کلاهبرداری با طرح پانزی و هرمی ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟

شلوارها و شرکت های هرمی از رایج ترین روش های کلاهبرداری هستند. این روزها آنها وارد فضای رمزنگاری و بلاک چین نیز شده اند. در طول تاریخ همیشه افرادی بوده اند که به دنبال ثروت از جیب سایر انسان ها بوده اند. انواع بی شماری از تقلب وجود دارد و هیچ محدودیتی وجود ندارد. با ظهور صنعت کریپتوکارنسی، علاوه بر ایجاد تکنیک های خاص خود برای سرقت دارایی های دیجیتالی دیگران، برخی از تکنیک های کلاهبرداری قدیمی نیز به روش های مختلف در سراسر جهان راه یافته اند. طرح‌ها و هرم‌های پونزی رایج‌ترین راه‌ها برای جذب سرمایه خارجی هستند که امروزه در فضای بلاک چین و ارزهای دیجیتال چین نیز به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اکثر افرادی که در بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر سرمایه گذاری می کنند یا در یک ICO شرکت می کنند معمولاً نگران دو چیز هستند. اولین مورد ROI -> بازگشت سرمایه است. این به معنای سودی است که فرد در نهایت در نتیجه سرمایه گذاری خود دریافت می کند. مشکل دیگر میزان ریسک سرمایه گذاری است. زمانی که ریسک ها خیلی زیاد باشد، سرمایه گذاران احتمالاً سرمایه اولیه خود را (به طور جزئی یا کامل) از دست خواهند داد. این برابر با ROI منفی است. متأسفانه، یک طرح هرمی یا طرح پانزی، علیرغم سودهای نجومی نویدبخش، در نهایت نتیجه ای جز بازگشت منفی سرمایه و از دست دادن پول نخواهد داشت.

کلاهبرداری با طرح پانزی و هرمی ارز دیجیتال چیست و چه تفاوتی با هم دارد؟


البته با هر سرمایه گذاری ریسک کم است و همیشه این سوال مطرح است که میزان ریسک زیاد است یا کم. به عبارت دیگر چیزی به نام سرمایه گذاری بدون ریسک وجود ندارد. با این حال، هنگامی که شخصی به طور غیرمنتظره ای درگیر شلوار یا یک طرح هرمی شود، خطر به طور چشمگیری افزایش می یابد. این برنامه ها در اکثر کشورهای جهان غیرقانونی است.

نکته اینجاست که افزایش آگاهی و آگاهی عمومی باعث شده خیلی ها به اهمیت این پروژه ها پی ببرند، اما یک مجری طرح هرم یا پانزی برنامه خود را به این شکل ارائه نمی دهد! به عبارت دیگر، سازمان دهنده پروژه خود را پونزی یا هرم نمی نامد، اگرچه در عمل پروژه او بر اساس این تکنیک های تقلبی محقق شده است.

طرح پانزی چیست؟

این مدل فریب به نام چارلز پونزی نامگذاری شده است. او یک کلاهبردار ایتالیایی بود که به آمریکای شمالی مهاجرت کرد و به دلیل سیستم تولید پول تقلبی شهرت یافت. در اوایل دهه 1920، او با طرح پانزی خود که از یک سال تا پایان یک سال به طول انجامید، توانست صدها نفر را از بین ببرد.

در اصل، تحت طرح پانزی، سود سرمایه گذاران قبلی با پول سرمایه گذاران جدید پرداخت می شود. یعنی پولی که به دست می آید کار مفیدی انجام نمی دهد و وعده هایی که برگزارکننده در مورد پروژه خود و نحوه کار با سرمایه مردم می دهد کاملا نادرست است. اگرچه سرمایه گذاران اولیه بخشی یا حتی تمام پول خود را همراه با سود دریافت می کنند، اما شرکت کنندگان جدید در پروژه تمام پول خود را از دست می دهند و چیزی دریافت نمی کنند. از این نظر طرح های پانزی و هرم شبیه هم هستند.

هنگامی که جریان کاربران جدید قطع شود، سیستم به دلیل عدم توانایی در پرداخت پول به سرمایه گذاران قبلی، خاموش می شود. به همین دلیل، این چرخه تا زمانی ادامه می یابد که برگزارکننده بتواند افراد جدیدی را به پرداخت متقاعد کند، البته به شرط عدم شناسایی و منحل شدن توسط اشخاص حقوقی!

