فاکتور برای ثبت دامنه سئو فرندلی

فاکتور های سئو و رتبه بندی گوگل کم نیستند اما برخی از آن ها در دامنه وجود دارند که باید در هنگام ثبت دامنه به آن ها توجه کرد، ثبت نکردن دامنه سئو فرندلی منجر به از دست دادن میزان زیادی اعتبار سئو می شود.


۱۴ نکته مهم برای ثبت دامنه سئو فرندلی

فاکتور برای ثبت دامنه سئو فرندلی


بهترین راه برای راه اندازی سایتی قدرتمند انتخاب نام و آدرسی مناسب است. آدرس دامنه در نهایت باید منجر به رضایت اول کاربران و دوم گوگل شود.


یعنی چه؟ با ذکر مثالی توضیح می دهیم: فرض کنید ۲ دامنه با آدرس های متفاوت که قبلا تاریخچه ای در گوگل نداشتند در یک ساعت توسط دو نفر ثبت و ایندکس می شوند. هر دو این دامنه ها از نظر سئو محتوا و بک لینک با هم برابرند و هر دو قصد کسب رتبه اول گوگل در یک کلمه کلیدی مشترک را دارند.


تا به الان هر دو سایت امتیازی مساوی داشته و از دیگری قوی تر نیستد اما در هنگام ثبت دامنه اولی ۱ سال و دومی ۵ ساله ثبت می شود! در اینجاست که دامین دوم نسبت به دامین اول برتری پیدا می کند چرا که یکی از فاکتور های رتبه بندی گوگل میزان عمر دامنه است.


اگر رتبه بهتری در گوگل می خواهید؟ این نکات را به خاطر بسپارید


در ابتدا اعلام می کنیم که این فاکتور ها بر اساس میزان اهمیت طبقه بندی نشده اند.


دامنه سطح بالا


Top Level domain (TLD) یا دامنه سطح بالا اصطلاح رسمی برای پسوندی است که در انتهای نام دامنه ظاهر می شود. برخی از نمونه های دامنه های سطح بالا شامل موارد زیر می شوند:


همه ما با پسوند های فوق آشنا هستند، در واقع بیش از ۱۰۰۰ پسوند ممکن وجود دارد که وب مسترها می توانند برای دامنه خود انتخاب کنند اما توصیه ما دامنه های کشوری مانند .ir یا بین المللی محبوب نظیر .com و .org است.


البته انتخاب پسوند دامنه کاملا بستگی به موضوع سایت دارد یعنی اگر در زمینه فروش اینترنتی فعالیت می کنید پسوند .Shop می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد.


ریشه دامنه


Domain Root یا ریشه دامنه به معنی صفحه اصلی می باشد. اگر قصد فعالیت در حوزه ای خاص مانند فروش آنتی ویروس را دارید از کلمه کلیدی در آدرس دامنه استفاده کنید در اینجا Antivirus می شود.


عمر دامنه


طبق اسناد موجود به جرات می توان گفت که مهم ترین شاخص ارزش گذاری دامنه از دیدگاه گوگل عمر دامنه است. ارزش دامنه ای با عمری ۲ ماهه با دامنه ای ۲ ساله تفاوت بسیاری با هم داشته و حتی از نظر ارزش گذاری قابل قیاس نیستد، چرا؟ به دو دلیل: عمر محتوا و عمر لینک.


مانند گیاه سیر که هر چه بیشتر بماند جا افتاده تر شده و برای خورنده آن خوشمزده تر می شود در بک لینک و محتوا نیز گوگل نقش جناب آقای سیر خوار را بازی می کند 🙂


نکته: یک درک نادرست از عمر دامنه در میان افراد وجود دارد، بسیاری فکر می کنند گوگل به زمان ثبت دامنه اهمیت می دهد اما اصلا اینطور نیست، عمر یک دامنه دقیقا از زمان ایندکس شدن سایت در گوگل محاسبه می شود نه خرید!


تاریخ انقضا دامنه


تاریخ انقضا دومین شاخص مهم است، دامنه ای که تاریخ انقضای بیشتری دارد از احساس امنیت بیشتری نزد گوگل برخوردار بوده و ممکن است موجب بالا رفتن میزان اعتماد گوگل نسبت به وب سایت شود.


