشید.


توزیع TLD: آیا تمام لینک‌های شما از طرف همان کشوری هستند که شما در آن فعالیت دارید؟ آیا این فرصت برای شما در سراسر جهان وجود دارد که از طرف کسانی که با رقیب شما کار می‌کنند لینک شوید؟ درک درست از نحوه‌ی توزیع TLD یک پروفایل لینک، به شما کمک می کند دید کلی نسبت به استراتژی یک تجارت گسترده بدست آورید.


پروفایل‌های مشابه (Similar profiles): آیا به دنبال دستیابی به اطلاعات تخصصی‌تر و گسترده‌تری در رابطه با پروفایل لینک رقیب خود هستید؟ شما می‌توانید از ابزار «پروفایل‌های مشابه» استفاده کرده و جهت یافتن فرصت‌‌های تازه به بررسی پروفایل لینک مشابه در دامنه‌های مختلف و یا وضعیت پلت‌فرم‌های برتر بپردازید.


برترین صفحات (Top pages): در این بخش می‌توانید ببینید که کدام صفحات بیشترین تعداد لینک را به خود اختصاص داده‌اند. از این اطلاعات می‌توانید در جهت استراتژی لینک‌های داخلی استفاده کنید.


در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در رابطه با پروفایل لینک خودتان و یا سایر دامنه‌های موجود بدست آورید، از این لینک استفاده کنید. با مراجعه به لینک مذکور علاوه بر موارد فوق می‌توانید در رابطه با ابزار Backlink Analytics tool نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید. هرگز نباید قدرت اطلاعات بدست آمده از تجزیه و تحلیل پلت‌فرم‌های رقیب را دست‌کم بگیرید، همچنین به یاد داشته باشید که با استفاده از ابزار مناسب شما در جایگاهی قرار خواهید گرفت که به راحتی می‌توانید لینک‌های مناسبی برای افزایش رتبه‌بندی و افزایش سطح پیشرفت ایجاد کنید.


چطور در وب‌سایت خودتان بک لینک ایجاد کنید


شما در رابطه با ساخت بک لینک‌ها چطور عمل می‌کنید؟


واقعیت این است که روش‌ها و راه‌حل‌های مختلفی برای ساخت بک لینک وجود دارد، اما برخی از این روش‌ها شانس موفقیت بالاتری داشته و به شما کمک می‌کنند تا لینک‌های باکیفیت‌تری نسبت به روش‌های دیگر ایجاد کنید. در رابطه با این موضوع یک اشتباه رایج نیز وجود دارد، اینکه برای ساخت لینک حتماً باید از شرکت‌ها و آژانس‌های فعال در این حوزه کمک گرفت.


در حال حاضر راه‌های مختلفی وجود دارد که به شما کمک می‌کند به راحتی از همین امروز لینک‌های بسیار خوبی بدست آورید. البته به یاد داشته باشید که شما نباید لینک‌های با کیفیت را خریداری کنید، بلکه باید با تلاش و کوشش آن‌ها را بدست آورید. در ادامه‌ی مطلب روش‌های محبوب و بسیار ساده برای جذب لینک به وب‌سایت شما معرفی و توضیح داده شده است:


از تامین‌کننده بخواهید که به شما لینک کند

اگر در زمینه‌ی فروش محصولات دیگران فعالیت دارید، احتمالآ در وب‌سایت تامین‌کننده‌ی شما بخشی به نام «از کجا بخرم» یا «فروشندگان» وجود دارد که شبیه تصویر زیر است:


لینک محل توزیع محصول


(در این تصویر فروشگاه‌های مختلف به عنوان محل توزیع محصول لینک شده‌اند)


از آنجا که این لیست‌ها به ندرت بروزرسانی می‌شوند، احتمالاً پس از مراجعه به وب‌سایت تامین کننده متوجه خواهید شد که وب‌سایت و نام شما به عنوان فروشگاه عرضه کننده‌ی محصول درج نشده است. به صفحه‌ی فروشگاه‌ها در وب‌سایت پلت‌فرم تامین کننده مراجعه کرده و در صورتی که نام شما در بین فروشگاه‌های معرفی شده درج نشده است، با آن‌ها تماس گرفته و درخواست کنید که وب‌سایت شما نیز به لیست افزوده شود.