نمونه ای از طرح پونزی

مدیر پروژه ای که فرصت های سرمایه گذاری را برای دیگران فراهم کرده است، 1000 دلار از شخصی که مایل به شرکت در پروژه است دریافت می کند. او قول می دهد در پایان یک دوره از پیش تعیین شده (مثلا 90 روز) ارزش اولیه را با 10 درصد سود پرداخت کند. زمان مشخصی برای بازگرداندن وجه همراه با برنده ها وجود ندارد، اما هر چه زمان کوتاهتر باشد، افراد بیشتری تشویق به حضور خواهند شد.

سازمان‌دهنده پروژه اکنون می‌تواند دو سرمایه‌گذار دیگر را قبل از انقضای دوره 90 روزه جذب کند. او با استفاده از 2000 دلاری که اخیراً از دو کاربر جدید به دست آورده، 1100 دلار به نفر اول می پردازد. به احتمال زیاد، او اولین نفر را تشویق می کند که 1000 دلار دوباره سرمایه گذاری کند. این مرد قبلاً بدون زحمت و در مدت زمان کوتاهی 100 دلار به دست آورده است و اعتماد به نفس او به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بنابراین او به احتمال زیاد تسلیم خواسته های برگزارکننده خواهد شد، بدون اینکه بداند درگیر یک طرح بزرگ است.

با دریافت پول از سایر تازه واردان، مدیر پروژه پانزی می تواند به قول خود به سرمایه گذاران قدیمی عمل کند و اصل سود آنها را بپردازد. این آنها را تشویق می‌کند که این بار با پول بیشتری سرمایه‌گذاری مجدد کنند. آنها همچنین در مورد موفقیت خود با دیگران صحبت می کنند و ناخودآگاه افراد بیشتری را به سمت طرح پانزی سوق می دهند. به این ترتیب برگزارکننده بدون تبلیغات مستقیم قربانیان بیشتری را دریافت خواهد کرد.

نقشه پانزی به کجا ختم می شود؟

با رشد سیستم، نیاز بیشتری به یافتن سرمایه گذاران جدید وجود خواهد داشت، زیرا بسیاری از مردم اکنون منتظر دریافت پول اصلی همراه با سود هستند. در صورت عدم امکان یافتن اعضای جدید، اپراتور طرح پونزی قادر به پرداخت وجه به کاربران قبلی نخواهد بود زیرا برخلاف وعده داده شده با پول جمع آوری شده هیچ گونه فعالیتی جهت کسب سود قانونی صورت نگرفته است.

در نهایت، طرح ناپایدار می شود و با کاهش حجم سرمایه گذاری جدید، تعادل بین سرمایه گذاران قدیمی و جدید تغییر می کند. پس از این اتفاق برگزارکننده با پول دریافتی دستگیر یا ناپدید می شود. اگرچه برخی از طرح فریبکارانه پانزی سوء استفاده خواهند کرد، اما بسیاری دیگر متضرر خواهند شد. شایان ذکر است احتمال نشت سیستم و دستگیری مجری آن قبل از توقف چرخه وجود دارد.

ارتباط طرح پانزی با ارزهای دیجیتال

یکی از تکنیک های کلاهبرداران برای مشروعیت بخشیدن به فعالیت های خود، ارتباط آنها با افراد، گروه ها، سازمان ها و پروژه های بسیار معتبر است. پشتیبانی قوی از ارزهای رمزپایه در بازار و اعتبار و سودآوری بالای آنها دیگر بر هیچکس پوشیده نیست، بنابراین کلاهبرداران از نام آنها به نفع خود سوء استفاده می کنند و لباس های رمزنگاری شده را به عنوان پوشش روی پروژه خود می اندازند!

یکی از راه های تقلب، ارائه ارز دیجیتال پشتیبانی نشده است. به لطف پلتفرم هایی مانند اتریوم و کاردانو، اکنون به راحتی می توان کد ارز جدید را در قالب یک توکن ایجاد کرد. به خریداران وعده آینده روشن و بازده بالا در توکن داده می شود، اما هیچ پروژه یا برنامه خاصی وجود ندارد.

نشانه ای برای طراحی شلوار یا هرم، به جای تعلق به یک سیستم عامل، عملاً بی فایده است، بنابراین این پروژه درآمدزایی نخواهد داشت. بنابراین، طبق طرح پانزی، سود سرمایه گذاران و خریداران اولیه توکن تنها در صورت ورود اعضای جدید و خرید توکن پرداخت می شود.

به خاطر داشته باشید که بعید است که یک توسعه دهنده به دلیل سرمایه اولیه کافی بتواند یک توکن یا سکه تقلبی را به برخی دایرکتوری ها اضافه کند، اما در نهایت دیر یا زود ارزش آن صفر می شود.

