پنالتی گوگل چیست یا گوگل پنالتی چیست ؟ پنالتی شدن سایت

به زمین فوتبال گوگل خوش آمدید! اینجا صفحه آخر گوگل است و من به هر دری می زنم تا سایتم را از این وضعیت نجات دهم 🙂


بسیاری از سایت ها به خصوص در یکسال گذشته (از شهریور ماه ۱۳۹۵) با بروزرسانی الگوریتم پنگوئن به نسخه ۴ تحت جریمه گوگل قرار گرفته اند.

پنالتی گوگل چیست یا گوگل پنالتی چیست ؟ پنالتی شدن سایت


چرا که الگوریتم های گوگل هر روزه در حال تغییر اند، تلاش برای بهبود سئو به راحتی قبل نیست، در حال حاضر مدیران سئو و وبمستران باید خود را بروز نگه دارد تا دچار پنالتی یا کاهش رتبه نشوند.


گوگل پنالتی چیست؟


خلاصه ترین تعریفی که میتوانیم از پنالتی گوگل داشته باشیم بدین صورت است:


به هر گونه تاثیر منفی که باعث کاهش رتبه کلمات کلیدی سایت در نتایج جستجو بر اساس تاثیرات و یا آپدیت الگوریتم گوگل، اقدام مستقیم کارشناسان گوگل و یا به کار گیری از روش های سئو کلاه سیاه بر روی سایت اعمال شود پنالتی گوگل گفته می شود.


نمودارد روند خروج سایت از پنالتی

تصویر پنالتی به صورت Manual و ریکاوری پس از خروج

جریمه یا پنالتی توسط گوگل به این معنی است که الگوریتم های پیچیده گوگل تشخیص دهند انجام پروسه بهینه سازی به دور از اصول سئو و به صورت سئو کلاه سیاه انجام شود. در اینصورت سایت مورد جریمه گوگل قرار گرفته و رتبه آن در نتایج با افت مواجه می شود. حتی در برخی مواقع ممکن است کلمه یا کلمات کلیدی آن از نتایج جستجو حذف شوند.


جریمه سایت توسط گوگل با کمک الگوریتم های گوگل انجام می شود که برای روشن شدن هر چه بهتر موضوع عنوان و سمت آنها در گوگل را برای شما لیست می کنیم:


الگوریتم پیج رنک گوگل: سیستم محاسبه قدرت سایت

الگوریتم برت: درک بهتر زبان طبیعی

الگوریتم سندباکس گوگل: تشخیص سلامت سایت های تازه تاسیس

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل: تحلیل رفتار کاربران

الگوریتم رنک برین: هوش مصنوعی گوگل

الگوریتم پاندا گوگل: جریمه محتوای کپی و بی کیفیت

الگوریتم پنگوئن گوگل:جریمه با خرید و فروش بک لینک

دلایل پنالتی سایت توسط گوگل


گوگل از سالها پیش در مورد تاثیر بد لینک های پولی و اسپم (که معمولا به صورت سایت واید در بخش از هایی از سایت لینک دهنده قرار میگیرند و در همه ی صفحات با یک انکر تکست تکرار می شوند) به کاربران هشدار میداد.


در نهایت الگوریتم پنگوئن ۴ این وعده ها را به حقیقت تبدیل کرد و همانطور که در جریان هستید بسیاری از سایت ها توسط این الگوریتم دچار پنالتی شدند.


در این مقاله نحوه رفع جریمه گوگل را آموزش می دهیم و موضوع Google Penalty را از جهات مختلف مورد بررسی قرار خواهیم داد.


جریمه سایت توسط گوگل


برای رفع پنالتی گوگل یا جریمه اقداماتی باید در جهت قانع کردن گوگل در چهارچوب سئو کلاه سفید به منظور رساندن پیام صلح با گوگل انجام دهید.


