7 روش موثر برای جلوگیری از هک شبکه وای فای WI-FI

میزان عملکرد هکرها در این روزها  بسیار خیره کننده است. سوالی که اغلب به ذهن می رسد، این است که چه اقدامی برای جلوگیری از هک شبکه وای فای می توان انجام داد. اگر مراقب نباشید، قربانی شدن فقط در یک لحظه اتفاق می افتد. در حالی که ‏بسیاری از مردم به دلیل انجام دادن فعالیت های کاری آنلاین و کار با شبکه های اجتماعی از اینترنت بهره ی بسیار بالایی می برند ‏از همین جهت ابزار دسترسی به اینترنت می تواند  مورد آسیب پذیری بالایی قرار بگیرد. به عنوان یک کاربر اینترنت بی سیم،  ‏برای شما بسیار مهم است که اقدامات لازم را برای محافظت از اتصال به اینترنت خود انجام دهید و در عین حال به طور منظم ‏مطالعه داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که دانش خود را در مورد نحوه کار شبکه بی سیم افزایش داده اید. در این مقاله چند ‏نکته برای کمک به شما در محافظت و جلوگیری از هک شبکه وای فای ‏ ‏به شما ارائه خواهد شد‎.‎

‏7 روش موثر برای جلوگیری از هک شبکه وای فای‏‏

شبکه های بی سیم به دلیل سرعت بالا و کار مطمئن در بین مردم جهان مدرن بسیار مشهور هستند. اما افرادی با هک کردن ‏وای فای‏ ‏دیگران از آن برای مصارف شخصی خود استفاده می کنند. همچنین آنها با سعی در انجام فعالیت هایی  علاوه بر مصرف اینترنت می ‏توانند تمام اطلاعات شخصی کاربران را در شبکه رمزگشایی کند. اساسا هک شبکه بی سیم به مجموعه انواع مختلفی از تکنیک ‏ها یا ابزارهایی برای ربودن شبکه از طریق میانگین غیر مجاز و بدون اجازه هر ارگان گفته می شود و امنیت شبکه را از بین می ‏برد.

7 روش موثر برای جلوگیری از هک شبکه وای فای WI-FI


هکرها برای شکستن امنیت شبکه بی سیم و رمزگشایی تمام اطلاعات مانند رمزهای عبور، آدرس های‎ MAC ‎و بسیاری از ‏موارد مخفی، از انواع مختلف تکنیک های هک استفاده می کنند. در ادامه  مفیدترین روش ها در مورد چگونگی جلوگیری از هک شبکه وای فای ‏آورده شده است.

1) تغییر دادن اطلاعات router admin برای جلوگیری از هک شبکه وای فای

همه روترهای Wifi دارای یک نام کاربری و رمز عبور هستند که برای دسترسی به تنظیمات روتر شما استفاده می شود. هر زمان که یک روترٌ Wifi دریافت کنید، چه جدید باشد و چه استفاده شده، بلافاصله نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید. هکرهای Wi-Fi تقریبا برای تمام روترهای محبوب بازار از اعتبار مدیر پیش فرض سازنده مطلع هستند. اگر کسی بتواند به شبکه Wi-Fi شما دسترسی پیدا کند، می تواند با آن اطلاعات وارد روتر شما شود. با استفاده از روش های قوی ایجاد رمز عبور، یک رمز عبور جدید روتر تنظیم کنید یا یک رمز عبور واقعا غیرقابل شکسته شدن برای ایجاد رشته های تصادفی از کاراکترها ایجاد کنید تا بتوانید راهی برای جلوگیری از هک شبکه وای فای از دست هکر ها درست کنید.

2) رمزگذاری WPA2 یا WPA 3 را برای جلوگیری از هک شبکه وای فای فعال کنید

WPA2 و WPA 3 - نسخه دوم و سوم پروتکل امنیتی دسترسی محافظت شده  Wi-Fi است. از روتر خود در برابر دسترسی ناخواسته با رمزگذاری AES محافظت می کنید. این همان نوع رمزگذاری است که ما در Avast برای Avast SecureLine VPN بسیار امن خود استفاده می کنیم. هر روتری که ارزش خرید داشته باشد از طریق WPA2 فعال خواهد بود و برخی از مدل های جدید ممکن است دارای WPA3 باشند.

رمزگذاری WPA2 یا WPA 3 را فعال کنید تا هر کسی که می خواهد به روتر محافظت شده شما متصل شود به رمز ورود Wifi شما نیاز داشته باشد و مطمئن شوید که با پیروی از شیوه های ایجاد رمز عبور هوشمند، یک رمز عبور قوی تنظیم میکنید. این مراحل ساده هر هکر Wi-Fi احتمالی را با یک چالش جدی روبرو خواهد کرد و اقدامی بسیار مفید برای شما به منظور جلوگیری از هک شبکه وای فای تان می باشد.