تاکنون چندین پروژه مبتنی بر پانزی و هرم‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال شکل گرفته‌اند و رشد قارچ‌مانند آنها با سرعت بیشتری نسبت به قبل ادامه دارد. آنها از نام پروژه های قدرتمندی مانند اتریوم و ترون سوء استفاده می کنند و روی پلتفرم خود کار می کنند. به عنوان مثال می توان به Eco Smart، DoubleWay، Tron Royal، Crypto Friends، Rocket Trade و Tron Holding اشاره کرد.

بلاک چین و قراردادهای هوشمند غیرقابل تغییر، شفاف و عاری از جعل نامیده می شوند. اکنون کلاهبرداران با تاکید بر این ویژگی ها سعی در نمایش بی عیب و نقص کار خود دارند. به عنوان مثال، در تبلیغات آنها ممکن است از عباراتی مانند «چون معامله هوشمند از بلاک چین استفاده می‌کند، بنابراین مطمئناً ایمن است»، «این معامله هوشمندانه است و نمی‌توانید آن را لمس کنید» و «این معامله علامت سبز گرفت» استفاده کند. نباید فراموش کرد که اگرچه قرارداد هوشمند واقعاً تغییرناپذیر و شفاف است، اما کلاهبردار نیز قادر است قراردادی هوشمند برای رسیدن به اهداف خود ایجاد کند و پس از دریافت پول از شما به صورت کاملاً شفاف فرار کند!!

اگر کسی شما را به سرمایه گذاری در یک قرارداد هوشمند، با بازده غیرقابل مقایسه دعوت کرد، شک کنید که این یک پنکیک است یا یک هرم. بهتر است این مقاله را برای این افراد ارسال کنید و آنها را از حقایق آگاه کنید.

مدتی است که چندین وب سایت ایرانی پروژه های پانزی و پیرامید را به عنوان راه های کسب دلار رایگان به مصرف کنندگان ارائه می کنند. آنها را بشناسید و به محتوای آنها توجه نکنید. به عنوان مثال می توان به BigWallet و Shamohsen اشاره کرد.

از وب سایت بیگ والت و موارد مشابه دوری کنید!

این وب سایت که مدت هاست در دسترس کاربران قرار گرفته است به ارائه و تبلیغ پروژه های تقلب ارزی می پردازد. با ورود به سایت آگهی های مربوط به چندین پروژه را مشاهده خواهید کرد. هنگام ورود به سایت و ثبت نام باید از شناسه miladmilan استفاده کنید.

مورد اول مربوط به تبلیغات سایت متقلبانه iraniantraders است. این وب سایت ادعا می کند که راه های مطمئنی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال با حداقل 20 درصد سود ماهانه ارائه می دهد. پیمانکاران ادعا می کنند که سود از طریق تجارت ارزهای دیجیتال پرداخت می شود. به عبارت دیگر، آنها پول شما را در بایننس یا صرافی های دیگر معامله می کنند و سپس سود را با شما به عنوان صاحب اصلی پول تقسیم می کنند. از کاربران فقط خواسته می شود که با کد ارز سپرده گذاری کنند، بنابراین هیچ راهی برای ردیابی تراکنش ها و درک صاحبان وب سایت (از طریق اطلاعات حساب بانکی) وجود ندارد.

آگهی دوم مربوط به سایت irandogebank می باشد. این وب سایت مدعی است بین 8 تا 11 درصد به صورت ماهانه سود پرداخت می کند! مانند حالت قبل، پس از ورود به وب سایت، با چندین طرح سرمایه گذاری مواجه خواهید شد.

اما سومین تبلیغ در بیگ والت که باز هم به شلوار و طرح هرمی اشاره دارد Roboton است. وعده تخیلی تر می شود (8٪ سود روزانه)! روبوتون به صورت عمومی اعلام کرده است که با پرداخت پول و جذب کاربران جدید به سود خواهید رسید. آیا کلنگ و هرم یک پروژه از این واضح تر است!؟

طرح هرمی چیست؟

در یک طرح هرمی یا هرمی، اعضا باید فعال تر باشند. در اینجا، سازمان دهنده درگیر جذب اعضای جدید نمی شود و اعضای قبلی را تشویق می کند تا برای رسیدن به سود وعده داده شده، کاربران جدید اضافه کنند. این مدل وعده پرداخت یا پاداش به اعضا را می دهد. آنها نه تنها می توانند به این طرح بپیوندند، بلکه می توانند برای اعضای جدید نیز ثبت نام کنند. تفاوت ها و شباهت های زیادی بین طرح هرم و شلوار وجود دارد که در ادامه با آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

