توضیحات متا چیست؟ متا دیسکریپشن چه کاربردی دارد؟

متا دیسکریپشن – توضیحات متا به انگلیسی Meta Description بخشی از کدهای HTML سایت است که درباره موضوع صفحه اطلاعاتی را به موتور جستجو نشان می دهد.

توضیحات متا در بخش نتایج جستجو گوگل (SERP) برای کاربران به نمایش در می آید، این عنصر برای برقراری تماس با کاربر نقش جدی ایفا می کند و استفاده درست از آن می تواند منجر به افزایش CTR صفحه شود، استفاده بهینه ساز تگ توضیحات متا یکی از انواع تکنیک های سئو است.

توضیحات متا در بخش نتایج جستجو گوگل (SERP) برای کاربران به نمایش در می آید، این عنصر برای برقراری تماس با کاربر نقش جدی ایفا می کند و استفاده درست از آن می تواند منجر به افزایش CTR صفحه شود.

توضیحات متا چیست؟ متا دیسکریپشن چه کاربردی دارد؟


نمونه ک HTML توضیحات متا:

<head>

<meta name="description" content="توضیحات یونیک صفحه.">

</head>

طول توضیحات متا دیسکریپشن

عدد مطلوب برای تگ توضیحات صفحه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کارکتر می باشد، اگر بیش تر از این حد استفاده کنید فایده ای ندارد چرا که گوگل فضای بیشر از ۹۲۰px را برای تگ توضیحات در نظر نگرفته است، توصیه می کنیم تا برای درک بهتر این موضوع آموزش سئو را مطالعه کنید.


طول توضیحات متا ممکن است در زمان تفاوت کند به طور مثال در سال ۲۰۱۷ گوگل تا ۳۰۰ کلمه را به کاربران نشان می داد که به زودی از آن منصرف شد، گوگل این کار را به دلیل آزمایش نتایج جستجو انجام داد.


در نظر داشته باشید که اگر توضیحات طولانی باشد ، گوگل آن را کوتاه می کند.


گوگل بیشتر از ۹۲۰px نمایش نمی دهد!

متا دیسکریپشن

بررسی طول توضیحات متا دیسکریپشن

می توانید طول و ظاهر توضیحات متا را در بسیاری از افزونه های وردپرس تست کنید. یکی از آنها SEO Yoast است.


توصیه می کنیم قبل از انتشار نسخه نهایی، نسخه های مختلف را به صورت روزانه آزمایش کنید تا ببینید کدام توضیحات بیتشرین بازخورد را برای شما در بر خواهند داشت (همیشه می توانید در آینده آن را تغییر دهید).


تصویری از بخش تنظیمات متا در افزونه Yoast

توضیحات متا

تولید توضیحات متا توسط گوگل

گوگل می تواند در دو مورد توضیحات متفاوتی ایجاد کند:


اگر توضیحات متا را تنظیم نکردید

برای مطابقت بهتر با پرس و جو جستجو

سناریوی اول بدیهیست، اما اگر گوگل توضیحاتی را که تهیه شده است با تصمیم خود تغییر دهد این نشان دهنده توجه گوگل به رضایت کاربر است.


این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که الگوریتم گوگل تصمیم به تولید توضیحات متا از صفحه موجود در سایت می گیرد تا به هدف جستجو نزدیک تر باشد. توضیحاتی که توسط گوگل تولید می شوند معمولا از مساحت بیتشری برخوردارند.


زمانی که خود گوگل محتوای تگ توضیحات را انتخاب می کند

Meta Description

چرا توضیحات متا مهم است؟

در ادامه این مقاله به موضوع مهم تاثیر متا تگ توضیحات بر سئو می پردازیم با ما همراه باشید …


۱- تاثیر مستقیم بر روی CTR دارد

توضیحات متا یکی از سه عنصر اساسی هر وب سایت است که به صورت مستقیم در نتایج جستجو قرار میگیرد. این مسئله بسیار مهم است زیرا فضای محدود بوده و شما باید نهایت استفاده را از آن بکنید تا بتوانید کاربران اینترنت را ترغیب کنید که بر روی وب سایت شما کلیک کنند.


۲- بخشی از سئو در صفحه است

در قدیم اگر از کلمه کلیدی در توضیحات متا استفاده می کردید تاثیر خوبی بر روی افزایش رتبه آن کلمه شاهد می بودید اما الان در سئو سایت ۲۰۲۰ این روش باعث بهبود سئو نخواهد شد اما این معنا را نمی دهد که نباید از کلمه کلیدی در تگ توضیحات استفاده کرد.


۳- حضور در SERP را تعیین می کند

همانطور که گفتیم توضیحات متا در نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می شود و نوشتن درست آن می تواند باعث افزایش نرخ کلیک شود.


در انتخاب توضیحات متا شما هنیچ کاره اید چرا که گوگل ممکن است توضیحات دلخواه خود را به کاربران نمایش دهد اما به هر حال باید نهایت سعیتان را بکنید.


۴- در شبکه های اجتماعی قابل مشاهده است

در صورت به اشتراک گذاشته لینک سایت در شبکه های اجتماعی مانند تویتر و فیسبوک تگ توضیحات زیر تگ عنوان قابل مشاهده است.


فیسبوک


<meta property="og:description" content="توضیحات متا" />

تویتر


<meta name="twitter:description" content="توضیحات متا" />

چطور یک توضیحات متای خوب بنویسیم؟

نوشتن توضیحات خوب متا به ترکیباتی از علم سئو و بهینه سازی سایت، بازاریابی، کمی فروش و تفکر روانشناسی نیاز دارد. اینها ۱۰ مورد از مهمترین راهبردها برای نوشتن توضیحات خوب است:


۱- یک طول مناسب در نظر بگیرید

با نگه داشتن توضیحات متا در ۱۲۰-۱۵۰ کاراکتر اطمینان حاصل کنید که محتویات تگ توضیحات به طور صحیح در نتایج نمایش داده می شود. همیشه نسخه های مختلف را در ابزارهای پیش نمایش مانند شبیه ساز افزونه یواست تست کنید تا مطمئن شوید که محتوا سئو شده تولید می کنید.


توضیحات متا چیست

۲- برای هر صفحه یک محتوای منحصر به فرد تولید کنید

هر صفحه فقط باید توضیحات متا منحصر به فرد خود را داشته باشد. اگر نسخه های تکراری در وب سایت شما وجود دارد ، آنها را در کنسول جستجو گوگل بخش HTML Improvements پیدا کنید.


داشتن توضیحات تکراری متا به سئو و بهینه سازی وب سایت آسیب می رساند اما حتی با این حال گاهی اوغات در وب سایت های بزرگ این اتفاق می افتد.


۳. بر روی لوکال سئو تمرکز کنید

اگر مناطق جغرافیایی خاصی را هدف قرار می دهید، ایده خوبی است که به آن توجه کنید. فرض کنید کلمه کلیدی صفحه