از هارو (HARO) برای پاسخ به درخواست روزنامه‌نگاران و ژورنالیست‌ها استفاده کنید

هارو (مخفف کمک به یک خبرنگار یا Help A Reporter Out) یک پلت‌فرم شناخته شده است که خبرنگاران و ژورنالیست ها برای خبرهای بعدی خود در آن به دنبال منابع و نقل قول می‌گردند. در صورتی که در این پلت‌فرم حساب کاربری ایجاد کنید، هر روز (دوشنبه تا جمعه) سه ایمیل درخواست منبع برایتان ارسال خواهد شدَ، که به شما یا حوزه‌ی فعالیت مشتریان شما مرتبط است.


ایمیل‌ ارسال شده توسط هارو


(یکی از ایمیل‌های ارسال شده توسط هارو)


در صورتی که یکی از ایمیل‌های ارسال شده با تجربه‌ی شما مطابقت داشت، در مهلت تعیین شده به آن پاسخ دهید. در صورتی که از اطلاعات ارائه شده توسط شما استفاده شود، به احتمال زیاد در آن داستان یا خبر به شما لینک خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که این روش همواره موفقیت آمیز نبوده و به صورت حتمی منجر به یک لینک جدید به وب‌سایت شما نخواهد شد. مطمئن شوید تنها زمانی که اطلاعات ارسال شده توسط شما مفید هستند این کار را انجام دهید، و در نهایت ذکر کنید که انتظار دارید با ایجاد یک لینک از کار شما قدردانی شود.


یک پست میهمان (Guest Post) برای خبرگزاری و نشریه‌های فعال در حوزه‌ی کسب و کارتان بنویسید

گرچه به گفته‌ی آقای مت کاتس (Matt Cutts) از شرکت گوگل، وبلاگ‌نویسی برای میهمانان در سال ۲۰۱۴ به انتها رسیده است، اما او تنها به پست‌های میهمان بی‌کیفیتی اشاره کرده است که صرفاً به منظور کسب لینک از هرجا که می‌تواند محتوای شما را بازنشر کند، نوشته شده‌اند.


در حال حاضر، ارسال پست میهمان همواره یک روش مناسب برای دریافت لینک و به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربه‌ی شما از طریق پلت‌فرم‌های مطبوعاتی فعال در حوزه‌ی کسب و کار شماست. بیایید با این مثال کار را ادامه دهیم که شما یک حسابدار هستید و قصد دارید یک پست میهمان بنویسید.


به گوگل مراجعه کرده و به جستجوی «”accounting intitle:”write for us» بپردازید.

جستجو در گوگل(این کلمات را در گوگل جستجو کنید)


استفاده از واژه‌ی «Intitle» برای جستجوی پیشرفته در کنار کلمات کلیدی بدان معناست که شما صفحاتی که دارای «Write For Us» هستند را به عنوان نتیجه‌ی جستجو دریافت خواهید کرد.


نتایج جستجوی گوگل


(نتایج جستجوی عبارات فوق در گوگل)


نتایج بدست آمده وب سایتهایی را نمایش می دهد که به دنبال ایده ی پست مهمان هستند که شما می‌توانید پست‌های خودتان را برایشان ارسال کنید. در این لینک یک راهنمای کامل در رابطه با وبلاگ‌نویسی میهمانان توسط موسسه‌ی بازاریابی محتوا (Content Marketing Institute) نوشته شده است.


از فهرست راهنمای تخصصی استفاده کنید

اغلب صنایع و کسب و کارها دارای فهرست راهنما هستند که فعالیت‌های مختلف شرکت‌های فعال در یک حوزه‌ی خاص را پیشنهاد داده و بخش‌هایی از آن را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این فهرست‌هایی وجود دارند که به صورت محلی و تنها مختص به یک شهر منتشر شده‌اند. همانند آنچه در بخش پست‌های میهمان گفته شد، شما می‌توانید از گوگل برای پیدا کردن فرصت‌های مناسب استفاده کنید.