علاوه بر این نیاز است تا یکسری اقدامات دیگر برای رفع جریمه گوگل انجام شود که در ادامه موارد مهم و اساسی در این رابطه را شرح خواهیم داد.، با ما همراه باشید …


توصیه میکنیم با توجه به اهمیت بالای این آموزش دقت و توجه بیشتری جهت مطالعه این مطلب بکار ببرید و تا حد ممکن به صفحات لینک شده در این صفحه برای روشن شدن هر چه بهتر موضوع مراجعه کنید.


توجه داشته باشید که جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط گوگل جزو مهمترین چالشهای یک کسب و کارهای آنلاین است!


دلیل یا دلایل پنالتی سایت چیست؟


خرید بک لینک بی کیفیت مانند شمشیر دولبه ای است که یک لبه ی آن به سما شماست، میتواند مفید باشد نتیجه ای مثبت برای شما به ارمغان بیاورد و یا بالعکس باعث پنالتی شود.


رایج ترین لینک های پولی به بک لینک های Site-Wide معروف هستند این بک لینک ها معمولا در Header, Footer, Sidebar یا بخشی از سایت لینک دهنده قرار میگیرند که در همه ی صفحات با یک متن لنگر تکرار می شوند، انجام این کار باعث می شود تا سایت به اندازه تعداد ایندکس گوگل بک لینک با یک متن لینک دریافت کند که خلاف قوانین سئو است.


نکته ای دیگر قابل تامل خنثی بودن لینک های Site-wide می باشد، ما شواهدی را در اختیار داریم که ثابت می کند لینک های خروجی وب سایت هایی که از طریق خرید و فروش بک لینک کسب درآمد می کنند توسط موتور های جستجوگر Ignore می شوند این یعنی نه تاثیر مثبت و نه منفی!


و این هم سند: مروگر کروم یک افزونه به نام Adblock Plus دارد که با فعال کردن آن بلوک مرتبط با خرید و فروش لینک از نگاه کاربر حذف می شود. خوب به تصاویر زیر دقت کنید:فوتر سایت آوازاک بدون روشن بودن افزونه


فوتر سایت آوازاک پس از روشن شدن افزونه

البته مثال بالا تنها یک فرضیه است! توصیه می کنیم تا اگر در حال ساخت بک لینک هستید و یا قصد انجام این کار را دارید حتما مقاله ما با عنوان اصول لینک بیلدینگ حرفه ای را مطالعه کنید.


۱۹ عامل خانمان سوز که هر سایتی را پنالتی می کند


از این به بعد نوشته ما رنگ و بوی کاربردی به خود می گیرد این یعنی ما قصد داریم تا تقریبا تمامی عواملی که منجر به پنالتی سایت می شوند را به همراه توضیحات برای شما لیست کنیم:


۱- لینک های خروجی بیش از حد


اگر صفحه ای دارای لینک های خروجی بیش از حد به سایت دیگری باشد با افت رتبه مواجه خواهد شد و اگر متن لینک شده حاوی کلمه کلیدی باشد کاهش رتبه بیشتر می شود.


بهتر است تا لینک های غیر مرتبط با صفحه مانند لینک های خروجی بخش نظرات، منابع یا … را به صورت نوفالو (غیر دنبال شونده) درج کنید.


۲- محتوای کپی


الگوریتم پاندا مسئول جریمه کردن سایت هایی است که روند سئو محتوا آن ها به صورت کپی می باشد یا میزان نسبیت محتوای تکراری آنها از محتوا یونیک بیشتر است.


۳- استفاده بیش از حد از تگ H1


استفاده کردن بیش از یک بار از تگ H1 می تواند باعث بروز کاهش درک محتوای صفحه و به نوعی گیچ شدن گوگل شود.


۴- وجود لینک به صفحات ۴۰۴ + قابل ایندکس بودن این صفحات


بهتر است تا صفحات ۴۰۴ سایت را Noindex کنید چرا که اگر لینک داخلی به صفحه ای حذف شده داشته باشید در صورت نو ایندکس نبودن احتمال ایندکس شدن آن صفحه توسط گوگل وجود دارد و این موضوع به خودیه خود باعث پدید آمدن محتوای تکراری بی ارزش می شود.


