اجاق گاز لعابی را چطور تمیز کنیم؟

اجاق گاز یکی از وسایلی است که هر روز با پخت و پز سر و کار دارد و شاید مجبور باشید مثل ظروف، آن را چندین مرتبه تمیز کنید. برداشتن مواد غذایی از روی اجاق‌ گاز کار سختی نیست و حتی می‌توانید با کمک یک اسکاچ نرم، آن را تمیز کنید و بعد یک دستمال نخی با خاصیت جذب آب بالا روی آن بکشید. اما وقتی چربی زیادی روی گاز جمع شده باشد، تمیز کردنش کمی سخت می‌شود. در اینجا قصد داریم شما را با چند روش برای تمیز کردن اجاق گاز خانه و قطعات چدنی روی آن آشنا کنیم.

چطور اجاق گاز لعابی را تمیز کنیم؟

خوشبختانه اجاق گاز لعابی به شکل راحت‌تری تمیز می‌شود. روکش لعابی روی آن سطح لغزنده‌ای را ایجاد می‌کند که مواد غذایی چسبیده به آن را به راحتی جدا کنید. اما اگر برای مدت زمان طولانی این وسیله را تمیز نکنید، یک لایه چربی روی آن می‌نشیند که تمیز کردنش کمی دشوار می‌شود.

همچنین سوختن غذاهایی که روی صفحه گاز سرریز شده‌اند، باعث چسبیدن آن‌ها به سطح این وسیله می‌شود. اگر بلافاصله بعد از ریخته شدن غذا آن را تمیز نکنید، روی آن باقی می‌ماند و از بین بردن آن کمی سخت می‌شود. اما برای تمیز کردن این وسیله این راه‌ها را پیشنهاد می‌دهیم:

چطور اجاق گاز لعابی را تمیز کنیم؟

استفاده از سرکه و جوش شیرین

یکی از راه‌های تمیز کردن اجاق گاز آشپزخانه استفاده از سرکه و جوش شیرین است. آیا تا به حال این دو ماده را با هم ترکیب کرده‌اید؟ وقتی جوش شیرین را داخل سرکه یا هر ماده اسیدی دیگری مثل آبلیمو بریزید، فورا جوش میزند و در این لحظه قادر است هر رسوب، چربی و ماده اضافه دیگری را از بین ببرد.

وقتی مواد غذایی روی گاز ریخته و سوخته شده است، یک لیوان سرکه را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کرده و در لحظه آن را روی سطح اجاق گاز لعابی بریزید. 30 دقیقه صبر کنید تا این محلول کارش را تمام کند و سپس با استفاده از یک اسکاچ و مایع ظرفشویی سطح روی اجاق گاز را بسابید.

اگر از سوختن مواد روی سطح گاز زمان زیادی می‌گذرد و با این محلول تمیز نشد، بعد از ریختن این ماده، با یک قاشق یا سیم ظرفشویی روی مواد را بسابید.

برای تمیز کردن قطعات چدنی گاز هم آن‌ها را داخل یک تشت بزرگ قرار دهید. محلول سرکه را روی آن‌ها بریزید و جوش شیرین را اضافه کنید. چند دقیقه منتظر بمانید و بعد آن‌ها را آبکشی کنید.

استفاده از مایع ظرفشویی

برای تمیز کردن گاز با استفاده از مایع ظرفشویی و آب جوش، ابتدا مقداری آب جوش روی سطح اجاق گاز بریزید تا چربی و موادغذایی نرم شود. سپس اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی یا پودر لباسشویی را روی سطح لعابی اجاق گاز بکشید. اگر مواد به سطح آن چسبیده است، از یک سیم ظرفشویی هم می‌توانید برای کندن مواد استفاده کنید.

این روش روتین هر روزه است و زمانی کاربرد دارد که سطح اجاق گاز شما به تازگی کثیف شده باشد. برای از بین بردن چربی‌های قدیمی و آثار سوختی روی اجاق گاز باید روش‌های دیگری را تست کنید.

تمیز کردن گاز با مایع ظرفشویی

استفاده از آمونیاک

آمونیاک هم یکی دیگر از موادی است که از آن می‌توانید برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی استفاده کنید. این ماده قادر است چربی روی چدن و سطح گاز را در عرض چند ساعت از بین ببرد. از آنجایی که آمونیاک بوی بدی دارد، بهتر است درب و پنجره‌ها را باز و هود را بعد از استفاده روشن کنید. این ماده هم فرار است و خیلی زود بخار می‌شود.

دو فنجان آمونیاک برای تمیز کردن اجاق گاز کافی است. آن را روی سطح اجاق گاز بریزید و 10 تا 12 ساعت صبر کنید. این ماده قادر است تمامی کثیفی‌های روی اجاق را پاک کند. در آخر هم با کمک مایع ظرفشویی و یک اسکاچ سطح روی آن را بسابید و با دستمال پاک کنید.

استفاده از مواد چربی‌زدای شیمیایی

خوشبختانه محصولات چربی زدای زیادی در بازار موجود است که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید. برند این محصولات را برحسب اطلاعاتی که از سایر مصرف‌کننده‌ها بدست می‌آورید، انتخاب کنید. در فرمولاسیون این محصولات از موادی استفاده می‌شود که لایه چربی روی هر سطحی را به راحتی پاک می‌کنند. با این حال به پوست دست هم آسیب می‌رسانند. پس در زمان استفاده حتما از دستکش استفاده کنید.

اگر ماده چربی‌زدا به صورت مایع است، آن را روی سطح اجاق گاز بریزید و با یک اسکاچ در تمامی قسمت‌های آن پهن کنید. به مدت 5 دقیقه صبر کنید و سپس با اسکاچ اجاق گاز لعابی را بسابید تا کامل تمیز شود.

استفاده از مواد چربی زدای شیمیایی

راهکارهای تمیز کردن گاز لعابی

برای اینکه مجبور نباشید از روش‌های سخت برای تمیز کردن اجاق گاز لعابی استفاده کنید، بهتر است بعد از هر بار کثیف شدن، روی آن را با اسکاچ نرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید. در ماه هم یک بار از مواد چربی‌زدا برای تمیز کردن این وسیله استفاده کنید. با این روش اجاق گاز خانه شما همیشه تمیز و نو خواهد ماند.