رمزگذاری WPA2 یا WPA 3 را برای جلوگیری از هک شبکه وای فای فعال کنید


3) تغییر نام شبکه روتر (SSID)

در حالی که روتر Wifi خود را پیکربندی می کنید، تغییر اعتبار سرپرست و تنظیم گذرواژه قوی  SSID را نیز تغییر دهید. SSID مخفف شناسه سرویس است که در اصطلاح روزمره، نام شبکه Wi-Fi  شماست. روترهای Wifi جدید اغلب مارک روتر را در SSID نشان می دهند و هکرهای Wi-Fi می توانند با استفاده از این اطلاعات رمز ورود شما را بشکنند. نام شبکه روتر پیش فرض خود را تغییر دهید و یک نام شبکه سفارشی تنظیم کنید تا آنها ندانند کدام نوع روتر را دارید. هرچه بیشتر به یک هکر سرنخ بدهید، کار او راحت تر خواهد بود ولی با تغییر دادن نام شبکه روتر خود اقدامی مناسب جهت جلوگیری از هک شبکه وای فای انجام داده اید.

برای درست کردن نام شبکه Wi-Fi خود خلاق باشید: سعی کنید آن را طولانی و پیچیده کنید. رمزگذاری WPA از SSID به عنوان بخشی از الگوریتم استفاده می کند، بنابراین با اجتناب از نام های پیش فرض یا رایج شبکه، شبکه خود را در برابر روش های شکستن رمز عبور مقاوم تر می کنید.

تغییر نام شبکه روتر (SSID)


4) WPS  را غیرفعال کنید

همراه با WPA2 یا WPA 3، بسیاری از روتر های Wifi دارای WPS تنظیمات محافظت شده از Wi-Fi هستند. به این معنی که می توانید برای اتصال، یک دکمه فشار دهید یا پین وارد کنید، برخلاف استفاده از رمز عبور. اگرچه به وضوح راحت تر است، اما هنگام استفاده از دکمه ها یا پین ها به جای گذرواژه، سطح امنیت کاهش می یابد.

هر کسی که بتواند به روتر Wifi  شما دسترسی داشته باشد، می تواند دکمه WPS را فشار داده و متصل شود و شکستن پین کوتاه به مراتب آسانتر از رمز عبور پیچیده و طولانی است. متاسفانه، همه روترها از غیرفعال کردن ویژگی های WPS پشتیبانی نمی کنند، اما اگر این ویژگی را پشتیبانی کرد، WPS را ASAP خاموش کرده و یک رمز عبور تنظیم کنید.

5) مدیریت بی سیم از راه دور را غیرفعال کنید

مدیریت از راه دور به شما امکان می دهد از هرجای دنیا به تنظیمات سرپرست روتر خود وارد شوید. اگر این ویژگی را غیرفعال کنید، فقط زمانی می توانید به تنظیمات خود دسترسی پیدا کنید که رایانه شما از طریق کابل اترنت به طور فیزیکی به روتر شما متصل باشد. غیرفعال کردن مدیریت از راه دور یک روش مناسب برای جلوگیری از هک شبکه وای فای از شر هکرها است.

6) سیستم عامل روتر خود را به روز کنید

Firmware  نام نرم افزاری است که سخت افزار خاصی را اداره می کند. در این مورد،  روتر شما مانند سیستم عامل رایانه یا سایر برنامه هایی که استفاده می کنید عمل می کند، سیستم عامل می تواند به روز شود.  به روز رسانی نرم افزار می تواند از روتر شما در برابر آسیب پذیری هایی که ممکن است در نسخه های قدیمی نرم افزار شما کشف شود، محافظت کند. برخی از روترهای Wifi قادر به بررسی به روز رسانی سیستم عامل هستند، اما شما همیشه می توانید به تنظیمات سرپرست روتر Wifi خود وارد شوید، قسمت نرم افزار را پیدا کرده و روتر خود را جستجو کنید و با به روز کردن روتر Wifi خود اقدامی مناسب برای جلوگیری از هک شبکه وای فای  را انجام داده اید.

7) از یک ابزار امنیت سایبری استفاده کنید که از شبکه Wi-Fi شما محافظت می کند

یکی از ساده ترین و ایمن ترین راه ها برای جلوگیری از هک شبکه وای فای شما، استفاده از ابزاری برای نظارت بر شبکه Wi-Fi است که به طور خودکار شبکه بی سیم شما را برای شما تحت کنترل قرار می دهد و خودتان زحمتی برای کنترل دستی آن دارید. Avast Free Antivirus دارای یک بازرس Wi-Fi داخلی است که به طور مداوم شبکه شما را برای هرگونه فعالیت مشکوک یا دستگاه اسکن می کند، بنابراین شما دقیقا می دانید که در Wi-Fi خود همیشه چه اتفاقی می افتد.

برای محافظت و جلوگیری از هک شبکه وای فای و امنیت سایبری خانگی جامع، هم اکنون Avast Free Antivirus را بارگیری کنید و خیال خود را راحت کنید.  اگر هکرهای Wifi زنده در شبکه شما نشسته باشند، اولین کسی هستید که از این موضوع مطلع خواهید شد.

بیشتر بخوانید: آموزش هک wifi و نفوذ به شبکه های بی سیم

منبه سایت: OWL24.org