همچنین در نظر داشته باشید که هیچ لینکی چه خارجی و چه داخلی در سایت نباید به صفحه حذف شده ۴۰۴ داده شود اصطلاحا در سئو به این لینک ها لینک شکسته گفته می شود.


۵- تکرار بیش از حد کلمات کلیدی در محتوا


دوران استفاده مکرر از کلمه کلیدی در متن برای کسب رتبه بهتر گذشته است! در سئو ۲۰۲۰ با هر بار تکرار کلمه کلیدی در متن (البته بیش از حد) رتبه آن کلمه روند نزولی به خود میگیرد.


به جای این کار بهتر است تا از کلمات کلیدی مرتبط و هم خانواده با کلمه اصلی استفاده کنید. برای پیدا کردن این کلمات کافیست تا روش استخراج کلیدواژه از سایت های UGC را به کار گیرید.


مت کاتس در این ویدیو یوتوب مبحث تکرار کلمه کلیدی در صفحه را بیشتر باز می کند.


وجود بیش از حد لینک های شکسته در سایت


وجود یک یا دو لینک شکسته غیر کارآمد در سایت می تواند طبیعی باشد اما اگر تعداد این لینک ها زیاد شود تبدیل به یک معظل بزرگ خواهد شد که خلاف قوانین سئو است.


۶- استفاده مکرر از کلمه کلیدی در محتوای متن لینک شده


چه در لینک سازی داخلی و چه در لینک های خارجی سایت به هیچ عنوان سعی در تکرار کلمه لینک شده نکنید اگر تعداد این لینک ها زیاد از ابزار Disavow کمک بگیرید.


۷- لینک بیلدینگ غیر اصولی در وبلاگ ها


ساخت بک لینک در وبلاگ هایی نظیر بلاگفا می تواند به بهبود و افزایش رتبه کلمات کلیدی در نتایج گوگل کمک بسزایی بکند اما اگر این کار خارج از اصول سئو انجام شود باعث بروز پنالتی و حذف شدن وب سایت از نتایج جستجو خواهد شد.


۸- اصرار بر کسب رتبه بر روی کلمه/کلمات کلیدی خاص


هنگامی که مدیر سایت دیدگاه طمع آمیز نسبت به سئو داشته باشد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم شروع بر انجام کارهایی می کند که منجر به کسب رتبه بر روی آن عبارت/عبارات کلیدی خاص شود و اگر این کار طبق اصول خود انجام نشود باعث جریمه شدن سایت توسط گوگل خواهد شد.


توصیه می کنیم تا اگر قصد انجام سئو توسط خودتان را دارید حتما از یک مشاور حرفه ای سئو کمک بگیرید تا متحمل ضرر مالی و زمانی نشوید!


۹- قطع زنجیره ریدایرکت


استفاده کردن از ریدایرکت ۳۰۱ در بعضی شرایط باعث بهبود رتبه صفحه میزبان ریدایرکت می شود اما اگر ۳ نکته ای که در قسمت پایین به آنها اشاره می کنیم رعایت نشود قطعا به وضعیت سئو سایت آسیبی جدی خواهد رسید، این نکات عبارتند از:


پس از ریدایرکت صفحه یک به صفحه ۲ حتما باید تمامی لینک هایی که به صفحه میزبان داده شده است ویرایش شده و به صفحه ۲ داده شود چرا که وجود هر گونه لینک ریدایرکتی در داخل سایت باعث کاهش سرعت لود سایت و البته بودجه خزنده گوگل می شود، این دو عامل تاثیر مستقیم بر سئو منفی سایت دارند.

بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد اتوریتی سایت ریدایرکت شده به صفحه میزبان ریدایرکت منتقل می شود اما دیگر قدرتی از صفحه ۱ به دیگر صفحه سایت داده نمی شود. به نوعی تمامی قدرت صفحه فقط به صفحه میزبان ریدایرکت منتقل می شود و بس.