نام دامنه


نام دامنه نه تنها برای گوگل بلکه برای کاربران نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. بر اساس اسناد بدست آمده بهترین نام برای دامنه آن است که با موضوع سایت و کلمات کلیدی هدف مرتبط باشد.


هنگامی که کلمه کلیدی هدف عیننا و به صورت کاملا مستقیم در آدرس دامین قرار گرفته است به اصطلاح این دامنه تطابق دقیق دامنه با کلمه کلیدی بوده و شانس بهتری را برای کسب رتبه اول با آن عبارت کلیدی را دارد به تکنیک در سئو Exact Match Domain گفته می شود، البته قبل از انجام این کار انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئو را بخوانید!


اس اس ال


معمولا گوگل فاکتور های رتبه بندی سایت ها را به صورت عمومی اعلام نمی کند اما SSL [🔒] یکی از آن ها نیست! نصب پروتکل امنیت لایه انتقال از آن دسته فاکتورهایی است که گوگل به صورت علنی به تاثیر آن اعتراف کرده است.


پس از نصب SSL حتما باید تمامی آدرس های قدیمی از Https توسط ریدایرکت ۳۰۱ به Https منتقل شوند. همچنین اتصال سایت به پنل سرچ کنسول باید مجدد و با آدرس جدید انجام شود.


اگر مشتاق هستید تا اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید شما را به خواندن مقاله تاثیر SSL در سئو دعویت می کنیم چرا که داشتن SSL یکی از نکات مهم در سئو سایت است.


پسوند دامنه


پسوند دامنه در زمان های قدیم جزو مهم ترین فاکتور ها بود اما با اضافه شدن هدف گذاری بین المللی به پنل سرچ کنسول گوگل دیگر تاثیر چندانی ندارد یا شاید اصلا ندارد!


نحوه کارکرد: سایت هایی که پسوند دامنه آن ها حاوی پسوند کشوری بود (مثلا در ایران .ir) شانس بهتری در نتایج جستجو کاربرانی را داشتند با IP همان کشور به جستجو پرداخته بودند.


اما همان طور که گفتیم با اضافه شدن هدف گذاری بین المللی به آسانی می توان کشور هدف را تعیین کرد. نکته دیگری نیز هست این فاکتور در نتایج جستجو فارسی اثری ندارد چرا که گوگل فارسی ای وجود ندارد.


دیگر شاخص ها


کوتاه بودن تعداد حروف .

یک سره بودن و نداشتن خط فاصله (-) .

عمومی بودن هویز دامنه.

خرید و فروشی نبودن .

سابقه نداشتن صاحب امتیاز .

ثبت دامنه رنک دار


خرید دامنه ای که قبلا سابقه ای در گوگل داشته می تواند برای شروع مناسب باشد اما به شرطی که مرتبط باشد!


سابقه دامنه در سایت آرشیو


برای چک کردن سابقه تاریخی دومین آدرس را در سایت Archive.org وارد کنید.


تعداد کارکترهای دامنه


هر چه آدرس کوتاه تر باشد بهتر! چرا که هم در ذهن بهتر می ماند و هم حروف اضافی ندارد.


دامنه ای با نام فراموش نشدنی ثبت کنید


نام دامنه کوتاه باشد، آسان به خاطر سپرده شود و تایپ آسانی داشته باشد و البته راحت تلفظ شود. وجود این ویژگی ها برای انجام آنلاین مارکتینگ مهم است زیرا باعث می شود بازدید کنندگان مستقیماً از سایت بازدید کنند.


از ثبت دامنه با پسوند های بی ربط خودداری کنید


هر روزه پسوند های جدید مانند .xyz, .website و … به میان بازار می آیند اما شما گول این ها را نخورید، هنوز پسوند .com در دنیا و .ir نزد ایرانیان از محبوب ترین ها هستند. حفظ آدرس سایتی که با پسوند جدید ثبت شده است برای افراد قدیمی می تواند کمی مشکل ساز باشد.


فولدر را به ساب دامین ترجیح دهید


از نظر فنی گوگل اعلام کرده است تفاوتی میان محتوای ساب دامین و پوشه قائل نمی شود اما طبق مستندات موجود آمار ها حاکی از بهتر بود پوشه است چرا که اتوریتی یا همان اعتبار دامنه با کیفیت بیشتری به دیگر صفحات منتقل می شود.