برای این کار عبارت «”accounting intitle:”directory» را در گوگل جستجو کنید.


با تعداد زیادی فهرست تخصصی در حوزه‌های کاری مربوطه روبرو می‌شوید که می‌توانید سایت خودتان را در آن‌ها به ثبت برسانید:


جستجوی فهرست راهنما


( نتایج بدست آمده پس از جستجوی عبارت فوق)


اشاره به نام تجاری و برند را به لینک تبدیل کنید

هرازگاهی از مشاغل مختلف در مطبوعات (چه در سطح کشوری و یا در سطح بین‌المللی) یاد می‌شود؛ چه به دلیل معرفی یک محصول یا سرویس جدید که اخیراً راه‌اندازی کرده‌اند، یا استخدام یک فرد شناخته شده و یا حتی راه‌اندازی یک کمپین خیریه باشد. باید بدانید که مطبوعات به صورت معمول به مشاغل مختلف اشاره کرده و از لینک استفاده نمی‌کنند، که امری عادی می‌باشد. با این حال قسمت سخت کار انجام شده است، تضمین پوشش مطبوعاتی.


پس از اینکه متوجه شدید روزنامه‌نگار یا ویراستار به شما اشاره ای کرده است، از آن‌ها بخواهید که لینک به وب‌سایت و کسب و کار شما به مطالب خود اضافه کنند. گرچه برخی اینکار را انجام نمی‌دهند، اما امکان اضافه شدن لینک توسط آن‌ها وجود دارد و همین روش می‌تواند راهی ساده برای بدست آوردن تعدادی لینک با کیفیت و ارزشمند برای شما باشد. شما می‌توانید با استفاده از ابزار نظارت بر نام تجاری (Brand Monitoring Tool) به کسب اطلاعات مختلف در رابطه با این موضوع بپردازید؛ که تنها با انتخاب کشور هدف، شرایط مرتبط با نام تجاری و ایجاد کمپین در رابطه با دامنه‌ی خودتان، به سادگی انجام می‌شود.


ابزار نظارت بر نام تجاری


(ابزار نظارت بر نام تجاری، تنها کافیست برند، کشور و کلمات کلیدی را انتخاب کنید)


ابزار کاربردی فوق همچنین به شما این امکان را می‌دهد که پلت‌فرم‌های مطبوعاتی را براساس «لینک کردن» و «لینک نکردن» به وب‌سایت شما فیلتر کنید. بنابراین با استفاده از این ابزار شما یک لیست کامل از پلت‌فرم‌هایی در اختیار دارید که به نام تجاری شما اشاره کرده‌اند و می‌توانید از این اطلاعات در استراتژی احیای لینک خودتان استفاده کنید.


دسته‌بندی و فیلتر پلت‌فرم‌های مطبوعاتی


(دسته‌بندی و فیلتر پلت‌فرم‌های مطبوعاتی بر اساس اینکه به شما لینک کرده‌اند یا خیر)


شما در مرحله‌ی بعدی می‌توانید این اطلاعات را مستقیماً به ابزار ساخت لینک ارسال کرده تا در زمینه‌ی سازماندهی فرایند افزایش تعداد لینک، اتصال حساب ایمیل، ارسال گروهی ایمیل و همچنین نظارت و ردیابی اشاراتی که با موفقیت به لینک تبدیل شده‌اند (مراجعه به پلت‌فرم‌های مطبوعاتی و درخواست برای لینک کردن) به شما کمک کند.


