مزرعه لینک سئو سایت

ایجاد مزرعه لینک Link Farm و مزرعه محتوا Content Farm از روش های سئو کلاه سیاه است که موتور های جستجوگر با آن مقابله می کنند.

مزرعه لینک (Link farm) چیست؟

به گروهی از وب سایت ها که به صورت پیا پی به یکدیگر لینک گروهی می دهند مزرعه لینک (Link farm) گفته می شود. اما به بعضی از سایت ها که شرایط زیر را داشته باشند نیز لینک فارم می گویند.

مزرعه لینک سئو سایت


Manual link farm (مزرعه لینک دستی): برخی از سایت ها که عمدتا سایت های خرید و فروش بک لینک هستند برای کسب درآمد بیشتر شروع به فروش لینک انبوه یا قیمت پایین می کنند، وب مستران ایرانی هم که از خدا خواسته به دنبال خر مرده می گردند تا نعلش رو بکنن شروع به خرید لینک از اینگونه سایت ها می کنند در نتیجه پس از مدت کوتاهی سایت فروشنده لینک ۱۰۰ ها لینک بی کیفیت به سایت های غیر مرتبط با موضوع سایت خود دارد، در اینجاست که پدیده Link farm به وجود می آید و سایت اسپمر پس از شناخته شدن توسط موتور های جستجوگر جریمه می شود.


Non-manual link farm (مزرعه لینک غیر دستی): متاسفانه در این مورد سئو کاران مقصرند:)، برخی از سئوکاران سودجو جهت بالا بردن رتبه سایت های طرف قرارداد خود شروع به ایجاد صفحات غیر مرتبط در دیگر سایت ها می کنند و لینک خود را در آن ها قرار می دهند، این لینک بیلدینگ ماه ها ادامه پیدا می کند و رتبه سایت لینک دهنده کمتر و رتبه سایت لینک گیرنده بیشتر می شود تا هنگامی که گوگل تشخیص می دهد که این سایت اسپمر و Link farm است، بنابراین پس از تشخیص هم رتبه سایت لینک گیرنده و هم رتبه سایت لینک دهنده در معرض خطر قرار می گیرد.


نکته: دریافت لینک چه به طور دستی و چه به طور غیر دستی از سایت های لینک فارم به شدت به وضعیت سئو سایت و رتبه سایت آسیب زده و باعث پنالتی سایت می شود. اگر متوجه شدید که کسی از سایت لینک فارم به شما لینک داده است و آن را حذف نمی کند بهتر است تا با استفاده ابزار Disavow backlinks آن ها را به گوگل report کنید.


مزرعه محتوا (Content farm) چیست؟

سایت های مزرعه محتوا سایت هایی هستند که به صورت دستی و یا غیر دستی شروع به تولید محتوای غیر استاندارد، تکراری و بی کیفیت می کنند. محتوای اینگونه سایت ها که در ایران هم کم نیستند معمولا توسط ربات های خبرخوان تولید می شوند. سایت های مزرعه محتوا پس از شناسایی توسط موتور های جسجتوگر جریمه و معمولا پنالتی می شوند.


مزرعه لینک Link Farm و مزرعه محتوا Content Farm از نگاه موتور های جستجوگر

به طور کلی هم سایت های Link farm و سایت های Content farm از نظر موتور های جسجتوگر در دسته سایت های اسپم قرار می گیرند. شاید موتور های جستجوگر نظیر: Bing, Yahoo, Baidu, Yandex, Duckduckgo.com درک زیادی از اینگونه سایت ها نداشته باشند (بر طبق تجربه شخصی) اما گوگل شدیدا با سایت های اسپم مخالفه و پنالتی میکنه.


شناسایی سایت های اسپمر در ایران

به طور کلی در سطح اینترنت ایران سایت های اسپم زیادی وجود ندارند (به نسب وب سایت های چین، هند و آمریکا). عمده ی سایت های اسمپر ایرانی متشکل از وب سایت های Feed خوانی می باشد که محتوایات و لینک های دیگر سایت ها را کپی می کنند.


نکته ۱: در صورتی که در سایت های Link Farm یا Content Farm لینک بیلدینگ کرده اید یا رقبا برایتان لینک اسپم ایجاد کرده اند باید از طریق ابزار Disavow آن بک لینک ها را به عنوان لینک اسپم به گوگل معرفی کنید تا توسط Crawl گوگل ایندکس نشود. آموزش Disavow را مطالعه کنید.