به عنوان مثال، سازمان دهنده طرح هرمی به آلیس و باب اجازه می دهد تا حقوق توزیع در یک شرکت را به ازای هر نفر 1000 دلار خریداری کنند. آنها اکنون می توانند حقوق توزیع را خودشان بفروشند و از هر عضو دیگری که موفق به استخدام شوند سهمی دریافت کنند. 50 درصد از 1000 دلاری که هر کدام از فروش حقوق توزیع به دست می‌آیند به برگزارکننده می‌رسد. به همین دلیل به این طرح هرمی می گویند. از پایین به بالا، سود نصف می شود و اعضای سطح بالاتر از طریق فعالیت های اعضای سطح پایین درآمد کسب می کنند.

در سناریوی فوق، آلیس و باب باید دو حق توزیع را برای تامین مخارج خود بفروشند، زیرا هر سهم در بخش فروش 500 دلار توزیع می کند. بار فروش هر دو حق توزیع برای جبران سرمایه اولیه بر دوش مشتریان آنها، اعضایی که به تازگی به پروژه پیوسته اند، خواهد بود.

طرح هرمی مانند یک طرح پانزی است که محکوم به شکست است زیرا ما به اعضای بیشتری برای ادامه روند نیاز داریم. پیشرفت ناپایدار چیزی است که طرح های هرمی را غیرقانونی می کند.

اکثر طرح‌های هرمی محصول یا خدمات خاصی را ارائه نمی‌دهند و تنها با پول تولید شده توسط اعضای جدید پشتیبانی می‌شوند. با این حال، برخی از این طرح‌ها در قالب یک پیشنهاد بازاریابی چندسطحی به ظاهر قانونی (MLM) ظاهر می‌شوند. اعضا همچنین تعدادی از محصولات یا خدمات را در اینجا می فروشند، اما معمولاً این کار را فقط برای پنهان کردن کلاهبرداری اصلی انجام می دهند! بسیاری از شرکت های MLM از طرح های هرمی به نفع خود استفاده می کنند، اما همه این شرکت ها کلاهبردار یا غیرقانونی نیستند.

مقایسه طرح هرمی و شلوار

شباهت ها

هر دو روش تقلبی برای کسب درآمد غیرقانونی هستند. طرح پانزی و هرم قربانیان را با وعده بازگشت سرمایه بالا تشویق می کند.

طرح پونزی و طرح هرمی نیاز به هجوم منظم و پیوسته سرمایه گذاران جدید برای بقا دارند. در غیر این صورت امکان پرداخت به کاربران قدیمی و فعال نگه داشتن سیستم وجود ندارد.

معمولا این طرح ها محصولات یا خدمات واقعی را ارائه نمی دهند. اگر یک یا چند کالا و خدمات در این فعالیت دخیل باشد، تنها بهانه ای برای منحرف کردن ذهن اعضا از داخل هرم پروژه است.

تفاوت ها

برنامه های پانزی معمولاً تحت پوشش خدمات مدیریت سرمایه گذاری ظاهر می شوند، به همین دلیل است که شرکت کنندگان معتقدند سود حاصل از یک سرمایه گذاری قانونی است. در عمل این موضوع درست نیست و هیچ فعالیت سودآوری وجود ندارد که از پول اعضا استفاده کند. سازمان دهنده طرح پانزی به سادگی با سرقت کاربران جدید و سرپا نگه داشتن سیستم به کاربران قدیمی پول پرداخت می کند.

طرح های هرمی مبتنی بر بازاریابی شبکه ای هستند و اعضای آن باید برای کسب درآمد اعضای جدید استخدام کنند. بنابراین، هر شرکت کننده قبل از انتقال پول به بالای هرم، کمیسیون دریافت می کند.

چگونه از شرکت های هرمی دوری کنیم؟

شک داشته باشید!

شکاک بودن همیشه بد نیست! در بازار شلوغ ارزهای رمزنگاری شده، داشتن این ویژگی شما را از مشکلات زیادی نجات می دهد. یک فرصت سرمایه گذاری که بازدهی سریع یا بالا با حداقل سرمایه را نوید می دهد، احتمالا ناعادلانه است. وقتی چیزی که روی آن سرمایه گذاری می کنید کاملاً ناشناخته یا غیرقابل درک باشد، شانس داشتن فنجان در زیر نیمکره افزایش می یابد! هرگز یک قانون کلی را فراموش نکنید:

شک داشته باشید!