برای ریدایرکت بهتر است تا فقط از نوع ۳۰۱ استفاده کنید و این نکته را هم حتما در نظر بگیرید که ریدایرکت کمتر مساوی است با سایتی بهینه تر، واقعا در استفاده از ریدایرکت ها تا حد ممکن وسواس به خرج دهید.

۱۰- سابقه بد دامنه


رعایت کردن نکاتی قبل از ثبت دامنه امریست ضروری، ما قبلا در ۱۶ فاکتور مهم که باید در هنگام ثبت دامنه به خاطر داشته باشید در این خصوص توضیحات مفصلی داده ایم که خواندن آن را به حتما به شما توصیه می کنیم.


از طریق سایت Archive.Org سابقه دامنه مورد نظر را بررسی کنید، اگر دیدید که دامین قبلا در موضوعی غیر مرتبط با موضوع مورد نظر شما مورد استفاده قرار گرفته به بک لینک پروفایل سایت MOZ مراجعه کرده و آدرس دامنه را وارد کنید تا میزان اسپم اسکور آن را بدست آورید اگر پایین بود مشکلی نیست اما اگر بالای ۴ بود بهتر است تا به فکر ثبت دامنه ای دیگر باشید.


۱۱- مشکلات ناشی از هاست نامناسب


سرعت بارگذاری سایت فاکتوری مهم است که تا حدی به کیفیت میزبانی سایت بستگی دارد اگر به این موضوع علاقه مندید حتما تاثیر هاست بر سئو را مطالعه کنید.


همچنین اگر هاست مورد استفاده از آپتایم پایین تر از ۹۹ درصد برخورار است، به دلیل قطعی زیاد باعث بروز ارور های متوالی خزنده های وب می شود که در نهایت منجرب به کاهش رتبه و پدیدار شدن Server Error در پنل سرچ کنسول سایت می شود.


۱۲- ساخت لینک در مزارع لینک


مزرعه لینک صفحات یا سایت هایی هستند که تنها برای اهداف لینک سازی از آنها استفاده می شود و پر از لینک های خارجی غیر مرتبط با یکدیگرند پس از ساخت بک لینک در مزارع لینک جدا خودداری کنید.


۱۳- لینک های فوتر


توسعه دهنگان و شرکت های طراحی سایت برای معرفی برند خود در فوتر سایت های طراحی شده بک لینک خود را صورت فالو قرار میدهند که اینکار باعث ایجاد میزان زیادی بک لینک (به اندازی تعداد صفحات ایندکس شده سایت لینک دهنده) با یک متن می شود که در نهایت این عامل منجر به پنالتی خواهد شد.


۱۴- وجود لینک مخفی در صفحه


اگر در سایتتان لینک هایی دارید که به واسطه CSS از دید کاربر مخفی شده است بهتر است تا همین حالا آن را حذف و یا قابل دیدن کنید.


۱۵- بالا بودن سرعت بارگذاری صفحه/سایت


سرعت لود جزو آن دسته از فاکتور هایی است که رسما توسط گوگل به عنوان یک فاکتور مهم در رتبه بندی اعلام شده و عده زیادی از کارشناسان و فعالان صنعت سرچ بر این عقیده اند که سرعت لود صفحه جزو ۵ فاکتور مهم در رتبه بندی نتایج جستجو است پس همین حالا برای تست سرعت سایت اقدام کنید.


به طور میانگین یک صفحه وب باید کمتر از ۳ ثانیه لود شود این بهینه ترین حالت ممکن است و باعث افزایش رضایت کاربر و گوگل از سایت شما می شود.


۱۶- هک شدن سایت


هیچ وقت هیچ سایت مهمی بیهوده هک نمی شود! علت هک سوء استفاده است حالا یا این سوء استفاده از طریق فیشینگ و دزدین اطلاعات کاربران است و یا استفاده از قدرت سایت برای انجام روش های سئو کلاه سیاه مثل: ریدایرکت و یا لینک های مخفی به سایت ها مورد خواست هکر.


نکته: به هیچ عنوان، اینقدر مهم است که باز تکرار می کنیم به هیچ عنوان از قالب و افزونه های نال شده وردپرس استفاده نکنید بیشتر این افزونه و قالب ها یا دارای حفره های امنیتی هستند و یا هدف از رایگان بودن آن ها در اینترنت چیزی نیست به جزء سوء استفاده.