ابزار ساخت لینک


(تصویری از ابزار ساخت لینک که می‌تواند در زمینه‌ی ردیابی لینک‌های جدید در مطبوعات مختلف به شما کمک کند)


به عنوان یک منبع معتبر مورد استناد قرار بگیرید

اگر وقت خود را صرف ایجاد محتوا یا محصول عالی کرده‌اید، باید به عنوان منبع از شما یاد شده و به شما لینک شود. به عنوان مثال، در وب‌سایت بسیاری از دانشگاه‌های معتبر بخشی با عنوان «منابع شغلی» وجود دارد:


فرصت‌های شغلی دانشگاه


(بخش «فرصت‌های شغلی» یک دانشگاه)


آیا متوجه شدید که در این صفحه یک لینک به پلت‌فرم‌هایی که افراد فارغ‌التحصیل را استخدام می کند، وجود دارد؟ اگر کسب و کار شما به نوعی اشتغال‌زایی و کاریابی برای افراد تحصیل کرده بود، می‌توانستید به این صفحه مراجعه کرده و نشان دهید که چرا نام شما باید به عنوان یک منبع برای کمک به دانشجویان جهت یافتن اولین شغل مناسب، به این پلت‌فرم افزوده شود.


فرصت‌هایی مانند آنچه در این مثال به آن پرداخته شده، همه جا وجود دارد و شما می‌توانید با استفاده از محتوای با کیفیت و همچنین محصول یا سرویس اصلی خودتان رویکرد مشابهی داشته باشد.


انتشار نتایج تحقیقات و ارسال آن برای مطبوعات

تحقیقات منحصر به فرد و کسب نتایج مفید می‌تواند یکی از بهترین روش‌های ممکن برای ورود به مطبوعات و افزایش شهرت کسب و کار شما باشد، اما به یاد داشته باشید که این کار سریع و آسان نیست.


راه اندازی یک کمپین روابط عمومی مبتنی بر داده، با استفاده از داده هایی که در اختیار دارید و یا داده های یک پلت فرم دیگر، فرآیندی بسیار زمانبر است که ارزش نتایج حاصل شده را دارد. روزنامه‌نگاران و ناشران شدیداً تمایل دارند تا نتایج بدست آمده از مطالعات تحقیقاتی و نظرسنجی‌های مختلف را به اشتراک بگذارند.


در صورتی که آمادگی صرف زمان و انرژی لازم را داشته باشید، این مورد می تواند برای کسب لینک‌های با کیفیت و خارق‌العاده بسیار عالی باشد.


برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این روش می‌توانید از این دستورالعمل استفاده کنید.


برای شناسایی فرصت‌ها باید پروفایل بک لینک رقبا را تجزیه و تحلیل کنید

اگر به دنبال شناسایی فرصت‌هایی هستید که رقیب شما به واسطه‌ی آن‌ها توانسته لینک‌های با کیفیت کسب کرده و رتبه‌بندی خود را بهبود ببخشد، باید برای شناسایی فرصت‌ها وقت صرف کرده و به تجزیه و تحلیل پروفایل بک لینک آن‌ها بپردازید.


در حقیقت می‌توانید با استفاده از ابزار SEMrush’s Backlink Gap این کار را انجام داده و فرصت‌های موجود جهت بهبود وضعیت بک لینک خودتان را کشف کنید.


برای آغاز کار تنها کافیست که علاوه بر دامنه‌ی خودتان، مشخصات رقیب اصلی را هم وارد کنید:


ابزار SEMrush’s backlink gap


(تصویری از ابزار SEMrush’s backlink gap)


استفاده از این ابزار یک راه عالی برای شناسایی شکاف‌های موجود در استراتژی ساخت لینک رقیب و همچنین اولویت‌بندی فرصت‌های موجود است؛ موقعیت‌هایی که پلت‌فرم‌های رقیب توانسته‌اند از آن‌ها لینک دریافت کرده اما شما از آن‌ها غافل شده‌اید.