شکاک بودن همیشه بد نیست! در بازار شلوغ ارزهای رمزنگاری شده، داشتن این ویژگی شما را از مشکلات زیادی نجات می دهد. یک فرصت سرمایه گذاری که بازدهی سریع یا بالا با حداقل سرمایه را نوید می دهد، احتمالا ناعادلانه است. وقتی چیزی که روی آن سرمایه گذاری می کنید کاملاً ناشناخته یا غیرقابل درک باشد، شانس داشتن فنجان در زیر نیمکره افزایش می یابد! هرگز یک قانون کلی را فراموش نکنید: اگر چیزی خیلی خوب به نظر می رسد (Too Good To Be True)، در آن شک کنید.


از فرصت های ناخواسته دوری کنید

مراقب فرصت های ناخواسته باشید. در مورد دعوت غیرمنتظره برای شرکت در یک فرصت سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مراقب باشید. در پانزی و شرکت‌های هرمی، سازمان‌دهنده اغلب با دعوت ناگهانی گروهی از مردم برای سرمایه‌گذاری، مثلاً طلای خود، آنها را فریب می‌دهد.


مقداری تحقیق کن

از فروشنده تحقیق کنید همچنین باید برای موسسه ای که امکان سرمایه گذاری را ترویج می کند، تحقیقات کافی انجام دهید. مشاور مالی، واسطه یا شرکت کارگزاری معتبر در حوزه فعالیت خود توسط دستگاه های حاکمیتی ثبت و نظارت می شود.


به راحتی به خودت اعتماد نکن

ساده و سریع اعتماد نکنید. سرمایه گذاری های بدون درز و قانونی باید به صورت قانونی ثبت شود. اولین قدم برای اطمینان از اینکه طرح مبهم نیست، درخواست اطلاعات ثبت است. البته ارائه این اطلاعات تضمین کننده صحت شاکی و فعالیت های برگزارکننده نیست، اما در هر صورت این بخشی از پازل است که در کنار بسیاری از عوامل دیگر، مشروعیت فعالیت را برای سرمایه گذار تضمین می کند.


در صورت عدم ثبت فرصت سرمایه گذاری، برگزارکننده باید توضیحات خوب و منطقی داشته باشد.


فهمیدن

مطمئن شوید که می دانید پول خود را برای چه چیزی خرج می کنید! شما هرگز نباید روی چیزی سرمایه گذاری کنید که به طور کامل درک نمی کنید. از منابع موجود استفاده کنید و در مورد فرصت های محرمانه بسیار مراقب باشید.


گزارش

هر زمان که مشکوک به هرمی یا غیرشفاف بودن طرح هستید یا به آن اطمینان خاصی دارید، حتما آن را به نهادهای نظارتی و قوه قضاییه گزارش دهید. به خاطر داشته باشید که آسیب رساندن به گروهی از افراد جامعه مانند یک دومینو عمل می کند و تأثیر بسیار بیشتری بر دیگران خواهد داشت. پس مشکل را نادیده نگیرید و فرصت سرمایه گذاری را به حال خود رها نکنید.


آیا بیت کوین پانزی است یا یک طرح هرمی؟

با وجود انفجار بمب شهرت بیت کوین، بسیاری از مردم هنوز در مورد این دارایی نامشهود شک دارند و آن را یک زره، یک هرم یا نوعی کلاهبرداری دیگر می دانند.


بیت کوین برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال ایجاد شد و در واقع همینطور است. این یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که توسط الگوریتم های ریاضی و رمزنگاری محافظت می شود. شما می توانید از بیت کوین برای خرید کالا و خدمات استفاده کنید.


کدهای رایج ارز به پروژه ها مشروعیت نمی بخشد

اگر نام بیت کوین یا دیگر ارزهای رمزنگاری شده محبوب مانند اتریوم، ریپل، لایت کوین و ترون را در فرصت سرمایه گذاری شنیدید، وحشت نکنید! ارتباط یک کسب و کار با یک فرد شناخته شده و محبوب، دارایی با ارزشی مانند طلا و بیت کوین یا یک شرکت معروف یکی از تکنیک های مورد استفاده کلاهبرداران شلوار و اهرام است.


به عنوان مثال، انتشار محتوای آموزشی مرتبط با سخنرانی های انگیزشی مردمی توسط سازمان دهندگان طرح های پانزی و هرمی. آیا این به فعالیت آنها مشروعیت می بخشد؟ همین امر در مورد پیوند فعالیت های مالی به بیت کوین یا یک ارز دیجیتال پرکاربرد دیگر نیز صدق می کند.