۱۷- تبادل لینک


تبادل لینک در حالت نویسندگی یا حالت لینک صفحه به صفحه نمی تواند موجب پنالتی شود اما اگر به صورت سایت واید قرار بگیرد باعث مشکوک شدن گوگل نسبت به سایت خواهد شد، البته طبق تجربیات ما این دسته از لینک ها توسط گوگل نادیده گرفته می شوند.


۱۸- کنونیکال


استفاده غلط از این تگ می تواند باعث حذف صفحه از نتایج گوگل شود. تگ کنونیکال برای فهماندن مفهوم سئو محتوا مشابه پدید آمده است.


اگر به صورت اشتباهی آدرس صفحه ای دیگر در این کد قرار را قرار دادید منتظر حذف شدن آن از نتایج جستجو باشید.


۱۹- نشانه گذاری


استفاده نا به جا از دستورات Schema, Json, Microdata و دیگر روش های نشانه گذاری باعث کاهش رتبه سایت نمی شود! اما با انجام این کار منتظر پیغامی از طرف گوگل باشید که در بخش سرچ کنسول قابل مشاهده است.


۱۸- دور زدن کاربر و گوگل


Clocking یکی از روش های سئوی کلاه سیاه است که در آن کاربر به صفحه ای غیر از صفحه واقعی هدایت می شود و خزنده موتور جستجو به صفحه ای دیگر، خلاصه کنیم: در کلاکینگ کاربر یک محتوا و سرچ انجین محتوایی دیگر را میبینند!


این روش در ابتدا میتواند تاثیر بسیار خوبی بر روی رتبه های سایت داشته باشد و حتی باعث کسب رتبه اول گوگل شود اما پس از گذشت زمان گوگل متوجه این رفتار شده و سایت خاطی را جریمه می کند و معمولا این جریمه یکی از سنگین ترین جریماتی است که یک سایت می تواند متحمل شود.


تمام شد 🙂


بررسی لینک های سایت


یکی از مهمترین اقدامات در جلوگیری از پنالتی شدن سایت توسط الگوریتم پنگوئن، بررسی لینک های داده شده به سایت است.


برای بررسی لینک های سایت طبق تصویر زیر، وارد بخش Links در سرچ کنسول شوید تا تمامی سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند را با جزئیات کامل مشاهده و بررسی کنید.


سایت ها را از لحاظ کیفیت لینک هایشان مورد بررسی قرار دهید و به واسطه حذف بک لینک های اسپم سایت توسط ابزار Disavow از شر تاثیر سئو منفی آنها خلاص شوید.

نکته: برای آنالیز بهتر و دقیق تر بک لینک ها توصیه می کنیم تا از ابزارهای : MOZ و Ahrefs استفاده کنید.


بررسی لینک های سایت

بررسی محتوا و رفع مشکلات ساختاری سایت


یکی از دلایل جریمه شدن سایت توسط گوگل مشکلات ساختاری و محتواست. این مورد توسط الگوریتم پاندا مورد بررسی قرار میگیرد. برای اینکه از جریمه شدن سایت توسط این الگوریتم در امان باشید می بایست به موارد زیر توجه کنید:


از سئو بیش از حد مطالب (افزایش چگالی کلمات کلیدی و اسپم محتوایی) اجتناب کنید.

کلمات کلیدی را بر روی صفحات مخصوص به خود متمرکز کنید.

حداکثر ۵ کلمه کلیدی شاخص برای هر صفحه در نظر بگیرید (کنیبالیزیشن).

از کپی کردن محتوا از سایت های دیگر به شدت خودداری نمایید.

سعی کنید تا مقدور است محتوا را برای کاربران تولید کنید نه ربات های گوگل!

اگر مشکل محتوای تکراری در سایت وجود دارد بصورت کلی آنرا برطرف کنید.

