تاثیر هاست بر سئو seo بهبود وضعیت سئو سایت با انتخاب میزبانی وب حرفه ای

پس از ثبت یک دامنه سئو فرندلی نوبت به خرید هاست می رسد، داشتن هاست با کیفیت باعث بهبود سئو نمی شود اما بالعکس استفاده از هاست بی کیفیت می تواند آسیب های جدی به رتبه کلمات کلیدی وارد کرده و حتی ممکن است در مواقعی منجر به پنالتی گوگل و حذف از نتایج جستجو شود.


هاست چیست

تاثیر هاست بر سئو seo بهبود وضعیت سئو سایت با انتخاب میزبانی وب حرفه ای


هاست فضای میزبانی است که در هارد درایو سرور قرار میگیرد. سرور به شبکه اینترنت متصل است و استفاده از اطلاعات داخل آن را برای استفاده کنندگان مهیا می کند.


در این شکی نیست که استفاده از هاست حرفه ای یکی از فاکتور های مهم سئو تکنیکال و برگ برنده یک استراتژی سئو است اما به طور معمول استفاده از یک هاست حرفه ای از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما هاست غیر استاندارد، ارزان و نا مناسب می تواند به طرز چشم گیری باعث به وجود آمدن سرور ارور، کاهش سرعت لود سایت و دیگر عیب ها شود.


رعایت اصول سئو می طلبد که حداکثر استفاده را از هر عامل تاثیر گذار بر سئو سایت بکنیم لذا در انجام یک پروژه سئو سایت وسواس داشته باشید، شما باید حتی کمترین امتیازات را نیز بدست بیاورید.


خب دیگر بیشتر از این وقتتان را نمیگیرم، حال وقت این است که برویم سر اصل مطلب، شما را دعوت میکنم به خواندن ادامه ی محتوای این صفحه:


در انتخاب یک هاست قدرتمند باید به ۵ عامل توجه کنید


قابلیت اطمینان بالا

آپتایم بالای ۹۹%

فاصله میان اتصال

موقعیت نزدیک کاربر

امنیت بالا

پشتیبانی ۷/۲۴

فضای میزبان بالا

پهنای باند قابل توجه

عدم اسپم بودن

آپتایم و یا پایداری سرور چیست؟


آپتایم به مقدار زمانی گفته می شود که سایت در دسترس کاربران قرار دارد و یا اصطلاحا آنلاین است، میزان آپتایم بودن یک سرور معمولا توسط درصدی و ماهیانه اندازه گیری می شود به طوری که گفته می شود آپتایم این سرور ۹۹% است، این یعنی سرور مورد نظر در مدت زمان 30 روز بمدت ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه در دسترس نبوده.


آپتایم مورد قبول و استانداردی که شرکت های میزبانی وب باید ارائه دهند ۹۹% است و اگر کمتر از آن باشد قابل قبول نیست. خرید هاست از ایران سرور با آپتایم ۹۹ درصد امکان پذیر می باشد.


بررسی تاثیر سرور بر سئو


حال سوال اینجاست که اگر آپتایم هاست ما کمتر از ۹۹% باشد چه مشکلی برای سایت ما پیش می آید؟ خب به عکس زیر نگاه کنید.


ارور سرور

در این عکس وضعیت سایت بالا در حالت پدیدار شدن ارور Not found قابل مشاهده است. این ارور می تواند به دلیل استفاده از هاست بی کیفیت رخ داده باشد. این اتفاق زمانی می افتد که سایت بیشتر از حد معمول در دسترس قرار نداشته باشد.


قطعی مکرر سایت باعث کاهش نرخ اعتماد خزنده های وب نسبت به سایت می شود، خزنده به دلیل قطعی قادر به ایندکس گوگل نمی باشد.


در صورت ادامه روند به مرور زمان تمامی صفحات سایت ۴۰۴ خواهند شد تا زمانی که مشکل حل شود، البته گفتی است که به از دست رفتن بازدید در همین برهه زمانی اشاره ای داشته باشیم.


از سرور های بلک لیست دوری کنید


آی پی هاست از دیگر موضوعات مهم با بحث میزبانی وب است، ما مشتریانی داشتیم که سایت های بسیار قدرتمند و محتوا سئو شده داشتن و در بعضی مواقع اتوریتی سایت آن ها به +۴۰ هم می رسید اما قادر به کسب رتبه اول گوگل نبودند و یا در بعضی مواقع اصلا در نتایج گوگل نبودند!


وقتی که سایت رو به دقت برسی کردیم متوجه شدیم که ای پی سرور در بک لیست گوگل قرار دارد.


زمان آی پی هاست در بلک لیست قرار میگیرد که شرکت میزبانی وب خدمات خود را به صورت غیر استاندارد ارائه کرده و بیش از حد معمول سایت را بر روی یک ای پی میزبانی می کند در اینجا اگر سایت هایی که به دلایل فیشینگ، کلاکینگ، استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه و سئو کلاه خاکستری یا … با سایت شما هم آی پی باشند خب این اتفاق خیلی خوبی نیست 🙂


پس سعی کنید تا خدمات میزبانی وب را از شرکت های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید و حتما قبل از خرید هاست ای پی سرور را از شرکت بخواهید و با وارد کردن ای پی سرور در ام تی تولباکس وضعیت سرور را برسی کنند.


نکته: اگر ای پی سرور به عنوان اسپمر شناخته بشه توسط وب میل گوگل تمامی ایمل های ارسال در فولد اسپم دریافت کننده قرار میگیرد.