مانند ارز فیات، آنها می توانند از بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در زره پوش یا یک طرح هرمی استفاده کنند، اما این بدان معنا نیست که پروژه مشابه رمز ارز است.

برخی از طرح های هرمی بر اساس کدهای ارزی

اتریوم دو طرفه

دابل وی اتریوم یک طرح کاملا هرمی است. ورود و عضویت در آن مستلزم وارد کردن کد شناسایی است. سپس برای شروع فعالیت باید اتریوم 0.08 را به آدرس قرارداد هوشمند آن ارسال کنید. با توجه به قیمت فعلی 2000 دلار اتریوم، این مقدار حدود 4 میلیون تن است. زیر مجموعه در ادامه می آید!


برای کسب درآمد، باید حداقل یک نفر دیگر را برای تبلیغ خود اضافه کنید. برای برنده شدن به حداقل دو زیر مجموعه نیاز دارید. هر یک از آنها 0.08 اتریوم را به قرارداد طراحی هوشمند ارسال خواهند کرد. در مجموع 0.16 اتریوم به کیف پول ارز دیجیتال شما ارسال می شود. کار تمام نشده است. برای پیشرفت باید با پرداخت 0.16 اتریوم اکانت خود را به سطح دوم ارتقا دهید در غیر این صورت نمی توانید در سطح بالاتر کار کنید. این شیوه کار فریاد می زند که طرح پانزی یا هرمی است، اما باز هم برخی اشتباه می کنند و به کار خود ادامه می دهند.


اگر زیرگروه های شما موفق به جذب 4 نفر (در مجموع 2 نفر) شوند، 0.32 آتریوم دیگر به شبکه تزریق می شود و بین زیر گروه های شما تقسیم می شود (0.16 اتریوم برای هر نفر). مانند شما، اعضای استخدام شده و استخدام شده توسط شما باید حساب خود را به سطح دو ارتقا دهند و هر کدام 0.16 اعتبار ETH بپردازند. این پول جمعاً 0.32 دهلیز برای شما واریز می شود.


همانطور که از نحوه عملکرد سیستم اتریوم Double V می بینید، هیچ ارزشی اضافه نمی کند و تنها هدف آن "جمع آوری" پول است. پول به دست آمده توسط اعضای جدید بین کاربران قدیمی توزیع می شود.


شاخه این شرکت هرمی درآمد خوبی داشت. بررسی سه آدرس از سبد متعلق به او نشان داد که خالق پروژه 300 آتریوم (600000 دلار معادل 16 میلیارد تن) را پاکسازی کرده است.


اکو هوشمند

این پروژه قصد دارد با جذب 100 میلیون ارز TRX (کد ارز انحصاری شبکه ترون) محصولات خود را در زمینه بازی، ربات های معامله گر هوشمند، شبکه های اجتماعی و صرافی های غیرمتمرکز ارائه دهد. رمز اکو هوشمند ECS نامیده می شود.


سرمایه گذاری در طرح های مختلف اکو-هوشمند، مانند طرح پانزی و هرمی دیگر، مستلزم ارسال کد ارزی به تورن برای قرارداد هوشمند او است. حداقل مقدار 5 هزار TRX (حدود 12 میلیون تن) است. با سرمایه گذاری دو برابر 10000 TRX، پلن دوم را برای خود فعال کرده و فرصت های بیشتری به دست خواهید آورد. طرح سوم با ارسال 20000 Tronics به Smart Contact برای عضو فعال می شود.


دابل وی اتریوم و اکو اسمارت اجازه برداشت سرمایه اولیه را به کاربر نمی دهند. آنچه به صورت دوره ای برای شما ارسال می شود سود هفتگی یا ماهانه است. پس از فعال سازی یکی از طرح ها (بر اساس مبلغ واریز شده)، لینک ارجاع به کاربر اختصاص داده می شود. با اعلام منشی برای دریافت پورسانت به دیگران بدهید.


پلان ها برای سه نفر و پانزده سطح است. هر فرد تنها سه نفر را به عنوان مشترک مستقیم خواهد داشت. این زیر مجموعه ها همچنین می توانند هر کدام تا سه زیر مجموعه داشته باشند. این روند تا پانزده سطح پایین ادامه می یابد. پس از تکمیل سقف سه نفر در این طرح هرمی، در صورت پیوستن فرد جدیدی به لینک ارجاع، به صورت خودکار در یکی از زیر مجموعه ها قرار می گیرد تا جاهای خالی هرم را پر کند.


با سپرده گذاری 5000 ترون، فقط می توانید به مرحله پنجم بروید. برای رسیدن به سطوح دهم و پانزدهم باید پلن های دوم و سوم را با پرداخت 10000 و 20000 تاج و تخت باز کنید.