تاثیر الگوریتم پنگوئن بر روی پنالتی سایت ⭐

همانطور که اطلاع دارید پنگوئن الگوریتمی است که به منظور مبارزه با خرید و فروش لینک و پدیدار شد. اگر تحت تاثیر و پنالتی گوگل توسط الگوریتم پنگوئن قرار بگیرید سایت شما بشدت در نتایج جستجو افت کرده و حتی از نتایج حذف می شود. برای جلوگیری از پنالتی شدن سایت و رفع پنالتی گوگل موارد زیر را مطالعه نمایید.


با لینک های سایت واید خداحافظی کنید! ⭐

گوگل به صراحت در مورد اینکه لینک های سایت واید می توانند سایت را مورد جریمه قرار دهند هشدار داده است. جریمه سایت توسط گوگل در مورد لینک ها با کمک الگوریتم پنگوئن انجام می شود.

در حال حاضر با پیشرفت الگوریتم های گوگل و آسان بودن شناسایی لینک های سایت واید توسط گوگل توصیه می شود در اولین فرصت آنها را Disavow کنید.


با وجود Disavow دیگر بهانه ای برای اعتراض وجود ندارد! ⭐

همانطور که اطلاع دارید ابزار Disavow گوگل به منظور امکان ثبت لینک ها یا سایت های اسپم ایجاد شده است. توسط این راهکار تاثیر لینک های گزارش شده به صفر می رسد. اگر جریمه شدن سایت به علت لینک های اسپم باشد با این روش امکان رفع پنالتی گوگل برای هر سایتی وجود دارد.

با وجود این شرایط اعتراض در مورد پنالتی شدن سایت با لینکهای مخرب بهانه ای بیش برای توجیه ناتوانی در رفع جریمه گوگل در مورد لینک ها نیست!


جلوگیری از پنالتی سایت توسط گوگل در سال ۲۰۲۰


بر روی کیفیت کار کنید نه کمیت!

کاربر را مدنظر قرار دهید نه موتورهای جستجوگر!

محتوای تکراری و کپی شده در سایت نداشته باشید.

لینک نخرید! بلکه سعی کنید کاربران را به ایجاد لینک برای سایت تان ترغیب کنید.

در بازه های زمانی منظم لینک های خارجی سایت تان بررسی و در صورت لزوم آنها را Disavow کنید.

ابزارهای تشخیص پنالتی سایت


در این قسمت تصمیم به معرفی ۶ ابزار برای تشخیص پنالتی گوگل را داریم:


گوگل سرچ کنسولاگر عمل پنالتی به صورت دستی توسط گوگل انجام شده باشد مطمئننا پیغامی در بخش سرچ کنسول > ترافیک جستجو > اقدامات داستی برای شما ارسال خواهد شد.


تاریخچه تغییر الگوریتم های گوگلبرخی از آپدیت های گوگل به صورت علنی در سایت یا صفحه تویتر گوگل وبمستر اعلام می شود اما بعضی از آپدیت ها در پشت پرده و در صدای بی صدایه سکوت بر روی نتایج زده می شوند. شما در صفحه تغییر الگوریتم MOZ می توانید تمامی آپدیت هایی که توسط MOZ احساس می شود را مشاهده و تحلیل کنید.


ابزار پنگوئن


ابزار سئو سایت بعدی چک کردن پنالتی سایت جریمه شده توسط الگوریتم پنگوئن است. این ابزار که به نوعی نرم افزاری تحت وب است با وصل شدن به پنل گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول سایت شما از روند پنالتی با خبر شده و به شما علت و راه حل را ارائه می دهد. این ابزار اجازه مانیتورینگ وضعیت سایت را به صورت رایگان با داشبوردی حرفه ای برای کاربران مهیا می کند.Panguin Tool

خدمات رفع پنالتی ⭐

اگر سایتتان دچار پنالتی شده است و همانطور که در قسمت های پیشین گفتیم بهتر از تا با یک با یک مشاور در این خصوص صحبت کنید اما اگر نیاز فوری به رفع پنالتی دارید می توانید با ما در تماس باشید.