پلت فرم های بک لینک رقبا


(مشاهده‌ی پلت‌فرم‌هایی که به رقبای شما لینک کرده‌اند و هیچ لینکی برای شما ندارند)


پاسخ به پرسش‌ها و رفع مشکلات رایج مرتبط با بک لینک‌ها


طی یک دهه‌ی گذشته فرایند ساخت لینک به شکل چشم‌گیری دگرگون شده است، اما این تغییرات با هدف بهتر شدن صورت گرفته است؛ بر همین اساس با گذشت زمان مشکلات و مسائل متداولی در این زمینه به وجود آمده که قصد داریم در این بخش به آن‌ها پرداخته و برخی از آن‌ها را رفع کنیم. بنابراین وقتی که در آینده با چنین مواردی روبرو شدید، به راحتی می‌توانید بهترین گزینه‌ی پیش رو را انتخاب کرده و از انتخاب‌های غلط اجتناب کنید.


هرچه تعداد لینک‌های شما بیشتر باشد، رتبه‌بندی بالاتری خواهید داشت


گرچه دلیل بوجود آمدن چنین اشتباهی کاملاً آشکار است، اما لزوما افزایش تعداد لینک به افزایش و بهبود رتبه ختم نمی‌شود. همانطور که در بخش‌های ابتدایی این مقاله گفته شد، تمام لینک‌ها از امتیاز و اعتبار یکسانی برخوردار نیستند.


یک لینک از طرف پلت‌فرم‌های مطبوعاتی معتبر و یا نشریه‌های شناخته‌ شده‌ی صنعتی می‌تواند صد برابر با ارزش‌تر از لینک های بی‌کیفیت از طرف وبلاگ‌ها و پست‌های بی‌ربط باشد. فرایند ساخت لینک تنها به تعداد لینک‌ها محدود نشده است، بلکه شما باید تعداد زیادی لینک با کیفیت بدست آورید.


با در نظر گرفتن این موضوع، می‌توان گفت که یک رابطه‌ی قوی بین تعداد لینک‌های با کیفیت و افزایش رتبه‌بندی وجود دارد. به یاد داشته باشید که نباید تنها بر روی تعداد لینک‌ها تمرکز کنید، زیرا این روند در نهایت به تاکتیک‌ها و روش‌هایی ختم می‌شود که بر روی لینک‌های بی‌کیفیت متمرکز شده و نه تنها باعث بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما نخواهد شد، بلکه به آن ضربه می‌زند.


به دنبال کسب لینک‌های نوفالو نباشید


این مورد نیز یکی از مسائل و اشتباهات متداول است که اغلب نادیده گرفته می‌شود. از نظر تاریخی، لینک‌های نوفالو هیچ تاثیری بر عملکرد و کارایی سئو شما ندارند؛ البته در سپتامبر ۲۰۱۹ هم گوگل اعلام کرد که لینک‌های نوفالو تنها نوعی اشاره محسوب شده و تاثیری بر رتبه‌بندی ندارند.


بسیاری از فعالان حوزه‌ی سئو بر این باورند که گوگل ممکن است بر اساس سیگنال‌های دیگر به دنبال لینک‌هایی برود که ویژگی nofollow را به همراه دارند، مانند مواردی که در آن یک خبرگزاری رده بالا تصمیم می‌گیرد ویژگی nofollow به تمام لینک‌های خروجی خود اعمال کند. گذشته از این، لینک‌های نوفالو همچنان می‌توانند باعث جذب ترافیک و افزایش سطح اعتبار وب‌سایت شما شوند.


تا زمانی که یک لینک مرتبط و از طرف یک منبع معتبر باشد، نباید صرفا به دلیل ویژگی نوفالو از آن چشم‌پوشی کرد.


خرید لینک یک روش سریع برای افزایش رتبه وب‌سایت شماست


هرگز برای خرید لینک اقدام نکنید، زیرا این کار مستقیماً نقض دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل به شمار آمده و می‌تواند تاثیر منفی بر روی رتبه‌بندی شما داشته باشد و حتی باعث اعمال مجازات از طرف گوگل برای وب‌سایت شما شود.


درصورتی که به دنبال حمایت از یک محتوا هستید (به دلایلی غیر از کسب لینک) حتماً باید از ویژگی ”rel=”sponsored استفاده کنید.