اولین راه برای کسب درآمد در اکو اسمارت کسب پورسانت با جذب زیرمجموعه می باشد که درصد پورسانت به سطح بستگی دارد بنابراین بیشترین سود متعلق به سه مشترک مستقیم است. با پیشرفت در هرم، درصد سود شما کاهش می یابد.

راه دیگر برای کسب درآمد در اینجا، بازدید از استخرهای اجتماعی، متوسط ​​یا بازنشستگی است. درصدی از سرمایه جذب شده به صورت هفتگی و ماهانه از طریق این استخرها بین مصرف کنندگان توزیع می شود.


استخر عمومی: همه کاربران صرف نظر از طرحی که در آن هستند، عضو این استخر هستند. 10% از کل سرمایه جمع آوری شده در طول هفته بین همه از طریق استخر عمومی توزیع می شود. حتی افرادی که هیچ شرکت وابسته ای را از طریق کد ارجاع به دست نیاورده اند نیز به این مزیت کمک می کنند.

استخر میانی: افراد موفق برای تکمیل سه سطح اول خود وارد استخر می شوند. به عبارت دیگر، ورود به استخر میانی به سه عضو در سطح اول، نه عضو در سطح دوحه و بیست و هفت عضو در سطح سوم نیاز دارد. 7 درصد از کل سرمایه جمع‌آوری‌شده برای سیستم هوشمند زیست‌محیطی ماهانه بین افرادی که در استخر میانی هستند توزیع می‌شود.

استخر بازنشستگی: افراد موفقی که سطح ششم را تکمیل کنند وارد استخر می شوند. 3 درصد از سرمایه جذب شده در هر ماه متعلق به آنهاست.

پول سلطنتی

ارز دیجیتال کینگ مانی پروژه دیگری برای کلاهبرداری پانزی و هرم است. رتبه فعلی این کد ارز در سایت کوین مارکت کپ 3826 است و قیمت هر واحد با نماد KIM 1097 دلار است. این پروژه جدید است و در سال 2018 راه اندازی شده است. طبق وب سایت مرتبط با پروژه، این کد ارزی برای اطمینان از انتقال آسان دارایی ها در صنعت بازاریابی شبکه ای ایجاد شده است. از آنجایی که این یک ارز دیجیتال است (نه یک طرح مبتنی بر ارز دیجیتال)، ایده خوبی است که به کاغذ سفید آن نگاه کنید.


بیشتر بخوانید: وایت پیپر یا کتاب ارز دیجیتال چیست و چگونه آن را می نویسیم؟


کتاب سفید King Money ادعا می کند که بر بازاریابی شبکه ای تمرکز دارد و این پروژه توسط شرکت های بازاریابی شبکه ای حمایت می شود. کد ارز KIM مشتق شده است و از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند که شبیه به استخراج بیت کوین است. توضیح بسیار مختصری از چهار پاراگراف در مورد نحوه حفاری King Money را می توان در White Paper یافت.


در قسمت نقشه راه اثری از کارهایی که تاکنون انجام شده و قرار است در آینده انجام شود وجود ندارد. با این حال، نقشه راه یکی از مهم ترین بخش های کاغذ سفید است و یکی از تفاوت های اصلی طرح های پانزی و هرمی با پروژه های واقعی است.


به خاطر داشته باشید که لیست کردن King Money در وب سایت CoinMarketCap هرگز به معنای ساده لوح بودن نیست. حتی اگر بخواهیم این مشکل را عاملی برای اعتبارسنجی پروژه ارز دیجیتال KIM بدانیم، نباید از رتبه ۴ رقمی آن (۳۸۲۶) در وبسایت مذکور غافل شویم! حدود ده ماه پیش در رتبه 2164 قرار داشت، اما در ماه های اخیر به جای رشد، 1662 خانه را از دست داده است.


از حجم بازار و همچنین حجم گردش مالی کوین کیم اطلاعاتی در دست نیست. ارزش رمز ارز مانند هر دارایی دیگری بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود. چگونه می توان بدون اطلاع از عرضه و تقاضا از واقعی بودن قیمت مطمئن بود؟ ارزش بازار آن به دلیل نبود اطلاعات کافی در وضعیت نامطمئنی قرار دارد. یکی دیگر از موارد بسیار عجیب در مورد کد ارز با رتبه 3826 در وب سایت CoinMarketCap، قیمت بالای هزار دلار است!