تست سرعت سرور فراموش نشود


موتورهای جستجو معمولا در مورد فاکتور های رتبه بندی خود به پنهان کاری مشهور هستند اما سرعت لود سایت یکی از آنها نیست. گوگل و سایر موتور های جستجو رسما از وجود سرعت لود به عنوان یکی از فاکتور های رتبه بندی یاد کرده اند.


در سال ۲۰۱۰ گوگل صریحاً اظهار داشت که سرعت بارگیری یک صفحه وب یکی عوامل رتبه بندی است. این تنها یکی از بیش از ۲۰۰ عامل می باشد و تقریباً کمتر از ۰.۵٪ در رتبه بندی شما تأثیر دارد، اما هنوز هم باید به آن توجه کنید. می توانید سرعت بارگیری صفحات در سایت خود را از اینجا بررسی کنید:


البته باید به این موضوع اشاره کنیم که سرعت بارگذاری پایین لزوما نمی تواند به دلیل میزبان وب باشد. در عوض، ساختار سایت، حجم تصاویررا مطالعه کنید، تعداد افزونه های فعال و …. و ده ها عامل دیگر می توانند در نهایت منجر به بارگذاری کند تر سایت شوند.


به هاست اشتراکی نه بگویید


ممکن است یک خرده هاست مشترک به صرفه باشد اما به یاد داشته باشید که چیزهای ارزان قیمت معمولا کیفیت خوبی ندارند. میزبان اشتراکی یعنی، شرکت میزبان چندین وب سایت را در یک سرور میزبانی می کند به این دلیل کیفیت میزبانی به خطر می افتد چرا که بیش از حد معمول از منابع سخت افزاری استفاده می شود.


گوگل تمایل چندانی به وب سایتهایی را که در سرور اشتراکی میزبان می شوند ندارد. علاوه بر این بزرگترین نقطه ضعف سرور اشتراکی، مشکل اسپم است. اسمپران به راحتی می توانند در آی پی سرور شما اسپم کنند!


زندگی در یک محله نامناسب هاستینگی مستقیماً در رتبه بندی تأثیر می گذارد. علاوه بر این، هاست اشتراکی به شما سرعت قابلیت اطمینان ارائه نمی شود.


بزرگترین نتیجه هاست اشتراکی، عدم امنیت آن است که منجر به سرقت داده ها یا به خطر افتادن وب سایت شما از نظر امنیتی می شود، سایت هایی که در سرور اشتراکی میزبانی می شوند معمولا راحت تر هک می شوند.


گول این شعار ها را نخورید


شایعاتی در خصوص هاست و تاثیر آن بر سئوسایت وجود دارد که به آنها پاسخ می دهیم:


موقعیت سرور حتما باید در داخل باشد ⭐


بسیاری بر این باورند که موقعیت سرور برای گوگل حائز اهمیت است، به طور مثال اگر سایت بر روی سرور فرانسه میزبانی شود رتبه بهتری در گوگل فرانسه خواهد گرفت اما اینطور نیست.


موقعیت سرور از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما برای کاربران چرا! به صورت عادی موقعیت سرور باید در کشوری قرار داشته باشد که مخاطبان سایت در آنجا جضور دارند برای همین است که چیزی به اسم شبکه تحویل محتوا (CDN) اینقدر در خارج از ایران حائز اهمیت است اما هاست های داخلی از کیفیت چندانی برخوردار نیستند و ما توصیه می کنیم حتی اگر مخاطبین سایت ایرانی هستند از هاست اروپا استفاده کنید.


سرعت ایندکس صفحات بستگی به محل میزبانی دارد! ⭐

عده ای بر این باورند که خزنده گوگل صفحاتی که در سرور های خارجی میزبانی می شوند را زودتر ایندکس می کند یا ثبت شدن سایت در گوگل تنها با آی پی خارج امکان پذیر است، البته این مورد نیز مانند قبلی اشتباه است چرا که طبق گفته گوگل سرعت ایندکس صفحات نمیتواند ارتباطی با موقعیت سرور داشته باشد.

این باور از آنجایی شکل گرفته که بسیاری فکر می کنند گوگل به دلیل نداشتن سرور در ایران توانایی دسترسی مناسب به سایت ها را ندارد، اما نکته قابل توجه این است که گوگل در بسیاری از دیگر کشورها به غیر از ایران نیز سروری نداشته و بیشتر درخواست ها از آمریکا و هند انجام می شوند.

سرور ارور

ارور سرور بد ترین بدترین هاست. اگر سایت به دفعات زیاد دچار قطعی شود به مرور زمان اعتماد گوگل آن از بین می رود، در صورت ادامه سایت از ایندکس حذف خواهد شد.


تغییر شرکت میزبانی چه تاثیری بر وضعیت سئو سایت می گذارد؟ ⭐

تعویض شرکت میزبانی می تواند از چندین طریق بر رتبه بندی موتور جستجو شما تأثیر بگذارد.

اول مکان سرور جدیدی است که شما وب سایت خود را به آن جابجا می کنید. برخی موتورهای جستجو مانند گوگل نزدیکی IP وب سایت با کاربر یکی از فاکتور های رتبه بندی است.

سرعت لود سایت در هاست جدید نیز با مورد بررسی قرار بگیرد. اگر وب سایت در سرور جدید کندتر از ۲ ثانیه لود شود، منتظر کاهش رتبه در گوگل باشید فراموش نکنید که در سرور جدید از طریق بروزرسانی به آخرین نسخه PHP اوضاع را کمی بهتر می کند.

اگر قبل از خرید هاست دامنه ثبت نکرده اید توجه کنید ⭐

با مطالعه ۱۶ فاکتور برای ثبت دامنه سئو فرندلی در ابتدای کار دامنه خود را بهینه کنید.