آموزش بوت کردن ویندوز روی فلش

معرفی برنامه ی Rufus بوت کردن ویندوز روی فلش و چگونگی نصب ویندوز با استفاده از این برنامه در فلش و ساخت فلش بوتیبل در دنیای کنونی، با پیشرفت علم و تکنولوژی، هر ساله،هر چه به سمت جلو پیش می رویم با نسل جدیدتر و به روز تری از کامپیوتر ها روبه رو می شویم. در گذشته کامپیوتر ها به گونه ای طراحی می شدند که از طریق کابل برق ویک سیم رابط به کیس های نسبتا بزرگی وصل می شدند  و بر روی این کیس ها معمولا محفظه های خاصی برای دیسک و درایو و دی وی دی و سی دی و فلاپی مشاهده می شد. امروزه کامپیوتر ها رفته رفته کوچکتر شده اند و به جای دیسک های نوری بسیاری از ما بیشتر ترجیح می دهیم از فلش مموری ها و یا همان USB استفاده کنیم چرا که سرعت انتقال داده ها، فایل ها و اطلاعات در این فلش مموری ها بسیار بوده و حجم بسیار کمی را در بر می گیرند. 

همواره برای نصب ویندوز باید سی دی های خاص مربوط به کامپیوتر را به دست می آوردیم  و طی فرآیندی نه چندان پیچیده ویندوزمورد نظر را بر روی کامپیوتر شخصی خود نصب می کردیم. ولی دیگر دوره ی سی دی و دی وی دی تمام شده و در این مطلب قصد داریم نحوه ی ساخت فلش بوتیبل و چگونگی نصب ویندوز را با استفاده از برنامه ی Rufus در فلش به شما مخاطبین عزیز و ارجمند آموزش دهیم. پس همین جا باشید و ما را همراهی کنید.

آموزش بوت کردن ویندوز روی فلش

چگونگی نصب و راه اندازی ویندوز با استفاده از فلش مموری

آموزش بوت کردن ویندوز روی فلش


در ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که نصب ویندوز از روی فلش به خودی خود و تنها با کپی کردن فایل ها موجود در دیسک امکان پذیر نمی باشد. برای انجام این کار، ابتدا باید فلش را به فلش بوتیبل تبدیل کنیم؟ اما چگونه این کار را باید انجام دهیم؟ در ادامه ی این مطلب به شما آموزش می دهیم که چگونه ی فلش بوتیبل بسازید.


نرم افزار Rufus نرم افزار بسیار ساده و کاربردی می باشد که به شما اجازه می دهد تا با استفاده از آن فایل های ویندوز را در فلش بریزید و سپس با استفاده از فلش مموری، ویندوز را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. البته نرم افزار های دیگری هم مانند YUMI و Daemon نیز برای این کار طراحی و برنامه نویسی شده اند، ولی در حال حاضرکاربردی ترین و ساده ترین آنها Rufus می باشد. برای ساخت فلش بوتیبل موارد خاص و منحصر به فردی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. این موارد عبارت اند از:


ویندوز روی فلش مموری

دارا بودن یک فلش مموری هشت گیگا بایتی با بالا

دانلود برنامه ی Rufus 

دسترسی به فایل ISO و یا IMG ( با استفاده از برنامه ی Daemon نیز می توانید به فایل ISO دسترسی پیدا کنید.)

بوت کردن ویندوز روی فلش

ویندوز روی فلش دانلود

چگونگی ساخت فلش بوتیبل و نصب ویندو از روی آن


برای ساخت فلش بوتیبل و نصب ویندوز کامپیوتر از روی آن، به نکته ای که باید حین انجام این کار به آن توجه فرمایید، این است که تمامی اطلاعات موجود در فلش با تبدیل شدن آن به فلش بوتیبل پاک می شود( چیزی شبیه به فرمت کردن فلش می باشد.) از این رو اگر اطلاعات مهمی در فلش خود دارید آرا در فلش دیگر و یا هر مموری دیگری( هارد اکسترنال، رم و ...) ذخیره کنید. در ادامه ی این مطلب تمامی مراحل ساخت یک فلش بوتیبل به دقت و دونه دونه برای شما عزیزان توضیح داده شده است. پس با ما همراه باشید. 


یک: ابتدا فلش مموری مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس نرم افزار Rufus را در بخش Device فلش انتخاب کرده و نصب کنید. برای انجام این کار به تصویر زیر دقت نمایید و تمامی این مراحل را به دقت انجام دهید. 


نصب ویندوز روی فلش


دو: نوع فرمت فایل ویندوز مورد نظر خود را انتخاب کنید که معمولا از نوع ISO می باشد. 


سه: در این مرحله می توانید فلش بوتیبل خود را بسازید به این ترتیب که روی گزینه ی Start کلیک کنید و اگر با سوالی مبنی بر اینکه مایل هستید فلش خود را فرمت کنید، رو به رو شدید، بر روی گزینه ی Yes کلیک کنید. در این مرحله باید معمولا بین ده تا پانزده دقیقه منتظر بمانید. بعد از این مرحله شما فلش بوتیبل مورد نظر خود را ساخته اید و می توانید با استفاده ازآن ویندوز کامپیوتر خود را نصب کنید. 


چگونگی نصب ویندوز کامپیوتر از روی فلش بوتیبل


در ین مرحله بعد از این که توانستید با موفقیت فلش بوتیبل خود را بسازید به سراغ نصب ویندوز خواهیم رفت. ابتدا کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد یا  هما ری استارت کنید و فلش مموری خود را که اکنون تبدیل به فلش بوتیبل شده است در محل USB به کامپیوتر متصل کنید. سپس با فشردن کلید های F12 ویا F9( که در دستگاه های مختلف عملکد متفاوتی دارند.) به قسمت تنظیمات ویندوز رفته و در آنجا گزینه ی USB را که به صورت Boot From USB Storage نوشته شده است را انتخاب کنید. با گذشت چند دقیقه نصب ویندوز به صورت خودکار و اتوماتیک آغاز می شود و شما می توانید با کپی داده ها و اطلاعات موجود در فلش بوتیبل، ویندوز کامپیوتر خود را در پونزده الی سی دقیقه نصب و راه اندازی کنید. بعضی از سیستم ها به گونه ای طراحی شده اند که ممکن است با فشردن کلید های F12 و یا F9 شما را به صفحه ی بوت منتقل نکنند. در این صورت بهتر است کلید F2 ویا Delete را فشار دهید و وارد تنظیمات سیستم شده و در قسمت بوت  گزینه ی USB Storage ر انتخاب کرده و از این طریق ویندوز را نصب کنید. 


ریختن ویندوز روی فلش


کلام آخر 


در پایان به آن دسته افرادی که خواستار دانلود برنامه ی Rufus برای ساخت فلش بوتیبل و در نهایت نصب ویندوز بر روی کامپیوتر خود هستند، پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین ورژن آپدیت شده ی این برنامه با حجمی بسیار پایین ( 947 کیلو بایت)، به لینک زیر مراجعه کنید. امیدوارم  مطلب ارائه شده برای شما مخاطبین و خوانندگان عزیز و محترم مفید واقع شده باشد ونهایت استفاده را برده باشید.  


بوت کردن ویندوز روی فلش :


Last updated 2020.06.18:


Rufus 3.11 (1.1 MB)


Rufus 3.11 Portable (1.1 MB)


Other versions (GitHub)


Other versions (FossHub)