یک نکته بسیار مشکوک در مورد King Money این است که هیچ اشاره ای به تیم توسعه White Paper وجود ندارد. وضعیت کاملاً متفاوت از دوازده سال پیش است، زمانی که مردی مرموز و ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو کتاب سفید بیت کوین را ایجاد کرد. اکنون مردم به پروژه هایی که در دست یک تیم ناشناخته است اعتماد ندارند، زیرا تعداد شلوارها و شرکت های هرمی در قالب رمز ارز به شدت افزایش یافته است.


آقای دیجی کوین

افزایش انفجاری قیمت دوج کوین پس از حمایت ایلان ماسک، دومین مرد ثروتمند جهان از این رمز ارز، بسیاری از افراد را به استخراج دوج کوین کشاند. وب سایت آقای DigiCoin اکنون یک راه حل استخراج ابری DogeCoin است. روش کار او تا حد زیادی برای طرح پانزی مشکوک است.


بررسی ها نشان می دهد که این وبسایت توسط یک تیم ایرانی راه اندازی شده است. ادع آنها ادعا می کنند که با برنامه های سرمایه گذاری خود می توانید در صنعت معدن دوج کوین سرمایه گذاری کنید و سود بالایی کسب کنید. شما هزینه اشتراک آنها را از طریق دوج کوین، بیت کوین و لایت کوین پرداخت خواهید کرد، بنابراین هیچ راهی برای پیگیری پرداخت ها از طریق اطلاعات حساب بانکی وجود ندارد.

آقای DJQueen ادعای سود دارد. به عنوان مثال، اگر شما 50000 سکه دوج (78 میلیون تن) سرمایه گذاری کنید، یک ماینری با توانایی استخراج 2033 واحد از این کد ارز در روز برنده خواهید شد و در پایان ماه 61000 (96 میلیون تن) سکه خواهید داشت. . برخی از آقای DJQueen مدت ها بعد از اینکه تصور می شد نشانه مشروعیت کار او باشد شکایت نکردند، تا زمانی که بدانیم یک پنکیک یا طرح هرمی تا زمانی که هجوم سرمایه وجود داشته باشد زنده خواهد ماند. سه سال پس از طرح اولین شک و تردیدها در مورد نحوه عملکرد وب سایت، دیگر نامی از آن برده نشده و تقلب در این پروژه علنی شده است.


در آن زمان ما به سادگی متوجه غیرممکن بودن ارقام اعلام شده توسط تیم آقای دیجی کوئین شدیم. با استفاده از همین روش، اکنون می توانید بین طرح های شورت یا هرمی و پروژه های واقعی تمایز قائل شوید.


Whattomine.com یک روش قدیمی و قدرتمند برای کمک به استخراج کنندگان در محاسبه هزینه ها و درآمدهای خود است. اگرچه دوج کوین اکنون یکی از بیست ارز دیجیتال موجود در بازار است، اما همیشه اینطور نبوده است. زمانی که وب سایت آقای دیجی کوین راه اندازی شد و عملیاتی شد، DogeCoin قیمت بسیار پایینی داشت. در آن زمان، DogeCoin بر اساس الگوریتم رمزنگاری Scrypt، بر اساس میزان درآمد حاصل از حفاری، رتبه دهم را در ارزهای دیجیتال کسب کرد.


به گزارش whattomine.com، سود حفاری دوج کوین منفی 3.61 دلار در روز است! در چنین شرایطی چگونه می توان به سود تقریبی 20 درصدی که آقای دی جی کوئین وعده داده بود دست یافت؟


امور مالی منحصر به فرد

ادعای این شرکت که شعبه آن در دی ماه ۱۳۹۶ بازداشت شد، کسب سود کلان از بورس بود. این ادعا که او می‌توانست 100000 دلار در ماه به دست بیاورد، می‌توانست نشانه‌ای از شرکت‌های هرمی باشد، اما برخی همچنان در دام باقی ماندند. حدود 130 میلیارد تومان جمع کرده بودند و از ایران گریخته بودند. اعضای Unique Finance قربانیان را تشویق کردند تا در راه هایی مانند خرید ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند.


همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از رایج ترین استراتژی های کلاهبرداران برای جلب توجه افراد به طرح های پان هرم خود، ارتباط آنها با افراد، شرکت ها و پروژه های معتبر است. یونیک فایننس در اصل یک شرکت معروف سوئیسی بود که در بازار سهام فعالیت می کرد. این شبکه که «شبکه هرم ایرانیان» نام داشت، از نام خود سوء استفاده کرد و با وعده «سرمایه گذاری در بورس های خارجی برای کسب سود چهار برابر بانک های ایرانی» اعضایی را جذب کرد.