ابزارهای نمایش امتیاز لینک تنها راه تشخیص لینک‌های با کیفیت هستند


بسیاری به اشتباه بر این باورند که تنها راه شناسایی یک لینک با کیفیت، بررسی امتیاز لینک در یک نوار ابزار مرتبط است. در حقیقت، جان مولر (John Mueller) اخیراً اعلام نموده که گوگل از این امتیازات به عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی استفاده نمی‌کند. امتیاز لینک تنها یک معیار ساده است که توسط نوار ابزار و در راستای نشان دادن اعتبار بالقوه‌ی یک لینک از نگاه موتور جستجو محاسبه می‌شود.


با تمام این تفاسیر، درک این موضوع مهم است که امتیاز لینک، یک عامل کلیدی برای رتبه بندی در موتورهای جستجو تلقی نشده و باعث نمایش کیفیت یک لینک نمی‌شود. اگر یک لینک از طرف منبع مرتبط ایجاد شده و به صورت editorially استفاده شده باشد، می‌تواند باعث جذب ترافیک به سمت وب‌سایت شما شود؛ بنابراین تنها به این دلیل که در یک ابزار بررسی معیارهای پایینی بدست آورده، نباید از آن غافل شد.


یک پروفایل لینک طبیعی (natural link profile) شامل لینک‌هایی است که از منابع مختلف با اعتبار و مدت زمان فعالیت مختلف ایجاد شده‌اند، و کسب لینک تنها از طرف منابع شناخته شده و بسیار معتبر به نوعی غیرطبیعی و غیرواقعی محسوب می‌شود.


اگر زیادی لینک داشته باشید با مجازات روبرو خواهید شد


یک اشتباه رایج و قدیمی دیگر وجود دارد که اگر در یک مدت زمان کوتاه تعداد زیادی لینک بدست آورید، با مجازات و کسر رتبه روبرو خواهید شد. تصور کنید که یک کمپین روابط عمومی راه‌اندازی کرده‌اید که صدها لینک editorially از طرف نشریات مختلف در عرض یک روز بدست آورده است.


مثلاً در این رویداد یک محصول جدید رونمایی شده، نتایج یک سری تحقیقات مهم اعلام شده و یا مواردی از این دست. این روند ماهیت وایرال (افزایش چشم‌گیر محبوبیت در مدت زمان بسیار کوتاه) دارد و هیچ مجازاتی برای آن در نظر گرفته نشده است. بنابراین تا زمانی که لینک‌های با کیفیت بدست می‌آورید، لازم نیست در رابطه با زیاد بودن تعداد آن‌ها نگران باشید. این اشتباه به این دلیل فراگیر شده که برخی افراد به دنبال خرید لینک‌های غیرطبیعی هستند.


خلاصه‌ی مطلب


بک لینک‌ها یک عامل کلیدی برای رتبه‌بندی هستند و در صورتی که تمایل دارید در گوگل به جایگاه بهتری برسید، نباید از آن‌ها چشم‌پوشی کنید. فرایند ساخت لینک یکی از حوزه‌های گسترده و در حال توسعه‌ی سئو می‌باشد، به همین دلیل افراد زیادی هستند که با تمرکز بر روی این حوزه فعالیت می‌کنند. خبر خوب این است که شما به این متخصصان نیازی نداشته و می‌توانید با استفاده از روش‌ها و تاکتیک‌های کوتاه مدت همانند آنچه در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است، به موفقیت چشم‌گیری دست یابید.


پس از اینکه لینک‌های با کیفیت و عالی برای وب‌سایت خود بدست آوردید، مشاهده خواهید که رتبه‌بندی و جایگاه این وب‌سایت سریعاً بهبود خواهد یافت؛ نسبت به عملکرد و فعالیت‌های پلت‌فرم‌های رقیب نیز هوشیار باشید و در صورت کشف یک فرصت قابل قبول، سریعاً از آن استفاده کنید.